Ρετρό κολόνιες και αρώματα

@Takero72 Τα είπες όλα! Για τις δε διαφημίσεις που παίζουν τα τελευταία χρόνια συμφωνώ και επαυξάνω.

@Wally Εννοείς ότι το σαπούνι δεν περιέχει πια tallow; δεν μου κάνει εντύπωση η αλλαγή γιατί πολλές εταιρείες προσανατολίζονται πλέον στις vegan φόρμουλες. Όμως κακά τα ψέματα (και μπορείτε να μου επιτεθείτε ελεύθερα αλλά το λέω με την εμπειρία κάποιου που φτιάχνει σαπούνια εδώ και πολλά χρόνια), το ζωικό λίπος στα σαπούνια ξυρίσματος τους δίνει ιδιότητες που τα vegan δεν μπορούν να πετύχουν στο ίδιο ποσοστό.

Αχ, ήταν να μη δω τα post σας. Τώρα θα αρχίσω να αναζητώ στις εξορμήσεις μου παλιό κεραμικό Old Spice και Tabac σαπούνι ξυρίσματος με την προηγούμενη σύνθεση για να δω τις διαφορές. Ενδιαφέρον θα έχει!


Λατρεία το Intimate! Σίγουρα τώρα πια μυρίζει πολύ ρετρό μπροστά στα υπερ-γλυκερά -σχεδόν φαγώσιμα - αρώματα της νέας γενιάς αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου και το φοράω όποτε έχω τη διάθεση. Επειδή έχει κάποιες έντονες και "ζωώδεις" νότες στη βάση του (castoreum, civet, musk) όπως επίσης και βρύα βελανιδιάς, ξύλα και τριαντάφυλλα, το έχω κατατάξει σε μια κατηγορία που την ονομάζω "αρώματα κρεβατοκάμαρας" και ο νοών νοείτω. Από την άλλη, όταν πρωτοβγήκε το άρωμα στα μέσα της δεκαετίας του '50, στην διαφήμιση τόνιζε ότι πρόκειται για ένα από τα επτά πιο λατρεμένα αρώματα στον κόσμο.

@αριαδνη Δύσκολο να στο περιγράψει κάποιος το Νο5 γιατί θα πάρεις μια πολύ υποκειμενική γνώμη. Σε εμένα ας πούμε μυρίζει σανταλόξυλο που έχει πέσει μέσα σε μπουγάδα με Tide. Επίσης είναι από αυτά τα αρώματα που είτε τα αγαπάς είτε τα απεχθάνεσαι (ανήκω στη δεύτερη κατηγορία). Εφόσον κυκλοφορεί ακόμη ευρέως μπορείς να πας να το δοκιμάσεις κάποια στιγμή για να έχεις την προσωπική σου γνώμη.
Πάντως η Vanessa Paradis απ' όσο θυμάμαι, διαφήμιζε το Coco (άλλη μεγάλη λατρεία), όχι το Νο5 και έχει μείνει στη μνήμη πολλών η διαφήμιση με το κλουβί.

 
Τελευταία επεξεργασία:
To Σανέλ 5 πως μυρίζει βρε κορίτσια;

Βαρια κι ασηκωτα. Ετσι και το φορεσεις καλοκαιρι, λυπαμαι αυτους που θα ειναι διπλα σου και θα υποστουν τετοιο μαρτυριο, αν και εγω το απεχθανομαι ολες τις εποχες. :)
 
@Takero72 Τα είπες όλα! Για τις δε διαφημίσεις που παίζουν τα τελευταία χρόνια συμφωνώ και επαυξάνω.

@Wally Εννοείς ότι το σαπούνι δεν περιέχει πια tallow; δεν μου κάνει εντύπωση η αλλαγή γιατί πολλές εταιρείες προσανατολίζονται πλέον στις vegan φόρμουλες. Όμως κακά τα ψέματα (και μπορείτε να μου επιτεθείτε ελεύθερα αλλά το λέω με την εμπειρία κάποιου που φτιάχνει σαπούνια εδώ και πολλά χρόνια), το ζωικό λίπος στα σαπούνια ξυρίσματος τους δίνει ιδιότητες που τα vegan δεν μπορούν να πετύχουν στο ίδιο ποσοστό.

Αχ, ήταν να μη δω τα post σας. Τώρα θα αρχίσω να αναζητώ στις εξορμήσεις μου παλιό κεραμικό Old Spice και Tabac σαπούνι ξυρίσματος με την προηγούμενη σύνθεση για να δω τις διαφορές. Ενδιαφέρον θα έχει!



Λατρεία το Intimate! Σίγουρα τώρα πια μυρίζει πολύ ρετρό μπροστά στα υπερ-γλυκερά -σχεδόν φαγώσιμα - αρώματα της νέας γενιάς αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου και το φοράω όποτε έχω τη διάθεση. Επειδή έχει κάποιες έντονες και "ζωώδεις" νότες στη βάση του (castoreum, civet, musk) όπως επίσης και βρύα βελανιδιάς, ξύλα και τριαντάφυλλα, το έχω κατατάξει σε μια κατηγορία που την ονομάζω "αρώματα κρεβατοκάμαρας" και ο νοών νοείτο. Από την άλλη, όταν πρωτοβγήκε το άρωμα στα μέσα της δεκαετίας του '50, στην διαφήμιση τόνιζε ότι πρόκειται για ένα από τα επτά πιο λατρεμένα αρώματα στον κόσμο.

@αριαδνη Δύσκολο να στο περιγράψει κάποιος το Νο5 γιατί θα πάρεις μια πολύ υποκειμενική γνώμη. Σε εμένα ας πούμε μυρίζει σανταλόξυλο που έχει πέσει μέσα σε μπουγάδα με Tide. Επίσης είναι από αυτά τα αρώματα που είτε τα αγαπάς είτε τα απεχθάνεσαι (ανήκω στη δεύτερη κατηγορία). Εφόσον κυκλοφορεί ακόμη ευρέως μπορείς να πας να το δοκιμάσεις κάποια στιγμή για να έχεις την προσωπική σου γνώμη.
Πάντως η Vanessa Paradis απ' όσο θυμάμαι, διαφήμιζε το Coco (άλλη μεγάλη λατρεία), όχι το Νο5 και έχει μείνει στη μνήμη πολλών η διαφήμιση με το κλουβί.

H monroe το Κάνε διάσημο, καλά αυτή η διαφήμιση αποτυπώθηκε για παντα στο μυαλό στην γενιά μας νομίζω.
 
Βαρια κι ασηκωτα. Ετσι και το φορεσεις καλοκαιρι, λυπαμαι αυτους που θα ειναι διπλα σου και θα υποστουν τετοιο μαρτυριο, αν και εγω το απεχθανομαι ολες τις εποχες. :)
Α δεν είναι τα βαριά αρώματα χαράς στο κουράγιο της μερυλιν που το βαζε το βραδυ
 
Α δεν είναι τα βαριά αρώματα χαράς στο κουράγιο της μερυλιν που το βαζε το βραδυ

Aμφιβαλλω αν το ειχε δοκιμασει ποτε η Μαιριλιν προτου μιλησει γι' αυτο. Την ρωτησαν "Τι φορατε το βραδυ οταν κοιμαστε;" κι αυτη απαντησε με την γνωστη ατακα περι Chanel Nο 5. Μαλλον ειπε οποιο αρωμα της ηρθε στο κεφαλι εκεινη τη στιγμη. Δεν χρειαζεται να τρελαινομαστε κιολας.
Βεβαια μετα απο την κουβεντα εκεινη που ουσιαστικα ηταν διαφημισαρα πρωτου μεγεθους, οι πωλησεις του αρωματος εφτασαν στα υψη γιατι το πληθος γενικως επηρεαζεται αφανταστα απο τετοιες σαχλαμαρες.
 
Δεν αντιγράφεται ξανά αυτή η διαφήμιση ακόμα και την ωραιότερη γυναίκα του πλανήτη να βάλεις να ποζάρει. Είναι εμβληματική.
αρχείο λήψης (15).jpeg
 
Και δω την Κάρολ μπουκε αλλά διαλέγω παραντι με κλειστά τα ματια
 
250 euros , είναι τόσο πολύτιμο αρωμα φαίνεται και η ρετρο αξία του.


61HESlzGuJL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ιμπουλσε (καλό; ) και το μπου τα φορούσε η αδερφή μου. Το ένα μου θυμίζει γυμνάσιο και το άλλο λύκειο: τυπική δεκαετία του 1990.
 
Στο σπίτι φίλης που είχε παππού ναυτικό, είναι περιόδου 70s & 80s


1. Femme chic, CHABRAWICHI, EGYPT
2. LOCION EMBRUJO de SEVILLA, MYRURGIA ESPANA
3. GIVENCHY
4. parfum CALECHE, HERMES, Paris
5. Style Fleuri, SILKA, PARIS

252.jpg



1. CORDAY Paris (πακέτο 3 αρωμάτων)
2. Αιγυπτιακό άγνωστο
3. Origon PARIS Jean Menounos, ATHENS
4. Αιγυπτιακό άγνωστο
5. EAU DE COLOGNE SOIR DE PARIS BOURJOIS
6. Femme chic, CHABRAWICHI, EGYPT (κουτί 6 αρωμάτων)

37.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. AVON Timeless ULTRA EAU DE COLOGNE SPRAY
2. atomiseur CRISTAL eau de toilette LESOURD PARIS
3. HUILE APRES-BAIN SPRAY (after bath) No 5 CHANEL
4. PARIS TOUR EIFFEL RICHEBOIS

3016.jpg



1. SIBOLEY Eau de Cologne ROLEX
2. ORIGAN Paris κολώνια JEAN MENOUNOS
3. AHLΙA EAU DE TOILETTE AMAGI (αιγυπτιακό)
4. RAVEL EAU DE COLOGNE FLEURS DE CITRON
5. Άγνωστο PARIS

850.jpg
 
1. EAU DE COLOGNE 555 CHABRAWITCH, EGYPT
2. AVON Elegance spray EAU DE COLOGNE
3. eau de toilette DURER PARIS
4. farouche NINA RICCI
5. Bond Svreet cologne YARDLEY

143.jpg




1. Christian Dior, Miss Dior
2. EAU DE COLOGNE, SOIR DE PARIS, BOURJOIS
3. Αιγυπτιακό άγνωστο
4. Jules eau de toilette, Christian Dior, Paris
5. CARESSE, PARFUMENTE, ROSE DE RHODES
6. Fleurs de Tabac, Paris, perfume
7. Αιγυπτιακό άγνωστο
8. EMBRUJO DE SEVILLA, ESPANA
9. Eau de fleurs NINA RICCI
10. HO HANG GALENCIAGA
11. Eau de toilette Jean-Marc Sinan, Paris
12. Αιγυπτιακό άγνωστο

535.jpg
 
SOS SOS SOS

Ψάχνω μια κολώνια όχι γνωστής εταιρείας / μάρκας , τέλη 90s αρχές 00s , μου την είχαν φέρει δώρο . Μύριζε σαν ζουμπούλι ή νυχτολούλουδο , είχε μωβ γυάλινο σαν μακρόστενο μπουκάλι και πλαστικό καπάκι ίδιου χρώματος με ανάγλυφα λουλούδια επάνω , όποιος/α βρει τη φώτο με τη κολώνια και το όνομα της , θα του/της είμαι ευγνώμων και θα κεράσω και παγωτό !!!
 
SOS SOS SOS

Ψάχνω μια κολώνια όχι γνωστής εταιρείας / μάρκας , τέλη 90s αρχές 00s , μου την είχαν φέρει δώρο . Μύριζε σαν ζουμπούλι ή νυχτολούλουδο , είχε μωβ γυάλινο σαν μακρόστενο μπουκάλι και πλαστικό καπάκι ίδιου χρώματος με ανάγλυφα λουλούδια επάνω , όποιος/α βρει τη φώτο με τη κολώνια και το όνομα της , θα του/της είμαι ευγνώμων και θα κεράσω και παγωτό !!!

Θυμάσαι κάτι απο την ονομασία αυτής της Κολωνίας; κάποια γράμματα της ονομασίας ή κάτι άλλο;;
 
Πίσω
Μπλουζα