Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Anestis είπε:
'κουτσομπόλα' - Ειδικό έπιπλο για την συσκευή τηλεφώνου με ενσωματωμένο κάθισμα για ατελείωτες ώρες θαψίματος. Συνήθως το έβρισκες στην είσοδο από το σπίτι της γιαγιάς δίπλα στο πορτ-μαν-το :)

Τώρα που είπες για πορτ-μαντό...πολλές από αυτές τις πάλιομοδίτικες λέξεις για έπιπλα, ρούχα, αυτοκίνητα είναι γαλλικές. ο φίλος μου είναι γαλλόφωνος και κάποιες φορές που τον ακούω να μιλάει και να χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις με πιάνουν τα γέλια! σαν να ακούω τη γιαγιά μου να μιλάει, χαχα! για μένα λοιπόν πολλές απ'αυτές τις λέξεις αποτελούν ΄καθημερινή πραγματικότητα! :biglaugh: (έχουμε και εκκρεμές! :cool: )
 
Anestis είπε:
Συνήθως το έβρισκες στην είσοδο από το σπίτι της γιαγιάς δίπλα στο πορτ-μαν-το :)
πω ρε φίλε.. είχαμε κι εμείς πορτ-μαντό.. τι μου θύμισες.. θεϊκό έπιπλο.. ήτανε λευκό με κρεμάστρες για τα πανωφόρια έναν ελλειψοειδή καθρέφτη και κάτω παπουτσοθήκη..

χμ.. ακόμη φοράμε παπούτσια, καθρεφτιζόμαστε και βγάζουμε το πανωφόρι μας μόλις εισέλθουμε στο σπίτι.. αναρρωτιέμαι γιατί εξαφανίστηκαν.. :confused:
 
akmakas είπε:
Τάκος (Αναφερόμενος στον στρατό)Σκοπιά

Θαλαμοφύλακας

Περίπολο..

Πάει πάει πάαααααααααει!!!!!!!! :D

Χιτώνιο

ΚΨΜ

Τελαμόνα

Αναφορά
 
Ποιο ρε παιδιά!!! Δεν υπάρχει Αναφορά, περίπολο, σκοπιά, τάκος, χιτώνιο, ΚΨΜ, τελαμόνα;;;;;;;; Πρόσφατα απολύθηκε ενα ανηψάκι μου και μου έλεγε ιστορίες από το στρατό χρησιμοποιώντας αυτές τις λέξεις.

Ρε, διαβάστε τον τίτλο του θρεντ και το αρχικό ποστ μου!!!!!
 
Σκελεα,χλενη,οπλοβαστος,καραβανα,γαλετα.
 
Τάκος (Αναφερόμενος στον στρατό)Σκοπιά

Θαλαμοφύλακας

Περίπολο..

ΧιτώνιοΚΨΜ

Τελαμόνα

Αναφορά

Σκελεα,χλενη,οπλοβαστος,καραβανα,γαλετα.
Καταργήθηκαν όλα αυτά; :confused:

Πως τα λένε τώρα δηλαδή; :confused: :confused: :confused:

( ... κάτσε να πάρω το ΓΕΣ να μάθω :p )
 
ο Rygar έχει δίκιο.. είστε εκτός θέματος.. η αργκό του στρατού κρατεί ακόμη μια χαρά.. άσχετο εάν εμείς απολυθήκαμε..
 
!

Βασικά εχετε δίκιο Rygar kai starbuck..τα αναφέραμε επειδή δεν θα τα ξαναπούμε όλοι εμείς που τελειώσαμε τον στρατό..με αυτή την λογική, όχι οτι καταργήθηκαν. Ισως είναι άσχετο με το topic βέβαια..και για να επανέλθουμε:

-lightpen

-ενσωματομένο κασετόφωνο σε υπολογιστή

-βενζίνη απλή ή σούπερ

-πρόστιμο στα βιντεοκλάμπ επειδή δεν γύρισαμε την ταινία απο την αρχή

-δεκάρικο

-ελβιέλα
 
Σπαθόλουρο, γκετόζωνα !
 
Κολυνό !

(εννοώντας όμως, την οδοντόκρεμα, ασχέτως μάρκας)
 
αμαξα,μπαρπερης,μπριγιαντινη,κολωνια ''μυρτο''
 
Τι να σου πω φίλτατε johnk10 εγώ έχω τις ομάδες και κάθομαι και τις κοιτάζω... Οι πιτσιρικάδες πέρα από PRO-EVOLUTION και FIFA δεν ξέρουν τίποτα. Απ' την άλλη όσοι είναι της ίδιας ηλικίας λένε "που το θυμήθηκες, κάπου έχω την τσόχα, κάπου έχω τις ομάδες, τι καλά που ήταν τότε", και τα σχετικά. Μόνο με έναν φίλο (30άρη τώρα) κάναμε κάνα δυο παιχνίδια πριν 5 χρόνια και δε θυμόμασταν καλά καλά ούτε τους κανόνες.
 
Κέτσες (οι μικροί πολύχρωμοι βόλοι, με τις οποίες παίζαμε πιτσιρικάδες. Εάν θυμάστε επίσης τις μονόχρωμες, μπλεδέλες, ασπρέλες, τις πρασινέλες κλπ κλπ που ήταν και πιο σπάνιες)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, και τη λέξη βόλος (οχι η πόλη ρε) έχω πολλά χρόνια να την ακούσω
 
Έχω στο συρτάρι μου καμιά διακοσιαριά από δαύτους...

Άλλοι οροι για τα παιχνίδια με βόλους? λακάκια,...

Επίσης να θυμίσω ένα παιχνίδι (ομαδικό) στο χωριό με 7 κομμάτια από κεραμίδια που τα στήναμε το ένα πάνω στο άλλο, καθώς ο αντίπαλος προσπαθούσε να σε αποτρέψει πετόντας μια μπάλα...

Τώρα ποσοι το παίζουν ή μάλλον πόσοι το γνωρίζουν οτι υπήρξε???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyriazisv είπε:
Επίσης να θυμίσω ένα παιχνίδι (ομαδικό) στο χωριό με 7 κομμάτια από κεραμίδια που τα στήναμε το ένα πάνω στο άλλο, καθώς ο αντίπαλος προσπαθούσε να σε αποτρέψει πετόντας μια μπάλα...Τώρα ποσοι το παίζουν ή μάλλον πόσοι το γνωρίζουν οτι υπήρξε???
το λέγαμε "τζαμί".. μερικές φορές και με τενεκεδάκια..

exetlaios είπε:
Κολυνό !
(εννοώντας όμως, την οδοντόκρεμα, ασχέτως μάρκας)
επίσης Μικυμάου εννοώντας κόμιξ γενικότερα...

- Έλα ρε συ ν' αλλάξουμε Μικυμάου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τάδε τραγουδιστής έβγαλε καινούριο δίσκο!!! (Και το πιο σουρρεαλιστικό)..Τον ΑΓΟΡΑΣΕΣ????

Σήμερα φυσικά δεν υπάρχουν δίσκοι κι όλοι κατεβάζουν τα πάντα απο το ίντερνετ!!!(όχι οτι το επικροτούμε...)
 
Πίσω
Μπλουζα