Ρετρό καλλιστεία

Κοτζάμου Βρετανία, απολειφάδι ολόκληρης αυτοκρατορίας, και βολεύτηκε με μια βασίλισσα 70 ολόκληρα χρόνια. Πόσες βασίλισσες χρειαζόταν ταυτόχρονα η άπληστη ελληνική ομορφιά, και μάλιστα για έναν μόνο χρόνο?
 
Χμμμμ... έχει κι αλλού πορτοκαλιές. Επειδή δηλαδή οι ψωροφαντασμένοι εγγλέζοι λέγαν "Δε κουήν" αντί "Κουήν Ελίζαμπεθ" διότι γι' αυτούς όοοολες οι άλλες βασίλισσες (όπως και όλες οι χώρες) του κόσμου ήταν παρακατιανές θα πρέπει να τους ακολουθούμε? Ορίστε μία Γκλύγξμπουργκ
Από Βικυ:
Προβολή συνημμένου 249483

Κι αυτό αν μείνουμε σε βασίλισσες που κάνουνε κουμάντο. Αν πάμε σε βασίλισσες παντρεμένες με βασιλιάδες (ανόητος ο Ελληνικός όρος "Βασιλική σύζυγος" που τον φτιάξανε κακομεταφράζοντας το "Queen Consort". Βασιλίσσης Αμαλίας, Όλγας, Σοφίας είναι οι δρόμοι. Δεν λέμε "Λεωφόρος Βασιλικής συζύγου Σοφίας") έχουμε μπόλικες κι όχι μόνο στην Ευρώπη,
ά έτσι γράφεται το Gluecksburg. στα γερμανικά σημαίνει κάτι σαν τυχερό κάστρο. ο μακαρίτης ο πατέρας μου (που είχε και χιούμορ) έλεγε τα καλλιστεία "κακιστεία"
 
Δεν καταλαβαίνω τον τίτλο "Ελληνική καλλονή", και μάλιστα το 1963 που δεν είχε ξένους στην Ελλάδα. Δηλαδή οι άλλες τι καλλονές ήταν? Τουρκικές?
 
Ο τιτλος Ελληνικη καλλονη δινοταν στις φιναλιστ που υποτθεται πως διεθεταν κλασικη (αρχαιο)ελληνικη ομορφια.
Βεβαιως και δεν θα μπορουσαν να ειναι ξενες. Οι ξενες συμμετειχαν και ευτυχως ακομα συμμετεχουν η καθεμια στη χωρα της.
 
Μπα? Το "Κορίννα" ήταν το καλλιστειακό ψευδώνυμο της Κούλας Τσοπέη? Δεν απορώ που το κράτησε και για μετά τα καλλιστεία. Της βγήκε γουρλίδικο. Δεν έχω τίποτε με τις Κούλες (με τους Κούληδες έχω), μια χαρά όνομα είναι, υπήρξαν αξιοθαύμαστες Κούλες στο παρελθόν, αλλά το Κορίννα έχει άλλον αέρα. Διεθνή. Κοσμοπολίτικο. Είναι σαν να συγκρίνεις εσπρέσσο με γλυκύ βραστό.
 
Μπα? Το "Κορίννα" ήταν το καλλιστειακό ψευδώνυμο της Κούλας Τσοπέη? Δεν απορώ που το κράτησε και για μετά τα καλλιστεία. Της βγήκε γουρλίδικο. Δεν έχω τίποτε με τις Κούλες (με τους Κούληδες έχω), μια χαρά όνομα είναι, υπήρξαν αξιοθαύμαστες Κούλες στο παρελθόν, αλλά το Κορίννα έχει άλλον αέρα. Διεθνή. Κοσμοπολίτικο. Είναι σαν να συγκρίνεις εσπρέσσο με γλυκύ βραστό.
Και το Κουλα στην περιπτωση της Τσοπεη απο το Κυριακη. Και οπως βλεπω εδω, κοπηκαν τα ονοματα λουλουδιων (Αμαρυλλις, Παπαρουνα, Τουλιπα, κ.τ.λ.) και οι φιναλιστ διαλεξαν ονοματα ανθρωπων.
 
Η Κορινα ειναι η μοναδικη Ελληνιδα ολων των εποχων που καταφερε να κατακτησει αυτον τον τιτλο ο οποιος στους διαγωνισμους ομορφιας ειναι ο μεγιστος ολων.
 
Πίσω
Μπλουζα