Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [καμάκι, μαγκιά, του δρόμου,της παρέας]

..."αποπροσανατολιστικό μπλα-μπλα"...

("..άσε τώρα τα σούξου-μούξου μανταλάκια,και λέγε αν θα βγούμε το Σάββατο") :D
 
washcloud είπε:
..."αποπροσανατολιστικό μπλα-μπλα"...("..άσε τώρα τα σούξου-μούξου μανταλάκια,και λέγε αν θα βγούμε το Σάββατο") :D
αχά! επιτέλους κατανοώ..! κι εγώ τόσον καιρό νόμιζα πως έχει να κάνει κάτι με μπουγάδα..
 
Μανουλομάνουλο

Μανίτσα :D (αντίστοιχο με το "μανούλι")
 
Rygar είπε:
ΜανουλομάνουλοΜανίτσα :D (αντίστοιχο με το "μανούλι")

συμπληρώνω

Μανιτσούλα, Μπιζουδάκι (φιλοφρονήσεις για αιθέριες υπάρξεις)

:)
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
υπήρχε και έκφραση για τις γυναίκες

(αντίστοιχη του "τσου ρε Λάκη")

"ίσα μωρή Λάσυ"
 
Επίσης η λέξη Μανάρι αντίστοιχη της λέξης Μανούλι που έχει ήδη ειπωθεί...

(μανάρια λένε στο χωριό μου τα ζώα, κυρίως τις κατσίκες :D :D:D)
 
θυμήθηκα σήμερα την έκφραση θα σου σιάξω την γραβάτα! που σημαίνει θα σε κανονίσω, θα σε τακτοποιήσω.. ουπς, μεταφορικές κι αυτές οι δύο εκφράσεις.. σημαίνει λοιπόν κάτι σαν θα σε βάλω στην μεριά σου.. χμ.. μεταφορικό κι αυτό.. τέλος πάντων, νομίζω πως με πιάνετε.. ("με πιάνετε".. κι αυτό μεταφορικό.. τελικά κάπως φευγάτη η γλώσσα.. ουπς.. να 'μαστε πάλι.. σταματάω..) :help:
 
Μη μου τη σπας τώρα ρε μεγάλε και μου τη βγαίνεις στην απ' έξω... Καλά, είσαι εντελώς γκαγκά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η "νοστιμιά" έχει αρχίσει να χα'νεται από λεξιλόγιό μας:

Χμμμ, νόστιμη η φίλη σου. Θα μου τη γνωρίσεις;

Αχ, τα λέτε τόσο νόστιμα...
 
Ω τι σου πε !!!!Προσβόλαααααα !!!

Το εμφάνισες το 36αρι που τραβήξαμε στις διακοπές ?
 
morten9836 είπε:
Ω τι σου πε !!!!Προσβόλαααααα !!!
Απίστευτο ! Το σκεφτόμουν χτες το απόγευμα και είχα σκοπό να το αναφέρω σήμερα !

Συνήθως το "προσβοοοοόλα" κατέληγε τουλάχιστον σε μερικές "ψιλές" μπουνιές, εννίοτε και σε άγριο ξύλο.

Επίσης, σχεδόν πάντα, ο τύπος που είχε πει "προσβοοοόλα" και στάθηκε αφορμή να ξεκινήσει ο καυγάς, απολάμβανε το ξύλο με στωικότητα και ουδέποτε έκανε κίνηση να χωρίσει τους αντιμαχόμενους.
 
Ακριβώς έτσι όπως τα λές ήτανε ,αυτός που το έλεγε ήταν ο "φυτιλιτζής" και ξεσήκωνε το ένα παιδί απέναντι στο άλλο ,και απολάμβανε μετά το θέαμα κρυφογελώντας συνήθως ...

Αλλά και μετά τις ψιλές και τις μικροπαρεξηγήσεις ,την άλλη μέρα πάλι φίλοι ήμασταν .

Νίκος
 
γεια σου μανουλομάνουλο...

τσολια μου...

μάνα μου...

.................................

σκασιλα μου μεγάλη και 10 παπαγάλοι

σκασίλα μου μικρη και 10 ποντικοι..

και με υπονοούμενα..

στο δικο μου δεν χωραει στο δικο σου κολυμπαει

στο δικο μου κανει cross στο δικο σου motocross...

και ξέχασα τις κλασσικες ατάκες παππου-γιαγιάς...

-βγαλε καλε τις ελβιέλες να παρουν αέρα τα ποδια σου..

-εχεις Εγγλέζικα σήμερα?..

-το μπανιερο σου το εφερες και καμια βερμούδα?

αχ βρε παπουδογιαγιάδες για αυτο σας αγαπάμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο αλλά κάθησα και διάβασα και τις 49 σελίδες αυτού του topic! Και δεν θέλω κακεντρεχή σχόλια, φυσικά και διαθέτω προσωπική ζωή.
smiley-channel.de_zunge024.gif
Κάθομαι μέσα Σάββατο βράδυ λόγω δουλειάς (βέβαια ο μόνος κώδικας που έχω γράψει εδώ και 2 ώρες είναι τα bbcode στα posts μου, αλλά αυτό είναι άλλο...).

Εγώ έχω να συνεισφέρω την τρομερή λέξη ξηγήθηκες από την οποία προκύπτει και το είσαι ξηγάς! (καμία σχέση με το σημερινό "καλά ξηγήθηκες"... τώρα γιατί θεωρώ πως δεν έχουν καμία σχέση μη με ρωτάτε, απλά δεν μου κολλάνε! Το λέγαμε με κάποιο ύφος τότε.)

Επίσης θυμάμαι αμυδρά και το σακούλα; το οποίο σήμαινε "ΟΚ, κατάλαβες;".

Πάντως έχω την αίσθηση ότι τα 80s είχαν πιο ψαγμένες εκφράσεις... Τα σημερινά που ακούω συνέχεια "δεν την παλεύω με την καμία", "τα σπάει", "για τον ******* (αντρικό όργανο αναπαραγωγής - πολύ εκνευριστική φράση για μένα)" τι να πω... ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΝΕ! :)

maxouli είπε:
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα. Την ξάπλα και γενικά το αραλίκι το λέγαμε "ρέκλα".
Χαχα, το θυμήθηκα πρόσφατα λόγω του σουξεδακίου "Breathless" που παίζει 24/7 σε όλα τα ραδιόφωνα. Λόγω του στοίχου "you were always pretty reckless" το έχω αναγάγει σε "Με ποιάνουν κάτι ρεεεεεκλεεες" κι εκνευρίζω τη γυναίκα μου.
 
Πίσω
Μπλουζα