Ρετρό κατάθλιψη στην τελευταία μέρα του Καλοκαιριού…

Για μενα δεν υπαρχει μεγαλυτερη καταρα στον πλανητη απο αυτη την βρωμοεποχη που λεγεται ελληνικο καλοκαιρι. Αρκετα βρασαμε και φετος φτανει αυτη η αηδια.

Αν δεν υπηρχε αυτη σηχαμερη βρωμερη καταρα του πλανητη γνωστη και ως βρωμερο Ελληνικο καλοκαιρι θα ημουν τρισευτυχισμενος.

Όταν ήμασταν μικροί το καλοκαίρι δεν ήταν έτσι και πάντα το περιμέναμε με πολύ χαρά γιατί ξέραμε ότι θα κλείσουν τα σχολεία και θα πάμε διακοπές και θα ήμαστε όλη μέρα έξω με τους φίλους μας, στις αλάνες να παίζουμε και να κάνουμε βόλτες παντού με την παρέα, μπάνιο στην παραλία και ότι άλλο μας ευχαριστούσε να κάνουμε. Έτσι ήταν τότε το καλοκαίρι!

Όταν όμως τελείωνε το καλοκαίρι φυσικά και μας έπιανε το κάτι της μας μιας και σκεφτόμασταν ότι θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία, ότι θα νυχτώνει νωρίς, θα έχουμε διάβασμα, φροντιστήριο και ότι θα κλείστουμε ξανά στο σπίτι και δεν θα μπορούμε να βγαίνουμε όπως το καλοκαίρι και για αυτό και μας έπιανε αυτή η στεναχώρια στο τέλος του καλοκαιριού.

Ως Πιτσιρικάδες πάντως δεν μας πειράζε τίποτα απο την ζεστή το καλοκαίρι λόγω του ότι είχαμε και αντοχές.

Βέβαια δεν υπήρχε τότε τόσο πολύ και αυτό το κλίμα στην χώρα μας ειδικά με αυτή την υγρασία και την ζέστη χαμάμ που βγαίνεις έξω και στα δέκα λεπτά έχεις ιδρώσει απο την άπνοια και έχεις κολλήσει πάνω στα ρούχα σου!

Στην τωρινή μας ηλικία οι περισσότεροι απο εμάς σιχαινόμαστε το καλοκαίρι γιατί δεν είναι το ίδιο όπως τότε που ήμασταν μικροί και είχαμε εκείνη ξεγνοιασιά και την ανεμελιά να κάνουμε ότι θέλουμε. Οπότε είτε είναι χειμώνας είτε καλοκαίρι η καθημερινότητα το κάνει πια να μοιάζει κάτι τελείως διαφορετικό απο εκείνες τις όμορφες εποχές!

Επίσης βάλτε σε ότι αναφέρω παραπάνω για την τωρινή εποχή και την ηλικία μας ότι τώρα πια μας πειράζει περισσότερο το καλοκαιρινό κλίμα της χώρας μιας και έτσι όπως έχει αλλάξει ο καιρός δεν αντέχετε τόσο πολύ απο τους μεγαλύτερους ειδικά με αυτό το χαμάμ ζέστης/υγρασίας και άπνοιας.

Ως 48αρης Θεωρώ και εγώ το καλοκαίρι την πιο χάλια εποχή του χρόνου λόγω ζέστης και δεν σας κρύβω ότι περιμένω πώς και πώς να έρθει δροσιά, συννεφιά βροχουλες αλλά και κρύο για να στανιαρω και να έρθω στα ίσα μου.

Το χιουμοριστικό δίδαγμα της υπόθεσης

Το δίδαγμα της υπόθεσης είναι ότι όσοι είχαμε κατάθλιψη μικροί στο τέλος του καλοκαιριού μεγαλώνοντας θεραπεύεται τελείως μια και καλή λόγω της... αρχής του χειμώνα!!! Χαχαχα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν ήμασταν μικροί το καλοκαίρι δεν ήταν έτσι και πάντα το περιμέναμε με πολύ χαρά γιατί ξέραμε ότι θα κλείσουν τα σχολεία και θα πάμε διακοπές και θα ήμαστε όλη μέρα έξω με τους φίλους μας, στις αλάνες να παίζουμε και να κάνουμε βόλτες παντού με την παρέα, μπάνιο στην παραλία και ότι άλλο μας ευχαριστούσε να κάνουμε. Έτσι ήταν τότε το καλοκαίρι!

Όταν όμως τελείωνε το καλοκαίρι φυσικά και μας έπιανε το κάτι της μας μιας και σκεφτόμασταν ότι θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία, ότι θα νυχτώνει νωρίς, θα έχουμε διάβασμα, φροντιστήριο και ότι θα κλείστουμε ξανά στο σπίτι και δεν θα μπορούμε να βγαίνουμε όπως το καλοκαίρι και για αυτό και μας έπιανε αυτή η στεναχώρια στο τέλος του καλοκαιριού.

Ως Πιτσιρικάδες πάντως δεν μας πειράζε τίποτα απο την ζεστή το καλοκαίρι λόγω του ότι είχαμε και αντοχές.

Βέβαια δεν υπήρχε τότε τόσο πολύ και αυτό το κλίμα στην χώρα μας ειδικά με αυτή την υγρασία και την ζέστη χαμάμ που βγαίνεις έξω και στα δέκα λεπτά έχεις ιδρώσει απο την άπνοια και έχεις κολλήσει πάνω στα ρούχα σου!

Στην τωρινή μας ηλικία οι περισσότεροι απο εμάς σιχαινόμαστε το καλοκαίρι γιατί δεν είναι το ίδιο όπως τότε που ήμασταν μικροί και είχαμε εκείνη ξεγνοιασιά και την ανεμελιά να κάνουμε ότι θέλουμε. Οπότε είτε είναι χειμώνας είτε καλοκαίρι η καθημερινότητα το κάνει πια να μοιάζει κάτι τελείως διαφορετικό απο εκείνες τις όμορφες εποχές!

Επίσης βάλτε σε ότι αναφέρω παραπάνω για την τωρινή εποχή και την ηλικία μας όπου τώρα πια μας πειράζει περισσότερο το καλοκαιρινό κλίμα της χώρας μιας και έτσι όπως έχει αλλάξει ο καιρός δεν αντέχετε τόσο πολύ απο τους μεγαλύτερους ειδικά με αυτό το χαμάμ ζέστης/υγρασίας και άπνοιας.

Eτσι ακριβως. Και εγω μικρος το λατρευα το καλοκαιρι και δεν ηθελα να τελειωσει ποτε και ουτε καν θυμαμαι να με ενοχλει η ζεστη αλλα τωρα καμια μα καμια σχεση με την ταλαιπωρια που μολις βγαινεις απο το σπιτι μερα γινεσαι μουσκεμα σε δευτερολεπτα απο την ζεστη και δεν αντεχεις ουτε λεπτο εξω απο το σπιτι χωρις κληματιστικο.
 
Είσαι τυχερός γιατί είσαι ψηλά.. σε πολύ όμορφα μέρη! Εμείς εδώ στην Αθήνα δυστυχώς έχουμε πολύ λιγότερα κρύα και βροχές. Φέτος θα πρέπει να ρίξει πολύ νερό γιατί θα έχουμε και πρόβλημα λειψυδρίας.
Αυτό που λες, φίλτατε, ναι ισχύει, είναι πολύ ωραία και η Θεσσαλονίκη (δουλειά) και ο Τύρναβος (καταγωγή). Όμως για το καλοκαίρι και τα 2 μέρη είναι χάλια! Αφενός βράζω Ιούνιο και Ιούλιο στη Θεσσαλονίκη, καθώς μένω σχετικά στο κέντρο, και αφετέρου τον Αύγουστο, στην άδειά μου, γυρνάω στον Τύρναβο με την υγρασία, την υπερβολική ζέστη και την άπνοια...

Οπότε, ευχαριστώ καλοκαίρι, να μου λείπεις :)
 
Ειδικά φέτος μετράω τις μέρες του καλοκαιριού σαν φυλακισμένος που περιμένει την αποφυλάκιση!
Για 3 μήνες, κλιματισμός κάθε βράδυ! Αλλιώς πώς να κοιμηθεί κανείς με 32+ βαθμούς????
Καταραμένο καλοκαίρι επιτέλους τελειώνεις.
Το καλοκαίρι είναι ωραίο μόνο τις 15 μέρες των διακοπών. Οι υπόλοιπες είναι ένα μαρτύριο.
Δεν είναι τυχαίο που η κόλαση χαρακτηρίζεται από την απόλυτη ζέστη, κάτι σαν το καλοκαίρι στην Αθήνα! :diablotin::diablotin::diablotin::diablotin:
 
Μια μικροστεναχώρια την είχα μεν όταν επιστρέφαμε από τις διακοπές, αλλά περνούσε εντός ημερών. Ειδικά όταν άρχισα να διαβάζω Pixel, περίμενα πώς και πώς το φθινοπωρινό τεύχος, οπότε δεν υπήρχε καμία στεναχώρια πλέον. Μετά μου ερχόταν και στο μυαλό το σκηνικό χειμώνα, καλοριφέρ, το δωμάτιο όπως πάντα συγυρισμένο στην πένα, να το διαβάζω στο γραφείο. Τι κόλλημα είχα με αυτό το περιοδικό, δεν μπορώ να καταλάβω.

Πλέον, όλες οι εποχές είναι ίδιες κι αδιάφορες, εδώ και δεκαετίες.
 
Μια μικροστεναχώρια την είχα μεν όταν επιστρέφαμε από τις διακοπές, αλλά περνούσε εντός ημερών. Ειδικά όταν άρχισα να διαβάζω Pixel, περίμενα πώς και πώς το φθινοπωρινό τεύχος, οπότε δεν υπήρχε καμία στεναχώρια πλέον. Μετά μου ερχόταν και στο μυαλό το σκηνικό χειμώνα, καλοριφέρ, το δωμάτιο όπως πάντα συγυρισμένο στην πένα, να το διαβάζω στο γραφείο. Τι κόλλημα είχα με αυτό το περιοδικό, δεν μπορώ να καταλάβω.

Πλέον, όλες οι εποχές είναι ίδιες κι αδιάφορες, εδώ και δεκαετίες.

Φίλε το είχα και εγώ αυτό!! Περίμενα πώς και πώς να γυρίσω Αθήνα να χωθώ στο δωμάτιο μου και να κάθομαι με τις ώρες να ασχολούμαι εκεί (υποτίθεται διαβάζοντας πολλές ώρες για το σχολείο) δίπλα στην μοναδική μου αγάπη... Την φιλενάδα μου... Την Amiga μου!!!

Υγ. Όλοι οι φίλοι μου τα φτιαχναν το καλοκαίρι με κοπέλες εγώ πάλι δεν στεναχωριομουν ποτέ που δεν είχα κοπέλα το καλοκαίρι γιατί σκεφτόμουν πάντα την φιλενάδα μου.. αυτή που με περιμένει στην Αθήνα.. την μοναδική μου αγάπη.. την Amiga μου!!!

Always Somewhere + Amiga = Love for ever!!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα