Ρετρό καλλυντικά

Διαφημίσεις των καλλυντικών Dior 1988 με μακιγιέρ τον Tyen και μοντέλο την Susie Bick, που πια λέγεται Susie Cave, παντρεμένη με τον Nick Cave. Ήταν απλα ένα όνειρο!tumblr_o5xczsbq9k1rbk41wo1_640.jpgtyen-564-fp-01.jpgScreen-shot-2014-03-22-at-11.24.30-PM.png98288e901290d25f8fda22dd5accf168.jpg
 
^^^ Τι κούκλα η Ολίβια! Υποθέτω ότι όταν λέει ότι είναι αόρατο το μακιγιάζ εννοεί το μέικ-απ και την πούδρα. Γιατί οι βλεφαρίδες της είναι τρία στρώματα.
 
Ναι, είναι για foundation και πούδρα η διαφήμιση. Να σου πω την αλήθεια οι βλεφαρίδες της μου φαίνονται υπέροχες. Είναι εντελώς της εποχής τους και πολύ χαριτωμένα fluffy, ειδικά για make up όπου τίποτε άλλο δεν είναι τονισμένο εκτός απ το δέρμα. Κάνουν τα μάτια της τόσο ελαφίσια!
 
Το παλιό Fa ήταν φανταστικό. Ακόμη θυμάμαι την ημέρα που το πρωτομύρισα στο μπάνιο των ξαδερφών μου στην Πάτρα και έπαθα πλάκα τόσο με τη φρεσκάδα όσο και με τα ωραία νερά που σχηματίζονταν πάνω στο σαπούνι, κάτι που δεν είχα ξαναδεί αλλού. Δεν έχω βρει ακόμη κάποια παλιά συσκευασία εκεί που τριγυρνάω. (Αλλά πού θα μου πάει, κάποια στιγμή θα πετύχω καμιά ξεχασμένη).
Για την ώρα αυτή ήταν η πρώτη που κυκλοφόρησε στη Γερμανία από τη Henkel το 1954

Dd9SSexVAAEFFYV


και αυτή που γνωρίσαμε στις αρχές του '80 στην Ελλάδα

829ad626-6f05-4840-803c-1be4a356d619
 
Βαζάκι απο κρέμα avon. Ούτε ξέρω ποιας χρονολογίας είναι, μου το είχε δώσει η θεία μου (αρχες 80s) όταν ήμουν μικρή γιατί μου άρεσε κι το ήθελα για να παίζω. Δεν είναι από πλαστικό, αλλά ένα περίεργο υλικό σαν γυάλι, σαν πορσελάνη, εύθραστο πάντως. Μου είχε δώσει αλλο ένα κι όταν μου έπεσε κάτω έσπασε.

20230204_122953.jpg

20230204_122929.jpg

20230204_122941.jpg
 
@hannele Το βαζακι μου δινει την εντυπωση πως προερχεται απο τη δεκαετια του 1960.
Τοτε τα καλλυντικα και τα αρωματα ειχαν υπεροχες συσκευασιες απο γυαλι και μεταλλο. Τωρα βασιλευει το πλαστικο ακομα και σε πανακριβα ειδη. Βλεπεις αρωμα Chanel που κοστιζει 200 ευρω και εχει καπακι πλαστικο. Ντροπη και καταντια, δηλαδη!
Πανεμορφο το βαζακι και με τη φινετσα και την πολυτελεια μιας αλλης, ομορφης εποχης.
 
@hannele Έχει δίκιο η Βιβή, το υπέροχο βαζάκι σου είναι του 1968. Κι εμένα δε μου φαίνεται γυάλινο, ίσως να είναι από βακελίτη. Είναι πολύ ωραίο συλλεκτικό κομμάτι και σπάνιο. Μάλιστα θα σου έλεγα να το μεταφέρεις στην ενότητα με τα αρώματα γιατί ουσιαστικά είναι άρωμα σε μορφή κρέμας! Θυμόμουν ότι το Elegance είναι από τα πολύ παλιά της Avon και μετά από μια μικρή αναζήτηση βρήκα μια διαφήμιση για τα βαζάκια αυτά και δυο σελίδες από έναν κατάλογό της. To Elegance είναι από τα πιο ακριβά. Έχουν όμως όλα φανταστικές συσκευασίες!

view


c46426c1c89471b9b2608fe1740666f1--vintage-avon-sachets.jpg
 
@hannele Έχει δίκιο η Βιβή, το υπέροχο βαζάκι σου είναι του 1968. Κι εμένα δε μου φαίνεται γυάλινο, ίσως να είναι από βακελίτη. Είναι πολύ ωραίο συλλεκτικό κομμάτι και σπάνιο. Μάλιστα θα σου έλεγα να το μεταφέρεις στην ενότητα με τα αρώματα γιατί ουσιαστικά είναι άρωμα σε μορφή κρέμας! Θυμόμουν ότι το Elegance είναι από τα πολύ παλιά της Avon και μετά από μια μικρή αναζήτηση βρήκα μια διαφήμιση για τα βαζάκια αυτά και δυο σελίδες από έναν κατάλογό της. To Elegance είναι από τα πιο ακριβά. Έχουν όμως όλα φανταστικές συσκευασίες!

view


c46426c1c89471b9b2608fe1740666f1--vintage-avon-sachets.jpg
Να το! Στη φωτογραφία!!! Το 10!
Κι το κόκκινο επίσης μου ειχε δώσει κι όπως προείπα, μου έσπασε. Charisma βλέπω ότι γράφει, το 12.
@Bajar @Bambinella
Ωραία! Το μεταφέρω στα αρώματα.
 
Η μαμά μου έχει αυτό με τα πουλάκια στο καπάκι, το μπλε, που της το είχε φέρει η θεία μου από την Αυστραλία
 
Τώρα που φτάσαμε τα 2000ς να είναι στα ρετρό, ώρα να προσθέσω τα παλιά μου μανό της Bourjois. Ήταν υπέροχα και λάτρευα αυτό το ιδιαίτερο μπουκαλάκι. Μακράν το πιο αγαπημένο μου ήταν το 55 Bleu/Or που φαινόταν διαφορετικό ανάλογα στη γωνία και τον φωτισμό, χωρίς να είναι ιριζέ. Το εικονιζόμενο είναι το 4ο ή 5ο μπουκάλι αυτού του χρώματος που είχα πάρει. Το φόραγα συνέχεια για τουλάχιστον 3 χρόνια. Έχω και άλλα από την ίδια φουρνιά μανό και θα τα ανεβάσω άλλη ώρα.
 

Συνημμένα

  • bourjois bleu rose violet or 2.jpg
    bourjois bleu rose violet or 2.jpg
    43,7 KB · Προβολές: 2
  • bourjois bleu rose violet or.jpg
    bourjois bleu rose violet or.jpg
    148,5 KB · Προβολές: 2
Μαίρη αν μπορείς (ακόμα) κανε διαγραφή στο post #156 στην fake φωτογραφία με το αλλαγμένο όνομα του ιδιοκτήτη του κομμωτηρίου. Thanks :love:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαίρη αν μπορείς (ακόμα) κανε διαγραφή στο post #156 στην fake φωτογραφία με το αλλαγμένο όνομα του ιδιοκτήτη του κομμωτηρίου. Thanks :love:
Eγινε παιδιά ξέρουμε ακριβώς τι ήταν το σωσιτριχον; Πω πω παρασιτοκτόνο κιολας
 
Τι να ήταν? Τσαρλατάνικο ματζούνι. Μπορεί να εξήλειφεν την πυτιρίδα, δεν ξέρω, αντιπυτιριδικά σαμπουάν μπορεί να υπήρχαν από τότε, αλλά σίγουρα δεν προὐλάμβανε και μάλιστα ασφαλώς την πτώσιν των τριχών. Το ίδιο κοροϊδία ήταν η αλάνθαστος και ακαταγώνιστος τριχοθρεψίνη.

Άλλωστε ένδειξη ότι αυτό που ακολουθεί είναι μπαρούφα είναι η χρήση υπερβολικών επιθέτων ή εκφράσεων όπως "πίστεψέ με", "χωρίς υπερβολή" και άλλων τέτοιων, όπως εδώ ("αίτινες κατέκτησαν - δίχως υπερβολήν - διεθνή πλέον φήμην και ζήτησιν"). Όταν ακούω ή διαβάζω τέτοιες εισαγωγές αμέσως κουμπώνομαι γιατί ξέρω ότι κατά πάσαν πιθανότητα ακολουθούνται από (στην καλύτερη περίπτωση) μασαζαρισμένη αλήθεια :)
 
Πίσω
Μπλουζα