Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Για να μη διαβάζω 49 σελίδες κρίμα είναι το...................................φυσφυρής το έχετε πεί; :D
 
kyriazisv είπε:
Ρουμπινές
Ξέρει κανείς τι είναι? χαχαχα
Mε μια γρήγορη αναζήτηση στο λεξικό είναι η στρόφιγγα της βρύσης που επιτρέπει το άνοιγμα, το κλείσιμο και τη ρύθμιση της ροής του υγρού.

cutlaroc είπε:
Για να μη διαβάζω 49 σελίδες κρίμα είναι το...................................φυσφυρής το έχετε πεί; :D
Όχι, τι σημαίνει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- Τι ώρα είναι ???

- Πετσί παρά φλέβα !!! [αυτό το απαντούσαμε όταν ήμασταν παιδάκια, χωρίς ακόμη να έχουμε αποκτήσει ρολόι, και μάς ρωτούσαν την ώρα και εμείς κοιτάζαμε το - χωρίς ρολόι - χέρι μας .... ] ....
 
Betty Boop ποτέ μου δεν κατάλαβα τι ακριβώς σήμαινε , θυμάμαι οτι το λεγε ο νονός μου σε ένα δίστιχο... δυστυχώς δε μου επιτρέπεται να το γράψω εδώ,

όσοι έχουν ακούσει τη λέξη θα το ξέρουν είναι αντιπροσωπευτικό... :)
 
- Την .... γαργαλιέρα [!!!!] ποιος την ξέχασε στην μπρίζα ??? [retro φράση΄- κατά την άποψή μου "ατυχέστατη" - που ακούγαμε σε περιπτώσεις που κάποιον τον έπιανε ακατάσχετο γέλιο ...] ....

- Μα ... φεριμπότ τους ξέρασε ??? [την ακούγαμε σε περίπτωση που συναντούσαμε στο δρόμο πολλά αυτοκίνητα, πολλή κίνηση κλπ] .....
 
Matsablokos είπε:
Μέγκλα (καθετί γαμάτο, σύντμηση του "Made in England", πολύ παλιά και προχώ λέξη)
μήπως έχει ακούσει κανείς ότι και η λέξη ''τζάμπα'' ξεκίνησε απ΄το made in Japan?
 
Είσαι στην ΕΟΚ, μάθε για την ΕΟΚ!!!

Καραρετρό φράση που σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναακούσουμε ποτέ "Είσαι στην ΕΟΚ, μάθε για την ΕΟΚ", να και η σχετική αφίσα με τον γνωστό ηθοποιό Πάνο Τουλιάτο. Θα πρέπει να κυκλοφόρησε το 1980 ή 1981. Η γυναίκα είναι η Μπέτυ Λιβανού ή κάνω λάθος;

Προβολή συνημμένου 37151

EOK.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
100 δραχμές για το Sportime!

*change it!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανω πανω γραφει "Η ΖΩΗ ΣΤΑ 80's ->Culture / Lifestyle -> Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε". Τι σχέση εχει το ευρώ με τα 80'ς; Προσέξτε πριν ποσταρετε ρε παιδιά για να είναι τα θρεντς σωστά και να μην παραπλανουν.

Αυτό το θρεντ θελει rebuild!
 
Rygar είπε:
Πανω πανω γραφει "Η ΖΩΗ ΣΤΑ 80's ->Culture / Lifestyle -> Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε". Τι σχέση εχει το ευρώ με τα 80'ς; Προσέξτε πριν ποσταρετε ρε παιδιά για να είναι τα θρεντς σωστά και να μην παραπλανουν.
Αυτό το θρεντ θελει rebuild!
έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο αλλά και σε προηγούμενα posts αλλά και σε άλλα threads ο τίτλος μιλάει για 80's αλλά καταλήγει γενικότερα για το παρελθόν είτε αυτό είναι έμμεσο είτε άμεσο και αυτό για μένα είναι το σωστό γιατί πολύ απλά το ρετρό ξεκινάει πριν απο τα 80'ς και συνεχίζει και μετά καθοτι ζούμε στην δεύτερη δεκαετία του 21ου Αιώνα. άποψη μου πάντα
 
Μετά από 51 σελίδες ευχάριστης ανάγνωσης γράφω μερικά στάνταρ παλαιών εποχών που ξεχάσατε!

fofico μιλάμε για ΤΑ κορυφαία snacks! με διαφορά τα καλύτερα. Γιατί τα κόψανε?

μαγνητόφωνο μετά έγινε κασσετόφωνο

τοιχάκι το παιχνίδι που παίζαμε με τα αυτοκόλλητα της panini

καφεγαλακτοζαχαροπλαστείο ε ναι λοιπόν, υπήρχε και τόσο μεγάλη λέξη

Σιάμ η Ταυλάνδη

Άνω Βόλτα η αφρικανική χώρα Μπουργκίνα Φάσο

Κύπελλο, κύπελλο, κύπελλο εμείς και συ μ_λ_κ_ Πέτροβιτς να πα να ..... (ευρωμπάσκετ 87)

ΥΓ.

Το σωστό ποιό ήταν? "Σιγά τα λάχανα", ή "Σπουδαία τα λάχανα"?

Για θυμηθείτε λίγο και απαντήστε.

Και να μην απαντήσετε όμως, τότε ...

Σκασίλα μου μεγάλη και 10 παπαγάλοι, σκασίλα μου μικρή και 10 ποντικοί! :cool:
 
Το παιχνίδι με τα αυτοκόλλητα χαρτάκια τα πανίνι ή καρουζέλ το λέγαμε και κούρτς.

Σε ο,τι αφορά το μπάσκετ δεν πρόκειται να ξαναπούμε ''άκυρο πήδημα", γιατί εδώ και κάτι χρόνια ο όρος αυτός έχει καταργηθεί και ονομάζετε η παράβαση αυτή βήματα. Οι μία συν μία βολές έχουν καταργηθεί επίσης.

Στο βόλει δεν πρόκειται να ξαναπούμε ''πήραμε την αλλαγή'' γιατί κι αυτός ο κανονισμός καταργήθηκε. Η κάθε ομάδα μπορεί πλέον να πετύχει πόντο χωρίς να έχει κάνει σερβίς.
 
ham n huias είπε:
Σιάμ η Ταυλάνδη
Άνω Βόλτα η αφρικανική χώρα Μπουργκίνα Φάσο
Ω, αν είναι να συμπεριλάβουμε στο παρόν τόπικ λέξεις που συνιστούν ονόματα κρατών ή πόλεων, τα οποία δεν πρόκειται να αναφέρουμε ξανά .... τότε ... έχουμε μπόλικο πράγμα :

ΕΣΣΔ ή Σοβιετική Ένωση

Ανατολική Γερμανία

Ροδεσία [που έγινε Ζιμπάμπουε]

Γιουγκοσλαβία

... ή, για τους ακόμη "παλαιότερους" : Νοτιοσλαβία :eek: o_O

Ζαϊρ [που μετονομάσθη σε "Δημοκρατία του Κονγκό"]

Κοινοπολιτεία Ανεξάρτητων Κρατών [το "μεταβατικό στάδιο" μεταξύ ΕΣΣΔ και διάσπασής της στα επιμέρους κράτη]

Λένιγκραντ [που μετονομάσθηκε σε Αγία Πετρούπολη]

Σόλσμπερι (Salisbury) [η πρωτεύουσα της τόοοτε Ροδεσίας που, αφότου έγινε Ζιμπάμπουε, μετονομάσθη σε Χαράρε]

Φορτ Λαμί [η πρωτεύουσα του Τσαντ που μετονομάσθη σε Ντζαμένα]

Λεοπολντβίλ [η πρωτεύουσα του Ζαϊρ που μετονομάσθη σε Κινσάσα]

κλπ ....
 
Ξέχασες τη Δυτική Γερμανία. Επίσης η ονομασία Γιουγκοσλαβία χρησιμοποιείτε ακόμη και εννοούμε τη Σερβία.Αλλη μια χώρα που δεν είναι πια όπως πριν είναι η Τσεχοσλοβακία. (Τσεχία-Σλοβακία).
 
TERRY PANTHRO είπε:
έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο αλλά και σε προηγούμενα posts αλλά και σε άλλα threads ο τίτλος μιλάει για 80's αλλά καταλήγει γενικότερα για το παρελθόν είτε αυτό είναι έμμεσο είτε άμεσο και αυτό για μένα είναι το σωστό γιατί πολύ απλά το ρετρό ξεκινάει πριν απο τα 80'ς και συνεχίζει και μετά καθοτι ζούμε στην δεύτερη δεκαετία του 21ου Αιώνα. άποψη μου πάντα
Ακριβώς γι'αυτό κι εγώ γράφω για παραπλάνηση. Καποιος δε διαβασε καν τί γράφω στο αρχικό μου ποστ, ποσταρε για να ποστάρει κατι, και ο επόμενος βασιστηκε στο λανθασμενο ποστ και το θρεντ χάθηκε. Και αυτό ισχύει για όλα τα θρεντς στο φορουμ αυτό, αλλα επειδή πλεον είναι αχανές είναι δύσκολο να μονταριστεί 100%. Η ουσία είναι ότι το φορουμ αναφέρεται στα 80'ς και λίγο από 90'ς. Αν δεις θρεντ που αναφέρει τραγουδια της Rihanna, σίγουρα έχει γίνει λάθος :D .

ham n huias είπε:
Μετά από 51 σελίδες ευχάριστης ανάγνωσης γράφω μερικά στάνταρ παλαιών εποχών που ξεχάσατε!
Ορίστε! Αυτή είναι η σωστή συμπεριφορά απέναντι σε ενα θρεντ 50 σελίδων! :thumbup:
 
ham n huias είπε:
ΥΓ. Το σωστό ποιό ήταν? "Σιγά τα λάχανα", ή "Σπουδαία τα λάχανα"?
Για θυμηθείτε λίγο και απαντήστε.
"Μωρέ τι μας λές... Σπουδαία τα λάχανα..."

"Σιγά τ'αυγά"!

:)
 
Rygar είπε:
Ακριβώς γι'αυτό κι εγώ γράφω για παραπλάνηση. Καποιος δε διαβασε καν τί γράφω στο αρχικό μου ποστ, ποσταρε για να ποστάρει κατι, και ο επόμενος βασιστηκε στο λανθασμενο ποστ και το θρεντ χάθηκε. Και αυτό ισχύει για όλα τα θρεντς στο φορουμ αυτό, αλλα επειδή πλεον είναι αχανές είναι δύσκολο να μονταριστεί 100%. Η ουσία είναι ότι το φορουμ αναφέρεται στα 80'ς και λίγο από 90'ς. Αν δεις θρεντ που αναφέρει τραγουδια της Rihanna, σίγουρα έχει γίνει λάθος :D .
χαχαχα καλά αυτό πάντως είναι υπερβολικό,νταξει για μένα ρετρο πλέον είναι και τα 90ς στο σύνολο τους.anyway,buenos dias που λένε και στο χωριό μου..
 
Πίσω
Μπλουζα