Ρετρό οχήματα και αξεσουάρ τους

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
330
...

fetch

fetch

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

tsalk

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
851
fetch

ήταν μια εποχή εκεί στις αρχές με μέσα των 80s που ήταν εξαιρετικά δημοφιλές το συγκεκριμένο όχημα.

Mitch Bucannon

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
15
Και αλλες.....

RENAULT 5

attachment.php

renault.jpg

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
787
Ρετρό οχήματα και αξεσουάρ τους [έντυπες διαφημίσεις]

Τι εννοούμε με το αξεσουάρ; Ιδού ένα παράδειγμα από το 1982:λάδι μηχανής Visco Route.

ladi mixanis visco route82.jpg

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
330
Ελληνικής κατασκευής αυτοκίνητο (Γ. Δημητριάδης)

fetch

και για περισσότερα εδώ: http://ithaque.gr/attica/

...

attica-200.jpg

attica-505.jpg

attica.jpg

attica-carmel-12.jpg

delta-dimitriadi.jpg

angel_grig

KAT Resurrector
Αντιδράσεις
415
krios είπε:
Ελληνικής κατασκευής αυτοκίνητο (Γ. Δημητριάδης)
fetch

και για περισσότερα εδώ: http://ithaque.gr/attica/
Eνδιαφερον post krie που τωρα το πηρα ειδηση...απο αυτα που βλεπεις και στεναχωριεσαι με το τι καναμε καποτε και τι κανουμε τωρα...

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
330
angel_grig: απ' όσο ξέρω τον πολέμησαν πάρα πολύ και τελικά τον ανάγκασαν να κλείσει. Εκ των έσω φυσικά...

DINO

Expert
Αντιδράσεις
1.003
63142.jpg63141.jpg63140.jpg63139.jpg

panp

Banned
Αντιδράσεις
143
Ήθελα να ήξερα ποιός ήταν αυτός ο φωτεινός εγκέφαλος που έδινε εγγύηση στα λάστιχα για 100.000 χλμ.... Θα μου πεις, γι αυτό τον έφαγε το σκοτάδι...

Aς μπούμε όμως και λίγο on-topic : αξεσουάρ του 2CV και του Dyane της Citroen ήταν η...μανιβέλα για να τα βάζεις μπροστά ! Και νομίζω την είχε και το αερόψυκτο LN.

Eπίσης μόνιμο αξεσουάρ της παλιάς Vespa της Piaggio ήταν η ρεζέρβα. Δεν ήταν καθόλου τυχαίο, το όχημα αυτό είχε συχκεντρωμένο στον πίσω άξονα σχεδόν όλο το βάρος του, και φορούσε ένα λάστιχο πολύ μικρού πλάτους. Αποτέλεσμα ήταν οι αιχμές του οδοστρώματος να ασκούν τρομερή πίεση στο πέλμα του ελαστικού (πίεση = βάρος/επιφάνεια, μικρή επιφάνεια=μεγάλη πίεση) και να κλατάρει συχνά, γι αυτό και η "πρόβλεψη" της Piaggio.

Eκτός από τους γρύλλους, που έχουν αλλάξει, από μορφή "κολώνας" σε μορφή "ρόμβου", για λόγους χώρου, έκει εκλείψει και ο περίφημος "σταυρός", πάλι για λόγους χώρου. Το μπουλονόκλειδο είναι πλέον σε σχήμα "Γ".

Και φυσικά σε αρκετά αυτοκίνητα -για βλακώδεις, κατ' εμέ, λόγους- έχει γίνει ρετρό η "κλασική" ρεζέρβα, που έχει αντικατασταθεί με αυτό το "ροδάκι" ποδηλάτου. Δεν ξέρω αν σκέφτηκαν ποτέ οι "εγκέφαλοι" ότι κάποιος μπορεί να μην έχει λεφτά για το βουλκανιζατέρ ή στο κάτω-κάτω να μη βρίσκει βουλκανιζατέρ, και να κυκλοφορεί για δεκάδες χιλιόμετρα με αυτό το πράμα...Μόνο να του βάζουν κίτρινο φωσφοριζέ ξέρουν...

Μια που περί ελαστικών, ρετρό φυσικά οι "σαμπρέλες" και οι σιδερένιες ζάντες σε αρκετά αυτοκίνητα. Αυτές που "επανέρχονταν" δια του σφυροκοπήματος...

"Ρετρό" πολύ γρήγορα βγήκαν οι εντατήρες ζωνών ασφαλείας, αφού γενικεύτηκαν οι αερόσακοι.

Uskoke

RetroAdept
Αντιδράσεις
4.197
και τι να το κάνεις το παραπάνω οι δρόμοι τότε δεν ήταν για πολλά πολλά ο εργολάβος που έκανε στη δεκαετία του '60 τον τότε δρόμο για τη Μεσσαρά είχε τους γονείς μου στο αυτοκίνητο, μιας και ήταν φίλος τους, και σε ένα ίσιωμα έπιανε την....ιλιγγιώδη ταχύτητα των 100 χλμ. και έλεγε τριψήφια ταχύτητα. ούτε λόγος βέβαια για ζώνες ασφαλείας πόσο μάλλον αερόσακους κλπ.

freaktmp

Expert
Αντιδράσεις
7.159
Ενα VW Beetle του '61 το εκανε στο μισο χρονο. :headbangdude:

Περαστικός

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
135
Ενα VW Beetle του '61 το εκανε στο μισο χρονο. :headbangdude:
Σε όλα ήταν ανώτερο το σκαθάρι γι αυτο και έμεινε στην ιστορία. Δεν ξέρω η τιμή του σχετικά με αυτο της διαφήμισης πόσο ανώτερη ήταν. Και τα πενήντα χιλιαρικάκια για τότε δεν τα λες και λίγα.

Μπλουζα