Ρετρό οικιακός κινηματογράφος (super 8)

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
Κάπου στην δεκαετία του 70 εμφανίστηκε το φορμά Super 8 που ήταν μικρές μπομπίνες με έργα, καρτούν και ότι άλλο μπορούσε να χωρέσει στην διάρκεια των 5-10 λεπτών.

Στην κατασκήνωση ήταν must για το βράδυ και ο ροζ πάνθηρας άν και βουβός δεν έχανε καθόλου από την αξία του.

super8qb7.jpg


Η μηχανή προβολής, αρκετά απλή για να την χειρίζονται και παιδιά, έκανε ένα γλυκό θόρυβο όπως οι κανονικές μηχανές των κινηματογράφων. Στην δικιά μου (φωτό) δυστυχώς λείπει ένα εξάρτημα που το αντικατέστησα με χαρτόνι αλλά έχει καεί και το λαμπάκι. Μετά από ψάξιμο βρήκα παρόμοιο το οποίο ήταν από φλας αυτοκινήτου αλλά δεν άντεξε τα αμπέρ της μηχανής και μετά από λίγο καταστράφηκε. Κρίμα γιατί έχω πολλές ταινίες Atlas ufo robot, Coyote ακόμα και Διαστημόπλοιο Αργώ.. αν και έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά τόσα χρόνια.

Κι' όλα αυτά μόνο με 2700 δραχμές..... τότε.... χμμμμ πότε όμως;.. χρούτσου-χρούτσου... ναι καλά σιγά μην θυμηθώ.....8)
 
έχω κάμερα λήψης σουπερ 8 (μια cannon)

αλλά δεν ξέρω πια αν βγαινει φιλμ
 
Την έχω δει, μια και την είχε η EX, από Αγγλία μαζί με μηχανές προβολής. Επρεπε να τις τα είχα πάρει... :D
 
3gz0.jpg


Άλλο ένα προβολικό σύστημα από τα παλιά. Το ωραίο μ'αυτό είναι ότι δείχνει την "κασέτα" και στην οθόνη μπροστά αλλά και στον τοίχο. Οι κασέτες μπαίναν σε στιλ βίντεο μέσα και ήταν κάπως έτσι:

4ai2.jpg


Δεν έχω προλάβει να δω αν λειτουργεί ακόμα, αλλά και αν δεν λειτουργεί, σίγουρα θα φτιάχνεται εύκολα. Ηταν απλές συσκευές τα παιχνίδια τότε.
 
ΑΑ+Το δευτερο το ειχα και εγω!!!

Η φωτο ειναι αν δεν κανω λαθος απο μια κασετα η οποια

καθοταν σε ενα μπλε πλαστικο ανταπτορα με χειρολαβη!!

Η θεαση γινοταν απο μια οπη οπως τα κιαλια!!!

Οι ταινιες κρατουσαν καποια δευτερολεπτα και ηταν φτιαγμενες

ετσι ωστε να ξεκινουν απο την αρχη !!

Συντομα θα ανεβασω φωτο απο ενα επαγγελματικο συστημα

που εχει ο πατερας μου για ταινιες στο πανι!!!
 
TeleMax projector δεν έχω δυστυχώς. Εκτός κι'αν είναι κι'αυτός κάπου καταχωνιασμένος και δεν τον βρήκα. Ομως κασετούλες σαν τον SpiderMan της φωτό έχω πολλές αν σε ενδιαφέρουν...
 
Θα με ενδιεφεραν αν ειχα το μηχανημα που δεχεται τις κασσετουλες

αλλα δυστυχως το πεταξε η μητερα μου πριν πολλα χρονια!!!!
 
AA+ είπε:
Στην δικιά μου (φωτό) δυστυχώς λείπει ένα εξάρτημα που το αντικατέστησα με χαρτόνι αλλά έχει καεί και το λαμπάκι. Μετά από ψάξιμο βρήκα παρόμοιο το οποίο ήταν από φλας αυτοκινήτου αλλά δεν άντεξε τα αμπέρ της μηχανής και μετά από λίγο καταστράφηκε.

Πλατεία Κάνιγκος μέσα στη στοά υπάρχει κατάστημα που διαθέτει λάμπες για μηχανές προβολής. Είχα δει μοντέλα για μηχανές κανονικού κινηματογράφου αλλά και για περισσότερο..... οικιακού χαρακτήρα. Για τσέκαρέ το αν σε βγάλει ποτέ ο δρόμος σου προς τα κει.....
 
Δεν λες τον Βενιέρη ε; ... Θα το τσεκάρω όμως την επόμενη φορά που θα περνάω από εκεί κοντά!... Λέτε να έχουμε προβολές ρετρό; ;)
 
Εχθές πήγα στο πατρικό μου σπίτι για να κάνω μια μετατροπή από super 8 φιλμ σε DVD...Ξέθαψα την μηχανή του πατέρα μου η οποία είναι αυτή...

1gc8.jpg


Αρκετά καλή κατασκευή από σίδερο...Την είχε αγοράσει από την Γερμανία πολλά λεφτά όπως είχε αγοράσει και πανί προβολής το οποίο είναι αυτό...

2wo8.jpg


Επίσης ο πατέρας μου έχει και όλα τα περιφεριακά τα οποία είχαν βγει για την μηχανή Ένα πακέτο με τα γρανάζια του super 8

5aa6.jpg


Και ένα πακέτο με τα γρανάζια του Normal 8

4qd8.jpg


Στήνοντας την μηχανή σχεδόν δάκρυσα…….Ο ήχος του μοτερ, η μυρωδιά του πανιού μου έφερε στο νου όταν ήμασταν μικρά και μαζευόμασταν τα βράδια στο σαλόνι οικογενειακά,και ο πατέρας μου έσβηνε τα φώτα και βλέπαμε στο πανί οικογενειακά βιντεο και κινούμενα σχέδια…..Τι χαρά!!!μια οικογένεια μια αγκαλιά…Και τώρα....απόλυτη ησυχία.....ήμουν μόνος στο δωμάτιο σε μια γωνιά που άλλοτε πνιγόταν από γέλια και τραγούδια,σιωπηλός να με περιτριγυρίζουν οι αναμνήσεις…Συγκινήθηκα πραγματικά ........................και με πολύ δυσκολία ολοκλήρωσα την δουλειά μου!!! :icon_cry:
 
Ρε akmakas,εδω συγκινησες εμενα μονο και μονο με αυτα τα λιγα που εγραψες....!!!

Ναι ρε φιλε,καποιες τετοιες στιγμες (τις οποιες εγω βεβαια ποτε δεν εζησα η τελος παντων δεν τις θυμαμαι μια και οι γονεις μου χωρισανε οταν ημουν μολις 6 ετων...) μενουν στο μυαλο οποιου τις εζησε και ερχονται γεγονοτα οπως αυτο που περιγραφεις,που τις ξαναφερνουν στην επιφανεια....

Δε μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω,για το λογο που προανεφερα,αλλα κατα καποιο τροπο,σε νιωθω....
 
Καμιά φορά δεν το περιμένεις φίλε μου...Απλά σουρχεται.Σίγουρα manos426f όλο και κάτι θα σου έχει έρθει στο μυαλό από τα παιδικά σου χρόνια απλά δεν το έδωσες σημασία.Και καλύτερα να σου πω..Πρέπει να κοιτάμε μπροστα!!!Και για να ανεβάσουμε το κλίμα!!!!!manos τα review σου!!θέλουμε τροφή!!!! :D
 
akmakas είπε:
Και για να ανεβάσουμε το κλίμα!!!!!manos τα review σου!!θέλουμε τροφή!!!! :D
:D :D :D :D :D :D

Μην ανησυχεις,θα επανελθω συντομα με review ενος ακομη πραγματικα αγαπημενου μου παιχνιδιου...!!!

Και τι συμπτωσις!!Adventure θα ειναι παλι!!!!

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Akmakas πώς έκανες την μετατροπή απο super 8 φιλμ σε DVD?

Γιατί ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό να κάνω το ίδιο.

Εγώ έχω το Canon cine projector S-400.
 
Καλώς ήρθες αγαπητέ μου στο φόρουμ...Εδώ σίγουρα θα ξυπνήσεις πολλές αναμνήσεις...Για να μην σου πω πως θα πριζωθείς λιγουλάκι να ξαναβρείς τους παλιούς σου υπολογιστές.... :D

Η μετατροπή είναι πολύ απλή και μονόδρομος...Στήνεις το πανί την μηχανή η αν δεν έχεις πανί σε ένα άσπρο τοίχο και με μια κάμερα ζουμάρεις στο πανί και παίρνεις μόνο το κάδρο του 8mm..Αυτό..Μετά το περνάς στον υπολογιστή και το κάνεις μονταζ με μουσική η ότι άλλο θες!!! Πάντως αν μπορέσεις Aarbron ανέβασε εδώ τις φωτογραφίες από την πολύ καλή μηχανή που διαθέτεις ενδιαφέρει πολλούς να την δούνε!
 
Καλός σας βρήκα! Ήδη έχω μπριζωθεί να βρώ τους παλιούς μου υπολογιστές...Μόνο που είμαι άτυχoς...Το Philips G7000 το χάρισε η μάνα μου πριν κάτι χρόνια σε έναν ξάδερφο μου, χωρις φυσικά να με ρωτήσει, το ίδιο έγινε και με τον amstrad 6128 plus. Την Amiga απο την άλλη πλευρά την είχα δανείσει σε έναν συμφοιτητή μου για να παίζει το καλοκαίρι στο εξωχικό του και κάποια στιγμή έπεσε θύμα ληστείας, του ανοίξανε το σπίτι, τα κλέψανε όλα μαζι και την Amiga! :( Ευτυχώς διασώζεται ο Amstrad 464. Πάντος λυπάμε πραγματικά, απ' όλα τα μηχανήματα που είχα μου έχει απομείνει μόνο ο 464...

Καλά, μόλις έμαθα ότι οι δικοί μου χαρίσανε το Philips G 7000 έγινε σκοτωμός στο σπίτι. Πήγα και βρήκα τον μικρό για να το πάρω πίσω...Και τότε ήταν που διαπιστώσα έκπληκτος ότι τον είχε κάνει βίδες!!!!!!!!!!!!!!

Εγω τον είχα δεκαετίες και εκείνος το διέλυσε μέσα σε μια εβδομάδα!!!!!!

Άστα...

Σχετικά με την κάμερα τώρα...

Αkmakas αυτόν ακριβώς τον τρόπο ήθελα να αποφύγω. δεν υπάρχει καμια κάμερα με εισόδους-εξόδους να το συνδέσουμε σε κανα βιντεο, κομπιούτερ κτλ? Κάτι μου είπανε για την ΕΡΤ,ότι εκείνη έχει τα μηχανήματα για απ΄ευθείας σύνδεση σε βίντεο π.χ Σκέφτομαι να πάρω κανα τηλ να ρωτήσω....
 
Δεν ξέρω φιλαράκι...Πάντως η ποιότητα είναι πολύ καλή που παίρνω από την κάμερα!!!
 
Μακάρι, εγώ αυτό φοβόμουνα, την χαμηλή ποιότητα...

Anyway θα το δοκιμάσω...
 
Ούτως σι αλλιώς δεν έχεις και καμία HD εικόνα για να προβληματίζεσαι!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα