Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Θυμάσαι κάτι απο την ονομασία αυτής της Κολωνίας; κάποια γράμματα της ονομασίας ή κάτι άλλο;;
Η κολώνια είχε μαύρα γράμματα επάνω και το κουτί της ήταν μωβ και μακρόστενο
 
@hannele Μας πέθανες! Τις θέλω όλες, λέμε! Πώς μπορώ να γίνω φίλη με τη φίλη σου; :D

@kommatia_naginei Η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό εκείνης της περιόδου και δεν είναι τόσο γνωστή είναι η κλασικη της Anna Sui. Λουλουδένια αλλά και ζεστή ταυτόχρονα, όπως το νυχτολούλουδο. Θα συνεχίσω όμως να ψάχνω. Σίγουρα δεν θυμάσαι και κάποιο άλλο στοιχείο;

AS_Classic_Bottle_Box_50ml.jpg
 
@hannele Μας πέθανες! Τις θέλω όλες, λέμε! Πώς μπορώ να γίνω φίλη με τη φίλη σου; :D

@kommatia_naginei Η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό εκείνης της περιόδου και δεν είναι τόσο γνωστή είναι η κλασικη της Anna Sui. Λουλουδένια αλλά και ζεστή ταυτόχρονα, όπως το νυχτολούλουδο. Θα συνεχίσω όμως να ψάχνω. Σίγουρα δεν θυμάσαι και κάποιο άλλο στοιχείο;

AS_Classic_Bottle_Box_50ml.jpg
@Bajar Δεν είναι αυτή , είπα μακρόστενο μπουκάλι μωβ , περιμένω
 
Το αρωμα Y (i grec) ειναι το πρωτο αρωμα που λανσαρε ο Οικος Yves Saint Laurent και αυτο συνεβη το 1964. Ενα αρωμα θηλυκο, πρασινο και πολυτελες.
Εδω βλεπουμε δυο φωτογραφιες απο την εκδοση του 1981.

16499.jpg

18899.jpg
 
Αξεπέραστες μυρωδιές

Ευτυχώς κράτησα ως ενθύμιο το μπουκαλάκι του

375x500.4353.jpg


Την είχα δοκιμάσει σε δείγμα και ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ

375x500.489.jpg
 
Βέβαια είχα προλάβει και αυτά εδώ τα αρώματα μέσα σε αντίγραφα αρχαιοελληνικών αμφορέων σε μορφή κρέμας , πολύ ωραίες μυρωδιές και αυτές , δεν ξέρω αν πωλούνται ακόμα (Η Anais Anais διακρίνεται πίσω , ποτέ μου δεν μου άρεσε)
366944814_10230894013164827_745886004353365944_n.jpg
 
Βέβαια είχα προλάβει και αυτά εδώ τα αρώματα μέσα σε αντίγραφα αρχαιοελληνικών αμφορέων σε μορφή κρέμας , πολύ ωραίες μυρωδιές και αυτές , δεν ξέρω αν πωλούνται ακόμα (Η Anais Anais διακρίνεται πίσω , ποτέ μου δεν μου άρεσε)
Προβολή συνημμένου 274809
Πανέμορφα μπουκαλάκια με φίνες μυρωδιές , τα θυμόσαστε ;Προβολή συνημμένου 274810

Πρώτη φορά βλέπω αυτα τα αρώματα. Μήπως θυμάσαι την εταιρεία που τα έβγαζε; Γράφουν κάτι στο κάτω μέρος αυτά τα αντίγραφα ελληνικών αμφορέων;
 
Πρώτη φορά βλέπω αυτα τα αρώματα. Μήπως θυμάσαι την εταιρεία που τα έβγαζε; Γράφουν κάτι στο κάτω μέρος αυτά τα αντίγραφα ελληνικών αμφορέων;
@Always Somewhere Δυστυχώς δεν θυμάμαι την εταιρεία , αλλά θα προσπαθήσω να το ψάξω και να το αναφέρω εδώ , θυμάμαι πωλούνταν σαν αναμνηστικά σε τουριστικά μαγαζιά των νησιών της Ελλάδος , π.χ στη Ζάκυνθο
 
@Always Somewhere & @kommatia_naginei Τα θυμάμαι αυτά τα αρώματα μέσα στους πορσελάνινους αμφορείς και όντως πωλούνταν στα καταστήματα με τα τουριστικά είδη. Το περιεχόμενο δεν ήταν ακριβώς κρέμα, μάλλον στερεό άρωμα θα το έλεγε κανείς, δηλαδή είχε την υφή της κηραλοιφής. Οι δε μυρωδιές τους ήταν αντίγραφα διάσημων αρωμάτων της εποχής.
Αυτό που είχαν φέρει στη μητέρα μου μύριζε όπως το Opium του Yves Saint Laurent (και το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή, παρ'όλο που δεν είχε τύχει μέχρι τότε να μυρίσω το αυθεντικό). Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή μας ήρθε κι ένας αμφορέας με Anais Anais, το οποίο επίσης μου άρεσε αλλά όχι όσο το Opium.
Πάντως στη βάση των αμφορέων υπήρχε πάντα ένα στρογγυλό ετικετάκι που έλεγε τι άρωμα τύπου είχε μέσα. Για την εταιρεία ωστόσο που τα έφτιαχνε, δεν έχω ιδέα.
 
@Always Somewhere και @Bajar Σας έχω νέα , μόλις ρώτησα μια γνωστή μου και για καλή μας τύχη θυμόταν την εταιρεία που τα κυκλοφορούσε στο εμπόριο λεγόταν Venus Perfumes για τα αρώματα σε μπουκαλάκια-αντίγραφα αρχαιοελληνικών αμφορέων αναφέρομαι και ιδού περισσότερο φωτογραφικό υλικό (έχετε δίκιο ήταν dupes επώνυμων αρωμάτων π.χ Poison από Dior , Channel No5)

Venus1.jpgVenus2.jpg

Και εδώ ολόκληρη η συλλογή , πανέμορφα μπουκαλάκια

il_1588xN.5067483862_iesc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτήν εδώ τη θυμόσαστε ; Έντονη , δροσερή και επιβλητική κολώνια/άρωμα , έτος κυκλοφορίας 1996 , εγώ το μύρισα πρώτη φορά το 2004

375x500.12526.jpg
 
Αυτήν εδώ τη θυμόσαστε ; Έντονη , δροσερή και επιβλητική κολώνια/άρωμα , έτος κυκλοφορίας 1996 , εγώ το μύρισα πρώτη φορά το 2004

Προβολή συνημμένου 274816

Yπεροχο φαινεται! Οπως διαβαζω, κυκλοφορησε το 1996 και κυριαρχες νοτες του ηταν ανανας, πεπονι, γκρεϊπφρουτ, περγαμοντο, φρεζια, κρινος της κοιλαδας, ροδακινο και μοσχος. Λατρεμενες μου νοτες ολες αυτες και θα ηθελα τρομερα να δοκιμαζα το Individuelle!!!
 
Yπεροχο φαινεται! Οπως διαβαζω, κυκλοφορησε το 1996 και κυριαρχες νοτες του ηταν ανανας, πεπονι, γκρεϊπφρουτ, περγαμοντο, φρεζια, κρινος της κοιλαδας, ροδακινο και μοσχος. Λατρεμενες μου νοτες ολες αυτες και θα ηθελα τρομερα να δοκιμαζα το Individuelle!!!
Δυστυχώς έχει καταργηθεί , αν δοκίμαζες να το έψαχνες σε κάποιο παλιό αρωματοπωλείο που να χει το στοκ του ;
 
Δυστυχώς έχει καταργηθεί , αν δοκίμαζες να το έψαχνες σε κάποιο παλιό αρωματοπωλείο που να χει το στοκ του ;

Το ξερω και δεν ειναι το μονο. Τα καλυτερα αρωματα καταργηθηκαν και δεν ξερω γιατι. Πολυ πονεμενη ιστορια και αν την πιασουμε δεν θα εχουμε τελειωμο.
 
Το ξερω και δεν ειναι το μονο. Τα καλυτερα αρωματα καταργηθηκαν και δεν ξερω γιατι. Πολυ πονεμενη ιστορια και αν την πιασουμε δεν θα εχουμε τελειωμο.
@Bambinella Συμφωνώ , οι καταργήσεις αρωμάτων είναι πονεμένες ιστορίες .
 
Πίσω
Μπλουζα