Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Η κατρακυλα στην ποιοτητα παραδοσιακων αρωματων εχει καταντησει γελοια.

Απο τις αλλοιωσεις στη μυρωδια και τη διαρκεια εως ακομα και τη "φτηνιαροποιηση" των μπουκαλιων...
Μπορω να φτιαξω λιστα με εκατονταδες αρωματα που αλλιως τα ξεραμε και αλλιως τα κανανε. Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι αυτο που δεν αλλαζει ποτε ειναι η τιμη τους. Παρα τη χαμηλη ποιοτητα, η τιμη παραμενει υψηλοτατη! Chanel σου λεει, ας πουμε, και ειναι σαν να την αγορασες χυμα απο το ψιλικατζιδικο.

Τα περισσοτερα ακριβα αρωματα σημερα ειναι πλεον για πεταμα ετσι που γινανε. Προσωπικα τους εχω γυρισει την πλατη και αγοραζω πιο οικονομικα που ουτως η αλλως την ιδια ποιοτητα εχουν, για να μην πω και καλυτερη.
 
Προμηθευτηκα πριν απο λιγες μερες δυο δειγματακια του γυναικειου αρωματος Trussardi Donna, σε eau de toilette. Ηθελα να το ξαναμυρισω για να δω αν θα μου αρεσε μετα την ανασυνθεση που του κανανε το 2016. Το αρωμα αυτο ειχε λανσαριστει το 1994 και εκεινη τη χρονια ειχα αγορασει μια μποτιλια. Ηταν εντονο, οξινο, πολυ ιδιαιτερο και σιγουρα δεν υπηρχε περιπτωση να περασει απαρατηρητο. Δεν θα ελεγα οτι το λατρεψα κιολας γι' αυτο και δεν το αγορασα δευτερη φορα, αλλα μπορεσα να καταλαβω πως ηταν ποιοτικο. Φορεθηκε παντως και αγαπηθηκε απο παρα πολλες γυναικες. Σημερα θα ηταν κλασικο.....αν υπηρχε.

Αυτο που μυρισα στα δειγματακια δεν ειχε απολυτως καμια σχεση με το αρωμα που ειχα. Μπορει να περασαν πολλα χρονια απο τοτε που το φορεσα για τελευταια φορα, αλλα την ευωδια του τη θυμαμαι στην εντελεια. Ηταν αλλωστε τοσο ξεχωριστη, οπως ειπα. Δεν μιλαμε απλως για ανασυνθεση, αλλα για ενα διαφορετικο αρωμα. Οχι ασχημο, αλλα ουτε και απο αυτα που θα φορουσα. Τελικα το μονο κοινο που εχει με την παλια εκδοση ειναι το ονομα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως γνωρίζει κάποιος για το "Cassius" απο Jeanne D'Urfe ;;

cassius.jpg

Εκτός απο κάποιες φωτογραφίες με το το προϊόν προς πώληση στο διαδύκτιο ,δεν μπορώ να βρώ καμία πληροφορία ...

Ούτε για το άρωμα (πχ.χρονολογία κυκλοφορίας) ,ούτε για τον 'οίκο'...

Μου το είχαν κάνει δώρο πριν απο πολλά χρόνια...

Πρόκειται για ένα μάλλον φτηνό ,αλλά αρκετά καλό άρωμα. Ελαφρύ, ότι πρέπει νομίζω για άνοιξη - καλοκαίρι...

Edit: Παρακαλώ, να διαγραφεί το ποστ, γιατί υπερβαίνει το χρονολογικό όριο του φόρουμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι αρώματα, αλλά αρωματικά μαντηλάκια! Τα κλασσικά manex που κυκλοφορούσαν σε τρία αρώματα πριν αρχίσει να τα δίνει δωρεάν γνωστό κατάστημα καλλυντικών.

attachment.php
Κυκλοφορούν ακόμα, χτες αγόρασα από το ΚΤΕΛ Λιοσίων.

20190205_120836.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Sylvano ειναι αντρικο, το Citrus Flowers ειναι unisex και το Milena ειναι γυναικειο.
 
Παιδιά το l ' inderdit το ρετρό με την Ωντρευ το χει δοκιμάσει ποτέ κανείς; Να μας πει γνώμη.
 
1.Κολώνια ΚΟΛΩΝΙΑ ήταν η Μυρτώ. Το "άρωμα" ήρθε σιγά-σιγά, με τα υπόλοιπα από εξωτερικό... :)
2. Το Denim ζει και βασιλεύει - το αγόρασα πρόσφατα. Είχα πάρει και το Brut πριν λίγα χρόνια αλλά το αποσμητικό (δεν ξέρω αν κυκλοφορει και το αφτερ σειβ αλλα θα το ψαξω.
3. Την 4711 δεν ξερω αν την εχω μυρισει αλλά κανείς νομίζω δεν έχει ξεχάσει το τραγουδακι της διαφημισης!
4. Σεβασμός στον τύπο που μου θύμισε την Aqua Velva! Θυμήθηκα και το πρώτο μου αφτερσειβ β γυμνασιου prosar - σε δοσεις βεβαια πεθαινουν μυγες κουνούπια απ'όπου περνάω!!!
 
Παιδιά το l ' inderdit το ρετρό με την Ωντρευ το χει δοκιμάσει ποτέ κανείς; Να μας πει γνώμη.
Αριάδνη, το πρώτο L' interdit μυρίζει πιο vintage κι από όσο φαντάζεται κανείς ότι θα μύριζε η Ωντρεϋ! Δυστυχώς έχω την έκδοση του 2003 η οποία είναι ένα τελείως διαφορετικό άρωμα για να σου έστελνα μια ιδέα. Εν πάση περιπτώσει το original στα πρώτα λεπτά μυρίζει σαν το κλασικό Νο5 (το eau de parfum) αλλά μετά γλυκαίνει περισσότερο και αν θα μπορούσα να το περιγράψω κάπως, η μυρωδιά θυμίζει κάτι από ινστιτούτο ομορφιάς παλιάς εποχής: Δηλαδή ροδόνερο, πούδρες, κραγιόν, βιολέτες και αγκαλιά πρωτευουσιάνας θείας! Φοβάμαι ότι δε σε καλύπτω με την περιγραφή μου αλλά τουλάχιστον τη μια φορά που το μύρισα αυτή την εντύπωση μου έδωσε. Αν όμως πετύχεις κάπου την έκδοση Les parfums mythiques - l'interdit τότε θα ξέρεις ότι είναι σχεδόν ίδιο με το αυθεντικό.
 
@αριαδνη Εχει δικιο η @Bajar και χαιρομαι πολυ που την ξαναβλεπω στο φορουμ!
Ολη η σειρα των Les parfumes mythiques του Givenchy ειναι πολυ κοντα στα αυθεντικα αρωματα. Μπορει η συσκευασια να σε ξεγελαει μια που ειναι τελειως διαφορετικη, αλλα η ευωδια ειναι η ιδια.
Παντως το L'interdit δε θα το προτεινα για τωρα το καλοκαιρι. Απο τον ιδιο οικο θα ηταν ιδανικα για ζεστο καιρο το Givenchy III η το Eau de Givenchy.
 
Girls αγόρασα τώρα για να βολευτω το Avon summer white paradise , φθηνό καλοκαιρινό και εννοείται να πάρω το απαγορευμένο στο πιο φθηνό του τον χειμώνα
 
Θυμάται κάποια το Flower's Collection?

Είχε ιδιαίτερο κουτάκι, σαν πουγκάκι έκλεινε κι ήταν γαλάζιο με λουλουδάκια. Τη διαφήμιση τη θυμάμαι από το 1987 αλλά δε μπορώ να τη βρω...
 
Girls αγόρασα τώρα για να βολευτω το Avon summer white paradise , φθηνό καλοκαιρινό και εννοείται να πάρω το απαγορευμένο στο πιο φθηνό του τον χειμώνα
Καλοφορετο! Προσωπικα παντως, το L'interdit δε θα το αγοραζα ουτε για τον χειμωνα, ουτε ποτε. Δεν μου αρεσουν αυτα τα βαρια μανταμιστικα αρωματα. Προσθετουν και χρονια συν τοις αλλοις! :)
 
Είδα παραπάνω Bambi σχετικά με τα μαντήλακι manex. Τα χρησιμοποιήσαμε όταν ήμουν μικρός - όχι φανατικά- και δε θυμάμαι τα αρώματα, αλλά και ποτέ δε γνώριζα ότι τα χρώματα που υποδήλωναν το άρωμα ήταν ειδικά για άνδρες και γυναικές. Μικρός νόμιζα οτι όλα είναι το ίδιο. Βεβαίως το ροζ και το μωβ υποδηλώνει γυναικεία υπόθεση, αλλά στα 4-7 χρονών δε καταλαβαίνεις και πολλά...χαχα.

Να συμπληρώσω και το εξής. Προ κορονογίου είχα βρεθεί σε κουρείο που είχε ανακαινιστεί πρόσφατα σε στυλ νεορετρό. Όλες οι σύγχρονες ευκολίες και εγκαστάσεις σε συκετασία του 60. Μεταξύ άλλων είχε και κολώνια Μυρτώ. Νομίζω οτι ήταν και το μοναδικά αυθεντικά ρετρό στοιχείο.
Η πλάκα είναι πως μόλις έκανα ένα σχόλιο πήρα την απάντηση από τον κουρέα ότι είχε αγοράσει το μπουκάλι πριν κάποια χρόνια, νομίζω 3, καθώς είχες πελάτες κάποιους παππούδες που τη ζητούσαν. Μετά από 4-5 κουρέματα φεύγει ο πρώτος για το μακρυνό ταξίδι, μετά από 10-12 κουρέματα φεύγει και ο δεύτερος και έμεινε με μισό μπουκάλι κολώνια. Δυστυχώς από τότε δε τη ζητούσε κανείς και σκέφτονταν να την πετάξει, μάλιστα μου είπε την είχε πάρει και 5-6 ευρώ...Όταν του είπα την ιστορία της και το ρετρό στοιχείο που κολλάει στο νέο στυλ που είχε δώσει στο μαγαζί ενθουσιάστηκε. Ελπίζω να την βρω στη θέση της την επόμενη φορά...

Πάντως με προβλημάτισε ο κουρέας, καθώς αν μαζί με τα παππούδια εξασθενεί και η ζήτηση της κλασικής αυτής κολώνιας τότε δεν θα έχει μέλλον για πολύ ακόμα.

Παλιά θυμάμαι, όταν ήταν στο πλακέ μπουκάλι, δύο συσκευασίες, μικρή και μεγάλη. Να υπάρχουν ακόμα άραγε;
 
Είδα παραπάνω Bambi σχετικά με τα μαντήλακι manex. Τα χρησιμοποιήσαμε όταν ήμουν μικρός - όχι φανατικά- και δε θυμάμαι τα αρώματα, αλλά και ποτέ δε γνώριζα ότι τα χρώματα που υποδήλωναν το άρωμα ήταν ειδικά για άνδρες και γυναικές. Μικρός νόμιζα οτι όλα είναι το ίδιο. Βεβαίως το ροζ και το μωβ υποδηλώνει γυναικεία υπόθεση, αλλά στα 4-7 χρονών δε καταλαβαίνεις και πολλά...χαχα.

Εγώ είχα πάντα μαζί μου και τα χρησιμοποιούσα μετά από επίσκεψη σε δισκάδικα, για να καθαρίσω τα μαύρα δάχτυλα.
 
[QUOTE="foutix, post: 557197, member: 46253"

Πάντως με προβλημάτισε ο κουρέας, καθώς αν μαζί με τα παππούδια εξασθενεί και η ζήτηση της κλασικής αυτής κολώνιας τότε δεν θα έχει μέλλον για πολύ ακόμα.

Παλιά θυμάμαι, όταν ήταν στο πλακέ μπουκάλι, δύο συσκευασίες, μικρή και μεγάλη. Να υπάρχουν ακόμα άραγε;
[/QUOTE]

Η Μυρτώ υπάρχει ακόμα. Σε ένα μέγεθος, σε πλακέ πλαστικό μπουκάλι. Πότε παίρνω το λεμόνι, πότε την λεβάντα. Εγώ θυμάμαι ότι βγαίνανε και άλλες μάρκες και σε περισσότερα διαφορετικά αρώματα οπως ο Μενούνος που έβγαζε κολώνιες σε λεμόνι λεβάντα, τριαντάφυλλο, γιασεμί. Τις κολώνιες τις έβρισκες και στα φαρμακεία.
 
Καλοφορετο! Προσωπικα παντως, το L'interdit δε θα το αγοραζα ουτε για τον χειμωνα, ουτε ποτε. Δεν μου αρεσουν αυτα τα βαρια μανταμιστικα αρωματα. Προσθετουν και χρονια συν τοις αλλοις! :)

Bambi Μου, κι εγώ χαίρομαι που ξαναμπήκα και σας είδα πάλι όλους εδώ. Όπως ξέρεις αυτό είναι από τα αγαπημένα μου θέματα.
Ήθελα να πω, και το σχόλιο αφορά και την Αριάδνη και όσους έχουν πρόθεση να αγοράσουν κάποιο παλιό και σπάνιο άρωμα, ότι μια τέτοια αγορά ίσως να μην έχει πάντα μοναδικό στόχο την προσωπική χρήση του αρώματος. Βέβαια είναι απολύτως λογικό να αγοράζουμε κάτι που θα το φοράμε συχνά, ειδικά όταν είναι vintage και ίσως έχουμε δώσει και κάποια χρήματα παραπάνω. Σίγουρα μια τέτοια επιλογή να μην είναι απόλυτα "φορέσιμη" σύμφωνα με τις σύγχρονες τάσεις (κι αυτό το διαβεβαιώνω εκ πείρας) αλλά προέχει πάντα το προσωπικό γούστο και η διάθεση, ενδεχομένως να εξυπηρετεί σε ένα δεύτερο επίπεδο και μια συλλεκτική τάση (ή ακόμη και τη μελέτη των παλιών συνθέσεων) και φυσικά να προκαλεί αναμνήσεις - ειδικά στο τελευταίο έχει στηριχθεί ένα ολόκληρο φόρουμ! Δεν ξέρω αν η Αριάδνη θα ήθελε το L'interdit για να το φορά μόνο ή και για την ιστορία που το συνδέει με την Ώντρεϋ. Όπως και να έχει, τα αρώματα στα οποία επιλέγουμε να επενδύσουμε πάντα έχουν κάτι από εμάς. Και βασει αυτού εννοείται ότι δεν αντιτίθεμαι στο σχόλιό σου (για να μην παρεξηγούμεθα..), αντιθέτως υποστηρίζω θερμά το να έχει κάποιος άποψη πάνω σε ένα άρωμα.
Και μόλις συνειδητοποίησα ότι μπορεί να βγήκα κι εκτός θέματος. Αν ναι, ζητώ συγγνώμη.
 
Παλιά θυμάμαι, όταν ήταν στο πλακέ μπουκάλι, δύο συσκευασίες, μικρή και μεγάλη. Να υπάρχουν ακόμα άραγε;

Η Μυρτώ υπάρχει ακόμα. Σε ένα μέγεθος, σε πλακέ πλαστικό μπουκάλι. Πότε παίρνω το λεμόνι, πότε την λεβάντα. Εγώ θυμάμαι ότι βγαίνανε και άλλες μάρκες και σε περισσότερα διαφορετικά αρώματα οπως ο Μενούνος που έβγαζε κολώνιες σε λεμόνι λεβάντα, τριαντάφυλλο, γιασεμί. Τις κολώνιες τις έβρισκες και στα φαρμακεία.
Ο Μενουνος συνεχιζει να υπαρχει. Εχει την καλυτερη κολωνια λεμονι, κατα τη γνωμη μου. Ασυγκριτα ανωτερη απο τη Μυρτω οπως ειναι σημερα. Ισως παλια η Μυρτω να ηταν η πρωτη. Τωρα νομιζω οχι.
Περαν αυτου, ο Μενουνος εχει εμπλουτισει τη συλλογη του με κολωνιες σε πολλα νεα αρωματα: Φραουλα, καρπουζι, μπισκοτο, καραμελα, αγιοκλημα, γαρδενια, νυχτολουλουδο, κ.α. οπως και με απομιμησεις γνωστων αρωματων οπως Brut, Eternity, Madame Rochas, Chanel No5, Boss, Armani, κ.λ.π.
Και εξακολουθει να διατηρει στις παλιες γυαλινες συσκευασιες των 250ml καποιες κλασικες κολωνιες που αγαπηθηκαν πολυ. Μιλαω για τα αρωματα Πευκο, Λεβαντα, Φουζερ, Γιασεμι και το κλασικοτατο Νο10 Λεμονι - Εσπεριδοειδη.
 
Καλοί μου retromaniacs και πολυαρωματισμένοι, μιλώντας για τον Μενούνο χρειάζομαι οπωσδήποτε τα φώτα σας (και τις αναμνήσεις σας) για ένα μυστήριο που υπάρχει στη ντουλάπα μου εδώ και χρόνια. Προσοχή, ακολουθεί post σεντόνι!
Το καλοκαίρι του 2015 η υπηρεσία με έστειλε για δουλειά στη Λέσβο. Κατά την παραμονή μου στο Πλωμάρι κάποια στιγμή εντόπισα ένα μαγαζάκι από αυτά που υπάρχουν σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη και πωλούν λίγο απ' όλα τα σχετικά, αντιηλιακά, κρέμες, ομπρέλες, σφουγγάρια, κολώνιες χύμα κλπ. Κατά την προσφιλή μου τακτική χρόνων μπήκα μέσα μήπως βρω κάποιο παλιό άρωμα για τη συλλογή μου. Ενώ δεν υπήρχε κάποιο τρομερά επώνυμο (πχ. Dior) σε ένα ράφι είδα ένα μεγάλο κουτί που έγραφε Delinia, eau de toilette κι από κάτω "Hesperia" Jean Menounos. Ρώτησα τον καταστηματάρχη αν είναι ο γνωστός και μου είπε ότι ήταν δύο αδέρφια, ο Γιώργος και ο Γιάννης και παρήγαγε ο καθένας δικές του κολώνιες. Για να μην τα πολυλογώ, μου έδειξε και ότι άλλο είχε από αυτούς και τα πήρα όλα (!) έναντι ενός ευτελούς ποσού και για καθαρά συλλεκτικούς και ιστορικούς λόγους. Από τον Γιάννη έχω μόνο την Delinia που είναι μια κλασική φουζέρ (στο στυλ των παλιών κουρείων) ενώ ο George ήταν μάλλον πιο παραγωγικός (ή λιγότερο ευπώλητος και γι' αυτό ξέμειναν στο μαγαζί (;)) και έχω την Forêt de Pins (όπως μαρτυρά και το όνομα είναι πεύκο, πολύ κοντά στο στυλ της παλιάς Pino Sylvestre) και η οποία παρ' όλο το προσεκτικό σφράγισμα μάλλον εξατμίζεται σιγά σιγά, την D' accord, γυναικεία με αλδεΰδες, κάτι μεταξύ Chanel no 5 και Madame Rochas στο πιο γλυκό της και την Jeu d' Amour που μάλλον είναι η εκδοχή της Femme του Rochas δια χειρός Μενούνου. Τα μεγέθη όπως φαίνονται και στις φωτογραφίες είναι τεράστια (400ml έκαστο) με εξαίρεση τη Forêt που είναι 100ml. Υποθέτω λοιπόν ότι τα διέθεταν σε κομμωτήρια και κουρεία χωρίς να είμαι βέβαιη ωστόσο. Διαπιστώνω επίσης ότι η συσκευασία του Jean είναι πιο προσεγμένη.
IMG_20200626_215129.jpg

IMG_20200626_214534.jpg

Έχει δει ή ακούσει κάποιος για αυτές τις κολώνιες; Γνωρίζει επίσης κάτι για τα δύο αδέρφια; Ρώτησα τη σημερινή εταιρεία που έχει έδρα στο Περιστέρι και μου είπαν ότι το εργοστάσιο -χημείο της εταιρείας ήταν παλιά στην Καλλιθέα (το οποίο διαπίστωσα κι από το μπουκάλι του Jean) και πως ο ιδρυτής ήταν ο Επαμεινώνδας Μενούνος (πατέρας των 2 ; ) το 1900. Για τα αδέρφια δεν έδωσαν στοιχεία. Το χημείο - εργαστήριο του Georges έχει διεύθυνση στο Κάτω Χαλάνδρι. Επίσης οι ημερομηνίες στα κουτιά είναι όλες μέσα στη δεκαετία του '70.
 
Α να συμπληρώσω ότι τον Jean με το λογότυπο Hesperia τον έχω ξαναδεί στις κλασικές Fougere και Hesperides με κόκκινο-ροζ χρώμα η πρώτη με κιτρινοπράσινο η δεύτερη
 
Θυμαμαι την Poison που αμα την φοραγε καμια τυπισα που δεν της "καθοταν" καλα,βρωμαγε σαν εντομοκτονο. Αν ειχες την ατυχια να σου κατσει και καμια μπλουζιά τσικ-του-τσικ μαζι της, αισθανοσουν σαν τον "Τακη-Μακη-Σουλα κατσαριδακια μου μικρα".

Εγω παντως, απο παντα :) , φοραω την αρχαιοτατη Kouros και ευχομαι να μην καταργησουν αυτη την ρετρο κολωνια...
Το Poison υπάρχει ακόμη, και μάλιστα έχει και διάφορες νεότερες, εκδοχές όπως το Hypnotic Poison, Pure Poison, Girl Poison. Είναι πανάκριβο βέβαια και ίσως για μεγαλύτερες γυναίκες (του δικού μου ηλικιακού γκρουπ). Το λάθος ήταν ότι πριν από 30-35 χρόνια το φορούσαν και έφηβες ή 20άρες και τις "βάραινε". Άρα μόνο ρετρό δεν είναι. Κλασικό ναι, ως παλιό, ρετρό όχι (FYI, εγώ δεν το φοράω γιατί δεν μου πηγαίνει και γιατί προτιμώ τα σχετικά ελαφρά).
 
Πίσω
Μπλουζα