Ρετρό κολόνιες και αρώματα

εγώ θυμάμαι azzaro και paco rabane.

ειδικά την πρώτη την φορούσε ο πατέρας μου χρόνια και μου έχει μείνει απο μικρός σαν μυρωδιά και γι αυτό την φοράω και εγώ..

βασικά πάντοτε μου άρεζαν οι κολώνιες οι βαρβάτες (όπως είπε και κάποιος σε προηγούμενο ποστ) και γενικά οι παλιές καλές..

τώρα έχουν γίνει πολύ φρούι ζελέ γιώτης...
 
Zozoulini είπε:
Αν θυμάμαι καλά, το σλόγκαν στη διαφήμιση ήταν "La Tipa, τραβάει τους άνδρες από μακρυά."

λευκό φόντο.

εμφάνιση ξανθιάς θεογκόμενας

φωνή: με μία σταγόνα latipa θα έχετε έναν, δύο ,τρεις, τέσσερις άντρες (και ταυτόχρονα τους έδειχνε)

εσείς πόσες σταγόνες latipa θα βάλετε πάνω σας? (και έδειχνε να την ακολουθούν ουρές από άντρες)

διαφήμιση απίστευτη!!
 
Μα πως το ξέχασα; (και πως το ξαναθυμήθηκα επίσης...) Υπήρχαν και υγρά μαντιλάκια Mum σε όλα τα αρώματα του προϊόντος. Μας τα δίνανε δώρο ή τα αγοράζαμε στα σούπερ μάρκετ. Αυτό με τον άντρα το ασπρόμαυρο (αυτόν που έμοιαζε με τον Μαγκάρετ) ήρθε πολύ έντονα στη μνήμη μου.
 
Είδα χτες σε κατάστημα στην Καλλιθέα
 
Μη τα λετε αυτα ετσι αβιαστα....brut, old spice και pino silvestre φοραω (ας οψεται που σταματησαν την mennen)
 
Paspartoo είπε:
Μη τα λετε αυτα ετσι αβιαστα....brut, old spice και pino silvestre φοραω (ας οψεται που σταματησαν την mennen)

Και παραμένουν οι καλύτερες αντρικιές... :)

Στον μπαμπά μου πέρσυ τη Brut του χάρισα στη γιορτή του για να έχω τη χαρά να τη μυρίζω κάθε φορά που ξυρίζεται!!! :cool:
 
Αν η χρονολογία 2000 θεωρείται ρετρό...

έχω την Body Kouros YSL και μένω πιστός από τότε, η οποία καταργήθηκε κάπου στο 2006-2007. Σήμερα τη βρίσκω σε κάποια καταστήματα ακόμα.

picture.php


Επίσης, πολύ μικρός μου είχαν δώσει ένα μικρό διαφημιστικό φιαλίδιο την κλασσική Trussardi, την οποία ακόμα και σήμερα που τη μυρίζω μου βρωμάει άσχημα. Το '95 είχαν κάνει δώρο στον πατέρα μου την La Male του J.P. Gaultier την οποία φορούσα στο σχολείο...

Και επίσης, μικρός η καθηγήτρια των αγγλικών (στο φροντιστήριο) φορούσε φανατικά Channel No 5, η οποία μου θύμιζε λιβάνι και πεθαμένο, αλλά την υπέφερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Και παραμένουν οι καλύτερες αντρικιές... :)
Στον μπαμπά μου πέρσυ τη Brut του χάρισα στη γιορτή του για να έχω τη χαρά να τη μυρίζω κάθε φορά που ξυρίζεται!!! :cool:
γτ δεν την φοράς και εσύ?

θυμάμαι παλιά στα 80ς πολλές γυναίκες φορούσανε και αντρικές κολώνιες..

ήταν μια πρωτοτυπία της εποχής..
 
Το Axe που ασφαλώς υπάρχει ακόμα σε διάφορα αρώματα. Κάποτε μάλιστα έδινε δώρο και μποξεράκι μαζί με δύο τέτοια αρώματα!
 
Εγώ πάντως λατρευω L'air dy temps στο υπέροχο μπουκάλι και Anais-anais για την άνοιξη... Το Poison και το Opium πάλι παραήταν βαριά και ασήκωτα. Στους άντρες μου αρέσει η Old Spice αν και είναι πιο πολύ αφτερσειβ.
 
http://www.youtube.com/watch?v=ChkA0GioYZI

Ε, αυτή είναι ρετρό κολόνια με... αριθμητικό όνομα! 4711 και σε διαφήμιση του 1980. Μία ακόμη συνεισφορά του Mr Retromemories.
 
Έφαγα το You Τube για να τη βρω, θυμόμουν ότι ήταν ασπρόμαυρη, λάτρευα το τραγουδάκι μα και το μπουκάλι στην κωλοτσέπη!

Τα σέβη μου στο φιλαράκι MrRetromemories, που έκανε και τον κόπο και...τα κέφια μας!
 
Απιθανο ντοκουμεντο!!! Συγχαρητηρια! Αρχαιολογικο ευρημα μιλαμε! :)

Στο τελος, παιδια, τι ελεγε γιατι ειναι κομμενη;

"Σημαινει την δροσια..."

και μετα;
 
AQUA VELVA KAI MENNEN ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΕΡΙΝΟ ΣΤΟ ΚΟΥΚΑΚΙ
 
rexona νεα γενια..την θυμαστε?με την μουσικουλα την κλασικκη χαλι απο πισω.[ame=

[MEDIA=youtube]niRMXB7s9Ck[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=niRMXB7s9Ck
 
Θυμάμαι μια διαφήμιση για αντηλιακό. Έλεγε το τραγούδι: "Μαύρο αγαπώ/ άγριο, σαν το τρόπικαλ....?" Δεν θυμάμαι τη μάρκα.
 
Φορουσα εφηβη το Clochard και το Τramp, εξαιρετικα και τα δυο.

Απο αποσμητικα μου αρεσαν ολα τα MUM με πρωτο και με διαφορα το Mystery στο ασπρομαυρο μπουκαλι. Δεν εχει ξαναβγει τετοιο αποσμητικο!

Εδω και 12 χρονια περιπου, φοραω σταθερα Diorissimo, δροσερο και λουλουδατο. Το λατρεψα απο το πρωτο δευτερολεπτο και δεν το αποχωριστηκα ποτε εκτοτε. Μια δημιουργια του 1956.

nd.224.jpg
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι μια διαφήμιση για αντηλιακό. Έλεγε το τραγούδι: "Μαύρο αγαπώ/ άγριο, σαν το τρόπικαλ....?" Δεν θυμάμαι τη μάρκα.
Tropical Blend της Coppertone ή Hawaiian tropic.

Αυτό το θυμάσαι;
picture.php
:cool:
 
το αρωμα της αλικης βουγιουκλακη!! το φορουσε για πανω απο 30 χρονια και ειναι εντελως ρετρο!!
 
Πίσω
Μπλουζα