Ρετρό καλλιστεία

Τι λεχει μασκαρευτεί η κυρία δεξιά? Διότι αποκριάτικο κοστούμι πρέπει να είναι. Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να φτιάχνει κάτι τέτοιο για κανονικό ρούχο, ούτε άνθρωπο που να το φοράει.
 
Εγώ κραταω από τα καλλιστεία του 81' πως κάποιος κυνηγαγε τον σκηνοθέτη κάτω από το τραπέζι με σπασμένο μπουκάλι ! Ή Γιαγκουση λέει στο απόσπασμα πως ενεπλάκη και αυτή σε διενέξεις εκείνη την βραδιά χωρίς να είναι του χαρακτήρος της. Και μία κοπέλα, επίσης λέει πως όταν στην πρόβα στεψανε την σταρ Ελλας αυτη τους είπε " ελάτε πισω μου σκλαβακια" αυτό βέβαια μπορεί και να ειπώθηκε χάρη αστεισμου
 
Kaι για την ιστορία μάλλον σήμερα είναι φυσιοθεραπεύτρια
 
Βρε για δες τι γίνεται στον κόσμο!!!! Δηλαδή, η Γιαγκούση ας πούμε, νόμιζε ότι είναι η καλλίστη και παραφέρθηκε ε???? Πολύ μ' αρέσει αυτό το "δεν ήταν το χαρακτήρος μου"!!!! Αν είναι δυνατόν! Αμ εκείνος που κυνηγούσε τον σκηνοθέτη?
 
Δε σταματας να με εκπλησσεις ευχαριστα @spyrosd. Πρωτα με το Μικρο Δραπετη και τωρα με τη Μαρια Νικουλη. Προσωπα χαμενα και τα δυο, αλλα καθολου λησμονημενα!
 
3 Μαϊου σημερα και σαν χθες εγιναν τα καλλιστεια του 1981.
Το διαγωνισμο τον εβλεπα εβλεπα απο μικρο παιδακι. Ποτε ομως στα χρονικα των ελληνικων καλλιστειων της προ Αντ1 εποχης ο διαγωνισμος αυτος δεν ειχε τοσο μεγαλη προβολη οσο εκεινη τη χρονια. Περιοδικα, εφημεριδες και τηλεοραση ξεκινησαν τουλαχιστον ενα μηνα νωριτερα να ασχολουνται με τις φιναλιστ και τις λεπτομερειες του διαγωνισμου σε εκτενη αφιερωματα.
Σε καθημερινη βαση η τηλεοραση παρουσιαζε αναμεσα στις εκπομπες μικρα και μεγαλα αφιερωματα για τις φιναλιστ. Τις βλεπαμε να ταξιδευουν σε κοτερα, να καλλωπιζονται στο ινστιτουτο, να μαθαινουν το τραγουδι και τις χορογραφιες της μεγαλης βραδιας, να δινουν συνεντευξεις, κ.λ.π. Τις ειχαμε μαθει πια τοσο καλα ολες τις κοπελες σαν να ηταν φιλες μας.
Η βραδια των καλλιστειων εκεινο το Σαββατοβραδο 2 Μαϊου του μακρινου 1981 ηταν οντως φαντασμαγορικη, οπως αναμενοταν.
Δυστυχως ομως δεν ειχε και τοσο ωραιο φιναλε διοτι η Σταρ Ελλας, Μαρια Νικουλη, εμελλε να ειναι η πιο αμφισβητουμενη Σταρ Ελλας ολων των εποχων. Πολυ παρασκηνιο, πολλη δυσαρεσκεια, πολλα παρατραγουδα. Ολα αυτα καταφεραν να χαλασουν εναν, κατα τα αλλα, πολυ ομορφο διαγωνισμο που ειχε ξεκινησει με μεγαλη ορεξη, χαρα και πολλες προοπτικες.
Την αλλη μερα Κυριακη 3 Μαϊου (σαν σημερα) οι γονεις μου, ενα φιλικο ζευγαρι κι εγω πηγαμε ολοι μαζι στη Σαλαμινα. Ο καιρος θαυμασιος σαν καλοκαιρι. Το βραδακι κατσαμε σε μια ταβερνα και το μαγαζι αυτο επαιζε στην τηλεοραση που ειχε βγαλει εξω για τους θαμωνες τα καλλιστεια της προηγουμενης ημερας. Μεσω βιντεο αυτο. Μηχανημα εξαιρετικα σπανιο στην Ελλαδα ακομα. Το ωραιο ηταν πως ειχα τη χαρα να παρακολουθησω ξανα το διαγωνισμο και μαλιστα αυτη τη φορα εγχρωμο! Δεν ειχαμε αγορασει ακομα εγχρωμη τηλεοραση και θυμαμαι πως ειχα εντυπωσιαστει αφανταστα. Ειδικα εκει που παρελασαν οι κοπελες με βραδινη τουαλετα, ειχα τρελαθει γιατι μου δοθηκε η ευκαιρια να μαθω τι χρωμα φοραγε η καθεμια. Μια πολυ γλυκια αναμνηση που θα την κρατησω για παντα!
Και εδω ενα βιντεο - αφερωμα σε εκεινη τη βραδια. Μακαρι να μπορουσα να την ξαναζησω εστω για ενα λεπτο....

Εγώ βλέπω και θυμάμαι επίσης πως ολο τι θέμα δημιουργήθηκε όταν βγήκε Μις Ελλάς η Αργυροκάστρου! Φαίνεται και στην αμηχανία των υπολοίπων κοριτσιών. Επίσης θυμάμαι πως δεν πήρε συγχαρητήρια και δεν φίλησε καμμία , μόνο όταν στο τέλος την πήρε ο Βενετσάνος και την πήγε προς τα κορίτσια. Θα παρατηρήσετε πως πριν πει ποια είναι η σταρ Ελλάς όλοι φωνάζουν το 11. Αν δείτε ολόκληρο το βίντεο των καλλιστείων θα δείτε πως η Νικούλη θεωρούταν φαβορί , επίσης όταν συνεδρίαζε η επιτροπή ο Σταυρόπουλος έπαιρνε συνέντευξη από τα κορίτσια που όταν τις ρωτούσε τι βλέπεις? Οι περισσότερες είπαν την Μαρία Νικούλη για Σταρ Ελλάς.
 
@Αέλια Ποσταρω εδω και το σχολιο που εκανες στην Ιστορια του Ρομαντσο επειδη πιστευω πως ειναι καταλληλοτερη η θεση του.

Νιώθω την ανάγκη να υπερασπιστώ αυτο το κορίτσι που μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά πήγαμε στο ίδιο σχολείο και τελειώσαμε μαζί. Παράλληλα και καλοί φίλοι οι γονείς μας .Έχω ζήσει από πολύ κοντά όλη την διαδικασία των καλλιστείων τότε . Πηγαίναμε με την Μαρία Δευτέρα λυκείου το 1981, 17 χρονών κοριτσάκι και πλήρωσε μια πολιτική προπαγάνδα. Η εφημερίδα Αυριανή (από τις χειρότερες φυλλάδες της εποχής εκείνης) και ο ιδιοκτήτης Κουρής έκανε ότι μπορούσε τότε για να πάρει την εξουσία το ΠΑΣΟΚ. Αστείο ε? Θυμάμαι την αυριανή να βάζει φωτογραφίες του πατέρα της Μαρίας και να γράφει ο μπαμπάς Σταρ και την άλλη μέρα δαχτυλος Μητσοτάκη η εκλογή της Αλβανιδας! Θυμάμαι δημοσιογράφους να έρχονται στην γειτονιά και στο σχολείο να ρωτούν για την Μαρία και κόσμος και καθηγητές να τους διώχνουν. Θυμάμαι τον ψιλικατζη μας να κρύβει την εν λόγω εφημερίδα για να μη πληγωθεί το Μαράκι μας όπως έλεγε. Τι αστείο είναι πως η οικογένεια της Μαρίας με βιοπαλαιστή πατέρα προερχόταν από αριστερή οικογένεια. Ο πατέρας του κυρίου Νίκου είχε πολεμήσει για την Ελλάδα και ήταν βορειοηπειρώτης. Η Μαρία γεννήθηκε στην Κρήτη όπου και ο πατέρας της ασχολείτο εκεί με το εμπόριο. Έτσι και βγήκε μις Κρήτη στα 16της το 1980. Ένα ντροπαλό κορίτσι με χιούμορ . Έτσι τα αντιμετώπιζε όλα τότε μέχρι που όλο αυτό αρρώσταινε τον πατέρα της όπου έφυγε θυμάμαι λίγα χρόνια μετά από ανακοπή καρδιάς. Τα τηλεφωνα χτυπούσαν δημοσιογράφοι ερχόντουσαν έξω από το σχολείο, της έλεγαν οι καθηγητές και εμείς γιατί δεν υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου και εκείνη δεν ήθελε να στεναχωριεται ο πατέρας της. Είχε άρνηση σε οποιαδήποτε συνεργασία να δουλέψει ως μοντέλο ως ηθοποιός αυτό ήταν το όνειρο της , Με α από όλα αυτά. Θυμάται κανείς τους Βορειοηπειρώτες στο Σύνταγμα μετά από αυτό με πανό μας θεωρείτε Αλβανούς και όχι Έλληνες? Σημασία έχει πώς ένα παιδί 17 χρονών εθδε τον κόσμο και την ζωή αλλιώς. Δεν θυμάμαι πότε το "μπλαζε" ύφος που αναφέρατε. Ίσα ίσα βλέπω χαμόγελο χαρά και παραλίγο να πέσει από τις σκάλες.(ξαναδείτε το) Επίσης ποια άξιζε τον τίτλο ,εγώ θυμάμαι την αίθουσα να σείεται και να φωνάζει το 11! (Επίσης δείτε το) κατά καιρούς είχα επαφές με την Μαρία η οποία παντρεύτηκε νωρίς τον Γιώργο Τζιβογου διεθνή ποδοσφαιριστή και έκανε 2γιους κουκλους!!! Την συνάντησα τον περασμένο χειμώνα στην κηδεία του Γιώργου που έφυγε και αυτός νεότατος. Είναι στα 57 της πανέμορφη. Μετά από τόσο καιρό ίσως θα είχε πολλά να πει Έχει ΦΒ και είναι εξαιρετική φυσικοθεραπεύτρια. Ξελαφρωσα!!! Ευχαριστώ για τι βήμα.
 
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και ευχαριστουμε.
Βασικα η Μαρια υστερα απο 39 χρονια που περασαν θα πρεπει να ειναι 56 κι οχι 57. Δε θυμομουν να ηταν τοσο μικρη οταν εξελεγη, ουτε να αναφερεται πουθενα ως μαθητρια. Σε αυτη την ηλικια εκλεγονται Μις Γιανγκ και οχι Σταρ Ελλας. Εντυπωση μου κανει επισης που μολις στα 16 της εστεφθη Μις Κρητη. Αλλα για να τα λες ολα αυτα, σιγουρα ξερεις περισσοτερα απο ο,τι εγω.
Αν θελει, ας μας γραψει τις εντυπωσεις της και η ιδια η Μαρια για να μαθουμε περισσοτερες λεπτομερειες για εκεινη τη βραδια, αλλα και για οσα ακολουθησαν.
 
Eπεισοδιακα ήταν και τα καλλιστεία του 77' ! Ναι ή Νικουλη είχε κερδίσει τα παγκρήτια καλλιστεία το 80'
 
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και ευχαριστουμε.
Βασικα η Μαρια υστερα απο 39 χρονια που περασαν θα πρεπει να ειναι 56 κι οχι 57. Δε θυμομουν να ηταν τοσο μικρη οταν εξελεγη, ουτε να αναφερεται πουθενα ως μαθητρια. Σε αυτη την ηλικια εκλεγονται Μις Γιανγκ και οχι Σταρ Ελλας. Εντυπωση μου κανει επισης που μολις στα 16 της εστεφθη Μις Κρητη. Αλλα για να τα λες ολα αυτα, σιγουρα ξερεις περισσοτερα απο ο,τι εγω.
Αν θελει, ας μας γραψει τις εντυπωσεις της και η ιδια η Μαρια για να μαθουμε περισσοτερες λεπτομερειες για εκεινη τη βραδια, αλλα και για οσα ακολουθησαν.
Είμαστε σίγουρα 2α Λυκείου έχω και φωτογραφίες την Δευτέρα μετά τα καλλιστεία που ήρθε σχολείο με την ποδιά που φορούσαμε τότε , με πατατάκια τσιπς στο χέρι και εμείς με τους καθηγητές συγκεντρωμένοι να την περιμένουμε πανηγυρίζοντας. Η Μαρία έχει γεννηθεί το 1963 νομίζω Δεκέμβρη γιατί πάντα έλεγε για ένα μήνα εγώ φορτωνομαι ένα χρόνο, οπότε ναι είναι στα 57 Οπότε αν το σκεφτείς ήταν 17 , δεν κάνω λάθος είναι οι αναμνήσεις μου. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και η Ατζολετακη είχε βγει 17 σταρ Ελλάς. Απο την άλλη αν ήθελε να μιλήσει τόσα χρόνια νομίζω θα το είχε κάνει. Επίσης δεν είναι εξαφανισμένη οποίος θέλει την βρίσκει.
 
Εγώ βλέπω και θυμάμαι επίσης πως ολο τι θέμα δημιουργήθηκε όταν βγήκε Μις Ελλάς η Αργυροκάστρου! Φαίνεται και στην αμηχανία των υπολοίπων κοριτσιών. Επίσης θυμάμαι πως δεν πήρε συγχαρητήρια και δεν φίλησε καμμία , μόνο όταν στο τέλος την πήρε ο Βενετσάνος και την πήγε προς τα κορίτσια. Θα παρατηρήσετε πως πριν πει ποια είναι η σταρ Ελλάς όλοι φωνάζουν το 11. Αν δείτε ολόκληρο το βίντεο των καλλιστείων θα δείτε πως η Νικούλη θεωρούταν φαβορί , επίσης όταν συνεδρίαζε η επιτροπή ο Σταυρόπουλος έπαιρνε συνέντευξη από τα κορίτσια που όταν τις ρωτούσε τι βλέπεις? Οι περισσότερες είπαν την Μαρία Νικούλη για Σταρ Ελλάς.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1588798863640.jpg
    FB_IMG_1588798863640.jpg
    76,7 KB · Προβολές: 24
@Αέλια Μηπως τοτε η Μαρια πηγαινε τριτη λυκειου; Γιατι εγω ετσι το βγαζω. Εκτος βεβαια αν εχασε καμια χρονια που δε σημαινει απαραιτητως πως εμεινε στη ιδια ταξη λογω μη ικανοποιητικων επιδοσεων. Υπαρχουν διαφοροι λογοι οπως π.χ. μια ασθενεια. Και η Ατζολετακη που ειναι γεννημενη Δεκεμβριο του '53 οταν εξελεγη Σταρ Ελλας το '71 ηθελε κατι μερες για να τελειωσει την εκτη γυμνασιου και να πεταξει τη μαθητικη ποδια για παντα.
Η φωτογραφια που παραθετεις, πραγματικα υπεροχη! Εαν γνωριζεις και θυμασαι, τι εκανε η Μαρια επαγγελματικα αμεσως μετα την εκλογη της; Ειχε προτασεις για επιδειξεις μοδας, διαφημισεις και συμμετοχη σε ταινιες η θελησε να αποτραβηχτει απο ολα αυτα επειδη ενιωθε απογοητευμενη;
 
:vampy::wave:
Είμαστε σίγουρα 2α Λυκείου έχω και φωτογραφίες την Δευτέρα μετά τα καλλιστεία που ήρθε σχολείο με την ποδιά που φορούσαμε τότε , με πατατάκια τσιπς στο χέρι και εμείς με τους καθηγητές συγκεντρωμένοι να την περιμένουμε πανηγυρίζοντας. Η Μαρία έχει γεννηθεί το 1963 νομίζω Δεκέμβρη γιατί πάντα έλεγε για ένα μήνα εγώ φορτωνομαι ένα χρόνο, οπότε ναι είναι στα 57 Οπότε αν το σκεφτείς ήταν 17 , δεν κάνω λάθος είναι οι αναμνήσεις μου. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και η Ατζολετακη είχε βγει 17 σταρ Ελλάς. Απο την άλλη αν ήθελε να μιλήσει τόσα χρόνια νομίζω θα το είχε κάνει. Επίσης δεν είναι εξαφανισμένη οποίος θέλει την βρίσκει.
Βρήκα φωτογραφίες από το Σχολείο . Δύο μέρες μετά τα καλλιστεία επιστροφή στο σχολείο.Μαρια Νικούλη 1981
 

Συνημμένα

  • received_271088680696271.jpeg
    received_271088680696271.jpeg
    58,9 KB · Προβολές: 27
  • received_613036315951055.jpeg
    received_613036315951055.jpeg
    47,4 KB · Προβολές: 28
  • received_1121748218175916.jpeg
    received_1121748218175916.jpeg
    38,8 KB · Προβολές: 30
  • received_325372941757643.jpeg
    received_325372941757643.jpeg
    87 KB · Προβολές: 27
  • received_234566247884883.jpeg
    received_234566247884883.jpeg
    49,5 KB · Προβολές: 27
  • received_2362790480680163.jpeg
    received_2362790480680163.jpeg
    70,5 KB · Προβολές: 25
Τρεις Μις Ευρωπη , ποια λέτε να τον άξιζε πράγματι τον τίτλο; 1.Κατερινα Μιχαλοπουλου, πανυψηλη! 2.Τσιντι με Κλαρκ και Μπρουκ στο πλευρό της 3.Ισαβελλα Δαρρα με αλεν Ντελον!
Δάρρα με 1000!
 
Έχω και εγω φωτογραφίες από την ίδια μέρα, και από την επόμενη τι πρωί. Στη μια είναι η Μις Κρήτη 2019 και η Μις Κρήτη 1980! Είναι γιορτή 40 Χρόνων για τα Παγκρήτια Καλλιστεία και η Νικούλη ως μοναδική Μις Κρήτη που βγήκε Σταρ Ελλάς ήταν καλεσμένη.
 

Συνημμένα

  • received_813442005815027.jpeg
    received_813442005815027.jpeg
    205,6 KB · Προβολές: 20
  • received_527628671151978.jpeg
    received_527628671151978.jpeg
    237,7 KB · Προβολές: 21
  • received_589042105163244.jpeg
    received_589042105163244.jpeg
    166,6 KB · Προβολές: 19
Ενταξει, Αελια, δεν επιμενω στο ερωτημα αν η Μαρια πηγαινε δευτερα η τριτη λυκειου, αν ειναι να μας παραθετεις τετοιες φωτογραφιες! :) Εξαιρετικα σπανιο υλικο, ειμαι τρομερα εντυπωσιασμενη, και σε ευχαριστω θερμα που ειχες την καλοσυνη να το ανεβασεις στο φορουμ μας.
Η Μαρια κρατιεται απιστευτα καλα σημερα και μπραβο της! Στη μεσαια εγχρωμη φωτογραφια βλεπουμε αριστερα και την Κριστι των γνωστων σχολων μανεκεν. Η γυναικα αυτη ουσιαστικα τροφοδοτησε ολα τα ελληνικα καλλιστεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ σας καμαρωνω ειλικρινά με τις ποδιές σας και τον νεανικό σας ενθουσιασμό , μακάρι και ή Μαρια να έγραφε στην ρετρό , θα χε πολλά να μας πει.
 
Εγώ σας καμαρωνω ειλικρινά με τις ποδιές σας και τον νεανικό σας ενθουσιασμό , μακάρι και ή Μαρια να έγραφε στην ρετρό , θα χε πολλά να μας πει.
Πραγματικά θα της το προτείνω θα ήταν όμορφο!
 
Πίσω
Μπλουζα