Ρετρό καλλιστεία

Πω....πω τί μου θύμισες! Περιοδικό Ρομάντζο. Το συγκεκριμένο τεύχος το είχε αγοράσει η μητέρα μου και χάζευα γενικά τη 12άδα με κάτι φίλους και φίλες στο εξοχικό. Θυμάμαι επίσης ότι περιμέναμε το επόμενο τεύχος του Ρομάντζο για να μάθουμε ποιά βγήκε Σταρ Ελλάς. Βλέποντας τις φωτογραφίες τότε δεν θα ξεχάσω τότε ότι μου άρεσαν περισσότερο το 4 και το 7 (οι δύο ξανθιές δηλαδή Καραγιάννη Γιόλα και Μαρία Μυκονιάτη). Όταν πήρα το επόμενο τεύχος με τα αποτελέσματα, είχα μάλιστα εκπλαγεί που καμία από τις 2 δεν πήρε κανένα τίτλο (ούτε καν αναπληρωματικές). Κάπως στημένο μου φάνηκε. Η Σαμπίνα ήταν γλυκιά δε λέω, αλλά η Έπη Γαλανού που βγήκε Μις Ελλάς (πήρε δηλαδή το 2ο τίτλο) θυμάμαι σχολίαζαν η μάνα μου και κάτι φίλες της "Σιγά την ωραία...."
Τί να πω? Μάλλον θα θεωρούσαν ότι η εκπροσώπηση της ελληνικής ομορφιάς δεν μπορεί να είναι ξανθιά?
Για την ιστορία τη στέψη έκανε η Μις Υφήλιος 1984 Yvonne Agnetha Ryding από τη Σουηδία (πανέμορφη κοπέλα), που και σήμερα θεωρείται celebrity στη χώρα της
Φίλε tonytony εάν έχεις και δημοσιεύσεις και τις φωτογραφίες της 12άδας με τουαλέτα, θα είσαι Θεούλης! (Να δούμε και λίγο 80s haute couture!)
 
Να συμπληρώσω επίσης πως η γλυκιά Εφη Ντερέκα πήρε τον τίτλο της Miss Young τότε (ήταν και η πιο πιτσιρίκα εξάλλου). Για κάποιο λόγο μου θύμιζε λίγο την Έφη Πίκουλα. Νομίζω έκανε καριέρα στο modelling
 
Γιατί θεωρούσαν ότι ένας ακαδημαϊκός ήταν κατάλληλος να προεδρεύει σε τέτοιες κριτικές επιτροπές?
 
Η Ζωη ειχε διαλεξει το ψευδωνυμο Αμαρυλλις. Την ιδια χρονια ειχε βγει στους κινηματογραφους η ομωνυμη ταινια του Ντινου Δημοπουλου με τη Φλωρετα Ζαννα σε πρωτη εμφανιση.
 
Η δις Β' Μις ήταν και μετριόφρων, αφού διάλεξε για ψευδώνυμό της το όνομα αυτής (σύμφωνα με τη σελίδα από την οποία το έκλεψα η φωτό είναι περίπου του 1960, χρονιάς των καλλιστείων). Η Leslie Caron βέβαια ήδη είχε πρωταγωνιστήσει σε πολλές γνωστές ταινίες. Δεν ξέρω αν το ψευδώνυμο έφερε γούρι στην διδα Β' Μις.

1663696062275.png
 
Γιατί καμιά δεν διάλεξε να τη λένε επί παραδείγματι "Βλέννα", "Σαμπρέλλα", "Καρακάξα", "Κάρο" και "Κουζίνα" αντίστοιχα?

Όπως θα έχετε καταλάβει, στο στομάχι μου έχει καθήσει η βλακωδεστάτη συνήθεια να διαλέγουν ψευδώνυμα
 
ο μόνος τρόπος να γίνει μια κοπέλα βασίλισσα χωρίς να λέγεται Windsor ή Mountbatten.
 
ο μόνος τρόπος να γίνει μια κοπέλα βασίλισσα χωρίς να λέγεται Windsor ή Mountbatten.
Χμμμμ... έχει κι αλλού πορτοκαλιές. Επειδή δηλαδή οι ψωροφαντασμένοι εγγλέζοι λέγαν "Δε κουήν" αντί "Κουήν Ελίζαμπεθ" διότι γι' αυτούς όοοολες οι άλλες βασίλισσες (όπως και όλες οι χώρες) του κόσμου ήταν παρακατιανές θα πρέπει να τους ακολουθούμε? Ορίστε μία Γκλύγξμπουργκ
Από Βικυ:
1663784199501.png

Κι αυτό αν μείνουμε σε βασίλισσες που κάνουνε κουμάντο. Αν πάμε σε βασίλισσες παντρεμένες με βασιλιάδες (ανόητος ο Ελληνικός όρος "Βασιλική σύζυγος" που τον φτιάξανε κακομεταφράζοντας το "Queen Consort". Βασιλίσσης Αμαλίας, Όλγας, Σοφίας είναι οι δρόμοι. Δεν λέμε "Λεωφόρος Βασιλικής συζύγου Σοφίας") έχουμε μπόλικες κι όχι μόνο στην Ευρώπη,
 
Πίσω
Μπλουζα