Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Μπορεί και να το έχω ξαναγράψει εδώ, δε θυμάμαι. Ψάχνω αυτό το αρωματάκι που μου θυμίζει τα πολύ νεανικά μου χρόνια 1987 - 1988.
δεν υπάρχει πια μάλλον...
1662621816714.png
 
@marysuz73 Πω πω τι υπέροχα μπουκάλια! Κι απ' ότι βλέπω τα περισσότερα είναι lalique. Και τι δε θα έδινα να έχω ένα τέτοιο μπουκάλι από Coty, Caron ή D' Orsay εκείνης της εποχής (μαζί με το περιεχόμενο βέβαια). Πραγματικά έργα τέχνης μέσα κι έξω.
Το Flower Collection που αναφέρεις έχω να το δω άπειρα χρόνια στην αγορά. Ήταν ελληνικής παραγωγής αλλά πράγματι πολύ όμορφο. Πάντως είδα και την τιμή του στο συγκεκριμένο site κι έπαθα σοκ. Αλλά θα μου πεις, αυτός που έχει το site ξέρει ότι υπάρχει ακόμη κόσμος που ψάχνει τα παλιά ελληνικά και διατίθεται να τα πληρώσει μόνο και μόνο για τις αναμνήσεις.
 
Φίλτατε elephada,
από που αγοράζεις το συγκεκριμένο after shave?
Θα σε απογοητεύσω: Από το Walmart. Ζω USA, σου υπενθυμίζω. Το έχουν και τα δύο τοπικά Walmart στην Κατεργούπολη.

1662652452963.png
 
Εκτος της παλιας Ice Blue ειπαμε πως κυκλοφορει Aqua Velva Lotion της Williams συν Menthol, Original Sport, Frost Lime, Musk, Ice Sport. Herbal.
 
White Linen. Μια δημιουργια της Estee Lauder απο το 1978. Ενα αρωμα αλδεϋδικο με νοτες απο λεμονι, ροδακινο, γαρυφαλλο, τριανταφυλλο και κρινο της κοιλαδας.
Εδω σε συλλεκτικη συσκευασια απο τα πρωτα χρονια της κυκλοφοριας του:

1663231875631.jpeg
 
Με το Champs Elysees της Guerlain επαθα κατι περιεργο.
Στην αρχη δεν μου αρεσε καθολου, αλλα υστερα απο δυο - τρια χρονια που το ξαναμυρισα το αγαπησα παρα πολυ.
Τωρα πια δεν μπορω να το αποχωριστω με τιποτα, μονο που λυπαμαι γιατι δεν το βρισκω ευκολα.

1668273884965.jpeg
 
Μου τα έδωσε πρόσφατα η μητέρα μου, το πρώτο σίγουρα είναι μαϊμού, ίσως και το δεύτερο. Πάντως λυπάμαι να τα χρησιμοποιήσω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230122_160806.jpg
    IMG_20230122_160806.jpg
    2 MB · Προβολές: 11
Μου τα έδωσε πρόσφατα η μητέρα μου, το πρώτο σίγουρα είναι μαϊμού, ίσως και το δεύτερο. Πάντως λυπάμαι να τα χρησιμοποιήσω.
Υπέροχα είναι όλα! Γιατί λες ότι το πρώτο ειναι μαϊμού; ως γνωστόν τα αρώματα του lidl βγαινουν ως οικονομική εναλλακτική των επώνυμων και η εν λόγω επιχείρηση δεν το κρύβει. Ετσι κι αυτό υποτίθεται ότι βγαινει ως εναλλακτική του Dior, J'adore. Αν σου αρέσει, θα σου έλεγα να το φοράς, δεν βρίσκω τίποτε λάθος σ' αυτό ακόμη κι αν μιμείται κάποιο διάσημο. Αλλωστε και τα διάσημα πολλές φορές αντιγράφουν το ένα το άλλο και υπάρχει ολόκληρη λίστα από δαύτα.
Όπως προβληματίστηκα που λες για το Givenchy III ότι ειναι μαϊμού. Πώς είναι δυνατόν; ειναι πολύ παλιό άρωμα (1970) και η συσκευασία αυτή ειναι της δεκαετίας του 70, υπήρχε λόγος να την αντιγράψουν; Συνήθως αντιγράφουν κάτι που ειναι πολύ στη μόδα, όπως το διπλανό του στη φωτό, και που δεν αλλάζει σχεδόν ποτέ μπουκάλι (η Chanel ειναι ιδανική για αντιγραφή ας πούμε). Το μύρισες; Αν ναι, πώς είναι; Εκτός κι αν εχει εκτεθεί σε φως και έχουν αλλοιωθεί οι νότες κορυφής και γι' αυτό σου φαινεται διαφορετικό.
Μη λυπάσαι να τα χρησιμοποιήσεις. Αν θες, φόρεσέ τα περιστασιακά, αν φοβάσαι μην τελειώσουν γρήγορα. Τα αρώματα είναι για να τα φοράμε και να μας φτιάχνουν τη διάθεση. Προσωπικά θα σου έκλεβα την Coco (είναι μεγάλο μου απωθημένο αλλά με πιάνουν οι τσιγκουνιές και δεν την αγοράζω). Τη βρίσκω εξαιρετική για χειμώνα με μεγάλα κρύα.
 
Υπέροχα είναι όλα! Γιατί λες ότι το πρώτο ειναι μαϊμού; ως γνωστόν τα αρώματα του lidl βγαινουν ως οικονομική εναλλακτική των επώνυμων και η εν λόγω επιχείρηση δεν το κρύβει. Ετσι κι αυτό υποτίθεται ότι βγαινει ως εναλλακτική του Dior, J'adore. Αν σου αρέσει, θα σου έλεγα να το φοράς, δεν βρίσκω τίποτε λάθος σ' αυτό ακόμη κι αν μιμείται κάποιο διάσημο. Αλλωστε και τα διάσημα πολλές φορές αντιγράφουν το ένα το άλλο και υπάρχει ολόκληρη λίστα από δαύτα.
Όπως προβληματίστηκα που λες για το Givenchy III ότι ειναι μαϊμού. Πώς είναι δυνατόν; ειναι πολύ παλιό άρωμα (1970) και η συσκευασία αυτή ειναι της δεκαετίας του 70, υπήρχε λόγος να την αντιγράψουν; Συνήθως αντιγράφουν κάτι που ειναι πολύ στη μόδα, όπως το διπλανό του στη φωτό, και που δεν αλλάζει σχεδόν ποτέ μπουκάλι (η Chanel ειναι ιδανική για αντιγραφή ας πούμε). Το μύρισες; Αν ναι, πώς είναι; Εκτός κι αν εχει εκτεθεί σε φως και έχουν αλλοιωθεί οι νότες κορυφής και γι' αυτό σου φαινεται διαφορετικό.
Μη λυπάσαι να τα χρησιμοποιήσεις. Αν θες, φόρεσέ τα περιστασιακά, αν φοβάσαι μην τελειώσουν γρήγορα. Τα αρώματα είναι για να τα φοράμε και να μας φτιάχνουν τη διάθεση. Προσωπικά θα σου έκλεβα την Coco (είναι μεγάλο μου απωθημένο αλλά με πιάνουν οι τσιγκουνιές και δεν την αγοράζω). Τη βρίσκω εξαιρετική για χειμώνα με μεγάλα κρύα.
Έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει καν ότι από πίσω έγραφε ότι είναι του lidl! Γενικά δεν έχω πολυασχοληθει με αρώματα, απλά πάντα μου άρεσε το dune, για το ιδιαίτερο άρωμά του αλλά και γιατί θυμάμαι αμυδρά την μέρα που το αγόρασε η μητέρα μου, πρέπει να ήμουνα το πολύ 10 χρονών.
Εννοείται ότι τα μύρισα! Είναι βαριά αλλά ωραία.
Λυπάμαι να τα χρησιμοποιήσω, αλλά από την άλλη δεν έχει νόημα να μείνουν άλλα τόσα χρόνια στο συρτάρι. Όπως πολύ σωστά είπες, να τα φοράμε να μας φτιάχνουν την διάθεση.
Μου αρέσει πολύ να φοράω το spellbound, αλλά θα τα τιμήσω και αυτά σύντομα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι θέλει να πει βρε παιδιά ο ποιητής;
Δεν είναι κολώνια, είναι σαμπουάν για μωρά που υποτίθεται δεν έτσουζε στα μάτια, γι αυτό και No more tears (αυτό έγραφε το κόκκινο "δάκρυ" στο πάνω μέρος της ετικέτας)
51Pkbzqku4L._SY355_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα