Ρετρό μπασκετικές ομάδες

RIO είπε:
Όχι νομίζω στο ΣΕΦ ήταν. Πάντως αν και στήριξαν πολλά πάνω του, για εκείνο το παιχνίδι ( υποτίθεται ότι θα κάλυπτε το κενό του (Μπυ)Ροι Τάρπλει ), ο Theus ήταν φανερά εκτός κλίματος, σε όλο το παιχνίδι...
Έχεις δίκιο, δεν ξέρω πώς μου είχε έρθει στο νου η Γλυφάδα...

Όσο για το ότι ήταν ανέτοιμος, αν δεν κάνω λάθος είχε σταματήσει το μπάσκετ για πάνω από ένα χρόνο πριν από εκείνο τον αγώνα, οπότε πάλι καλά και που έβαλε και 9 πόντους...
 
Μην ξεχνάμε βέβαια πως την δεκαετία του 90 είχαν περάσει και πολλοί άλλοι παιχταράδες του NΒΑ από την Ελλάδα οι οποίοι μάλιστα έπαιξαν ολόκληρες σεζόν, αν και στη δύση της καριέρας τους. Εκτός από τον ανεπανάληπτο Dominique, μπορώ να θυμηθώ τους Xavier McDaniel στον Ηρακλή, Rolando Blackman στην ΑΕΚ, Scott Skiles στον ΠΑΟΚ, Eddie Johnson στον Ολυμπιακό, Byron Scott στον Παναθηναικό και ίσως και άλλοι που δεν θυμάμαι.

Σε συνδυασμό και με τους πολλούς καλούς Ευρωπαίους που έπαιζαν τότε στην χώρα, είχε η Ελλάδα ένα φανταστικό πρωτάθλημα. Ωραίες εποχές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Ωωωω, ακόμη ένα πολύ - πολύ ωραίο τόπικ !!!
ΒΑΟ

 


Μα βεβαίως !!! Β.Α.Ο., νομίζω "Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος", με έδρα τις Συκιές Θεσσαλονίκης !!! Μάλιστα, καθώς ανεβαίνεις την ανηφόρα της εν λόγω σαλονικιώτικης συνοικίας αντικρίζεις το κλειστό γήπεδο του ΒΑΟ, είναι σε "περίοπτη θέση" !!! Τη χρονιά που άρχισα να ασχολουύμαι με τα "ποδοσφαιρο-μπασκετικά" [περί το 1982] ο ΒΑΟ και ο Σπόρτιγκ ήταν οι ουραγοί του ελληνικού πρωταθλήματος [κάτι αντίστοιχο με Κόρινθο και Καβάλα στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου] !!! Άραγε τι γίνεται τώρα αυτή η ομάδα, σε ποια κατηγορία παίζει ???

Άλλη μία ρετρό ομάδα μπάσκετ από τη Θεσσαλονίκη : ΠΑΟΔ !!!! Τα αρχικά του σημαίνουν "Ποδοσφαιρικός Αθλητικός Όμιλος Διοικητηρίου" [!!!!], έτσι τουλάχιστον θυμάμαι όταν διάβασα ένα μικρό αφιέρωμα σε αθλητική στήλη εφημερίδας τη χρονιά που έκανε την έκπληξη και ανέβηκε στην Α΄ Εθνική !!! Δηλαδή, απ' ό,τι κατάλαβα, ο σύλλογος ξεκίνησε, βασικά, σαν "ποδοσφαιρικός" αλλά .... το "παρακλάδι" του το μπάσκετ πέτυχε τη διάκριση !!! Έδρα του, η περιοχή του Διοικητηρίου Θεσσαλονίκης [από τις πλέον αγαπημένες μου περιοχές της Θεσ/νίκης] !!! Νομίζω ότι δεν έμεινε πάνω από μία χρονιά στην Α΄ Εθνική [αν και το γεγονός ότι μια ομάδα τέτοιας "εμβέλειας" έφτασε ως εκεί αποτελεί από μόνο του μέγα άθλο !!! ] !!! Αυτή η ομάδα υπάρχει ακόμη ??? Σε ποια κατηγορία παίζει ???

Ας μείνουμε, όμως, στη Σαλονίκη .... Δεν πρέπει να ξεχνάμε την ομάδα που έφερε το μπάσκετ στη συμπρωτεύουσα : ΧΑΝΘ !!! Τη θυμάμαι μέχρι τη Β' Εθνική, έχω, όμως, πολλά χρόνια να μάθω νέα της !!! Όταν ήμουν φοιτητής στη Σαλονίκη και περνούσα από το κτίριο της ΧΑΝΘ έβλεπα το ανοιχτό γήπεδό της, απ' όπου, ουσιαστικά, ξεκίνησε το μπάσκετ σε αυτήν την πόλη [η οποία μετά από χρόνια ... έγινε "μητρόπολη του ελληνικού μπάσκετ" !!! ] !!! Δεν γνωρίζω αν το γήπεδο της ΧΑΝΘ διατηρείται ακόμη ....

Τέλος, άλλη μια ομάδα που θυμάμαι να κάνει ένα μικρό πέρασμα από την Α1 είναι αυτή της Κομοτηνής !!! Είχε, μάλιστα, και έναν παίκτη ['Ελληνα] που ήταν δεινός σκόρερ !!! Θυμάμαι ότι μια φορά που πήγε ο Παναθηναϊκός να παίξει στην Κομοτηνή, ένας από τους στόχους που έθεσε για το ματς ήταν : "ο παίκτης αυτός να μην βάλει πάνω από 15 πόντους" !!! Και, όπως θυμάμαι, το κατάφερε ....

Ιωνικός Νικαίας: Η ομάδα που ανέδειξε παίκτες όπως ο Παναγιώτης Γιαννάκης

 


Η πιο πετυχημένη, ιδιοφυής κλπ μετεγγραφική κίνηση στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ : Ο Άρης πήρε τον Γιαννάκη απ' τον Ιωνικό Νικαίας και έκαναν αυτό το "εκρηκτικό δίδυμο" με τον Γκάλη !!! Ο Γιαννάκης, όμως, όποτε έπαιζε εναντίον του Ιωνικού Νικαίας [προσοχή : εκείνη την εποχή υπήρχε και Ιωνικός Νέας Φιλαδελφείας, που οι εφημερίδες έγραφαν Ιωνικός Ν.Φ.] είχε πάντα πρόβλημα : Τον πιάνανε τα κλάματα !!! Όποτε έπαιζαν Ιωνικός Νικαίας - Άρης και έβαζε καλάθι στην αγαπημένη του ομάδα, απ' όπου ξεκίνησε .... βαλάντωνε στο κλάμα !!! Γι' αυτό και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή [θα θυμάστε, προφανώς, το σύνθημα της κερκίδας "κλάψε - κλάψε" για ποιον βγήκε] !!!

Περισσότερο, όμως, κι απ' τον Παναγιώτη Γιαννάκη θυμάμαι άλλον έναν παίκτη του Ιωνικού : Τσικίμης !!! Αυτός ήταν χοντρός, με σγουρά μαλλιά και μούσια !!! Δεν θύμιζε μπασκετμπολίστα αλλά, περισσότερο .... ομοτράπεζο σε ταβέρνα για γερό τσιμπούσι !!! Κι όμως, παρά τα κιλά του δεν ήταν κι άσχημος παίκτης !!! Το "κατείχε" το αντικείμενο !!! Θυμάμαι μια φορά σε έναν κρίσιμο αγώνα έβαλε ένα πολύ καθοριστικό καλάθι με σουτ από μακρινή απόσταση [σήμερα θα λογιζόταν ως "τρίποντο", αλλά ας μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή δεν είχε, ακόμη, θεσπιστεί η γραμμή των 6,25 !!! ] !!! Και μετά άρχισε να χοροπηδάει στο κέντρο του γηπέδου για να το πανηγυρίσει !!! Βλέποντας, ως παιδάκι, στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας αυτόν τον χοντρούλη να χοροπηδάει με πιάσανε τα γέλια !!! Πάντως .... ατέλειωτα RESPECT στον Τσικίμη ....
Πω ρε φίλε, τη θυμάμαι κι εγώ τη σκηνή με τον Τσικίμη να χοροπηδάει!!!! Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην ίδια, εκεί που τρέχει, αλλά με ψηλά τα γόνατα! Μορφή όντως...
 
Καλά τι έχανα τόσα χρόνια? Τώρα το ανακάλυψα αυτό! Τρομερό το site παιδιά και ακόμα πιο ωραίες οι κουβεντούλες και τα ντοκουμέντα όλων των παρελθοντολάγνων εδώ μέσα! Μιας που μιλάμε για μπάσκετ, λοιπόν, εγώ σαν ΠΑΟΚτσής που πρόλαβε εκείνες τις ωραίες εποχές έχω φτιάξει αυτό!

http://www.paok-basketballretro.blogspot.gr/

Πιστεύω ανεξαρτήτως οπαδικών αποχρώσεων όσοι μεγάλωσαν με το μονόχειρο στυλ του Κόρφα, τον Μπάνε να σκουπίζει τον ιδρώτα από τη φανέλα, τα τρίποντα του Πέτζα και τα καρφώματα του Λέβινγκστον θα το βρούν ενδιαφέρον..Γίνεται καζούρα, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τις οπαδικές κορώνες για να αρέσει σε όλους! Enjoy...
 
Retrik είπε:
Καλά τι έχανα τόσα χρόνια? Τώρα το ανακάλυψα αυτό! Τρομερό το site παιδιά και ακόμα πιο ωραίες οι κουβεντούλες και τα ντοκουμέντα όλων των παρελθοντολάγνων εδώ μέσα! Μιας που μιλάμε για μπάσκετ, λοιπόν, εγώ σαν ΠΑΟΚτσής που πρόλαβε εκείνες τις ωραίες εποχές έχω φτιάξει αυτό!
http://www.paok-basketballretro.blogspot.gr/

Πιστεύω ανεξαρτήτως οπαδικών αποχρώσεων όσοι μεγάλωσαν με το μονόχειρο στυλ του Κόρφα, τον Μπάνε να σκουπίζει τον ιδρώτα από τη φανέλα, τα τρίποντα του Πέτζα και τα καρφώματα του Λέβινγκστον θα το βρούν ενδιαφέρον..Γίνεται καζούρα, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τις οπαδικές κορώνες για να αρέσει σε όλους! Enjoy...

Ωραία η σελίδα σου Retrik. Την παρακολουθώ από τις αρχές... :thumbup:
 
Καλως τονα κι ας αργησε , κι ως ειθησται περασε απο εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203-%CD%DD%E1-%CC%DD%EB%E7

,απο οτι ακουσα κερνανε και τουρτα παγωτο και μαλιστα στα καταλληλα για εσενα <<γευστικα>> χρωματα .

Retrik είπε:
Καλά τι έχανα τόσα χρόνια? Τώρα το ανακάλυψα αυτό! Τρομερό το site παιδιά και ακόμα πιο ωραίες οι κουβεντούλες και τα ντοκουμέντα όλων των παρελθοντολάγνων εδώ μέσα! Μιας που μιλάμε για μπάσκετ, λοιπόν, εγώ σαν ΠΑΟΚτσής που πρόλαβε εκείνες τις ωραίες εποχές έχω φτιάξει αυτό!
http://www.paok-basketballretro.blogspot.gr/

Πιστεύω ανεξαρτήτως οπαδικών αποχρώσεων όσοι μεγάλωσαν με το μονόχειρο στυλ του Κόρφα, τον Μπάνε να σκουπίζει τον ιδρώτα από τη φανέλα,


-και το στυλακι του σουτ του Πρελεβιτς ηταν καπως ιδιαιτερο ,που εβαζε τον αντιχειρα κατω απο την μπαλα οταν σουταρε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
VAGBITH είπε:
Ξεχνιέται αυτό το κάρφωμα??? ::) Ήταν σε All star game γύρω στο '91-'92... Ο Χάτσον ήταν από τους θεαματικώτερους αμερικανούς που πέρασαν από το Ελλάντα, όπως και ο Σκάρι και φυσικά ο Ντομινίκ κλπ.

Επίσης σ' αυτό το θρυλικό All Star game (με περιγραφή ποιού άλλου, του Β. Σκουντή) αν θυμάμαι καλά τον διαγωνισμό τριπόντων είχε κερδίσει ο Τζανής Σταυρακόπουλος...
το διαγωνισμο τριποντων τον ειχε κερδισει ο γιαννοπουλος του παγκρατιου
 
maxibasket_980.jpg

Btw μια και μιλάμε για retro basketικές ομάδες :

Σήμερα ολοκληρώνεται το 12ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών-Thessaloniki Maxibasketball 2013 στη Θεσσαλονίκη, που διοργανώθηκε από τις 12 έως τις 21 Ιουλίου 2013 η Παγκόσμια Ομοσπονδία Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών FIMBA, σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

http://www.maxibasketballthessaloniki2013.gr

http://www.facebook.com/thessalonikimaxibasketball2013
 
φοβερή διοργάνωση..

Μακάρι να γινόταν και ένα παγκόσμιο κύπελλο παλαίμαχων καλαθοσφαιριστών..

να βλέπαμε ξανά τους παιχταράδες των παιδικών μας χρόνων..
 
[edit] Εκτός θέματος / αρκετά οπαδικό :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε την Μπενφίκα? όχι την διάσημη ποδοσφαιρική όμαδα :D αλλά την αντίστοιχη μπασκετική ομώνυμη ομάδα η οποία στις αρχές των 90s συμμετείχε σχεδόν κάθε χρόνο στην φάση των 16 της Ευρωλίγκας (2 όμιλοι των 8 τότε) και έπαιζε πάντα με κάποια Ελληνική ομάδα. Μάλιστα το 1996 ο Παναθηναικός (με Μαλκοβιτς προπονητή) είχε χάσει στην Πορτογαλία!!! ενδεχομένως να είναι και η μοναδική νίκη αυτής της ομάδας εναντίον Ελληνικών, παρόλο που ο Παναθηναικός ως γνωστόν εκείνη τη χρονιά πήρε το πρώτο του Ευρωπαικό!!

Η Μαες Πιλς που ανέφερε κάποιος φίλος προηγουμένως ήτανε η ομάδα της Βελγικής πόλης Μέχελεν (ή Μαλίν στα γαλλικά) που τότε κυριαρχούσε στο Βελγικό μπάσκετ αλλά τώρα νομίζω αγωνίζεται σε χαμηλότερες κατηγορίες.

Επίσης Μπαγερν Λεβερκούζεν και Αλμπα Βερολίνου ήτανε παραδοσιακοί αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων στη φάση των 16 τότε, η πρώτη δεν πρωταγωνιστεί πια νομίζω αλλά η δεύτερη πρέπει να υπάρχει.

Όσο για το Παγκράτι θυμάμαι και ας μου το επιβεβαιώσει κάποιος ότι μια χρονια (91,92,93?) έπαιζε τελευταία αγωνιστική στο Γ.Μοσχος με την ΑΕΚ και ο νικητής θα έπαιζε Ευρώπη την επόμενη χρονιά. Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι τελικά το Παγκράτι έχασε. Νομίζω ήτανε και η κορυφαία στιγμή στην ιστορία του σωματείου που μετά αρχισε να βολοδέρνει σε μικρότερες κατηγορίες.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πουθενά η Καλλιθεάτικη ιστορική ομάδα των "μικρών" κατηγοριών Έσπερος, αντίστοιχη της Νεοσμυρνιώτικης του Μίλωνα (αν και ο Μίλων νομίζω κάποτε έφτασε και Α1;)
 
O Κόρφας πραγματικά σούταρε με το ένα χέρι, αλλά το λεγόμενο "βρωμόχερο" το είχε ο Χάρης Παπαγεωργίου του Άρη... Έγραφε από πολύ μακριά, φυσικά στην προ τριπόντου εποχή. Επίσης θυμάμαι τα ρετρό ονόματα της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού, που δοξάστηκαν μέσα στους τσίγκους του "Παπαστράτειου" : Μελίνι, Διάκουλας, Γιατζόγλου, Καστρινάκης, Κοκορόγιαννης...


Όπως επίσης, αρκετά ονόματα πρωταγωνιστών στα ηρωϊκά '80s του ελληνικού μπάσκετ : τον Καλλιγκάρις του Σπόρτιγκ, τον Καρατζουλίδη του Ηρακλή, Κανακάκη, Φώτση, Σταμέλο από την ΑΕΚ (φυσικά και τους πιο γνωστούς Γκέκο, Γκούμα, Γιανουζάκο), τον Τάκη Κορωναίο και τον Ντέιβιντ Στεργάκο του ΠΑΟ, το Μάνθο και το Ζαχαρία Κατσούλη του ΠΑΟΚ, αλλά και φυσικά πολλούς ρετρό διαιτητές : Τσολακίδη, Ρήγα, Δουβή, Πιτσίλκα, Σταύρου, Συμεωνίδη κλπ.
 
αυτο που θυμαμαι απ την μπασκετικη μπενφικα,επειδη μια χρονια επαιξε και με τον ΠΑΟΚ,ειναι ενα shooting guard που ειχαν αυτοι,τον lisboa,τριποντακιας κι ετσι.στην πορτογαλια ηταν πολυ δημοφιλης.
 
Πίσω
Μπλουζα