Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Να προσθέσω και τη λέξη λάτρα που σημαίνει φασίνα...(αν δεν έχει αναφερθεί παραπάνω).
 
Τι του λείπει; Τούλιπ του λείπει. :D
 
τι είναι αυτό?

Μανιτάρι μαγικό!!!!!!!!!!
 
"ΕΛΞΑΤΕ".

Αντικαταστάθηκε από τη φράση "Τραβήξτε προς τα μέσα".

Υ.Γ. : Η φωτό τραβήχτηκε προ ημερών στο ΚΕΠ Συντάγματος.

dsc00985zb.jpg
 
Ρούλης

Όποιος βρει τι ήταν, κερδίζει μαντολάτο
 
"Μαμά άσε με τώρα, αρχίζει ο ιππότης της ασφάλτου"

"Στο διάλειμμα θα παίξουμε ποδόσφαιρο με το μπουκαλάκι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gnt είπε:
Ρούλης
Όποιος βρει τι ήταν, κερδίζει μαντολάτο
Το κακό πλασματάκι που εμφανιζόταν ξαφνικά για να σε σκοτώσει όταν καθυστερούσες την πίστα σε κάποια βιντεοπαιχνίδια όπως μπούμπλε μπούμπλε!

Το μαντολάτο μου.
 
audiodee είπε:
Το κακό πλασματάκι που εμφανιζόταν ξαφνικά για να σε σκοτώσει όταν καθυστερούσες την πίστα σε κάποια βιντεοπαιχνίδια όπως μπούμπλε μπούμπλε!Το μαντολάτο μου.
For the history, το όνομα του Ρούλη προκύπτει από την προειδοποίηση «Hurry up» που έσκαγε στην οθόνη του Bubble Bobble λίγο πριν σκάσει μύτη κι ο ίδιος. To Hurry έγινε Χάρης, από κει Χαρούλης, Ρούλης κλπ, κλπ...

(http://www.slang.gr/lemma/show/roulis_6197)
 
Audiodee είσαι guru!

Ενα κουτί μαντολάτα από εμένα.

Που να τα στείλω?
 
Έχω ακόμη τρία κανονάκια (ζωές σε arcade)
 
"Συναυλια στο ΡΟΔΟΝ" , "Χρεια"(τουαλετα)...
 
emeis το χαρουλη τον λεγαμε κ ''γκαργκαμελη''χαχαχαχα πως βγηκε αυτο δε θυμαμαι πανε καπου 20 χρονια που ''ταιζαμε''τα ουφαδικα-ηλεκτρονικα.... ατιμε τριανταφυλλοπουλε
 
exetlaios είπε:
"ΕΛΞΑΤΕ".Αντικαταστάθηκε από τη φράση "Τραβήξτε προς τα μέσα".

Υ.Γ. : Η φωτό τραβήχτηκε προ ημερών στο ΚΕΠ Συντάγματος.

dsc00985zb.jpg
μιλάμε δε μπορώ να σταματήσω τα γέλια!

σε αγράμματους έλληνες απευθύνονται αυτοί που έγραψαν με το χέρι ή σε άμοιρους μετανάστες άραγε?
 
Λέξεις, φράσεις κλπ που τείνουν να εξαφανισθούν από το ελληνικό λεξιλόγιο μπόρεσα κι εγώ να θυμηθώ !!! Ίσως κάποιες να χρησιμοποιούνται ακόμα ....

- Τσανάκι

- Τσουμπλέκι

- Μαστραπάς

- Σουφερτάσι

- Σίγκλα [άλλως ... ο κουβάς για το πηγάδι !!! ]

- Σώθηκε το ψωμί [αντί για "τέλειωσε το ψωμί"]

- Πιάνο και Γαλλικά

- Κρασί και κάρβουνα [κι όμως ... τα πρόλαβα τα μαγαζάκια που πουλούσαν μόνο "κρασί και κάρβουνα" και είχαν αυτήν την επιγραφή !!! ] !!!!

- σαρανταπενταράκι [βινύλιο φυσικά]

- επτάιντσο βινύλιο

- δίσκος λονγκ πλέη

- χτένισμα "κάσκα μοτοσικλετιστή"

- Ελληνικό Μονοπώλιο [θυμάστε ??? αλάτι, ζάχαρη, οινόπνευμα, σπίρτα και τραπουλόχαρτα τα είχε το Ελληνικό μονοπώλιο .... τώρα, πάει κι αυτό ... ] ...

- σπίρτο [αντί για "οινόπνευμα"]

- ντόνατς

- "εεεεε, τον θέλουμε τον Μαραθώνα" [αυτό στην "ουρά" για τις σχολικές βρύσες, όταν απευθυνόμασταν σε συμμαθητή μας που ήταν πάνω από τη βρύση και ... δεν έλεγε να σταματήσει να πίνει ... ] ...

- βιντεοταινία

- pen friend από την τάδε χώρα [σήμερα με το facebook υπάρχουν, άραγε, ακόμη pen friends ??? ] ???

- μοντέρνο τραγούδι

- "μπει δεν μπει" [όταν παίζαμε μπάσκετ]

- πέτρα, ψαλίδι, χαρτί [άραγε τα παιδάκια παίζουν ακόμη τούτο ??? ] ???

- "κρατείσθε από τας χειρολαβάς" [επιγραφές στα παλιά λεωφορεία της Σαλονίκης, που θυμάμαι ως πρωτοετής φοιτητής]

- Μουτζούρης [το τόοτε τρένο]

- γκαζοζέν

- γουόκι τόκι

- βανίλια υποβρύχιο

- μπρέηκερ [ο χορευτής του μπρέηκ ντανς !!! ]

- κοκοροκιθάρα / κοτοπουλέ κιθάρα !!! [αυτή την έκφραση την έχω ακούσει από μεγαλύτερους από μένα, παλαιοροκάδες και πρώην ροκενρολλάδες !!! Τη χρησιμοποιούν για τον ήχο των παλιών ηλεκτροκιθαριστών των 50ς και 60ς επειδή έμοιαζε ... με λάλημα κοκόρα !!! ] !!!

- "Κόψε" [όταν, ως παιδάκια, μαλώναμε με άλλο παιδάκι, ενώναμε τον δεικτη με τον μεσαίο και λέγαμε στο άλλο παιδάκι να τραβήξει με το δείκτη του την ένωση των δακτύλων για να αποκοπούν μεταξύ τους ... μια συμβολική "λήξη της φιλίας" ... ] ...

- "σαλαμάκι" [η ... παιδική απρέπεια]

- βούτυρο - κακάο [για τα χείλια, ο ... "πρόδρομος" του Liposan] !!!

- πρασινοφρουρός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυξηση δεν θα ξαναπουμε σιγουρα

μιλας αλαμπουρνεζικα
 
Eβλεπα την προηγουμενη εβδομαδα το 1821 και αναφερθηκαν τα ταμπουρια των κλεφτων και θυμηθηκα πιτσιρικας την εκφραση "Ταμπουρωθηκα" ,"που ταμπουρωθηκες εκει πισω".

Εχω χρονια να την ακουσω ,τουλαχιστον καταγραφηκε εδω μεσα.
 
''κασκα''.... ελεγαν τα παλια κρανη πριν το 70 ..πριν λιγο το ειδα σε ελληνικη ταινια :D

''εκιοσα''.... μικροι αντι να πουμε οτι τελειωσα η ολοκληρωσα το αλμπουμ τησ πανινι η τησ καρουζελ λεγαμε ''εκιοσα το αλμπουμ''

''μοτοσακο''.... τωρα τη λενε μηχανη η..... σκοτοστρα

''φλορετα''... ρετρο λεξη απο μονη της...

''μου εφαγε το εικοσαρικο...''οταν πεζαμε στα ηλεκτρονικα κ μερικεσ φορεσ λογο βλαβησ δεν επαιζε το ηλεκτρονικο ακομα κ ασ ειχαμε ριξει εικοσαρικο... μετα ακολουθουσε η λογομαχια με το μαγαζατορα.... κ κατεληγε με μπουνια στα πληκτρα φτυσιμο τησ οθονης κ κλωτσια με τισ κλασικεσ μαρτινς :p

''τσιγκλιμενο'' το λεγαμε για τα arcade παιχνιδια με μεγαλο βαθμο δυσκολιας... μου εφαγε ενα κατοσταρικο κ σε μπορω να βγαλω τη πιστα το εχουν τσιγκλισει :D

εμπενε γιουτσο εμπενε

αραξε στα κυβικα σου

στρογγυλοφαναρο

ω ειναι ωραια στο παραδεισο ....το λεγαμε σε συναυλια των τρυπες!!!!

σιδεροτυπα

μπλεκ

τσοβολα δωστα ολα

''μαλκοτση''... πετρελεοκινητεσ μηχανεσ που ειχαμε κ εχουμε στα χωραφια, ελληνικησ κατασκευης....μετα απο 50 χρονια δουλευουν ακομα κ ειχαν κ εναν χαρακτηριστικο ηχο σαν μονοκυλινδρεσ κ αργοστροφεσ μηχανες που ηταν, λεγαμε κ τη φραση '' πο πο ρε φιλε πωσ ακουγετε το μηχανακι σου ετσι σα μαλκοτση κανει''

''μου διχοτομησεσ τη χετη'' βγαλμενη απο τη δεκαεετια του 80

γκουσγκουνης...χωρισ σχολια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν έχει αναφερθεί κάπου, να προσθέσω και τη λέξη ''στηθόδεσμος''...

καθώς και τη λέξη μπιντές (είδος υγιεινής για το πλύσιμο των ποδιών)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα