Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

BETTY BOOP είπε:
Αν δεν έχει αναφερθεί κάπου, να προσθέσω και τη λέξη ''στηθόδεσμος'' καθώς και τη λέξη μπιντές (στο μπάνιο για το πλύσιμο των ποδιών)...
 
BETTY BOOP είπε:
καθώς και τη λέξη μπιντές (είδος υγιεινής για το πλύσιμο των ποδιών)...
Ο μπιντές δεν ήταν μόνο για πλύσιμο των ποδιών αλλά και για κάτι άλλο!!!!
 
Και την φράση "πω, πω αδερφάκι μου" δεν την λένε πια...
 
Είμαι τόσο καμένος που κάθισα και το διάβασα όλο το θρεντ και η αλήθεια είναι ότι κάπου έχει ξεφύγει (χωρίς παρεξήγηση, άλλωστε τα όριά του ήταν λίγο εύκολο να παρεξηγηθούν).

Από όσα αναφέρατε το "φατούρο" είναι ο απόλυτος winner, πραγματικά είναι ξεχασμένη λέξη που αμφιβάλλω αν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιηθεί στον αιώνα τον άπαντα από τα Ελληνόπουλα. Επίσης, εύστοχα τα "καντράν", "ντισκοτέκ", "αερόμπαλα", "μύτο", "μελέ".

Τον "Ρούλη" του Μπούμπλε-Μπούμπλε (όπως επικράτησε να λέμε το δημοφιλές παιχνίδι) εμείς τον λέγαμε "Μπάμπη". Με συγκίνηση και γέλιο μαζί, μάλιστα, άκουσα πρόσφατα τον 8χρονο ανιψιό μου να λέει "ωχ, ο Μπάμπης" την ώρα που έπαιζε. Έτσι του τον έμαθε ο πατέρας του/αδερφός μου. Είναι προφανές, λοιπόν, ότι το πώς θα αποκαλείται η γνωστή φάλαινα του hurry up, ποικίλει από παρέα σε παρέα και βέβαια μεταφέρεται από γενιά σε γενιά.

Για να συνεισφέρω κι εγώ το κατιτίς μου στο θρεντ:

Μπουμπούνας

Αριθμητάκι (παιχνίδι που παίζαμε με τα Πανίνι)

Μέγκλα (καθετί γαμάτο, σύντμηση του "Made in England", πολύ παλιά και προχώ λέξη)

Άγγιχτο (όταν βάζαμε καλάθι χωρίς η μπάλα να βρει στεφάνι και επειδή δεν υπήρχε διχτάκι τότε ήταν ακόμα πιο uber)

ΑΤΑ (όχι τα στούντιο, η Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή επί Ανδρέα)

Απέφυγα να αναφερθώ σε παλιά προϊόντα (όπως το αξέχαστο Φοφίκο ή τις Φατσούλες) ούτε ρετρό εκφράσεις που ξέφτισαν με την πάροδο του χρόνου, αλλά εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται από αρκετό κόσμο, μια και δεν είναι αυτό που ζητάει το θρεντ.
 
"Αράπης". Τότε φάνταζε αδιάφορο (θυμηθείτε και το σχετικό τραγούδι του Ζαμπέτα), τώρα αντικαταστάθηκε από το "έγχρωμος".
 
(Αυτο το θρεντ εχει καταντήσει ηρωικό. Τιμή και δόκσα σ'αφτόνανε που το άνοικσε :p )
 
Και ακόμα μεγαλύτερη τιμή και δόξα σε όποιον αγοράσει έναν καλό ορθογράφο της Ελληνικής για τον Rygar. :p
 
Nα προσθέσω και τη λέξη φλοκάτη (χοντρό χαλί)...
 
Ηρθε ένα σύννεφο κι έφερε βροχή

στου (τάδε) το κεφάλι να κάνουμε ταπί (ή χωνί)

Κι ακολουθούσε φατούρο
 
Εγώ θα κάνω την υπέρβαση και θα πω μια ρετρό έκφραση που θα ξαναπούμε!!!! Αν δεν έχουμε ήδη αρχίσει να την ξαναλέμε!!

Που δουλεύεις;

Στου Ξαπλόπουλου!!!!

Υ.Γ. αν έχει αναφερθεί συγχωρέστε με δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλο το thread...
 
"Λοκατζής".

Εκ των θρυλικών Λόχων Ορεινών Καταδρομών.

Αν και είχαν καταργηθεί πολλά χρόνια, πολλοί χρησιμοποιούσαν ακόμα τον όρο

για να υποδηλώσουν μέλος/κληρωτό των Ειδικών Δυνάμεων του στρατού.

Τώρα, απαντάται σπάνια ως όρος.
 
Matsablokos είπε:
Για να συνεισφέρω κι εγώ το κατιτίς μου στο θρεντ:

Άγγιχτο (όταν βάζαμε καλάθι χωρίς η μπάλα να βρει στεφάνι και επειδή δεν υπήρχε διχτάκι τότε ήταν ακόμα πιο uber)
Νομίζω ότι έχω ακούσει σχετικά πρόσφατα παιδιά που παίζουν μπάσκετ να το λένε... αν και νομίζω ότι πλέον χρησιμοποιείται πιο πολύ το "χλατσωτό"! :p

@exetlaios: Το λοκατζής συνεχίζει να χρησιμοποιείται ευρέως... Τουλάχιστον το ακούω αρκετά συχνά από γνωστούς κλπ κλπ
 
η λέξη 'μπόγιας''...(για το αυτοκίνητο που έπαιρνε τα αδέσποτα σκυλιά).

Κλωστές ''Πεταλούδα''...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- Συμβαινει τιποτα; (Τωρα λεμε "Συμβαινει κατι;")

- Συναντησες κανεναν; (Τωρα λεμε "Συναντησες καποιον;")

- Θα παμε πουθενα; (Τωρα λεμε "Θα παμε καπου;")

- Δεν ξερω τιποτα (Τωρα λεμε "Δεν ξερω κατι")

Γενικα, οι λεξεις τιποτα, κανεις, πουθενα, αντικατασταθηκαν με τις: κατι, καποιος, καπου, για εναν ανεξηγητο λογο εδω και δεκαπεντε χρονια περιπου.

Προσωπικα παντως, χρησιμοποιω τον παλιο τροπο.
 
Rakeesh είπε:
Πως λετε τα πλαστικα δοχεια σημερα, αν οχι ταπερ; Εμεις παντως ετσι τα λεμε ακομα
σκέτο πλαστικά...(για παράδειγμα ''θα σου βάλω το φαγητό σε ένα πλαστικό'').
 
bambinella 100 είπε:
- Συμβαινει τιποτα; (Τωρα λεμε "Συμβαινει κατι;")- Συναντησες κανεναν; (Τωρα λεμε "Συναντησες καποιον;")

- Θα παμε πουθενα; (Τωρα λεμε "Θα παμε καπου;")

- Δεν ξερω τιποτα (Τωρα λεμε "Δεν ξερω κατι")

Γενικα, οι λεξεις τιποτα, κανεις, πουθενα, αντικατασταθηκαν με τις: κατι, καποιος, καπου, για εναν ανεξηγητο λογο εδω και δεκαπεντε χρονια περιπου.

Προσωπικα παντως, χρησιμοποιω τον παλιο τροπο.
αληθεια αντικατασταθηκαν; :eek: δεν το ηξερα.. με ολους οσους μιλαω χρησιμοποιουν τον παλιο και γνωριμο τροπο οπως αλλωστε και εγω η ιδια..
 
Σοβαρα μιλας;!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτον τον παλιο, γνωριμο τροπο εχω να τον ακουσω χρονια ολοκληρα. Ολοι οι γνωστοι και οι φιλοι μιλανε με τον καινουργιο και μονο εγω αποτελω εξαιρεση αναμεσα τους. Ασε πια με τις τωρινες ελληνικες σειρες.....Εκει ακους αποκλειστικα και μονο τον μοντερνο τροπο ομιλιας. Προσεξε το και θα με θυμηθεις. Ομολογω οτι αυτος ο νεος τροπος με εκνευριζει αφανταστα, αλλα υπηρξε μια φορα που γελασα με την ψυχη μου. Σε ενα σημερινο σηριαλ απο αυτα του σωρου, η ακολουθη σκηνη:

Ο πρωταγωνιστης πιεζεται απο εναν αλλον να αποκαλυψει καποιο φοβερο και τρομερο μυστικο και στο τελος αγανακτισμενος φωναζει:

- Αφησε με! Σου ειπα, δεν ξερω κατι!
 
Πίσω
Μπλουζα