Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Το λεγανε για διαφορους- κυριως για "χαζους", "παρασυρμενους", "θυματα του marketing", "επαναστατες του καναπε" κλπ κλπ

Η σωστη προφορα παντως ειναι "Γκάουμπίου" :)
 
Στιχομυθία της τότε εποχής…..

Α - Και τι μας το λες για νέο;

B - Όχι, για αρχαίο....

και κάπου κάπου κυκλοφορούσε και τρίτη απάντηση

Α - Σιγά μην ήταν και Βυζαντινό.

Doh!
 
telamonas.stokos είπε:
Το λεγανε για διαφορους- κυριως για "χαζους", "παρασυρμενους", "θυματα του marketing", "επαναστατες του καναπε" κλπ κλπ
Η σωστη προφορα παντως ειναι "Γκάουμπίου" :)
To 1995 στο Π.Ν. που υπηρετούσα, το λέγαμε και για τους "νέους".
 
:thumbup:

Καθημερινή λέξη :D
 
τσιλιβίθρας για πολύ μικρό άνθρωπο.. κι αυτήν την λέξη έχω να την ακούσω από τότε.. πρέπει να υπήρχε και μια ιστορία με αυτό το όνομα ίσως στην Βαβούρα..
 
Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω ένα ποστ που να περιλαμβάνει τις λέξεις/φράσεις που έχετε ποστάρει έως τώρα και που πραγματικά έχουν εκλείψει ή ακούγονται πολύ αραιά και που, και εννοείται όχι "λέξεις" όπως π.χ. Φοφίκο :D
 
Starbuck είπε:
τσιλιβίθρας για πολύ μικρό άνθρωπο.. κι αυτήν την λέξη έχω να την ακούσω από τότε.. [/color]..
Επίσης ο κοντός και ο λεπτός άνθρωπος λεγόταν πίτας.
 
Τζιτζιφιόγκος :D
 
ουφάδικο

μαχαλάς

καπλάνι

usb 1

μαγκουφάνα

κουκουβάουνες

σούρμενα

λούτσα (η περιοχή)

χλαίνη

τραγιάσκα

μοντγκόμερυ

οβαλτίνη

αρκουδιάρης

θηλέων

παλ μαλ σκέτα

δίφραγκο

δραχμή
 
Rygar είπε:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω ένα ποστ που να περιλαμβάνει τις λέξεις/φράσεις που έχετε ποστάρει έως τώρα και που πραγματικά έχουν εκλείψει ή ακούγονται πολύ αραιά και που, και εννοείται όχι "λέξεις" όπως π.χ. Φοφίκο :D
είχα κάνει μια παρόμοια επιχείρηση Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [καμάκι, μαγκιά, του δρόμου,της παρέας].. δεν ξέρω εάν μπορεί να σου φανεί λίγο χρήσιμη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαγκουφάνα

κουκουβάουνες

σούρμενα

λούτσα

είναι ονόματα περιοχών της αττικής που μετονομάστηκαν!
 
Πίσω
Μπλουζα