Ρετρό καλλιστεία

Αχ καλή μου, το να έχεις φούστα που φουσκώνει και αποκαλύπτει καμπύλες δεν σε κάνει Μαίριλυν.
Συμφωνώ κι επαυξάνω: ο χρόνος έδειξε στην πορεία ότι η Άντζελα Μαρκάκη δεν "είχε έρθει για να μείνει". Δεν θυμάμαι αν βρέθηκε σε κάποιο πρωινάδικο παρουσιάζοντας μόδα ή κάνοντας τη γλάστρα... Αν και κανείς δεν ξέρει... Εδώ η Μάνια Ντέλου (η εξίσου αδικημένη μις Ελλάς της ίδιας χρονιάς) επέστρεψε 25 χρόνια αργότερα ως...ζαχαροπλάστρια, άρα κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την περίπτωση να δούμε την Άντζελα Μαρκάκη σε κανένα Survivor να δηλώνει "fashion blogger", "instagrammer", "influencer" ή άλλα τέτοια ωραία...
 
Ελεος! Ο,τι θελουν γραφουν και προσωπικα εχω μπερδευτει χιλιες φορες. Ειδανε καπου το ονομα Γιωτα και σου λενε η Βλαντη θα ειναι με αλλο επωνυμο.

Ευχαρστω πολυ, brees, και για αυτη την πληροφορια.

Υστερα απο μικρη σχετικη ερευνα που εκανα, πολλα τα διασημα προσωπα που ηταν εκει την μεγαλη βραδια του '88:

Γιωργος Θεοδοσιαδης, Τζοβανα Φραγκουλη, Μιχαλης Ασλανης, Κατερινα Γιατζογλου, Μαιρη Βιδαλη, Κωστας Σιμενος, Χουαν Ραμον Ροτσα, Μιχαλης Μενιδιατης, Λευτερης Πανταζης, Ελενη Φιλινη. Κατα την γνωμη μαλιστα, αυτη η τελευταια αν συμμετειχε στην δωδεκαδα, θα επαιρνε ανετα τον τιτλο της Σταρ Ελλας!
Σε συγχαίρω για την επίμονη έρευνά σου, ανεξαρτήτως θέματος ?

Το θυμάμαι πολύ καλά αυτό το εξώφυλλο!

Ωραιοτερες Σταρ Ελλας για μενα, Ζωη Λασκαρη, Ρια Δελουτση.
Εδώ, τα... "χαλάμε" ολίγον τι... ?

Η φωτογραφια δεν την κολακευει πολυ παντως :)
Όντως... ?

Μία περίοδο τα "είχε" με τον αείμνηστο Θανάση Καλογιάννη, τον πρωταθλητή Ελλάδας στους δρόμους μετ' εμποδίων (400 μ. - 800 μ.)

Εχουν γραφτει πολλα σε αυτο το φορουμ για τη Ζωη. Εχει συμμετασχει σε τοσους διαγωνισμους ομορφιας που προσωπικα τη χαρακτηρισα Μις Καλλιστεια.
Δεν θυμάμαι, ειλικρινά, κάτι τέτοιο. Ωστόσο, μετά από μία σχετικά σύντομη καριέρα στο χώρο του modeling, η κοπέλα αποσύρθηκε, για ευνόητους λόγους.
 
Σε συγχαίρω για την επίμονη έρευνά σου, ανεξαρτήτως θέματος ?
Σε ευχαριστω πολυ. Η Ζωη Ελμαλιωτη συμμετειχε απο διεθνεις διαγωνισμους ομορφιας μεχρι τοπικους. Τελευταια φορα την πετυχα στην τηλεοραση τελος δεκαετιας '90 σε εναν τετοιο τοπικο διαγωνισμο. Η Ζωη ειχε γινει πλεον καταξανθη και της πηγαινε πολυ. Παρ' ολο που εκεινη η φουρνια ειχε πολυ ωραιες κοπελες, η Ζωη ξεχωριζε και θυμαμαι οτι το κοινο φωναζε υπερ της. Τελικα ομως τον τιτλο τον πηρε αλλη.
 
Σε ευχαριστω πολυ. Η Ζωη Ελμαλιωτη συμμετειχε απο διεθνεις διαγωνισμους ομορφιας μεχρι τοπικους. Τελευταια φορα την πετυχα στην τηλεοραση τελος δεκαετιας '90 σε εναν τετοιο τοπικο διαγωνισμο. Η Ζωη ειχε γινει πλεον καταξανθη και της πηγαινε πολυ. Παρ' ολο που εκεινη η φουρνια ειχε πολυ ωραιες κοπελες, η Ζωη ξεχωριζε και θυμαμαι οτι το κοινο φωναζε υπερ της. Τελικα ομως τον τιτλο τον πηρε αλλη.
Η Ελμαλιώτη κατάγεται (και ζει εδώ και χρόνια με την οικογένειά της εκεί) από την Ιτέα Φωκίδας. Ήταν σεμνή στην εποχή της ακμής της και η μητέρα της υπήρξε φρουρός στην πορεία της. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ (που καταλαβαίνεις, είμαι βέβαιος) 
 
Ξερω για τον τοπο καταγωγης της. Αφου τοτε στο Ρομαντσο την αποκαλουσαν "η καλλονη απο την Ιτεα". Πολλα χρονια αργοτερα, οταν τα καλλιστεια και οι πασαρελες ανηκαν στο παρελθον της Ζωης, την ειδα σε μια μεσημεριανη εκπομπη και ελεγε οτι ολα αυτα ειχαν τελειωσει γι' αυτην και ειχε πια διαλεξει το δρομο της οικογενειας. Ηταν ηδη παντρεμενη και μαμα.

Αυτη ηταν και η τελευταια φορα που την ειδα.
 
H Tσιντικιδου δεν μου αρεσε ποτε. Τη θεωρουσα παντα μια συνηθισμενη κοπελιτσα, αλλα ο Μαστορακης ειχε αλλη γνωμη λογω της ομοιοτητας της με τη Μπετυ Λιβανου. Εγω παντως, ουτε αυτη την ομοιοτητα δεν βλεπω.
 
Να και η Αλεκα Λαμπρινου πιο πανω, που μετεπειτα εγινε κι αυτη ηθοποιος. Ηθελα να' ξερα πως καταφεραν οι ξενοι να προφερουν το επιθετο της Πεπης απο διπλα. Εδω δεν μπορω εγω! :D
 
Να και η Αλεκα Λαμπρινου πιο πανω, που μετεπειτα εγινε κι αυτη ηθοποιος. Ηθελα να' ξερα πως καταφεραν οι ξενοι να προφερουν το επιθετο της Πεπης απο διπλα. Εδω δεν μπορω εγω! :D
εγω παλι ειχα συμμαθητρια (αν και ηταν μια ταξη μεγαλυτερη απ'τη δικη μου) με το επιθετο της Πεπης?

ειναι καμποσες οι κοπελες που απ'τα καλλιστεια εγιναν αργοτερα ηθοποιοι, τωρα αν ειχαν ολες ταλεντο νομιζω το εδειξε ο χρονος ..
 
Η Μαρια Μαργαρη συμμετειχε σε τηλεοπτικες εκπομπες ως μανεκεν. Την ειχα δει σε πολλες. Η Ευγενια Πασχαλιδη παλι, ελεγε τον καιρο στον Αντ1.
 
Μα τι ομορφα εξωφυλλα ειναι αυτα!

Στα Επικαιρα βλεπουμε τη Βανα Παπαδακη, μετεπειτα κυρια Δελουδη (με τα επιπλα). Μια πανεμορφη και πολυ ξεχωριστη παρουσια η οποια στα διεθνη καλλιστεια εβγαλε τη χωρα μας ασπροπροσωπη. Η Βανα εξελεγη Σταρ Ελλας 1973 και Γ' Μις Ευρωπη 1974. Ο ελληνικος διαγωνισμος δεν εγινε το καλοκαιρι του '74 λογω των γνωστων πολιτικων γεγονοτων και ετσι στειλαμε στην Ευρωπη τη Σταρ Ελλας της προηγουμενης χρονιας, ευτυχως!

Και οχι μονο αυτο. Η Βανα υστερα απο λιγο καιρο συμμετειχε στη Σαραγοσα στο Μaja International κατακτωντας τον πρωτο τιτλο, αυτον της Μις Μαγια.

Την ιδια χρονια με τη Βανα, στα ελληνικα καλλιστεια Μις Ελλας εξελεγη η Κατερινα Παπαδημητριου που αργοτερα εγινε κυρια Ζαχου Χατζηφωτιου.
 
Πίσω
Μπλουζα