Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Ποσα δραμια η οκα;

Kαραρετρο. :D

Η οκά ήταν αρχαία ελληνική μονάδα βάρους. Έγινε επίσημη μονάδα βάρους του Bυζαντινoύ και στη συνέχεια του Οθωμανικού κράτους και ίσχυε στην Ελλάδα μέχρι την καθιέρωση στη χώρα του Διεθνούς Συστήματoς Μονάδων (S.I.), το 1959, οπότε αντικαταστάθηκε από το κιλό, αλλά εξακολούθησε να χρησιμοποιείται για αρκετά χρόνια μετά. Υποδιαίρεσή της ήταν το δράμι. 1 οκά = 400 δράμια, 1 δράμι = 3,205 γραμμάρια, 1 οκά = 1282 γραμμάρια.
 
Κι εγώ έχω μία "μπαλάντζα" με την οποία ζύγιζε ο παππούς μου και ένα "τσιγγέλι" που κρεμούσαν το αρνί για να σιτέψει τις τελευταίες μέρες πριν το Πάσχα.

Πιάνονται αυτα?
 
kyriazisv είπε:
Κι εγώ έχω μία "μπαλάντζα" με την οποία ζύγιζε ο παππούς μου και ένα "τσιγγέλι" που κρεμούσαν το αρνί για να σιτέψει τις τελευταίες μέρες πριν το Πάσχα.Πιάνονται αυτα?
Η μπαλάντζα ναι, τα κρεωπολεία όμως είναι τίγκα στα τσιγγέλια. Και τα λένε ακόμα τσιγγέλια, εκτός και αν κάποιος τα λέει πλέον γάντζους.

Επίσης, η "τριχιά" είναι λέξη προς εξαφάνιση, και αναφέρομαι στο σκοινί όπως το λένε(λέγανε οι παλιοί πλέον) στα χωριά κυρίως. Εχω να την ακούσω πάρα πολλά χρόνια.
 
Επίσης να θυμίσω πως οι παλιοί (παππούδες μας) δεν χρησιμοποιούσαν τη λέξη μπαταρία, αλλά τη λέξη "στήλη".

Έλεγε ο παππούς μου θυμάμαι "Πάρε αυτό το κατοστάρικο και πήγαινε στο μπακάλη να μου πάρεις στήλες για το ράδιο και παστίλιες για το λαιμό".
 
Ένα φράγκο ή ένα δίφραγκο;

Δραχμή δεν έχω τώρα, ούτε φράγκο.

Αργότερα ίσως κανένα τάληρο!

Η δραχμή μπορεί να έφυγε πρόσφατα, αλλά πολύ παλιά την αποκαλούσαμε και φράγκο!
 
kyriazisv είπε:
Επίσης να θυμίσω πως οι παλιοί (παππούδες μας) δεν χρησιμοποιούσαν τη λέξη μπαταρία, αλλά τη λέξη "στήλη".Έλεγε ο παππούς μου θυμάμαι "Πάρε αυτό το κατοστάρικο και πήγαινε στο μπακάλη να μου πάρεις στήλες για το ράδιο και παστίλιες για το λαιμό".
.
 
"τετράδιο ιχνογραφίας" (τα σημερινά μπλοκ ζωγραφικής)
 
Altheliel είπε:
"τετράδιο ιχνογραφίας" (τα σημερινά μπλοκ ζωγραφικής)
Πολύ καλό!!

Θυμήθηκα το μάθημα των Οικοκυρικών. Αναρρωτιέμαι εάν υπάρχει ακόμα.
 
Μετονομάστηκε σε οικιακή οικονομία!
 
Κούρσα (Αντί για αμάξι. Το άκουσα πρόσφατα από μια γριά και μου φάνηκε αστείο)

Ρουτίνα (αντί για αλγόριθμος στον προγαμματισμό. Έγραψα μια γαμάτη ρουτίνα στον amstrad. Μου έχει κολλήσει από το pixel και το χρησιμοποιώ ακόμα αλλά ξέρω πως κανείς δεν το λέει)

Home micros

Μπαγάσας, μπουνταλάς, τζαναμπέτης

αφοδεύω, αφοδευτήριο

γκαζάκια (έτσι λέγαμε τους βόλους μάλλον γιατί είχαν κυκλοφορήσει κάτι βόλοι σε σακουλάκια με αυτήν την ονομασία)

Τερατομάχοι (άλλο παιχνίδι της εποχής)

ηλεκτρονικό (τα LCD games)

Διακοσάρικο

πρόκα
 
ντισκοτεκ

γεγέδες

τεντι μποϊ-δες

βέλαμος (τύπος-μάρκα ποδήλατου)

καρέλι - ζούνταπ (μηχανές)

σήκω ν'αλλάξεις κανάλι (στην tv)

τηλεόραση crt!

Ένα Αγόρι, ένα τρουένο και ένα τόνγκο (παγωτό μπανάνα).
 
Starbuck είπε:
ντισκοτέκ ρε συ υπάρχουν ακόμη..
ναι αλλά τώρα λες πάω σ'ενα μαγαζί ή κλαμπ!Δε λες πάω ντισκοτέκ!

και συνεχίζω!

...θα'σε σπίτι για να σε πάρω τηλέφωνο? (προ κινητών)

...πάρε το 0

...πάνε φέρε μια πίτσα-σουβλάκια-κινέζικο-τσιγάρα (προ ντιλίβερυ)
 
asikamin είπε:
ναι αλλά τώρα λες πάω σ'ενα μαγαζί ή κλαμπ!Δε λες πάω ντισκοτέκ!
όχι ρε συ.. κανονικές ντισκοτέκ που παίζουν μουσική του '80, με μπάλα και όλα τα συμπαρομαρτούντα.. στην Θεσσαλονίκη πρέπει να έχει καναδυό (Φιγκαρό η μία; ).. και στο Κιλκίς πρέπει να έχει μία.. κι είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και στην Αθήνα..

πάμε καμιά μέρα να πιούμε κανα βερμούτ.. :D
 
πολλοί και σήμερα φορούν "double-face" μπουφάν, αλλά κανένας δεν θα φορέσει ξανά "φλάι" (εκείνα τα μαύρα φουσκωτά μπουφάν που φοριούνταν και από τη μέσα πλευρά, η οποία ήταν πορτοκαλί)

πάμε καμιά μέρα να πιούμε κανα βερμούτ..
κατά αντιστοιχία είναι και το: "πάμε στο ζαχαροπλαστείο να φάμε καμιά πάστα" ;)
 
Altheliel είπε:
πολλοί και σήμερα φορούν "double-face" μπουφάν, αλλά κανένας δεν θα φορέσει ξανά "φλάι" (εκείνα τα μαύρα φουσκωτά μπουφάν που φοριούνταν και από τη μέσα πλευρά, η οποία ήταν πορτοκαλί)
εγώ είχα μπορντώ φλάι...καγκουριά υψίστου βαθμού!
 
μην νιώθεις άσχημα... :comfort: Υπήρχαν και σε πράσινη version... :rolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα