Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Λοιπόν η κολώνια hesperia μου θύμισε πολλές θαμμένες αναμνήσεις. Είναι χάρτινο κουτί "πολυτελείας", με την έννοια ότι είναι κάρντμποορντ κουτί και απεξω έχει κολλημένη μια πλαστική ροζέτα βαμμένη χρυσή. Οι κολώνιες hesperia πρέπει να κυκλοφορούσαν σε 3-4 διαφορετικά αρώματα. Θυμάμαι ότι ήταν "δωράκι" για γενέθλια φιλενάδων της μαμάς άνευ επισκέψεων οικογενειών.(εκεί έπαιζε ουίσκι αν γιόρταζε ο άντρας και τούρτα αν γιόρταζε η γυναίκα). Ήταν ένα φθηνό δώρο της αξιοπρέπειας το οποίο το αγοράζαμε από το καλλυντικάδικο της οδού Κυψέλης το οποίο πούλαγε από σαπούνια και βαφές μέχρι ακριβά αρώματα. Αυτά μεχρι το 80-82.
Μετά άνοιξε ένα σουπερμάρκετ το οποίο είχε και αφτερσέιβ και αρώματα φθηνά βέβαια. Οπότε σταδιακά κόπηκε το δώρο hesperia. Το βρίσκαμε στο σουπερμάρκετ οπότε έχασε πολύ από την αίγλη του. Παρόλα ταύτα το πέρναμε ως δώρο οταν πηγαϊναμε τα καλοκαίρια στην επαρχία. Εκεί δε ξέρανε ότι τους πέρναμε δώρο από σούπερμάρκετ! Θυμάμαι στη γιαγιά μου πέρναμε μια βυσσινί ενώ πρέπει να υπήρχε και μια αντρική νομίζω καφε με μπεζ.

Η κολωνια πρέπει να κυκλοφορούσε μέχρι το 92-93.
 
Το Poison υπάρχει ακόμη, και μάλιστα έχει και διάφορες νεότερες, εκδοχές όπως το Hypnotic Poison, Pure Poison, Girl Poison. Είναι πανάκριβο βέβαια και ίσως για μεγαλύτερες γυναίκες (του δικού μου ηλικιακού γκρουπ). Το λάθος ήταν ότι πριν από 30-35 χρόνια το φορούσαν και έφηβες ή 20άρες και τις "βάραινε". Άρα μόνο ρετρό δεν είναι. Κλασικό ναι, ως παλιό, ρετρό όχι (FYI, εγώ δεν το φοράω γιατί δεν μου πηγαίνει και γιατί προτιμώ τα σχετικά ελαφρά).

Εχουν αλλαξει και πραγματα απο τοτε. Η Kouros συνεχισε να αλλαζει προς το χειροτερο και το πιο φτηνιαρικο και την εγκατελειψα ακομα και εγω.

Ναι εχω δει τις νεες Πουαζο αλλα η οριτζιναλ, η ορθοδοξη ειναι ρετρο οπως και να το κανουμε.

Θετικο ειναι οτι μπορουμε να χορεψουμε μπλουζ (και αυτο ρετρο) αφου δεν την φορας χαχαχαχαχα
 
@Bajar Απο αυτες που ανεβασες η Ηesperia Delina ειναι η μονη που θυμαμαι απο τα παιδικα και τα πρωτα εφηβικα μου χρονια. Υπεροχες οι φωτογραφιες σου, αλλα δυστυχως δεν τις ξερω τις κολωνιες περαν αυτης που ανεφερα. Η Λωρα με καλυψε αρκετα με το σχολο της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ Laura Έχεις δίκιο για τη χρυσή ροζέτα στο κουτί γιατί και η Φουζέρ και η Hesperides (λευκό κουτί και οι δύο ) τις οποίες θυμάμαι ως μαθήτρια, την είχαν. Επίσης πράγματι πρέπει να κυκλοφορούσαν μέχρι το 92-93 γιατί όταν ήρθα Αθήνα δεν τις είχα δει πουθενά σε αντίθεση με τον άλλο Μενούνο (αυτόν με το Νο10) που κυκλοφορούσε κι ακόμη κυκλοφορεί ευρέως. Ερώτηση: Θυμάσαι αν τα δώρα των φιλενάδων ήταν σε λευκό ή μαύρο κουτί;

@Bambi Βιβή, αν θυμάσαι την Delinia ως παιδί, είναι σημαντικό στοιχείο γιατί έτσι προσδιορίζουμε το χρονικό διάστημα που κυκλοφορούσε και την απήχηση που ίσως είχε. Θα έλεγα πάντως ότι αυτή η μαύρη συσκευασία δείχνει πιο πολυτελής από την λευκή. Τείνω να καταλήξω ωστόσο ότι ο Jean ήταν πιο διαδεδομένος από τον Georges αφού το όνομα Hesperia είναι αυτό που μας έχει μείνει ως ανάμνηση.
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο.
 
@Bajar Να εισαι καλα, Ζωιτσα. Χαιρομαι πολυ που τα λεμε και απο εδω γιατι τα εχουμε πει μαζι στο παρελθον και σε αλλο σαϊτ πολυ πιο ειδικο στα αρωματα.
Ενα θα σου πω μονο: Chanel Cristalle edt......:)
 
Νομίζω ότι ήταν λευκά τα κουτιά. Παρόλα ταύτα θυμάμαι ενα βυσσινί κουτί που πηγαίναμε στη γιαγιά, νομίζω ότι είχε την χρυσή ροζέτα αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη. Μπορεί να τα συγχέω.
Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι κάτι μου αχνοθυμίζει το μπουκάλι και μόνο το μπουκάλι της jeu d amour. Για να θυμάμαι κάπως το μπουκάλι θα το χω δει σε πάγκο κομμωτηρίου συνοικιακού ή πάνω σε κάποιο μπουντουάρ κυρίας. Ποιός ξέρει πότε. Πως είναι αλήθεια το άρωμά του; Από την ετικέτα συμπεραίνω ότι πρέπει να μυρίζει lilly of the valley, μια βάση που υπάρχει και σε πολλά αγγλικά κλασσικά και οικονομικά αρώματα.

Ξεχασα να συμπληρώσω ότι το lilly of the valley είναι το μιγκέ. Αν και οι επαΐοντες θα το γνωρίζουν φυσικά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μυρτώ,Τόσκα 4711,και θυμάμε ένας θείος μου ναυτικός έβαζε πάντα old spice,μετά έγινε και δική μου αγαπημένη,η Μυρτώ "έπαιζε" πολύ στα κουρεία,μετά το πασπάλισμα με τάλκ σε υπερβολική δόση που δεν έβλεπες τον μπαρμπέρι για κανένα λεπτό.
 
@ Laura Θα μπορούσε να είναι σε κομμωτήριο, η συσκευασία είναι σχεδόν μισόκιλο, ότι πρέπει για ευρεία κατανάλωση! Όσο για το άρωμα του Jeu d' amour είχα δώσει μια μικρή περιγραφή. Ανήκει στα λεγόμενα chypre αρώματα, αυτά που έχουν βάση το βρύο βελανιδιάς και η μυρωδιά τους αφήνει μια γήινη εντύπωση. Τέτοια κυριαρχούσαν πολύ μέχρι και τη δεκαετία του 80. Κλασικό παράδειγμα η Femme του Rochas, η Mitsouko του Guerlain που ακόμη κυκλοφορεί σε κάποια πολυκαταστήματα, η παλιά Miss Dior (αυτή που τώρα λεγεται originale) κ.ά. Το Jeu d' amour είναι ίδιο σχεδόν με την Femme και πλησιάζει αρκετά και στη Mitsouko. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί unisex.
Αν ήταν lily of the valley, θα είχε πάει ήδη το μισό περιεχόμενο στην Bambinella.....;)

Α, επίσης το γεγονός ότι μπορεί να το είδες και σε μπουντουάρ μου θύμισε ότι πάνω στην τουαλέτα (το έπιπλο) της Λίλης Παπαγιάννη στο "Μυστικό του Κόκκινου Μανδύα" (1960) υπάρχει ένα ακριβώς ίδιο μπουκάλι με αυτά του Georges Menounos και μάλιστα σε τέτοιο μέγεθος, χωρίς άλλα στοιχεία πάνω του όμως.
 
Συντροφοι τα φωτα σας

Αυτη η κολωνια πρεπει να υπηρχε απο την εποχη της γιαγιας μιυ. Δυστυχως τα τελευταια χρονια την ειχαν βαλει σε ενα μερος που πλημμύρισεκαιπλημμύρισε διαλυθηκε η ετικετα.

Σας λεει τιποτα το σχημα του μπουκαλιου ή η μιση ετικετα; κατι για 'εσπερια' και Καλλιθεα βγαζω15932913452072059207763.jpg1593291429184377612419.jpg
 
Αα και αυτή την κολώνια τη θυμάμαι! Δε ξέρω γιατί μου θυμίζει παιδική κολώνια. Ίσως το πορτοκαλί καπάκι.
 
Συντροφοι τα φωτα σας

Αυτη η κολωνια πρεπει να υπηρχε απο την εποχη της γιαγιας μιυ. Δυστυχως τα τελευταια χρονια την ειχαν βαλει σε ενα μερος που πλημμύρισεκαιπλημμύρισε διαλυθηκε η ετικετα.

Σας λεει τιποτα το σχημα του μπουκαλιου ή η μιση ετικετα; κατι για 'εσπερια' και Καλλιθεα βγαζωΠροβολή συνημμένου 213778Προβολή συνημμένου 213779


Rakeesh, το θυμάμαι αυτό το μπουκάλι και στο σπίτι της δικής μου γιαγιάς στο χωριό μέσα στη δεκαετία του 80. Νομίζω το δικό της μπουκάλι είχε πράσινο χρώμα και μάλλον ήταν λεμόνι. Σίγουρα είναι Μενούνος γιατί στη φωτό σου το λέει το αυτοκόλλητο πάνω στο καπάκι. Πότε ήταν αυτή η συσκευασία δεν ξέρω. Πώς μυρίζει ξέρουμε;
 
Χαιρομαι πολύ που ένα θέμα πήρε από το πουθενά φωτιά...α ρε τι σου είναι το retromaniax
 
Rakeesh, το θυμάμαι αυτό το μπουκάλι και στο σπίτι της δικής μου γιαγιάς στο χωριό μέσα στη δεκαετία του 80. Νομίζω το δικό της μπουκάλι είχε πράσινο χρώμα και μάλλον ήταν λεμόνι. Σίγουρα είναι Μενούνος γιατί στη φωτό σου το λέει το αυτοκόλλητο πάνω στο καπάκι. Πότε ήταν αυτή η συσκευασία δεν ξέρω. Πώς μυρίζει ξέρουμε;
Απιστευτο, μολις αυτες τις μερες εβλεπα αυτο το ονομα σε αυτη τη συζητηση, και τελικα σχετιζεται με το μπουκαλι που ειχα τοσο καιρο και σημερα αποφασισα να δειξω! Σαν κολπο μενταλιστη

Το αρωμα δυστυχως δεν ξερω να το περιγραψω. Ισως ειναι λεμονι αλλα εχει μια πλαστικιλα των 80ς
 
Απιστευτο, μολις αυτες τις μερες εβλεπα αυτο το ονομα σε αυτη τη συζητηση, και τελικα σχετιζεται με το μπουκαλι που ειχα τοσο καιρο και σημερα αποφασισα να δειξω! Σαν κολπο μενταλιστη

Άμα ήμασταν σε new age forum θα σου έλεγαν ότι είναι κάτι φυσιολογικό γιατί όπου εστιάζεις τη σκέψη σου γίνεται πραγματικότητα. lol!
(το κλείνω, ξέφυγα)
 
Αν ήταν lily of the valley, θα είχε πάει ήδη το μισό περιεχόμενο στην Bambinella.....;)
Χαχαχα! Ακριβως! :clap:
@Rakeesh Εχει απολυτο δικιο η Bajar. Ειναι σιγουρα Μενουνος η κολωνια σου και μαλιστα η εταιρια διατηρει ακομα και σημερα αυτο το σχημα στις συσκευασιες του ενος λιτρου. Κοιτα εδω. Η κολωνια αυτη πωλειται και τωρα σε διαφορα αρωματα:

1593329824765.png
 
Ξερουμε απο ποτε κυκλοφορει αυτο το μπουκαλι; δηλ παιζει να ειναι του 60?
 
Ξερουμε απο ποτε κυκλοφορει αυτο το μπουκαλι; δηλ παιζει να ειναι του 60?
Δεν ξερω τιποτα στα σιγουρα. Κρινοντας ομως απο τη ροζετα που γραφει "Κολωνια", κατι τετοια ηταν της μοδας απο τελη δεκαετιας του 1960 και ολοκληρη του 1970.
 
Δεν ξερω τιποτα στα σιγουρα. Κρινοντας ομως απο τη ροζετα που γραφει "Κολωνια", κατι τετοια ηταν της μοδας απο τελη δεκαετιας του 1960 και ολοκληρη του 1970.

Επίσης αν μπορούσες να δεις καλύτερα το λευκό sticker που γράφει διεύθυνση και τηλέφωνα θα ήταν τέλειο αν κατάφερνες να διακρίνεις αν το τηλέφωνο είναι 6ψήφιο ή 7ψήφιο. 6ψήφιο είναι από αρχές '60 μέχρι πριν τα τέλη του '70, επταψήφιο από τα τέλη του '70 και μετά.
 
Δυστυχως δε φαινεται κανενα νουμερο.

Παιδια σας το ξαναλεω ειλικρινα, οταν αποφασισα να ρωτησω για αυτη την κολωνια δεν ειχα ιδεα οτι ηταν Εσπερια του Μενουνος, τα οποια συζητουσατε πριν. Τωρα μολις ειδα οτι μολις χτες εγινε κουβεντα για την Εσπερια λιγες ωρες πριν ανεβασω τη φωτογραφια, ενω δεν ειχα ιδεα
 
Δυστυχως δε φαινεται κανενα νουμερο.

Παιδια σας το ξαναλεω ειλικρινα, οταν αποφασισα να ρωτησω για αυτη την κολωνια δεν ειχα ιδεα οτι ηταν Εσπερια του Μενουνος, τα οποια συζητουσατε πριν. Τωρα μολις ειδα οτι μολις χτες εγινε κουβεντα για την Εσπερια λιγες ωρες πριν ανεβασω τη φωτογραφια, ενω δεν ειχα ιδεα

Είπαμε βρε Rakeesh, έκανες το ασυνείδητό σου συνειδητό, όπως λέει κι ο Carl Jung. Αυτές είναι ωραίες στιγμές. Πάντως δεν πειράζει για το νούμερο. Το πιθανότερο είναι αυτό που λεει και η Bambi, ότι το μπουκάλι είναι της δεκαετίας του '70. Κι εννοείται ότι στη θέση σου θα το φορούσα το απόκτημα, έστω μια φορά.
 
Πίσω
Μπλουζα