Ρετρό καλλιστεία

τα μόνα καλλιστεία που έτυχε να δώ στην ζωή μου ήταν αυτά του 1992 που βγήκε η Τσιντικίδου και η Πασχαλίδου (η οποία έγινε ένα σύντομο διάστημα και διευθύντρια ειδήσεων της ερτ το 2018)
Η Ευγενια Πασχαλιδου μου θυμιζει λιγο την Emily Blunt.
 
Κι εδω το ονειρο της Ανθης βγαινει επιτελους πραγματικοτητα.
Το 1982 δεν ειχε καταφερει να κερδισει τον τιτλο της Σταρ Ελλας και πολυ της κακοφανηκε. Μπορεσε ομως 14 χρονια αργοτερα να εκλεγει Μις Αφροδιτη που ηταν καλλιστεια για παντρεμενες.
 
Η Αφροδίτη όχι μόνο κεράτωνε τον Ήφαιστο με θεούς (Άρης, Ερμής) και θνητούς (Αγχίσης), αλλά δεν κατάφερνε να κουκουλώνει τις μπομπές της (*) οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι το κατάλληλο πρότυπο για παντρεμένες. Χώρια που θα έπρεπε να λέγεται Μαντάμ Αφροδίτη ο τίτλος, όχι Μις.

Το μαγιώ είναι βέβαια η κατάλληλη στολή για να απαντάει κανείς σε ερωτήσεις. Οι κριτές είναι απασχολημένοι με οφθαλμόλουτρο και δεν προσέχουν τι λέει η ερωτώμενη.

(*) Λουκιανού "Θεών διάλογοι", διάλογος Απόλλωνα - Ερμή, απόσπασμα

Ἑρμῆς
ἐκ πολλοῦ, οἶμαι, ταῦτα εἰδὼς ἐθήρευεν αὐτούς, καὶ περὶ τὴν εὐνὴν ἀφανῆ δεσμὰ περιθεὶς εἰργάζετο ἀπελθὼν ἐπὶ τὴν κάμινον: εἶτα μὲν Ἄρης ἐσέρχεται λαθών, ὡς ᾤετο, καθορᾷ δὲ αὐτὸν Ἥλιος καὶ λέγει πρὸς τὸν Ἥφαιστον. ἐπεὶ δὲ ἐπέβησαν τοῦ λέχους καὶ ἐν ἔργῳ ἦσαν καὶ ἐντὸς ἐγεγένηντο τῶν ἀρκύων, περιπλέκεται μὲν αὐτοῖς τὰ δεσμά, ἐφίσταται δὲ Ἥφαιστος. ἐκείνη μὲν οὖνκαὶ γὰρ ἔτυχε γυμνὴ οὖσαοὐκ εἶχεν ὅπως ἐγκαλύψαιτο αἰδουμένη, δὲ Ἄρης τὰ μὲν πρῶτα διαφυγεῖν ἐπειρᾶτο καὶ ἤλπιζε ῥήξειν τὰ δεσμά, ἔπειτα δὲ συνεὶς ἐν ἀφύκτῳ ἐχόμενον ἑαυτὸν ἱκέτευε.

Ἀπόλλων
τί οὖν; ἀπέλυσεν αὐτοὺς Ἥφαιστος;

Ἑρμῆς
οὐδέπω, ἀλλὰ ξυγκαλέσας τοὺς θεοὺς ἐπιδείκνυται τὴν μοιχείαν αὐτοῖς: οἱ δὲ γυμνοὶ ἀμφότεροι κάτω νενευκότες ξυνδεδεμένοι ἐρυθριῶσι, καὶ τὸ θέαμα ἥδιστον ἐμοὶ ἔδοξε μονονουχὶ αὐτὸ γινόμενον τὸ ἔργον.

Ἀπόλλων
δὲ χαλκεὺς ἐκεῖνος οὐκ αἰδεῖται καὶ αὐτὸς ἐπιδεικνύμενος τὴν αἰσχύνην τοῦ γάμου;

Ἑρμῆς
μὰ Δί᾽, ὅς γε καὶ ἐπιγελᾷ ἐφεστὼς αὐτοῖς. ἐγὼ μέντοι, εἰ χρὴ τἀληθὲς εἰπεῖν, ἐφθόνουν τῷ Ἄρει μὴ μόνον μοιχεύσαντι τὴν καλλίστην θεόν, ἀλλὰ καὶ δεδεμένῳ μετ᾽ αὐτῆς.
 
Καλά, πόσα καλλιστεία γίνονταν και πόσοι τίτλοι μοιράζονταν? Τελικά θα έπρεπε να υπάρχουν και μετα-καλλιστεία για να βγάλουν την Μις Μις.
 
Κι άλλη εστεμμένη Αντουανέτα το έπαιζε αγέρωχη κι έχασε το κεφάλι της μαζί με το στέμμα.
 
Την εξέλιξη της δίδος Κούλας την ξέρουμε, αλλά τί έκανε αργότερα η "Ελληνική Καλλονή"? Κάτι μου θυμίζει το όνομά της
 
Οταν απο Κυριακουλα - Κουλα γινεσαι Κορινα.
Αντε να' ρθει η στιγμη να γινω κι εγω Λανα Ταρνερ.
 
Πίσω
Μπλουζα