Ρετρό καύσωνας

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
...το 1987. Μέχρι τότε ο ΄΄καύσωνας΄΄ λεγόταν λίβας, ήταν ένα καυτό αεράκι στα μέσα Αυγούστου και η θερμοκρασία δεν ανέβαινε πάνω από 36 βαθμούς. Τουλάχιστον έτσι μας έλεγαν. Δυστυχώς η κλιματική αλλαγή είχε ξεκινήσει από τότε. Υπήρχαν θυμάμαι κάποια άρθρα που περιέγραφαν ότι ζούμε σήμερα. Και τότε λέγαμε: σιγά μωρέ, δεν γίνονται αυτά!!!

Δυστυχώς λοιπόν τον Ιούλιο του 1987 η θερμοκρασία έφτασε στους 44 βαθμούς Κελσίου υπό σκιά στην Αθήνα προκαλώντας το θάνατο σε πολλές εκατοντάδες συμπολίτες μας και δεν έφτανε αυτό αλλά δημιουργήθηκε και πρόβλημα για την ταφή τους μιας και τα νεκροταφεία δεν είχαν χώρο.

Η θερμοπληξία μπήκε στα πρωτοσέλιδα, τα κλιματιστικά άρχισαν να πωλούνται δέκα δέκα και κάποιοι από μας κλάψαμε πολύ για δικά μας αγαπημένα άτομα που χάθηκαν ξαφνικά. Από τότε βέβαια χάθηκε και η έννοια του καλοκαιριού που ξέραμε ως τότε. Έγινε αφόρητο, καυτό και τελικά αρκετά δυσάρεστο :(
 
Υπήρχε τέτοιο χάσμα φίλε μου? Δηλαδή μέχρι το 86 δεν ειχαμε ξαναζείσει καύσωνες?

Είμουνα μικρος ,πολύ μικρος ,αλλα εγώ δεν υπεφερα το 87, ζούσα κάπου στην επαρχία, αυτο μπορεί να πέζει καποιο ρόλο.

Οι Αθηναίοι υποφέρανε το ακούγαμε και στα ραδιόφονα, αλλα στην επαρχία πέρασε ντουκου ο καυσωνας.(και το 86 είτανε ζεστο ,γιατι νομιζω οτι είτανε πιο ζεστο? επιδη είχα βγάλει ξεφλουδισμα στους ωμους μετα τα θαλλασινά μπάνια δεν εξηγείτε αλλιως).

Anyway εχει και τα καλά του ένας καύσωνας, οπως πχ : απολαμβάνεις καλητερα τις παραλίες!
 
Όντας σχεδόν 11 χρονων τότε δεν πολύ καταλάβαινα ούτε εγώ ουτε οι φίλοι μου απο οτι θυμάμαι απο το τι κακο μπορούσε να κανει ο καύσωνας μιας και ειχαμε συνδιασει την ζεστη με μπανια στην θάλασσα και ατέλειωτο παιχνίδι στην παράλια.

Όμως βλέποντας στις ειδήσεις και τις εφημερίδες και αυτό που έγινε με τόσο κόσμο λυπηθήκα πάρα πολύ και πιστεύω οτι τότε κατάλαβε και πολύ κόσμος οτι τα πράγματα θα αλλαζουν καθε χρόνο ως προς το πιο "ζεστό" και ότι αυτό που ήταν πρωτόγνωρο και πρωτοφανές για τα Ελληνικά δεδομένα θα συνεχιζόταν....

dreamstime_2887995.png
 
Αυτό με τα κλιματιστικά που πωλούντουσαν "δέκα-δέκα" ήταν πολύ σωστό σχόλιο :D

Θυμάμαι ότι εκείνο το καλοκαίρι είχα πάει (όπως πάντα) κατασκήνωση κι ερχόντουσαν όλοι οι γονείς (Σούνιο γαρ) μπας και δροσιστούν για λίγες ώρες. Μια που οι δικοί μου είχαν βάλει κλιματιστικό στο δωμάτιό τους πριν από τον καύσωνα (πώς τους ήρθε...) η θεία μου που έμενε κοντά πήγαινε και κοιμόταν εκεί!

Γενικώς καύσωνες υπήρχαν και πιο πριν - έχω διαβάσει αναφορές σε άρθρα 70s. Αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος ήταν και παρατεταμένος...
 
Τον καύσωνα του '87 τον θυμάμαι σαν τώρα. Ούτε ανεμιστήρα δεν είχαμε στο σπίτι, πόσο μάλλον κλιματιστικό :D Λιώναμε στη ζέστη τα μεσημέρια...

Τουλάχιστον 2 γνωστοί της οικογένειάς μου πέθαναν τότε. Ο ένας ήταν φούρναρης, περίπου 65 χρονών και ο αθεόφοβος φούρνιζε κάργα μέσα στον καύσωνα...

Οπότε βάλε 45 βαθμούς ο φούρνος + 45 βαθμούς ο καύσωνας = :burn: Που ν' αντέξει ο δύστυχος...
 
Τα επίσημα στοιχεία του καύσωνα του 87 είναι συγκεχυμένα όσον αφορά στον αριθμό των νεκρών, που κυμαίνεται μεταξύ 1200 και 1700 ατόμων...

Κι αν δεν κάνω λάθος, επαναλήφθηκε και την επόμενη χρονιά, πάλι με νεκρούς, αλλά όχι σε τέτοια κλίμακα.

Μέχρι τότε, "air-conditionned" διαβάζαμε μόνο στα πούλμαν ή σε φυμέ πόρτες ξενοδοχείων...

Στα πάρκα που είχαν διαμορφωθεί στο δρόμο Πεντέλης-Αγίου Πέτρου-Νέας Μάκρης ("Καρδιά", "Πύρριζα" και "Καραούλι", καμμένα πλέον σήμερα), κόσμος από την Αθήνα είχε μετακομίσει εκεί με τα...κρεβάτια του, και κοιμόταν όλη νύχτα ! Κατα τραγική ειρωνία, η υψηλή βλάστηση του σημείου εξασφάλιζε δροσιά για το βράδι, ενώ σήμερα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...

Ρετρό σημείο μέτρησης (μέχρι σήμερα) του pick της θερμοκρασίας στην Αθήνα : Νέα Φιλαδέλφεια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το 1988 είχε κάνει μεγάλο καύσωνα, στην Θεσσαλονίκη και θυμάμαι ότι για αυτόν τον λόγο, είχαμε πάει για αρκετές μέρες παραθέριση στην Χαλκιδική. Ακόμα και η σκηνή, ήταν πιο δροσερή από το σπίτι...
 
Δεν θυμάμαι τον κάυσωνα που έπληξε τότε την Αθήνα, ως νήπιο ήμουν σε διακοπές το καλοκαίρι. Έτυχε να διαβάσω όμως για τον καύσωνα σε λεύκωμα του έτους 1987 και τότε αντιλήφθηκα ότι ήταν κάτι αφόρητο που καθιστούσε πολύ δύσκολη τη ζωή των πολιτών στην πόλη.
 
panp είπε:
Ρετρό σημείο μέτρησης (μέχρι σήμερα) του pick της θερμοκρασίας στην Αθήνα : Νέα Φιλαδέλφεια...
Αμέ και βεβαίως βεβαίως :)

Είναι το πρώτο μου πόστ στο φόρουμ σας και θα ήθελα αν μπορείτε τη ρετρό βοήθεια σας για τους καύσωνες της Νέας Φιλαδέλφειας!Συγκεκριμένα έχω φάει τον τόπο να βρω το βίντεο από το βραδυνό (ή μεσημεριανό/απογευματινό) δελτίο ειδήσεων του Mega στις 26/06/2007 και 27/06/2007 όπου ο μετεωρολόγος Θοδωρής Κολυδάς αναφέρει πως η Νέα Φιλαδέλφεια σημείωσε 47.5 βαθμούς Κελσίου εκείνη την ημέρα!

Γενικά θα σας ήμουν απείρως υπόχρεος αν μπορούσατε να βοηθήσετε την ρετρό ερευνά μου για τις ζέστες της Νέας Φιλαδέλφειας με οποιοδήποτε τρόπο (λινκς,βίντεο,αρχεία εφημερίδων κοκ) προκειμένου να εμπλουτίσουμε το κανάλι μας στο yt που είναι ειδικά αφιερωμένο στη καυσωνομάνα Νέα Φιλαδέλφεια :)

http://www.youtube.com/user/Filadelfia485/about

http://www.youtube.com/user/Filadelfia485/videos

Καλώς σας βρήκα!
 
Χειρότερη πόλη για να ζήσεις το καλοκαίρι από τη Λάρισα δεν υπάρχει! Η θερμοκρασία είναι πάντα 3-4 βαθμούς υψηλότερη από τις άλλες πόλεις , η υγρασία που κολλάει πάνω σου είναι ανυπόφορη , άπνοια , ζέστη και γενικά μια κατάσταση ανυπόφορη που δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω! Τόσα χρόνια ζω εδώ και δεν κατάφερα ποτέ να το συνηθίσω! Γι' αυτό και έχω φτάσει σχεδόν να...μισώ το καλοκαίρι! :(
 
tonytony είπε:
Χειρότερη πόλη για να ζήσεις το καλοκαίρι από τη Λάρισα δεν υπάρχει! Η θερμοκρασία είναι πάντα 3-4 βαθμούς υψηλότερη από τις άλλες πόλεις , η υγρασία που κολλάει πάνω σου είναι ανυπόφορη , άπνοια , ζέστη και γενικά μια κατάσταση ανυπόφορη που δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω! Τόσα χρόνια ζω εδώ και δεν κατάφερα ποτέ να το συνηθίσω! Γι' αυτό και έχω φτάσει σχεδόν να...μισώ το καλοκαίρι! :(
Σας περνάει η Νέα Φιλαδέλφεια :)

33.1 βαθμοί η μέση μέγιστη θερμοκρασία της Λάρισας τον Ιούλιο ενώ 33.5 για τη Νέα Φιλαδέλφεια σύμφωνα με την ΕΜΥ για 40 χρόνια μετρήσεων.Είμαστε αρκετά νοτιοτερά σας για αυτό.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Filadelfiotis.

Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε αλλα το

Filadelfiotis είπε:
στις 26/06/2007 και 27/06/2007 όπου ο μετεωρολόγος Θοδωρής Κολυδάς αναφέρει πως η Νέα Φιλαδέλφεια σημείωσε 47.5 βαθμούς Κελσίου εκείνη την ημέρα!
δεν είναι ρετρό και ξεφεύγουμε από τα όρια του χρονολογικού ορίου το φόρουμ :)
 
Kambia είπε:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Filadelfiotis. Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε αλλα το

δεν είναι ρετρό και ξεφεύγουμε από τα όρια του χρονολογικού ορίου το φόρουμ :)
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποια είναι τα χρονολογικά όρια?Είμαι και λίγο άσχετος με το φόρουμ σας.
 
Μέχρι και το 1995.

Κάνε και μια βόλτα από εδώ να σε υποδεχτούμε και επίσημα :)
 
Kambia είπε:
Μέχρι και το 1995. Κάνε και μια βόλτα από εδώ να σε υποδεχτούμε και επίσημα :)

Ευχαριστώ για την υποδοχή.Ναι βεβαίως οτιδήποτε υλικό αν έχει κάποιος πριν το 1995 για τους καύσωνες της Νέας Φιλαδέλφειας θα ήμουν υπόχρεος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ του 87 θυμάμαι σαν πρώτο μεγάλο καύσωνα..

Όπως το 87 θυμάμαι και το περισσότερο χιόνι που έχω δει ως τώρα!

Και τέλος θυμάμαι και μία έκθεση με συστήματα κλιματισμού που στην διαφήμιση έλεγαν "Γιατί ο φετινός χιονιάς και καύσωνας μπορεί να ξανάρθουν".
 
Nα πω την αληθεια μικρος δεν καταλαβαινα και πολλα απο ζεστη. Ο πατερας μου παντως ενα βραδυ δεν αντεξε αλλο και πηρε το φουσκωτο στρωμα και πηγε κοιμηθηκε στη ταρατσα, lol. Θυμαμαι επισης μερικους που λεγανε οτι κοιμοντουσαν εξω στην παραλια της Καλαμαριας. Αλλες εποχες βεβαια, τοτε δεν υπηρχε φοβος απο ληστειες.
 
Από το '87 που αναφέρετε στην πρώτη σελίδα θυμάμαι και εγώ τους θανάτους που έλεγαν στις ειδήσεις.

Φυσικά τα κλιματιστικά ήταν απλησίαστα εκείνη την εποχή...

Τη ζέστη την αντέχω όλες τις ώρες ΕΚΤΟΣ από την ώρα του ύπνου...

tonytony είπε:
Χειρότερη πόλη για να ζήσεις το καλοκαίρι από τη Λάρισα δεν υπάρχει! Η θερμοκρασία είναι πάντα 3-4 βαθμούς υψηλότερη από τις άλλες πόλεις , η υγρασία που κολλάει πάνω σου είναι ανυπόφορη , άπνοια , ζέστη και γενικά μια κατάσταση ανυπόφορη που δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω! Τόσα χρόνια ζω εδώ και δεν κατάφερα ποτέ να το συνηθίσω! Γι' αυτό και έχω φτάσει σχεδόν να...μισώ το καλοκαίρι! :(

Filadelfiotis είπε:
Σας περνάει η Νέα Φιλαδέλφεια :)
33.1 βαθμοί η μέση μέγιστη θερμοκρασία της Λάρισας τον Ιούλιο ενώ 33.5 για τη Νέα Φιλαδέλφεια σύμφωνα με την ΕΜΥ για 40 χρόνια μετρήσεων.Είμαστε αρκετά νοτιοτερά σας για αυτό.
Έχω την αίσθηση οτι το Αγρίνιο σας "ρίχνει στο κεφάλι"! :D

Δεν είμαι από εκεί... Απλά έτσι έχω ακούσει...
 
DINO είπε:
Έχω την αίσθηση οτι το Αγρίνιο σας "ρίχνει στο κεφάλι"! :D

Δεν είμαι από εκεί... Απλά έτσι έχω ακούσει...
Μόνο τον Αύγουστο μας τρώει το Αγρίνιο και αυτό για λίγο .Η μέση μέγιστη θερμοκρασία όμως όλου του θερινού τρίμηνου στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι 32.6,στο Αγρίνιο 32.4 και στη Λάρισα 32.2 βαθμοί σύμφωνα με την ΕΜΥ.

Οι απόλυτα μέγιστες θερμοκρασίες στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι 47.5 βαθμοί από τον ΑΜΣ της ΕΜΥ και 46.2 βαθμοί από τον κλασικό κλωβό.Στο Αγρίνιο 44.8 βαθμοί και στη Λάρισα 45.4.Το εθνικό ρεκόρ είναι 48 ακριβώς στην Ελευσίνα το 1977 το οποίο και είναι το επίσημο ρεκόρ Ευρώπης σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό.Γενικά η Αττική τα σπάει στη ζέστη

http://wmo.asu.edu/europe-highest-temperature

http://wmo.asu.edu/#continental

Capture2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα