Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Το αγαπημένο μου αρωμα από τα παλιά, είναι η

, την φοράω μέχρι σήμερα!
 
Διαφήμιση του αντρικού αρώματος "Sir" της "4711"

 
Λοπόν φέτος σε ένα γενικό ξεκαθάρισμα στο χωρίο. Βρήκα μια άδεια 4711 τη οποία και σας εκθέτω. Να σημειώσω οτι δεν ξέρω πολλά γι αυή την κολώνια, απλά είχα δει ένα σποτ απο το 1980. Δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα. Την πρόσοψη γενικά εύκολα την βρίσκεις στο δίκτυο. Αυτό που δεν υπάρχει είναι η πίσω όψη με τα μεττάλια των βραβείων. Ευχαριστώ την kambia γαι την τεχνική βοήθεια. Ιδου λοιπόν

2012-08-08 13.05.15.jpg

2012-08-08 13.04.47.jpg
 
foutix ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες με το μπουκαλι της κολωνιας 4711 :)
 
πάντα είμαι της γνώμης οτι όταν παίρνεις πρέπει και να δίνεις. Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση έχω πάρει πάααααααααααααρα πολλά και δεν ξέρω αν η συνεισφορά μου έχει κάποια αξία. [Βέβαια συν το χρόνω θα παρουσίασω και γω περισσότερο υλικό.] Ας με διαφωτίσουν οι κυρίες που ασχολούνται με κολώνιες-αρώματα.

ΥΓ: Πάντως το εν λόγω μπουκάλι βρέθηκε σε σακούλα βασιλόπουλου με άλλα τινά της περιόδου 77-79
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
πάντα είμαι της γνώμης οτι όταν παίρνεις πρέπει και να δίνεις. Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση έχω πάρει πάααααααααααααρα πολλά και δεν ξέρω αν η συνεισφορά μου έχει κάποια αξία. [Βέβαια συν το χρόνω θα παρουσίασω και γω περισσότερο υλικό.] ...
Και βέβαια έχει αξία η συνεισφορά σου foutix :)

Στο μεταξύ αν δεν έλεγες οτι αυτά πίσω είναι τα μετάλλια που έχει κερδισει δε θα το έπαιρνα χαμπάρι!
 
απιστευτη κλασικη μυρωδια απο την ARAMIS,την JAZZ(στο ασπρομαυρο κοκκαλι μπουκαλι),την DRAKKAR.θυμαμε και μια κολωνια με αρωμα λεμονι που καποια στιγμη συναγωνιζοταν την ΜΥΡΤΟ,η κολωνια λεγοταν ΑΓΙΑΚΑΤΣΙΚΑ αν την θυματε καποιος,νομιζω οτι ηταν παραγωγη της ΡΟΔΟΥ.
 
yiannisdj είπε:
θυμαμε και μια κολωνια με αρωμα λεμονι που καποια στιγμη συναγωνιζοταν την ΜΥΡΤΟ,η κολωνια λεγοταν ΑΓΙΑΚΑΤΣΙΚΑ αν την θυματε καποιος,νομιζω οτι ηταν παραγωγη της ΡΟΔΟΥ.
Για την ελληνική κολώνια "Αγιακάτσικα" έχω γράψει σε κάποια άλλα σκόρπια τόπικς !!! Εκεί έχω γράψει το ίδιο με αυτό που αναφέρεις : Ότι η κολώνια αυτή πιθανότατα μάς ερχόταν από τη Ρόδο, καθόσον το επίθετο "Αγιακάτσικας" είναι σύνηθες στο "σμαραγδένιο νησί" !!! Την εν λόγω retro κολώνια τη θυμάμαι μόνο από από το διαφημιστικό σποτάκι της, ελπίζω κάποιος συμφορουμίτης να θυμάται περισσότερα [τι άρωμα είχε, πώς ήταν η συσκευασία της, το μπουκάλι της κλπ, αν κυκλοφορεί ακόμη κλπ κλπ :flower: :flower:] ......
 
Juanita αγόρασα το καλοκαίρι κολόνια Μενούνος γιασεμί από γνωστό κατάστημα καλλυντικών στο Κολωνάκι!
 
Εγώ γιατί διάβασα στον τίτλο "ρετρό κονσόλες και αρώματα" αντί για "ρετρό κολώνιες" μου λέτε;;;;;; :xm:

Διάολε πόσο καμένος είμαι τελικά; :headbangdude:
 
90's: Clochird Flirt

το γράφω σωστά;;;; το διαφήμιζε η Μπρουκ από τόλμη και γοητεία!!!!!
 
Θυμάστε το Tramp;

Ποιο κοριτσι εδω μεσα θυμαται αυτο το αρωμα;

Πρωτοκυκλοφορησε στην Αγγλια το 1977, αλλα στην Ελλαδα ηρθε το 1980.

Εβλεπα θυμαμαι, το διαφημιστικο του στην τηλεοραση και λαχταρουσα να αγορασω αυτο το αρωμα γιατι μεχρι τοτε φοραγα μονο κολωνιες και αποσμητικα επειδη ημουν ακομα στο δημοτικο. Μια μερα η μητερα μου, μου εδωσε ενα μεγαλουτσικο χαρτζηλικι κι ετσι ετρεξα στο καταστημα καλλυντικων που ειχαμε στη γειτονια για να το αγορασω.

Εκει ειδα οτι το αρωμα κυκλοφορουσε σε δυο μεγεθη, αλλα τα χρηματα που ειχα εφταναν μονο για το μικρο. Δεν με πειραξε καθολου αυτο, βεβαια. Δε θα ξεχασω τη στιγμη που το πρωτομυρισα στο δειγμα.....

Ηταν ενα ονειρο! Ενα αρωμα γλυκο και εντονο, αλλα ταυτοχρονα πολυ δροσερο και νεανικο. Καθολου ανατολιτικο οπως ειχα διαβασει μια φορα να περιγραφεται. Δε θα μου αρεσε καν, αν ηταν ανατολιτικο γιατι ουδεποτε φοραω τετοια αρωματα. Στην αρχη η πρωτη αισθηση που εδινε ηταν κατι σαν πορτοκαλι. Υστερα γινοταν ολο και γλυκυτερο και στο τελος μυριζε σαν λευκο λουλουδι. Τοτε δεν ειχα την καταλληλη πειρα για να καταλαβω ποσο ασυνηθιστη, ποσο πρωτοτυπη ηταν η μυρωδια του, αλλα σημερα τοσα χρονια μετα, καταλαβαινω οτι το αρωμα εκεινο ηταν ενα πραγματικο διαμαντι. Ποτε μεχρι τωρα δεν ετυχε να μυρισω τιποτα παρομοιο!

Η εταιρια που το διακινουσε ηταν η Lentheric και η τιμη του κινειτο μαλλον σε ενδιαμεσα πλαισια. Δεν ανηκε στα πανακριβα αρωματα των μεγαλων Οικων οπως Dior και Chanel για παραδειγμα, αλλα δεν ηταν και το προσιτο αρωμα που βρισκουμε στο σουπερ μαρκετ.

Το Tramp εμεινε στην Ελλαδα για μια δεκαετια περιπου και υστερα καταργηθηκε.

Ολα αυτα τα χρονια το λατρεψα, το φορεσα πολυ (ιδιως αργοτερα στην εφηβεια) και μεχρι σημερα εχω τη μυρωδια του στην καρδια μου.

Να και η συσκευασια του μαζι με την τηλεοπτικη διαφημιση που σε εμας παιζοταν ντουμπλαρισμενη στα ελληνικα.

Σας θυμιζουν τιποτα ολα αυτα;

%24T2eC16NHJGQE9noMZGd5BQgnWF4,bQ~~60_35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω βγάλει ένα σωρό φωτογραφίες με retro αρώματα και δεν τις βρίσκω τώρα! Προς το παρόν:

Coty - L'aimant, μπουκάλι και συσκευασία απ'τα 80s

IMG_8282_zps13d05d2d.jpg


IMG_8282_zps13d05d2d.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτή σας λέει κάτι;

την έφερε ο αδερφός μου από ένα κατάστημα από Θεσσαλονίκη που κάνει εισαγωγές!!!

μόλις τη μύρισα μου θύμισε πολύ '80s αν και το '85 μόλις γεννήθηκα !!!

κυκλοφόρησε Ελλάδα;

http://www.99perfume.com/Molyneux/CAPTAIN_Cologne/CA83M_prod.html CA83M.jpg

από retro χρησιμοποιώ στο φουλ το παρακάτω balm

tabac-original-after-shave-balsam-75ml.jpg

λατρεύω επίσης Brut, Denim και Davidoff Cool Water
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατ' αρχας καλωσορισες, zouve.

Tην αντρικη κολωνια Captain δεν τη θυμαμαι καθολου. Ο Οικος Molyneux ομως ειναι πασιγνωστος και καμποσα χρονια πριν, φοραγα το εξαισιο αρωμα του, Quartz.

Πολυ θηλυκο και πολυ δροσερο συναμα, ηταν μια αιθερια πνοη απο λουλουδια που μπορουσε να φορεθει απο τις 8.00 το πρωι χωρις να ενοχλει καθολου.

Δεν ξερω αν συνεχιζεται η κυκλοφορια του, αλλα τωρα που το θυμηθηκα θα ψαξω να το βρω.

nd.4412.jpg
 
αυτή σας λέει κάτι;την έφερε ο αδερφός μου από ένα κατάστημα από Θεσσαλονίκη που κάνει εισαγωγές!!!

μόλις τη μύρισα μου θύμισε πολύ '80s αν και το '85 μόλις γεννήθηκα !!!

κυκλοφόρησε Ελλάδα;
Φυσικα κυκλοφορουσε και εδω η Captain και ηταν πολυ αγαπημενη, ειδικα στα 70ς. Στα μεσα των 80ς αλλαξε λιγο το αρωμα της και ψιλοχαθηκε απο την αγορα.
 
2166.jpg

401191291_868728.jpg

mZ43QJYvguTGaasRVNnoXHA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό νήμα για τις ρετρό κολώνιες!

Από αυτές, έχω την Azzaro και καμιά φορά το χειμώνα τη φοράω (μου την είχε φέρει φίλος από τον Καναδά, γιατί νόμιζε ότι αυτή φοράω, ενώ φοράω την Chrome της Azzaro). Γενικά βαριά μυρωδιά, αλλά χαρακτηριστική ρετρό.

Όμως, θα κάνω μια παύση στο νοσταλγικό αυτό νήμα.

Ερώτηση: είχε βγάλει ο Λευτέρης Πανταζής κολώνια ΛεΠα ή θυμάμαι λάθος;

Νομίζω υπήρχε και διαφήμιση επιπέδου Denim, με το ΛεΠα στα σκοτάδια σε ένα δρόμο, μαζι με ένα αυτοκίνητο.

Θυμάται κανείς τπτ; Το τοποθετώ αρχές 90's.

edit: Ναι, είχε βγάλει. Πλέον το retromaniax αποκτά διαστάσεις σύμπαντος, που δεν ξέρεις πού έχει αναφερθεί τι! Στην αναζήτηση δεν το πέτυχα το συγκεκριμένο, αλλά το βρήκα μέσω google.

Το ερώτημα παραμένει για τη διαφήμιση, οπότε το μεταφέρω στο ανάλογο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LATOUR Monsieur, LATOUR Madame. Από τις λίγες "δίγλωσσες" της εποχής, και διαφήμιση με το τραγούδι 'Mon amoyr a moi il est comme le soleil", του Εnrico Matias.
 
Πίσω
Μπλουζα