Ρετρό καταστήματα βιντεοπαιχνιδιών: Οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες μας από αυτά

Πραγματι φιλτατε, ηταν ετσι η κατασταση και τα βιωματα μας 20+ πριν.

Αν δεν κανω λαθος, το καταστημα στη Κουντουριωτου δεν ειχε χρονοχρεωση, λειτουργουσε πρωτιστως με την πωληση αντιγραφων, και επειτα με την ενοικιαση και ανταλλαγη παιχνιδιων. Θυμασαι αν ηταν το πρωτο που εκλεισε εκει γυρω; Εχω την εντυπωση πως ναι. Την ειχαν πατησει και αλλοι απο τον συγκεκριμενο. Αυτο στη γηροκομειο πρεπει να λειτουργουσε για αρκετα χρονια παραπανω.

Τελος, θυμασαι απο ποια καταστηματα αγοραζες αντιγραφες; Ξερω σιγουρα για τα Console Club, δεν ειμαι σιγουρος για τα Game Buster και Teleclub. Τα τελευταια ειδικα υποτιθεται πως απειχαν απο κατι τετοιο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο το κρατησαν ως πρακτικη μεχρι τελους.
 
Τα καταστήματα στην Κουντουριώτου όντως δε νομίζω πως είχαν δυνατότητα για παιχνίδι σε κονσόλα με χρονοχρέωση. Αυτό το θυμάμαι μόνο στο Console Club στην Πύλης, όπου στο βάθος του καταστήματος είχε κονσόλες συνδεδεμένες με CRT monitor. Στην αρχή έβλεπες αρκετούς να παίζουν εκεί, αλλά με τον καιρό αυτό ατόνησε και μάλιστα προς το τέλος αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τις είχαν αφαιρέσει.

Δεν γνωρίζω αν πούλαγε αντιγραφές, τουλάχιστον εγώ δεν είχα πάρει κάποια από εκεί. Συνήθως αντιγραφές έβρισκες σε μικρότερα μαγαζιά που «ειδικεύονταν» σε τσιπαρίσματα, μετατροπές κτλ.

Ένα ακόμα κατάστημα βιντεοπαιχνιδιών στον Πειραιά που πρέπει να επιβίωσε περίπου μέχρι το 2007-08 ήταν το Loading στην Καραολή & Δημητρίου. Επίσης παλιά υπήρχε άλλο ένα κοντά στο πανεπιστήμιο που είχε διοργανώσει και τουρνουά Tekken 3 γύρω στο 2001, όμως δεν θυμάμαι πως ονομαζόταν καθώς δεν το επισκεπτόμουν συχνά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι στη Πυλης το θυμαμαι που ειχαν χρονοχρεωση, ηξερα 2 υπαλληλους εκει. Τα Teleclub και Game's buster δεν ειχαν χρονοχρεωση ως αλυσιδες, ενω κατα καιρους αλλαζαν παιχνιδια που ειχαν για να παιξεις, δεν χρεωναν το παιχνιδι. Δεν θυμαμαι ομως καθολου τι εκανε το Console club εκει.

Το Console club στη Κουντουριωτου ειχε σιγουρα αντιγραφες και εκανε τσιπαρισματα. Εκει εκανα το δικο μου το 1998. Οπου και μου εκαψαν το PS1.... Οντως τελικα πρεπει να  ειχε κλεισει πρωτο το συγκεκριμενο.

Πειραια παντως ειχατε και εσεις πολλα καταστηματα, πειρατες κυριως με λιγα μηχανηματα για χρονοχρεωση, τσιπαρισματα και αντιγραφες. Προς Καστελα και προφητη Ηλια ηταν 4-5 μονο εκει!
 
Ήταν μια πολύ ρομαντική εποχή

Αυτό ήταν το πρώτο μου κατάστημα , ανεβάσω φωτογραφίες που βρήκα , ήταν το Gamebuster της Κορίνθου , τις ανεβάζω απλά ως μέρος της ιστορίας των καταστημάτων που ασχολήθηκαν με games στην Ελλάδα. Από αυτό το μικρό μαγαζάκι που το ξεκίνησα με έναν φίλο μου , με τις προσωπικές μας τηλεόρασης μέσα τα δικά μας παιχνίδια και τις δικες μας κονσόλες , ζήσαμε βήμα βήμα όλη την εξέλιξη των video games , από αυτό το μικρό μαγαζάκι που ανοίξαμε τον Οκτώβριο του 96 νομίζω , ξεπουλήσαμε 3 φορές ότι εμπόρευμα αγοράσαμε μέσα στον Δεκέμβριο και ο Ιανουάριος μας βρήκε με ένα μαγαζι γεματο εμπόρευμα , με καλό τζίρο στην τσεπη , και αμεσως μετά νοικιάσαμε το διπλανό μαγαζι γιατί καταλαβαίναμε τι χαμός είχε να γίνει !! Για 10 χρόνια το νεο μαγαζι ήταν το ΤΟΠ σε πωλήσεις παιχνιδιών της Πελοποννήσου. Αξέχαστες εποχές , από το Ps1 στο 2 , ήρθε το Dreamcast , ήρθε το N64 , ήρθαν παιχνιδαρες που έμειναν κλασσικες ! Οποιος δεν έζησε το gaming εκείνη την εποχή για μένα δεν το έζησε ποτε , ήταν η πιο συναρπαστικη εποχή , είχαμε τόση τρελα που όταν κυκλοφορούσε ένα παιχνίδι στην Ιαπωνία το κάναμε εισαγωγή ίδια μέρα εμείς στην Ελλάδα , κλείνω με ένα τρελό περιστατικό , κυκλοφορεί το πρώτο Resident και αποφασίζουμε να το παίξουμε όπως του αξίζει , 23:59 κλείνουμε φώτα , ανάβουμε ήχο και εικόνα , τα καλύτερα της εποχης , το μαγαζι ήταν στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας επι της Αδειμαντου , Αδειμαντου 28 , γωνία και δεξιά το αστυνομικό τμήμα , ξεκινάμε το παιχνίδι , έχει φτάσει 2:30 το πρωί , και από τα ζόμπι παι τους ήχους του παιχνιδιού κάποιος καλεί την αστυνομία που μας βρίσκει , 7 τρελαμένους να παίζουμε στο βάθος του μαγαζιού Resident ! Αξέχαστες εποχές παιδιά !! Το πρώτο Tomb Raider για πρώτη φορά 3d περιβάλλον , το πρώτο Grand Turismo , έρχεται το 2ο και βλέπουμε για πρώτη φορά γυαλάδα πάνω στα αμάξια , το κουτί του μυρίζει λάστιχο αυτοκινητου , τι να πρωτοπώ και να πρωτοθυμηθώ !

Πρωτοπόροι υπήρξαμε βάζοντας στο καινούργιο μαγαζι οθόνες με βάσεις για χρονοχρέωση και βέβαια ήμασταν το πρώτο μαγαζι που έβαλε τηλεοράσεις να παίζουν τα demo των παιχνιδιών στην βιτρίνα από την ώρα που κλείναμε στις 21:00 μέχρι το επόμενη πρωί που ανοίγαμε κατά τις 11:00 , σίγουρα ήμασταν το μαγαζι που έφερε μαζί με το Console Club τα πρώτα παιχνίδια από Ιαπωνία , βάλαμε πρωτοι την ενοικίαση παιχνιδιών. Μετά ήρθε η εποχή των Ίντερνετ καφε και έτσι τα κονσολαδικα εκλείψαν. Ζήσαμε όμως σίγουρα την πιο λαμπρή περίοδο του gaming.
ΥΓ την εποχή εκείνη τα παιχνίδια είχαν cheats και ειμαι ο πρώτος από την Ελλάδα αλλά και μετά έμαθα από ένα περιοδικό του ξένου τύπου περί gaming ότι δημοσίευσα τον πρώτο κωδικό cheat για το πρώτο Colin McRae ;)
 

Συνημμένα

  • B8421507-62B1-4A06-B95C-45D17E8F3A64.jpeg
    B8421507-62B1-4A06-B95C-45D17E8F3A64.jpeg
    485,7 KB · Προβολές: 23
  • 44E639FC-0D5B-4B4F-84DC-AEFD8867AC6C.jpeg
    44E639FC-0D5B-4B4F-84DC-AEFD8867AC6C.jpeg
    596,9 KB · Προβολές: 20
  • 87DA5105-3A64-45AA-AC37-C7BD0F022C6F.jpeg
    87DA5105-3A64-45AA-AC37-C7BD0F022C6F.jpeg
    246,5 KB · Προβολές: 25
  • 176B9B6B-BEF5-422D-B9F9-3DFC161515FC.jpeg
    176B9B6B-BEF5-422D-B9F9-3DFC161515FC.jpeg
    399,9 KB · Προβολές: 24
Gamebuster, υπάρχει περίπτωση να σου έχουν μείνει τίποτα PC παιχνίδια της εποχής σε κανένα κρυμμένο θησαυροφυλάκιο;
 
ζήσαμε βήμα βήμα όλη την εξέλιξη των video games , από αυτό το μικρό μαγαζάκι που ανοίξαμε τον Οκτώβριο του 96 νομίζω
Οποιος δεν έζησε το gaming εκείνη την εποχή για μένα δεν το έζησε ποτε , ήταν η πιο συναρπαστικη εποχή
Για μενα ολη η δεκαετια του 1990 απο την αρχη μεχρι το τελος ηταν η πιο συναρπαστικη για τα videogames.Αρκετα μελη εδω στο retromaniax ζησαμε την εξελιξη των βιντεοπαιχνιδιων απο πιο πριν στην δεκαετια του 80 με atari 2600 και υπολογιστες amiga κλπ.Μετα στα 8 bit nes - master system και μετα στα 16μπιτα παιχνιδια και εννοειται και gaming στις αιθουσες των arcades.Τον οκτωβριο του 1996 ηταν περιοδος αλλαγης στα βιντεοπαιχνιδια και αρχισαν σιγα σιγα να επικρατουν τα 3d πολυγωνικα παιχνιδια του playstation - saturn (Και στις arcade αιθουσες τοτε ειχαν ηδη αρκετα νεα 3d παιχνιδια) και πολλοι που αρχιζαν τοτε να ασχολουνται με τα videogames στις κονσολες δεν ειχαν προλαβει την απιστευτη εποχη του 2d gaming.To καλο ειναι οτι ειχαν βγει εξαιρετικα 3d πολυγωνικα παιχνιδια στο playstation - saturn - n64.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρώτο Tomb Raider για πρώτη φορά 3d περιβάλλον , το πρώτο Grand Turismo , έρχεται το 2ο και βλέπουμε για πρώτη φορά γυαλάδα πάνω στα αμάξια , το κουτί του μυρίζει λάστιχο αυτοκινητου , τι να πρωτοπώ και να πρωτοθυμηθώ !
Εδω να πουμε οτι 3d περιβαλλον σε παιχνιδια για κονσολες ειχαμε και πριν το 1996 στο playstation - atari jaguar -3do.

Το gran turismo 1 και 2 αν και ειχε καλα γραφικα για το playstation με γυαλαδες κλπ θυμαμαι τοτε το 1998 επαιζα στα arcades scud race - sega rally 2 - daytona usa 2 και τα γραφικα του gran turismo 1 - 2 δεν με ειχαν εντυπωσιασει ιδιαιτερα μιας και στα arcades ηταν πολυ ανωτερα.Ειχε βγαλει ομως και το ps παιχνιδια με καλα γραφικα.
 
Αυτό ήταν το πρώτο μου κατάστημα , ανεβάσω φωτογραφίες που βρήκα , ήταν το Gamebuster της Κορίνθου , τις ανεβάζω απλά ως μέρος της ιστορίας των καταστημάτων που ασχολήθηκαν με games στην Ελλάδα. Από αυτό το μικρό μαγαζάκι που το ξεκίνησα με έναν φίλο μου , με τις προσωπικές μας τηλεόρασης μέσα τα δικά μας παιχνίδια και τις δικες μας κονσόλες , ζήσαμε βήμα βήμα όλη την εξέλιξη των video games , από αυτό το μικρό μαγαζάκι που ανοίξαμε τον Οκτώβριο του 96 νομίζω , ξεπουλήσαμε 3 φορές ότι εμπόρευμα αγοράσαμε μέσα στον Δεκέμβριο και ο Ιανουάριος μας βρήκε με ένα μαγαζι γεματο εμπόρευμα , με καλό τζίρο στην τσεπη , και αμεσως μετά νοικιάσαμε το διπλανό μαγαζι γιατί καταλαβαίναμε τι χαμός είχε να γίνει !! Για 10 χρόνια το νεο μαγαζι ήταν το ΤΟΠ σε πωλήσεις παιχνιδιών της Πελοποννήσου. Αξέχαστες εποχές , από το Ps1 στο 2 , ήρθε το Dreamcast , ήρθε το N64 , ήρθαν παιχνιδαρες που έμειναν κλασσικες ! Οποιος δεν έζησε το gaming εκείνη την εποχή για μένα δεν το έζησε ποτε , ήταν η πιο συναρπαστικη εποχή , είχαμε τόση τρελα που όταν κυκλοφορούσε ένα παιχνίδι στην Ιαπωνία το κάναμε εισαγωγή ίδια μέρα εμείς στην Ελλάδα , κλείνω με ένα τρελό περιστατικό , κυκλοφορεί το πρώτο Resident και αποφασίζουμε να το παίξουμε όπως του αξίζει , 23:59 κλείνουμε φώτα , ανάβουμε ήχο και εικόνα , τα καλύτερα της εποχης , το μαγαζι ήταν στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας επι της Αδειμαντου , Αδειμαντου 28 , γωνία και δεξιά το αστυνομικό τμήμα , ξεκινάμε το παιχνίδι , έχει φτάσει 2:30 το πρωί , και από τα ζόμπι παι τους ήχους του παιχνιδιού κάποιος καλεί την αστυνομία που μας βρίσκει , 7 τρελαμένους να παίζουμε στο βάθος του μαγαζιού Resident ! Αξέχαστες εποχές παιδιά !! Το πρώτο Tomb Raider για πρώτη φορά 3d περιβάλλον , το πρώτο Grand Turismo , έρχεται το 2ο και βλέπουμε για πρώτη φορά γυαλάδα πάνω στα αμάξια , το κουτί του μυρίζει λάστιχο αυτοκινητου , τι να πρωτοπώ και να πρωτοθυμηθώ !

Πρωτοπόροι υπήρξαμε βάζοντας στο καινούργιο μαγαζι οθόνες με βάσεις για χρονοχρέωση και βέβαια ήμασταν το πρώτο μαγαζι που έβαλε τηλεοράσεις να παίζουν τα demo των παιχνιδιών στην βιτρίνα από την ώρα που κλείναμε στις 21:00 μέχρι το επόμενη πρωί που ανοίγαμε κατά τις 11:00 , σίγουρα ήμασταν το μαγαζι που έφερε μαζί με το Console Club τα πρώτα παιχνίδια από Ιαπωνία , βάλαμε πρωτοι την ενοικίαση παιχνιδιών. Μετά ήρθε η εποχή των Ίντερνετ καφε και έτσι τα κονσολαδικα εκλείψαν. Ζήσαμε όμως σίγουρα την πιο λαμπρή περίοδο του gaming.
ΥΓ την εποχή εκείνη τα παιχνίδια είχαν cheats και ειμαι ο πρώτος από την Ελλάδα αλλά και μετά έμαθα από ένα περιοδικό του ξένου τύπου περί gaming ότι δημοσίευσα τον πρώτο κωδικό cheat για το πρώτο Colin McRae ;)
Mπραβο ρε αρχοντα για το Post αυτο μιλαμε μας γυρισες παρα πολλα χρονια πισω χρονια ρομαντικα οπως ειπες και πιο πανω.Εγω ειμαι απο βορεια ελλαδα ομως το GAMEBUSTER εχω την εντυπωση πως διαβαζα πολυ συχνα καποια διαφημιση γιαυτο στο περιοδικο GamePro.Τωρα αν κανω λαθος γραψτε λαθος αλλα δεν νομιζω να κανω λαθος.
 
Έχω προλάβει εποχή 1986 που αγόραζες computer από καταστήματα ηλεκτρικών συσκευών όπως αυτά που πουλάνε σόμπες, από ένα τέτοιο είχα πάρει τον πρώτο μου computer ένα Atari 65XE. Ποια computer shop αυτά φάνηκαν από το 1989 και μετά. Η μεγάλη έκρηξη έγινε όταν έπιασε η Amiga, το πρώτο μηχάνημα με παιχνίδια επιπέδου σχεδόν ηλεκτρονικού και μετά το κοινό αυτό μετακινήθηκε σιγά σιγά στα PC και τις κονσόλες.
 
Για μενα ολη η δεκαετια του 1990 απο την αρχη μεχρι το τελος ηταν η πιο συναρπαστικη για τα videogames.Αρκετα μελη εδω στο retromaniax ζησαμε την εξελιξη των βιντεοπαιχνιδιων απο πιο πριν στην δεκαετια του 80 με atari 2600 και υπολογιστες amiga κλπ.Μετα στα 8 bit nes - master system και μετα στα 16μπιτα παιχνιδια και εννοειται και gaming στις αιθουσες των arcades.Τον οκτωβριο του 1996 ηταν περιοδος αλλαγης στα βιντεοπαιχνιδια και αρχισαν σιγα σιγα να επικρατουν τα 3d πολυγωνικα παιχνιδια του playstation - saturn (Και στις arcade αιθουσες τοτε ειχαν ηδη αρκετα νεα 3d παιχνιδια) και πολλοι που αρχιζαν τοτε να ασχολουνται με τα videogames στις κονσολες δεν ειχαν προλαβει την απιστευτη εποχη του 2d gaming.To καλο ειναι οτι ειχαν βγει εξαιρετικα 3d πολυγωνικα παιχνιδια στο playstation - saturn - n64.

Εμεις που μεγαλώσαμε δεκαετία 90,δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί.Εγώ μετά το Ν64 που το έλιωνα μέχρι 2001-2002,δεν ξανα ασχολήθηκα με κονσόλες,ούτε ps2 ούτε τίποτα.Δε μου έκανε κέφι.Έπαιζα κάποια παιχνίδια στο pc αλλά περισσότερο για να περνάω την ώρα μου.

Θυμάμαι τότε και την 'κόντρα' που είχαμε όσοι είχαμε Ν64 μ'αυτούς που είχαν Playstation,τους λέγαμε για τα καλύτερα γραφικά,μας λέγανε ότι αυτοί έχουν περισσότερα παιχνίδια,τους λέγαμε για Goldeneye,Zelda,Donkey Kong,Mario,Turok,μας λέγανε για Resident Evil,Final Fantasy,Metal Gear Solid κτλ.Αλλά ποια είναι η πλάκα;Παρότι όλοι είχαμε τις κονσόλες,παίζαμε και μπάλα,παίζαμε και μπάσκετ,και βόλτες κάναμε,και ποδήλατα,και τα πάντα.Δεν ήμασταν καρφωμένοι σε μια οθόνη όπως είναι όλοι τώρα και τίποτα άλλο.Γι'αυτό λέμε πόσο τυχεροί είμαστε που προλάβαμε εκείνη την εποχή.
 
Θυμάμαι σε περιοδικά (Gamepro; Η User) να έχουν κόντρα οι μεν του Ν64 τους έλεγαν παίζετε σε αναλύσεις SNES και οι άλλοι εμείς έχουμε τα πιο καλά παιχνίδια. Κατά την γνώμη μου λόγω CD ήταν καλύτερο το PS1. Μιλάμε για τρελό line up τι Resident evil, MGS, Gran turismo, FF 7,8,9, Silent hill κλπ.
 
Πριν κυκλοφορησει το gamepro διαβαζα αυτες τις κοντρες και στο αλμανακο sega vs nintendo.Εννοειται τοτε οτι εκτος τα videogames ειχαμε τις βολτες - ποδηλατο - αθληση κ.α

Tην δεκαετια του 90 εκτος του οτι ειχε γινει χαμος με απειρους ποιοτικους και απιστευτους τιτλους παιχνιδιων ηταν απιστευτη οσον αφορα τα videogames και στην εξελιξη τους στα γραφικα.Τοσο μεγαλα αλματα στα γραφικα ειχαν γινει μονο στην 10ετια του 90.Πχ αρχες δεκαετιας 90 - 92 κονσολες 16 bit mega drive - snes.Μετα το 1993 βγηκε το 32 bit 3do και στα arcades αρχισαν να βγαινουν πιο προηγμενα 3d πολυγωνικα γραφικα με παιχνιδια οπως το ridge racer της namco και το daytona usa της sega.Το 1994 βγηκαν τα sega rally και virtua fiaghter 2 και στα τελη του 1994 πρωτοκυκλοφορησαν τα saturn - playstation.To 1996 βλεπουμε φοβερο αλμα γραφικων στα arcades με την πλακετα model 3 της sega.Το virtua fighter 3 και scud race ειχαν εξωπραγματικα πολυγωνικα γραφικα τοτε.Επισης ηταν η χρονια που πρωτοκυκλοφορησε και το n64 και τα super mario 64 - wave race.1997 turok d.h - golden eye 007 - lylat wars στο n64.1998 πρωτοκυκλοφορησε το dreamcast και το sonic adventure και στο n64 ειδαμε το zelda o of t.Στα arcades κυκλοφορησαν τα sega rally 2 - daytona usa 2.1999 πρωτοκυκλοφορησε το shenmue.
 
Θυμάμαι σε περιοδικά (Gamepro; Η User) να έχουν κόντρα οι μεν του Ν64 τους έλεγαν παίζετε σε αναλύσεις SNES και οι άλλοι εμείς έχουμε τα πιο καλά παιχνίδια. Κατά την γνώμη μου λόγω CD ήταν καλύτερο το PS1. Μιλάμε για τρελό line up τι Resident evil, MGS, Gran turismo, FF 7,8,9, Silent hill κλπ.
Εννοείται, μεγάλη κόντρα!
Όντως, η τεράστια γκάμα παιχνιδιών του Playstation ήταν και το μεγάλο του πλεονέκτημα, το NG4 ήταν πολύ πίσω σε αυτόν το τομέα και πάντοτε πάταγε στα 64μπιτα γραφικά του για να το ανταγωνιστεί, τα οποία όμως στην πράξη δεν υπερείχαν και τόσο, ειδικά σε σύγκριση με τα παιχνίδια που βγήκαν αργότερα για το Playstation τα οποία είχαν αρκετά βελτιωμένα γραφικά και κοντράρανε στα ίσια το NG4. Επίσης τα παιχνίδια του N64 ήταν πανάκριβα και επειδή ήταν σε μορφή κασέτας δεν μπορούσαν να αντιγραφούν κάτι που αποτελούσε σημαντικό αντικίνητρο για να το αγοράσει κανείς αφού την ίδια στιγμή έπαιζε πάρα πολύ το «τσιπάρισμα» του Playstation που σου έδινε την δυνατότητα να παίρνεις ό,τι παιχνίδι ήθελες σε αντιγραφή με 5-6 Ευρώ.
Αυτό είχε σαν άμεση συνέπεια την κυριαρχία του Playstation στην αγορά καθώς όλοι το αγόραζαν και αμέσως του έβαζαν «τσιπάκι» ώστε να παίρνουν φθηνά παιχνίδια με το τσουβάλι. Ένας καλός μου φίλος που είχε PC με CD Recorder και μπορούσε να αντιγράφει παιχνίδια μόνος του είχε μια στίβα από παιχνίδια που έπιανε μια ντουλάπα!

Πολλοί είχαν εκμεταλλευτεί το κόλπο με το τσιπάρισμα του Playstation για να βγάλουν λεφτά και έτσι δημιουργήθηκε ένα είδος «παραβιομηχανίας». Διάφορα μικρά συνοικιακά μαγαζάκια που έκαναν service υπολογιστών κτλ έκαναν χρυσές δουλειές με το τσιπάρισμα των Playstation και κυρίως την μαζική πώληση αντεγραμμένων παιχνιδιών.
 
  • Like
Reactions: Ace
τα παιχνίδια που βγήκαν αργότερα για το Playstation τα οποία είχαν αρκετά βελτιωμένα γραφικά και κοντράρανε στα ίσια το NG4
Καλο το playstation αλλα δεν ειχε υπαρξει παινιδι στο playstation που να φτανει και να κοντραρει στα ισα τα γραφικα του n64 σε παιχνιδια οπως το turok d.h - goldeneye 007 - zelda o.of.t - super mario 64 - perfect dark - το νερο του wave race κλπ.Στα 3d το n64 ηταν καλυτερο.
 
Καλο το playstation αλλα δεν ειχε υπαρξει παινιδι στο playstation που να φτανει και να κοντραρει στα ισα τα γραφικα του n64 σε παιχνιδια οπως το turok d.h - goldeneye 007 - zelda o.of.t - super mario 64 - perfect dark - το νερο του wave race κλπ.Στα 3d το n64 ηταν καλυτερο.

Σίγουρα όλα αυτά ήταν παιχνιδάρες και είχαν προκαλέσει μεγάλη αίσθηση όταν βγήκαν. Είχα πάρει κι εγώ N64 για ένα διάστημα καθώς είχα ενθουσιαστεί με τα διθυραμβικά κείμενα που διάβαζα στα περιοδικά βιντεοπαιχνιδιών καθώς και με τον γενικότερο μύθο που το συνόδευε ως την πρώτη κονσόλα 64-bit κτλ. Έπαιζα με τις ώρες Wave Race, 1080° Snowboarding (παιχνιδάρα!), Star Fox 64, Pilot Wings. Παρ' όλα αυτά, μέσα στα χρόνια κυκλοφόρησαν αρκετά καλοσχεδιασμένα παιχνίδια για το Playstation όπως Metal Gear Solid, Syphon Filter, Medal of Honor, Crash Team Racing κτλ που αξιοποιούσαν στο έπακρο τις δυνατότητές του και δεν θα έλεγα πως υστερούσαν σε σχέση με τα παιχνίδια του Ν64. Οπωσδήποτε το Ν64 είχε μεγαλύτερες δυνατότητες τεχνικά, αλλά νομίζω πως τελικά η διαφορά που είχε στην πραγματικότητα ήταν μικρή.
Επίσης, επειδή η κασέτα του διέθετε μικρότερη χωρητικότητα δεδομένων σε σχέση με το CD, τα παιχνίδια του Ν64 δεν είχαν βιντεάκια κινηματογραφικού τύπου όπως αυτά που συχνά εμπλούτιζαν τα παιχνίδια του PS στην αρχή του παιχνιδιού, ανάμεσα στις πίστες, στον τερματισμό κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλό το Ν64 αλλά δεν στεκόταν μπροστά στο Playstation. Λίγο καλύτερα γραφικά σε κάποιους λίγους καλούς τίτλους από την μικρή του βιβλιοθήκη δεν έφταναν για να πεις παίρνω αυτό και αφήνω τίτλους όπως αυτούς που έγραψα παραπάνω. Αντίθετα ο διάδοχος του το GameCube ήταν πολύ καλό μηχάνημα με τρελό line up τίτλων. Προσωπικά εγώ δεν έχω δει ούτε ένα τίτλο του Ν64 (έχω τα 100 καλύτερα roms του) που να πω φοβερό είναι θα το αγόραζα για αυτό. Ενώ στο Playstation είχες ένα φορτηγό killer apps και system sellers. Symphony of the night, όλα τα Resi, GT, MGS, FF, χαμός. Τι να πρώτοπεις
 
Καλό το Ν64 αλλά δεν στεκόταν μπροστά στο Playstation. Λίγο καλύτερα γραφικά σε κάποιους λίγους καλούς τίτλους από την μικρή του βιβλιοθήκη δεν έφταναν για να πεις παίρνω αυτό και αφήνω τίτλους όπως αυτούς που έγραψα παραπάνω. Αντίθετα ο διάδοχος του το GameCube ήταν πολύ καλό μηχάνημα με τρελό line up τίτλων. Προσωπικά εγώ δεν έχω δει ούτε ένα τίτλο του Ν64 (έχω τα 100 καλύτερα roms του) που να πω φοβερό είναι θα το αγόραζα για αυτό. Ενώ στο Playstation είχες ένα φορτηγό killer apps και system sellers. Symphony of the night, όλα τα Resi, GT, MGS, FF, χαμός. Τι να πρώτοπεις

Προφανώς και διαφωνούμε.Το κύριο πλεονέκτημα του playstation ήταν που όλοι το τσιπάρανε και παίρναν πολλά παιχνίδια.Τα γραφικά του ήταν αστεία μπροστά στου N64.Όταν εγώ έπαιρνα την κασέτα του N64 22900 δρχ,αναγκαστικά έπαιρνα μόνο 2 κασέτες το χρόνο,Χριστούγεννα και Πάσχα.Οι άλλοι έπαιρναν τα αντεγραμμένα cd με το κιλό.Οικονομικά συνέφερε πιο πολύ το psx παρά το N64,αυτό το παραδέχομαι

Όμως το N64 είχε ανεπανάληπτες παιχνιδάρες,ειδικά το Goldeneye ήταν παιχνίδι-σταθμός στο είδος του,και απορώ μ'αυτό που λες ότι στα 100 δεν βρήκες ούτε ένα καλό
 
Με τις παιχνιδομηχάνες δεν έχω κάποια ιδιαίτερη εξειδίκευση ούτε κάποιο μεγάλο κόλλημα. Δεν ειχα το ps ενώ από σπόντα βρέθηκα με το ps 2 καθώς στα τελευταία του ήταν φθηνότερο από ένα DVD player ..xexe. Παρ όλα αυτά θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε λίγο την αρχική τιμή του ps και την εξέλιξη της έως π.χ. το 2005-6. @Gamebuster θα βοηθήσεις ως μαγαζατορας;
 
Τον "Εγκεφαλο" στα Εξαρχεια θυμαμαι και το "Elx". Το πρωτο νομιζω ακομα λειτουργει.
 
O μονος λογος που ξεπερασε το ps1 το N64 ηταν καθαρα και μονο το CD και το τσιπαρισμα που δεχοταν και πουλουσε σαν ζεστο ψωμι.Οταν ο αλλος εφευγε με ενα τσουβαλι παιχνιδια που λεει ο λογος ενω καποιος αλλος με το Ν64 αγοραζε κανα δυο παιχνιδια το χρονο ειναι λογικο να προτιμησει το ps1.Eτσι λοιπον και οι third party developers λογικο ειναι να προτιμουσαν το ps1 για τα παιχνιδια τους γιατι μπορει να ηξεραν πως θα ειχαν χασουρα απο το τσιπαρισμα και της αντιγραφες ομως απο την αλλη με τοσο μεγαλη βαση χρηστων που ειχαν ps1 σιγουρα θα εβγαζαν και λεφτα γιατι δεν υπηρχαν μονο αυτοι που αγοραζαν αντιγραφες αλλα υπηρχαν και αλλοι τοσοι που προτιμουσαν τα αυθεντικα.Ετσι λοιπον ειδαμε στο N64 της first party παιχνιδαρες της NINTENDO που απλα δεν υπαρχουν σε ps1 και μας ειχε πεσει το σαγονι οταν ειδαμε για παραδειγμα πρωτη φορα το Zelda: Ocarina of time οπως και της παιχνιδαρες της Rare και απο κει και περα ελαχιστα πραγματα απο Third party καθαρα και μονο λογο των λιγων πωλησεων της κονσολας σε σχεση με το ps1.Κλασσικο παραδειγμα το FFVII που ενω στην αρχη προοριζοταν για το N64 τελικα πηγε προς sony μερια καθαρα και μονο λογο του CD και των πωλησεων γιατι τεχνικα δεν υπηρχε δικαιολογια οταν αλλοι καταφεραν να φτιαξουν το Resident Evil 2 στο N64 το οποιο εχει ακριβως οτι εχει και η ps1 εκδοση και μαλιστα εχει καλυτερα μοντελα χαρακτηρων απο το ps1 με το ps1 να υπερτερει στα pre-rendered backgrounds γιατι στο N64 ειχε μια μικρη θολουρα που ηταν απαραιτητη ομως για να χωρεσουν 2 ολοκληρα CD σε μια κασσετα μολις 64MB.Aν ειχε πωλησεις η κονσολα μεγαλες τα παντα θα κυκλοφορουσαν οπως ακριβως γινετε και τωρα με το αδυναμο switch σε σχεση με τον ανταγωνισμο που πουλαει σαν τρελο και μαλιστα στην ιαπωνια πολυ περισσοτερο και απο το ps5 γιαυτο και κυκλοφορουν τα παντα μεχρι και το Doom eternal θα κυκλοφορησει που ειναι παιχνιδι πολυ υψηλων απαιτησεων.Αν δεν πουλουσε σαν τρελο το switch οχι Doom eternal δε θα βλεπαμε αλλα ουτε ο καραγκιοζης στο Doom.Παντως οσα ειδαμε στο N64 η πλειοψηφια δηλαδη γιατι δεν ηταν και παρα πολλα σε σχεση με το ps1 ηταν παιχνιδαρες και σας οψονται οι κακες πωλησεις της κονσολας γιατι αλλιως θα βλεπαμε τα περισσοτερα απο τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν και στο ps1 εκτος φυσικα απο αποκλειστικοτητες η καποια first party.
 
Πίσω
Μπλουζα