Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Εσεις αγορια, που εισαστε λατρεις της Kouros, μυριστε και τη Vetiver (βλεπετε post 61) και ισως αναθεωρησετε τις αποψεις σας.

Το ιδιο και προς το καλυτερο μπορει να κανουν και οι γυναικες για σας! :D
 
H οποια, απο οτι διαβαζω, το 2000 εγινε re-launch με αρωμα που διαφερει απο την οριτζιναλ. Εχεις μυρισει και τις δυο εκδοχες?
 
Εχω μυρισει μονο την τελευταια εκδοχη, Wally, εαν κρινω απο τη χρονια που εγινε αυτο.

2004 νομιζω.

Φυσικα απευθυνεται μονο σε οσους (και οσες!) αγαπουν τα φρεσκα και δροσερα αρωματα οπως εγω.
 
Η Kouros έχει εντυπωθεί στο μυαλό μου και στα ιγμόρια μου, την φορούσε ο παππούς μου απο τότε που βγήκε και την Old Spice ο μπαμπάς μου για πολλά χρόνια. Είναι δίκοπο μαχαίρι η Kouros, σε άλλους δεν αρέσει καθόλου και την βρίσκουν βαριά και πως βγάζει μια κλινική μυρωδιά, και άλλοι την βρίσκουν αρρενωπή. Παίζει μεγάλο ρόλο και η χημεία του δέρματος βέβαια.
 
To Chanel No 22 ειναι ενα ελαφρυ, λουλουδατο αρωμα, πολυ λιγοτερο γνωστο απο τα αντιστοιχα Νο 5 και Νο 19. Κυκλοφορησε πρωτη φορα το 1922 και συνεχιζει μεχρι σημερα.

Εδω σε μια διαφημιση του 1965.

iu49wssp91djbj.jpg
 
Ενιοτε χρησιμοποιω και την Cartier Santos. Μοιαζει με την Kouros και ειναι ομοιως ρετρο (1981)

Cartier-Santos-Voyage-Eau-De-Toilette-Vapo-100ml-3-3oz.jpg
 
Loulou και ξερό ψωμί. Αρωμα γυναίκας του 80.

Από αντρικές είχα και έχω ακόμα Anteus της Chanel, Cacharel, Photo, Fendi, Egoiste, Opium, Fahreneit, Adidas,

Drakar, Brut και καμία 15αριά ακόμα που τις έχω ξεχάσει πια πως τις λένε.
 
μηπως περισευει σε κανεναν καμια διπλή ΜΥΡΤΩ κλειστή στο κουτι της ?
 
brute στο πρασινο μπουκαλακι ,denim black, anais,tosca,poison kαι μυρτω εννοειται
 
Μερικες παλιες διαφημισεις μιας απο τις πιο πολυφορεμενες κολωνιες παγκοσμιως απο γυναικες και αντρες.

b41voyjrxz7vi0.jpg


1924



1972

5fiwioskf5nr28.jpg


1949

z4lt8dgtij5m6l.jpg


1994



1963



1928
 
εχμ... εεεμ... η kouros δεν μου πολυαρέσει.

συγκριτικά με την kouros σαφώς και προτιμώ την vetiver που αναφέρθηκε από τη bb-bambina

Shakti είπε:
Παίζει μεγάλο ρόλο και η χημεία του δέρματος βέβαια.
πολύ σωστό. σε συνδυασμό με τα γούστα-προτιμήσεις του καθενός η υπόθεση άρωμα είναι λίγο περίεργη.
 
ntsmrtz είπε:
εχμ... εεεμ... η kouros δεν μου πολυαρέσει. συγκριτικά με την kouros σαφώς και προτιμώ την vetiver που αναφέρθηκε από τη bb-bambina

.
Αρα την εχεις δοκιμασει τη Vetiver, ntsmrtz! Χαιρομαι που σου αρεσε!

(Τι ωραιο που ειναι το bambina!!!! Μπορειτε να με φωναζετε κι ετσι εκτος απο bambi!)
 
Από τη μαμά μου θυμάμαι την κολώνια Giovanna. Ήταν κάτι αντίστοιχο της Charlie, αλλά πιο παλιά! Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω φωτό...
 
Nia είπε:
Από τη μαμά μου θυμάμαι την κολώνια Giovanna. Ήταν κάτι αντίστοιχο της Charlie, αλλά πιο παλιά! Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω φωτό...
Αυτην πρεπει να λες. Δεν ειναι πιο παλια απο την Charlie. Ειναι πιο καινουργια. Κυκλοφορησε στα μεσα της δεκαετιας του '80, ενω η Charlie στις αρχες.

yhst-26530191474510_2150_630482035
 
πωπω τι μποχα , η 4711 η τοσκα ....το κεφαλι σε πονουσε
 
Ναι, αυτή είναι :D

Την Charlie (και συγκεκριμένα την Silver) η μαμά μου άρχισε να τη φοράει αφού αποσύρθηκε η Giovanna, ή αφού τελοσπάντων σταμάτησε να τη φέρνει το μαγαζί που την αγόραζε, γι' αυτό υπέθεσα ότι είναι πιο καινούργια! Ή απλά μπορεί η συγκεκριμένη έκδοση Silver να είναι πιο καινούργια!

Thanx για τη φωτό! ;)

bambinella 100 είπε:
Αυτην πρεπει να λες. Δεν ειναι πιο παλια απο την Charlie. Ειναι πιο καινουργια. Κυκλοφορησε στα μεσα της δεκαετιας του '80, ενω η Charlie στις αρχες.

yhst-26530191474510_2150_630482035
 
H Silver ηταν πιο καινουργια απο τη Giovanna. H Revlon εβγαλε διαφορες παραλλαγες της Charlie απο τα τελη της δεκαετιας του '80. Καμια ομως δεν καταφερε να φτασει την επιτυχια της κλασικης.

4.76783498626E+13.jpg
 
Το αρωμα δεν ειναι ρετρο.

Ειναι ομως αφιερωμενο στην ομορφια μιας διαχρονικης σταρ και στα ματια της που σημερα εκλεισαν για παντα....

arden-violet-eyes-B.jpg


Violet Eyes, perfume - Elizabeth Taylor
 
Ωραιότατο θέμα και εξαιρετικά... αρωματικό! ;) :D

Φυσικά το διάβασα όλο και έχω να πω τα εξής:

gvvampire είπε:
...
Υπαρχει περιπτωση να βρουμε τις Ελληνικες διαφημησεις τους???

:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

gvvampire είπε:
Στην ΜΠΟ-ΜΕΚ εδειχνε απο οτι θυμαμαι ενα γυναικειο χερι να ανεβαινει και να ξεκουμπωνει το πουκαμισο ενος αντρα , και ξαφνικα..... ενα αντρικο χερι να το κραταει αποτομα και ελεγε το σλογκαν που αν το θυμαμαι καλα ηταν το "ΜΠΟ-ΜΕΚ , για αληθινους αντρες"
Δεν βρήκα αυτήν που περιγράφεται εδώ, βρήκα όμως την εξής:


Είχα και εξακολουθώ να έχω την εντύπωση πως η Τόσκα δεν είναι η ίδια κολώνια με την 4711 αλλά μία διαφορετική κολώνια της ίδιας εταιρείας. Μια μικρή σχετική "έρευνα" που έκανα στο διαδίκτυο μάλλον με μπέρδεψε περισσότερο μιας και βρήκα να διατίθεται κολώνια Tosca από πολλές εταιρείες, μεταξύ των οποίων και από τη Muelhens:

Tosca by Muelhens

4711 by Muelhens

Εκείνο πάντως που πραγματικά με εντυπωσίασε είναι η σύντομη ιστορική αναδρομή που διάβασα για την 4711. Η κολώνια αυτή δεν είναι απλά ρετρό, μετράει κυριολεκτικά αιώνες ζωής:

4711 Original Eau de Cologne by Muelhens is a Citrus Aromatic fragrance for women and men. 4711 Original Eau de Cologne was launched in 1792. The nose behind this fragrance is Wilhelm Muelhens. Top notes are orange oil, peach, basil, bergamot and lemon; middle notes are cyclamen, lily, melon, jasmine and bulgarian rose; base notes are patchouli, tahitian vetiver, musk, sandalwood, oakmoss and cedar.

Η μυρωδιά πάντως που κυριολεκτικά λάτρευα μικρή ήτανε αυτή του after shave Old Spice. Και επειδή ο πατέρας μου δεν το φορούσε σχεδόν ποτέ, συχνά πυκνά πήγαινα κι άνοιγα το μπουκάλι κι έπαιρνα 2-3 γενναίες τζούρες. :p
 
Τα δύο αρώματα που μου έχουν μείνει από τα παλιά είναι η Drakar (που μου άρεσε πολύ όταν τύχαινε να την μύριζα) και η Loulou, που την φοράω μέχρι σήμερα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα