Ρετρό κομματικές φιέστες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
"Θερμή" δεκαετία τα 80's, κυρίως όσον αφορά τα πολιτικά.

Ήταν βλέπετε η εποχή που τα κόμματα είχαν "οπαδούς" και όχι "ψηφοφόρους".

Αναμενόμενο λοιπόν, οι "κομματικές φιέστες" των 80's να έχουν το δικό τους ξεχωριστό "χρώμα".

Υ.Γ. : Παρακαλείσθε όπως αποφύγετε κομματικά και ιδεολογικά "καυστικά" σχόλια.

Αν έχετε κάποια "ουδέτερη" παρατήρηση ή σχόλιο, είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτο.

"Διακριτικό" γκράφιτι στα σκαλιά της Πλατείας Συντάγματος

attachment.php


"Διακριτικά" στολισμένο όχημα.

Θυμίζει ύποπτα, "πύργο" από πολεμικό ελέφαντα του Αννίβα.

attachment.php


Πλαστικοί ανεμόμυλοι, μπάλες και ... (λαικά) γλειφιτζούρια, με σήμα ... το σφυροδρέπανο !

attachment.php


"Διακριτικός" στολισμός με πανώ

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή εποχή! Δεν υπήρχε τοίχος, που να μην έχει καλυφθεί από συνθήματα ( τόσο ποσοστό, ονόματα υποψηφίων, απειλές κλπ). Αμέτρητες αφίσες και γιγαντοαφίσες ( όποιος προλάβει πρώτος, αλλιώς τον λόγο είχαν τα...κοντάρια) κόρνες που σφύριζαν, μόλις δυο αυτοκίνητα με του ίδιου κόμματος διακριτικά συναντιόντουσαν στον δρόμο, γιορτές για τα παιδιά που μέχρι και οι μπάλες ή οι σφυρίχτρες, είχαν το σήμα κλπ. Τώρα " εξευρωπαιστήκαμε"... :p
 
Και φυσικά οι δρόμοι τίγκα στα χαρτάκια (φεϊ βολάν)!

Κρίμα που δεν είναι έγχρωμες οι φωτογραφίες...
 
λοιπόν τι να πρωτοθυμηθείς από εκείνη την εποχή:

1) τα αυτοκίνητα οπαδών με τις 2 σημαίες στην κάθε πόρτα και τις κολλημένες αφίσες του παπανδρέου και του μητσοτάκη πάνω στα καπώ και στα πορτπαγκαζ. Τα κορναρίσματα επιδοκιμασίας σε συνάντηση με ομοϊδεάτες αλλά και τα έντονα ουουου στους ...αλλόθρησκους

2) τις τεράστιες προεκλογικές συγκεντρώσεις πριν τις εκλογές με τα εκατοντάδες πούλμαν από την επαρχία

3) τις κολλημένες αφίσες σε κάθε κολόνα της ΔΕΗ αλλά και όπου αλλού μπορούσαν σε συνδυασμό με εκατομμύρια προεκλογικά χαρτάκια που γέμιζαν τον τόπο για μήνες

4) Τις γιορτές με αρνιά και νταούλια αλλά και τις εικονικές "κηδείες" του αντίπαλου κόμματος μετά την εκλογική αναμέτρηση.(είχα δει και αυτοσχέδιο φέρετρο για τον ηττημένο ηγέτη)

5) Χαρακτηρισμοί υποκουλτούρας όπως πρασινοφρουροί και φασίστες για τους υποστηρικτές κάθε μεγάλου κόμματος.

6) Τα πράσινα μπλε και κόκκινα καφενεία που φιλοξενούσαν ΜΟΝΟ τους εκάστοτε ψηφοφόρους. Φυσικά την μέρα της φιεστας τα ηττημένα καφενεία ήταν κλειστά ή υπολειτουργούσαν

7) Το πέρασμα με αυτοκίνητα έξω από τα σπίτια των ηγετών οργανωσεων του χαμένου για περιπαικτικά σχόλια! Φυσικά ο χαμένος ήταν κλειδωμένος μέσα και δεν έβγαινε για προφανείς λόγους!
 
Αν αυτη η νοοτροπια δεν μας ειχε οδηγησει στον πατο στον οποιο πλεον βολταρουμε, τολμω να πω οτι θα προτιμουσα την τοτε καφριλα απο την σημερινη ζομπι-οποιηση.

Να θυμηθουμε τα πουλμαν απο ολη την Ελλαδα και εσκαγαν μυτη με χιλιαδες κοσμο στις παρυφες των συγκεντρωσεων, γνωστους σκηνοθετες της κρατικης TV που τις "μετεδιδαν" με "καλλιτεχνικο" τροπο, τυπαδες παρα-τω-αρχηγω στο μπαλκονι με δυο αλλαξιες ρουχα που πλεον διαθετουν μεγαρα και σκαφη κτλ
 
Να μην ξεχάσουμε και τα προ-σταυρωμένα ψηφοδέλτια των γιαγιάδων στις τσάντες τους, δείγμα προχωρημένης πολιτικής ωριμότητας (επόμενη στάνη, next ovile....) και τα δωρεάν εισιτήρια μεταφορικών μέσων για τους ετεροδημότες (εγχώριους και αλλοδαπούς). Και το αμίμητο (προσωπική μαρτυρία): Νοέμβριος 1989 σε εκλογικό κέντρο που ήμουν γραμματέας κατέφθασε επαναπατρισθέντας από Τσεχοσλοβακία που δεν ήξερε τίποτε από πρόσωπα και πράγματα και ρώτησε (αφελώς) τους κομματικούς αντιπροσώπους: "πείτε μου κάνα καλό κόμμα να ψηφίσω". Δεν ξέρω τι ψήφισε, το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι κεράστηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αξεχαστο και το κοριτσακι με τα λουλουδια σε ομιλια ενος πρωθυπουργου της εποχης εκεινης.
 
Επίσης, χαρακτηριστικές ήταν οι πλαστικές σημαιούλες που «στόλιζαν» τα μπαλκόνια πολλών διαμερισμάτων. Ευτυχώς που έφυγε αυτή η εποχή. Για πολλούς λόγους.
 
Αν θυμαμαι καλα περναγε και ελικοπτερο και πεταγε φειγ βολαν.
 
ARETARA είπε:
Να μην ξεχάσουμε ... και τα δωρεάν εισιτήρια μεταφορικών μέσων για τους ετεροδημότες (εγχώριους και αλλοδαπούς)...
Μιά χαρά ήταν τότε...


Τώρα για να πας να τους ψηφίσεις πρέπει να χρεωθείς και από πάνω...
137270.gif
 
Απέ τα καφενεία ; Εκεί να δεις φιέστες ! Εκεί κάθε βράδυ έβγαζαν το νικητή και πανυγήριζαν λες και είχαν γίνει ήδη οι εκλογές ! Για να μην πω πως έτσι κατέληξαν να χωριστούν σε πράσινα και μπλε καφενεία !
 
Ριχτε μια ματια στο video (απο το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο)

Και μια προεκλογικη ομιλια του Παπανδρεου το 1985 στην Αθηνα
 
Τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις γίνονταν για να τους λατρέψουν · τώρα γίνονται από αγανακτισμένους . Πάντως ωραίο ήταν , υπήρχε και ένα αερόστατο στο βάθος !
 
Εκλογές του 1985. Παρασκευή βράδυ. Λόγος του Ανδρέα Παπανδρέου. Εγώ, νυσταγμένη και μικρούλα, περιμένω υπομονετικά να τελειώσει "επιτέλους ο κύριος" για να δω τη "Δυναστεία":p

Η τσαντίλα μου όταν έχασα τη "Δυναστεία" :D Και μάλιστα, όπως έμαθα την επομένη, ο κύριος βγήκε και νικητής (αντί να τιμωρηθεί που εγώ έχασα την Αλέξις) :D

ΥΓ. Τα πλάνα πάντως του Μπιρσίμ με τον κόσμο και τις σημαίες τα θυμάμαι ως κάτι εντυπωσιακό :)
 
Τι ωραιο θρεντ! Εχω φοβερες αναμνησεις καθοτι η οικογενεια ηταν βαμμενη. Θυμαμαι δε στις εκλογες του '85 νομιζω ητανε εγω να παιζω στο πιανο σχεδον ικανοποιητικα το 'Καλημερα ηλιε καλημερα' και το 'Θα σε ξαναβρω στους μπαξεδες 3 του Σεπτεμβρη να περνας' (αμφοτερα απογορευμενα πλεον για χρηση στις συγκενρωσεις), η οικογενεια να καμαρωνει ενω εξω γινεται χαμος απο εξαλλους πανηγυρισμους.Θυμαμαι δε πως ειχαμε προσαρμοσει και την γκαρνταρομπα αναλογως με πρασινα φουστανια και κασκολ, η μαμα μου ακομα εχει ενα ασπρο και πρασινο εορταστικο φορεμα. (μιλαμε για αληθινη πορωση)

Θυμαμαι και τα συνθηματα 'Ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια' και το ανεπαναληπτο και ελαφρως σουρεαλιστικο απο συγκεντρωση στην Αθηνα 'Εισαι και θα εισαι ο πρωθυπουργος' υπο τους ηχους του Καρμινα Μπουρανα το οποιο νομιζα πως γραφτηκε για μας και μονο για μας (που να ξεραμε πως ο Καρλ Ορφ ηταν φιλοναζιστης!) ενω γυρω μας ανεμιζαν πρασινες σημαιες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις εντοπισα αυτο το βιντεο που εικονιζει τον Βαζα.

Ηταν ενας παραξενος Θεσσαλονικιος που κατεβηκε στις εκλογες το 1990 και σουταρε τριποντα στα ημιχρονα του ΠΑΟΚ. Η φημη του ειχε φτασει και σε εμας στην Αθηνα. Δεν ξερω τι απεγινε...

Σημειωση: Το video εικονιζει μια απο τις "προεκλογικες" φιεστες του Βασιλη Ζαφειροπουλου παρα τω Λευκο Πυργο και περιεχει βαρια φρασεολογια

[video=youtube;5i1b-aR46R0]http://www.youtube.com/watch?v=5i1b-aR46R0
 
Μα τον Δελαπατριδη!!

Θελω να ονομαζομαι πολιτικο ον και αγνοω αυτον το μικρο θεουλη???

(οχι πια..γιαυτο ειμαι σ αυτο το φορουμ..)

Ξυπναει μνημες Β.Λ. το 85..με κομμα Ελευθερων("ελευθεροι σημαινει,οχι παντρεμενοι..")

ρε παιδες..εχω ενα σπανιο ντοκουμεντο,σε βιντεοκασσετα..δεν υπαρχει ουτε γιουτιουμπι ,ουτε πουθενα..

Λεβεντης λαιβ 1993 Σεπτεμβρης..πριν κανα χρονο στις επαναληπτικες λογω Μαγκακη,ειχε αγγιξει το 20% στη β'Αθηνων και ειχε καβαλησει μια καλαμωτη ολακερη..

Εκεινο το βραδυ ειχε πει το μνημειωδες,σε ενα ακρωατηριο που παραληρουσε..

"μα δε μιλαμε για 8 κ 10 τοις εκατο...ΜΙΛΑΜΕ!ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!"

φυσικα αυτο το ποσοστο δεν το επιασε ουτε στους συγγενεις πρωτου βαθμου..

οσο για τον..θριαμβο του προηγουμενου ετους ας ειναι καλα τα ξεφτερια της ΝΔ που σαββατο μεσημερι,πριν την εκλογη,ριξαν γραμμη για Λεβεντη..

αντε κι ενα παραπολιτικο που πολλοι αγνοουν..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Μολις εντοπισα αυτο το βιντεο που εικονιζει τον Βαζα.
Ηταν ενας παραξενος Θεσσαλονικιος που κατεβηκε στις εκλογες το 1990 και σουταρε τριποντα στα ημιχρονα του ΠΑΟΚ. Η φημη του ειχε φτασει και σε εμας στην Αθηνα. Δεν ξερω τι απεγινε...
Τον θυμάμαι σε ταξί το '90 να περιδιαβαίνει την Εγνατία και να καλεί τον κόσμο στην συγκέντρωσή του. Μάλιστα, προειδοποιούσε τους περαστικούς να μην πάνε στην συγκέντρωση του πολιτικού συνυποψηφίου Μαλαγάνη Διαμαντή. Επίσης τον έχω δει στις καφετερίες της Νέας Κρήνης, στο γήπεδο του Απόλλωνα Καλαμαριάς και στην πλατεία Ναυαρίνου σε αμίμητη στιχομυθία με τον Μέμο Ιωάννου. Μορφή...
 
Πω Πω εποχές, ευτυχώς για τις νέες γενίες τα κομματικά παραμύθια αποτελούν παρελθόν μόνο για ανθρωπολογική-ιστορική-ρετρομανιακή ωσαν και αυτή που διεξάγουμε εδώθε. Ναι Ναι θυμάμαι να μας κουβαλάνε τα μικρά στις προεκλογικές καραστημένες φιέστες του κάθε Λαοπλάνου και επιφανή (βλέπεις η μπλέμπα θέλει πάντα έναν ηγέτη ακόμα και αν είναι παραμυθατζής). Ευτυχώς ΤΕΛΟΣ. ΠΑΣΟΚ, ΝΟΥΔΟΥ, ΚΑΠΑ ΚΑΠΑ, ΛΑΟΣ και λοιπα ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΔΙΦΡΑΓΚΑ κανείς δεν πιστεύει σε αυτούς. [edit] Aς χαλαρώσουμε λιγάκι :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα