Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

...όταν κάποιος πήγαινε σε μια μια αφρικανική χώρα, λέγαμε ότι πήγε... στην αραπιά!!!
 
schizo είπε:
...όταν κάποιος πήγαινε σε μια μια αφρικανική χώρα, λέγαμε ότι πήγε... στην αραπιά!!!
Απορία :

Πως είναι στις μέρες μας, ο "πολιτικά ορθός" τρόπος να πεις "αραπιά" ; :wait2:

Μήπως ... "εγχρωμιά" ;;; :D
 
schizo είπε:
...όταν κάποιος πήγαινε σε μια μια αφρικανική χώρα, λέγαμε ότι πήγε... στην αραπιά!!!

exetlaios είπε:
Απορία :
Πως είναι στις μέρες μας, ο "πολιτικά ορθός" τρόπος να πεις "αραπιά" ; :wait2:

Μήπως ... "εγχρωμιά" ;;; :D
Αυτές κι αν είναι αρχαίες retro-παρατηρήσεις ;)

Τη λέξη «αράπης» (εκ του Άραβα) τη χρησιμοποιούσαν μάλλον λανθασμένα οι Έλληνες προσπαθώντας να χαρακτηρίσουν τους μαύρους που ανήκαν σε Αραβικές χώρες.

Μέχρι και σήμερα ακούγοντας τη λέξη «αράπης» καταλαβαίνουμε πως μιλούμε για κάποιον άνθρωπο με σκουρόχρωμο δέρμα.

Οι λέξεις «αράπης», «μαύρος» όπως και «νέγρος» (εκ της ισπανικής λέξης negro που σημαίνει μαύρο), αντικαθίστανται πλέον από το «έγχρωμος».

Εντύπωση προκαλεί πως ενώ στις υπόλοιπες χώρες ο χαρακτηρισμός “black man” δε δηλώνει ρατσιστικό χαρακτηρισμό (όπως και το “white man” άλλωστε), στη χώρα μας ζητείται να αντικατασταθεί από το πολιτικά ορθότερο( ;) «έγχρωμος».
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι το πολιτικα ορθο ειναι "αφρικανος" ή "μαυρος", οπως εμας μας χαρακτηριζουν "καυκάσιους"...αλλωστε αν αυτοι ειναι εγχρωμοι εμεις τι ειμαστε? αχρωμοι?

Οff-topic, αλλα αστειο: μια φιλη απο Μαλδιβες (αυτοι μοιαζουν με Ινδους) μας ελεγε οτι οταν πηγαν για πρωτοι φορα λευκοι στο νησι, τα παιδακια νομιζαν οτι ειχαν βαψει το δερμα τους με ασπρη μπογια και πηγαιναν κοντα τους να τους αγγιξουν και να τους περιεργαστουν :) Μια παρομοια αντιμετωπιση ειχαν καποιοι φιλοι Γερμανοι (ξανθοι με γαλαζια ματια) οταν ταξιδεψαν σε απομονωμενα χωρια στην Κινα: ολο το χωριο μαζευτηκε γυρω τους γιατι αποτελουσαν αξιοθεατο :)
 
Ελβιέλες ή ερβιέλες: τα αθλητικά παπούτσια. Στο μυαλό μου έχω συσχετίσει την λέξη με τα αθλητικά που είχαν αυτοκόλλητα, αλλά δεν νομίζω να περιγράφει αποκλειστικά αυτά η λέξη.
 
επίσης έχει εξαφανιστεί η έκφραση "δρόμο παίρνει, δρόμο αφήνει....μα του κάκου δεν έφτασε". είναι από τα παιδικά μας παραμύθια. θα μου πεις εδώ εξαφανίστηκαν τα παραμύθια....
 
krios είπε:
επίσης έχει εξαφανιστεί η έκφραση "δρόμο παίρνει, δρόμο αφήνει....μα του κάκου δεν έφτασε". είναι από τα παιδικά μας παραμύθια. θα μου πεις εδώ εξαφανίστηκαν τα παραμύθια....


το "μα του κάκου" το χρησιμοποιώ ακόμα, κυρίως στις δημόσιες υπηρεσίες!!!!!

:D
 
"Mπάκακο χρόνο να'χεις!" λέγανε οι πιο παλιοί :D
 
μαγκουφης/μαγκουφα

στερφα (στειρα ντεμεκ)

γκαστρωμενη (εγγυος)

γκιοσα

"αντε μωρη τσουτσου"

"γαμ@ει και δερνει" η οποια μεχρι σημερα ακουγεται..καταλοιπο απο την εποχη που βλεπαμε ΚΑΤΣ στην τηλεοραση

πιτσιποπακια

ευχουλης

"οικοπεδα στη σαλαμινα με φως νερο τηλεφωνο" οσοι ειναι απο Ταυρο καταλαβαινουν γιατι μιλαω
 
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα. Την ξάπλα και γενικά το αραλίκι το λέγαμε "ρέκλα".
 
φιλε εχεις ενα κατοσταρικο;;

εχω πεντοχιλιαρο θα μου το κανεις χιλιαρικα!!

αρε εποχες παιδια!!!
 
- Γιατί ;

- Για το αντί που έχει δυό τρύπες !
 
"Ινστιτουτο καλλονης"

σας ελιωσα... :)
 
DINO είπε:


στην Κερκυρα υπαρχει ακομη και σημερα. φετος το καλοκαιρι τις τιμησα δεοντος.

παντως σε 2 χρονια που η κορη μου θα παει πρωτη δημοτικου, δεν θα με ακουσει να λεω

<< παμε να παρουμε την μπλε ποδια>>

σσ.κριμα που καταργηθηκε. λατρευα τα πλεκτα, με το βελονακι,γιακαδακια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πως και η πολυχρησιμοποιημένη ΜΟΥΤΖΑ ή ΦΑΣΚΕΛΟ είναι πλέον ρετρό...

Δεν πολυμουντζώνουν πλέον τα παιδάκια. Σπανίως προκύπτει στον δρόμο μεταξύ οδηγών...

Άρα ρετρό είναι και οι φράσεις που την συνόδευαν, όπως

-Να, ρε!

-Πάρ'τα να μην στα χρωστάω!

-Όρσε!!!!

-Στα μούτρα σου!

-Πάρε δέκα (και με τα δύο χέρια) !

-Πάρε 20 (και με πόδια) !

Επείσης υπήρχαν και οι απαντήσεις, όπως...

-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)

-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MamaMyrto είπε:
-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)
-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...

Δεν υπάρχει αχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχ :rofl: :rofl:

Αξέχαστα χρόνια που να πάρει…. :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα