Ρετρό περιοδικό: Προς τη Νίκη

Η δασκάλα του αδερφού μου στο δημοτικό (μια εξαιρετική κυρία) θυμάμαι ότι μοίραζε δωρεάν στους μαθητές της τη "Ζωή του παιδιού". Επίσης, ο άντρας μου έχει πάρα-πάρα πολλά τεύχη (σε τόμους) του "Προς την Νίκην." Επειδή ήταν από χρόνια μέλος του "Σωτήρα", μου έχει πει πολλά πράγματα σχετικά με αυτήν την αδελφότητα. Οπωσδήποτε έχουν κάνει στο παρελθόν πολύ σημαντικό ιεραποστολικό έργο με ανιδιοτέλεια. Ευτυχώς, σήμερα οι ενορίες είναι αρκετά δραστήριες (οργανώνουν κατηχητικά, ομιλίες κ.λπ.) κι έτσι ο "Σωτήρας" και η "Ζωή" δεν έχουν την πρωτοκαθεδρία, όσον αφορά την ιεραποστολή. Προσωπικά δεν μου ταιριάζει η οργανωσιακή "λογική" και αισθητική, όμως αναγνωρίζω ότι έχουν κάνει πολύ σημαντικό έργο και ότι οι άνθρωποί της έχουν πολύ καλές προθέσεις. Ξέρω πολλά άτομα από εκεί που είναι πολύ σωστά.

Αμφότερα τα περιοδικά "Ζωή του παιδιού" και "Προς την νίκην" κυκλοφορούν ακόμα και τα διαβάζω συχνά-πυκνά. Τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα και ωφέλιμα αναγνώσματα, διαποτισμένα με μπόλικη ρετρό αισθητική!
 
Η ρετρο αισθητική έχει πλάκα αλλά δεν μου άρεσε το εκβιαστικό στο σχολείο ᾽᾽ὀποιος δεν το παρει θα έχει χαμηλό βαθμο στα θρησκευτικά᾽᾽. Η κοπέλα που ήταν μάρτυρας του Ιεχωβά ειπε τον καθηγητή ᾽᾽χιτλερ᾽᾽ για αυτό την απείλησαν με αποβολἠ. Τελικά γράφτηκε και εκεινη συνδρομητρια! Βεβαια τοτε δεν υπήρχε απαλλαγἠ απο τα θρησκευτικά. Τωρα μετανιώνω που πέταξα τα παλιά τευχη. Πάντως θυμάμαι πως έλεγαν διάφορα απόλυτα του τυπου ενάντια στο ροκ και άλλα φαιδρά. Τα ρωμαικά διηγηματα είχαν ενδιαφέρον.
 
Θυμάμαι επίσης χαρακτηριστικά ότι στις πρώτες (μπορεί και στις τελευταίες ) σελίδες είχε φωτογραφίες πολυμελών οικογενιών, συνήθως οικογένειες ιερέων με εφτα παιδιά και βάλε!
 
attachment.php
 
Και όμως κυκλοφορεί ακόμα...

attachment.php
 
Καπου θα εχει ξεπεσει κανα τευχος.....δε μπορει...
 
το βρίσκω τουλάχιστον αισχρό το να καταπιέζεις ένα παιδί του δημοτικού να αγοράσει ένα περιοδικό που έχει ως μοναδικό σκοπό την πλήση εγκεφάλου του παιδιου ωστε να ακολουθίσει την θρησκεία των γονιών και του κράτους. ακόμα πιο τραγικό ομως βρίσκω πως κανένας γονιός δεν αντιδρούσε (οχι τοσο για το περιεχομενο των περιοδικών, όσο για τον φασιστικο τρόπο που ανάγκαζαν τα παιδιά να γίνουν συνδρομιτές)

πόσο λυπάμαι που υπήρξα κι εγώ θύμα κι αγόρασα τουλάχιστον μια φορα αυτά τα περιοδικά.. μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να πω όχι!
 
Αρχίσαμε και τα πολιτικά τώρα...
 
"Ιστορικό" περιοδικό μαζί με "Η ζωή του παιδιού"...

Και αν θυμάμαι καλά, αυτό πρέπει να ήταν που σε κάποια φάση και από "σπόντα" πρέπει να είχα... μάλλον μου είχαν κάνει συνδρομή για 1-2 χρόνια. Φυσικά απλά το ξεφύλλιζα στα γρήγορα και κατέληγε στα σκουπίδια.

Τώρα για το θέμα της "προπαγάνδας" και για τα 2, την στιγμή που δεν σε υποχρέωνε κανένας να τα διαβάσεις με το ζόρι δεν βλέπω και κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.. Εξάλλου "προπαγάνδα" υπάρχει παντού και πάντα (Και για "θετικά" και για αρνητικά", που ποτέ δεν παύει να είναι προπαγάνδα που προσπαθεί να περιορίσει την ελευθερία της σκέψης και της προσωπικής επιλογής.).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Agahnim είπε:
το βρίσκω τουλάχιστον αισχρό το να καταπιέζεις ένα παιδί του δημοτικού να αγοράσει ένα περιοδικό που έχει ως μοναδικό σκοπό την πλήση εγκεφάλου του παιδιου ωστε να ακολουθίσει την θρησκεία των γονιών και του κράτους. ακόμα πιο τραγικό ομως βρίσκω πως κανένας γονιός δεν αντιδρούσε (οχι τοσο για το περιεχομενο των περιοδικών, όσο για τον φασιστικο τρόπο που ανάγκαζαν τα παιδιά να γίνουν συνδρομιτές)
πόσο λυπάμαι που υπήρξα κι εγώ θύμα κι αγόρασα τουλάχιστον μια φορα αυτά τα περιοδικά.. μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να πω όχι!
Δυστηχως στην ζωη δεν εχει "undo"*** :p

Οι δασκαλοι /καθηγητες ολων των βαθμιδων και καθε αντικειμενου χρησιμοποιουσαν/ουν εκουσια και ακουσια την θεση επιρροης /αυθεντιας πολλες φορες για να περασουν και προσωπικες θεσεις αποψεις για πολιτικα κοινωνικα ιστορικα /πολιτισμικα οικονομικα φιλοσοφικα θρησκευτικα μεχρι και αισθητικα θεματα.

Ουτε ο πρωτος/καθηγητης ηταν /ουτε ο τελευταιος που εκανε καταχρηση της θεσης του.

Για οσους του ενοχλουσε και ως οικονομικο εξοδο , ποσό αντιστοιχο με την τιμη του περιοδικου ,δεν ημασταν αναγκασμενοι να δωσουμε καθε μηνα για το ταμειο της ταξης σε γυμνασιο λυκειο και που συνηθως δεν ειχαν καποιο ουσιαστικο ανταποδωτικο ωφελος ??? και πολλες φορες δεν γυριζαν σε οποιαδηπωτε μορφη σε εμας ????

Τωρα αν ηταν εξισου φασιστικα

- το να υποχρεωθεις να πας να παρεις την τυροπιτα/καφε του καθηγητη σου απο το κιλικειο εν ωρα μαθηματος ή και διαλειματος (ή ακομα και να πας να δεις αν το αμαξι του ,εκει που το παρκαρε αν εχει "θεμα" .....)

- να συμμετασχεις σε παρωδιες εκλογων συμμετεχοντας σε μια δυστηχως φαρσοκομωδια ,που τελικα κυριο σκοπο ειχαν (στην πραξη) να εισαγουν να παγιωσουν και να διαιωνισουν συγκεκριμμενα τοτε -κυριαρχα κυριως-κομματα στην συνειδηση των συμμετεχοντων ....

-κρινοντας τα σημερα- ,

ειναι και θεμα του χαρακτηρα-προσωπικοτητας ,που εχεις κτισει ο καθενας μας κατοπιν.

(Βεβαια το να κρινουμε με αποκλειστικα σημερινα κριτηρια γεγονοτα του παρελθοντος , δεν ειναι παντα οτι ποιο δοκιμο ,αλλα αυτο το προσπερνω εντελως. )

Και μια και μιλαμε για προπαγανδα Btw -διορθωστε με αν κανω λαθος- το οπλο της προπαγανδας εχει συνηθως και καροτο το οποιο αδυνατω να δω(κι οχι μονο καποιο μαστιγιο ) ,εκτος αν εννοεις ως καροτο ενα βαθμολογικο bonus σε ενα δευτεροτριτο μαθημα ,που αν το ηθελες δα τοσο πολυ, μπορουσες να κατακτησεις απλα με την συνεπεια σου ως μαθητης.

Το μονο που καταφερενε ο καθε τετοιος αντιστοιχος καθηγητης ,που καταπιεζε κανοντας καταχρηση της θεσης του μεσω του εμμεσου εξαναγκασμου, ειναι να δημιουργει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που επιδιωκε ,δημιουργωντας "αντισωματα" στο αντικειμενο ,που ηθελε να προωθησει .

Ειτε ηταν καθηγητης θρησκευτικων ,ειτε Μαθηματικων (με ενα αντιστοιχο περιοδικο) ,ειτε Φιλολογος, ειτε Γυμναστης (που ηθελε να προωθησει ενα συγκεκριμμενο αθλημα και να σε αναγκαζει να παιζεις χαντμπολ καποιες φορες μαλιστα με μπαλλα μπασκετ :burn:γιατι οι αλλες ηταν ξεφουσκωτες ) e.t.c.

Nemo είπε:


Μα κανενας να μην σχολιασει τον τιτλο του αρθρου

***" Δεν υπαρχει << undo >> στην Ζωη " . ???*** :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όποιος δεν τα θέλει, τα μαζεύουμε στη δουλειά μου για συλλεκτικούς-ιστορικούς λόγους! Δώστε χωρίς τύψεις! :)
 
Αν τον φασισμο στην εκπαιδευση τον εντοπιζετε στο Προς τη Νικην (το οποιο δεν εχω διαβασει ποτε), μου προκαλει εκπληξη.

Τοτε η ανεπαρκεια των δομων, η ανεπαρκεια των εκπαιδευτικων λειτουργων τι ειναι? Το Ραιχσταγκ?

Ας περιορισουμε λιγο την κουβεντα στο περιοδικο.

Αρχες Σεπτεμβρη (μαλλον Σαββατο στις 6) εχουμε Φθινοπωρινη Συναντηση και μπορουμε να κουβεντιασουμε υπο μπυρας και φρεντο οτι μας κατεβει! ;)

Θανξ!
 
Η Diana μας είναι όντως γεννημένη το 91. :)
 
Το έπαιρνα συνέχεια αυτό το περιοδικό, από το Δημοτικό μέχρι αρχές Γυμνασίου που μας το προωθούσαν οι καθηγητές. Θυμάμαι ότι ήταν αρκετά τσιμπημένη η τιμή του. Κάποιες ιστορίες που συνεχίζονταν από το ένα τεύχος στο άλλο, όπως οι Ρωμαϊκές, είχαν ενδιαφέρον, το μεγαλύτερο μέρος του περιοδικού όμως το έβρισκα ανιαρό και το προσπερνούσα.Εννοείται ότι το περιοδικό εξυπηρετούσε τη συγκεκριμένη θρησκευτική ιδεολογία, έτσι δεν γίνεται με όλα τα πράγματα άλλωστε; Και εννοείται ότι πολλοί το έπαιρναν για να ευχαριστήσουν τους δασκάλους. Θυμάμαι ότι μία φορά στο Γυμνάσιο έφαγα χοντρή κατσάδα από την καθηγήτρια, γιατί εκείνη έβαζε παιδιά να κρατάνε λίστα με τα ονόματα όσων ενδιαφέρονται και να μαζεύουν χρήματα, και είχε βάλει εμένα ένα διάστημα γι'αυτή τη δουλειά. Είχα ρωτήσει τους συμμαθητές μου μία φορά και σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρθηκε, μετά δεν τους ξαναρώτησα. Όταν λοιπόν εκείνη είδε τη λίστα που δεν είχε σχεδόν καθόλου συμμετοχές, άφρισε και τα έριξε όλα σε μένα, λέγοντας ότι έπρεπε να είχα επιμείνει κι όχι να το αφήσω έτσι. Με έκανε ρεζίλι φωνάζοντας μπροστά σε όλους, λέγοντας ότι είμαι ανεύθυνη, πράγμα που δεν ισχύει καθόλου άλλωστε. Χρειαζόταν κανονικά δύο λογάκια, αλλά τότε δεν τόλμησα να της πω τίποτα. Τέλος πάντων, είχα κρατημένα μέχρι αργά πολλά τεύχη του περιοδικού, αλλά κάποια στιγμή τα θεώρησα άχρηστα πλέον και τα πέταξα όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Το μονο που καταφερενε ο καθε τετοιος αντιστοιχος καθηγητης ,που καταπιεζε κανοντας καταχρηση της θεσης του μεσω του εμμεσου εξαναγκασμου, ειναι να δημιουργει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που επιδιωκε ,δημιουργωντας "αντισωματα" στο αντικειμενο ,που ηθελε να προωθησει .
Ο κάθε άνθρωπος δυστυχώς έχει άλλες ανοχές στην πλύση εγκεφάλου. Επίσης όσο πιο μικρός τόσο πιο "εύπλαστος", γι' αυτό και η πλύση εγκεφάλου ξεκινάει σε αυτές τις ηλικίες. Το θέμα δεν είναι πολιτικό, ούτε θρησκευτικό, είναι σχολιασμός της ανθρώπινης φύσης μας, δυστυχώς στην πλειοψηφία είμαστε δεκτικοί και εύκολοι. Υπάρχουν και κάποιοι που σε αυτούς η πλύση εγκεφάλου έχει το αντίθετο αποτέλεσμα όπως λες αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Το περιοδικό αυτό το παίρναμε και εμείς στο σχολείο "υποχρεωτικά". Τα εισαγωγικά γιατί ήμασταν υποχρεωμένοι να το κάνουμε για να ταιριάξουμε στα κοινωνικά πρότυπα που μας υποδύκνειαν οι δάσκαλοι, αλλά και γιατί όχι οι γονείς μας.
 
Wally είπε:
Αν τον φασισμο στην εκπαιδευση τον εντοπιζετε στο Προς τη Νικην (το οποιο δεν εχω διαβασει ποτε), μου προκαλει εκπληξη.
Τοτε η ανεπαρκεια των δομων, η ανεπαρκεια των εκπαιδευτικων λειτουργων τι ειναι? Το Ραιχσταγκ?

Ας περιορισουμε λιγο την κουβεντα στο περιοδικο.

Αρχες Σεπτεμβρη (μαλλον Σαββατο στις 9) εχουμε Φθινοπωρινη Συναντηση και μπορουμε να κουβεντιασουμε υπο μπυρας και φρεντο οτι μας κατεβει! ;)

Θανξ!
πως να περιορισουμε την κουβεντα στο περιεχομενο του περιοδικου; η αναμνηση του τροπου που αναγκαζομασταν να το αγορασουμε ειναι οτι εχω να θυμαμαι απ αυτο το περιοδικο.
δυστηχως η εξαναγκαστηκη θρησκευτικη κατηχηση στην ελληνικη παιδεια ποτε δεν επαψε να υπαρχει και εκει εντοπιζεται το προβλημα: η θρησκεια δηλητιριαζει τα παιδικα μυαλά μεσω του πιο 'αγνού' πρότυπου που εχουν (τους δασκαλους, τους γονεις). αυτο το πραγμα μας ξενίζει γιατι ειναι εντελώς αφύσικο. η θρησκεία δεν θα επρεπε να επεμβαινει τοσο (πόσο μάλλον να ξεφεύγει). θα επρεπε ο κόσμος να την επιλέγει.

όσον αφορά την ανεπάρκεια των καθηγητων και των δομών, δεν νομίζω οτι έκανε τόσο κακό στα παιδικα μας μυαλά με εξαιρεση την σωματική και ψυχολογική βία.

αν ενας φιλόλογος/μαθηματικός δεν ειχε αρκετες γνωσεις για το αντικειμενο του, δεν νομιζω πως τελικα μας επιρεασε τόσο όσο η ψυχοσωματική βία, η θρησκευτική κατήχηση και γενικά ο φασισμός που δεχτήκαμε στα σχολεια.

πολλες φορες ζυγίζω τα θετικά και τα αρνητικά των σχολικων μου χρόνων και με λύπη παντα βρίσκω πως τα αρνητικά ηταν πολλα περισσοτερα.

ζητω συγνώμη που βγένω εκτός θέματος μα ειληκρινα αυτες ειναι οι σκέψεις που κανω φέρνοντας στο μυαλό μου το "προς τη νικη" :D πως μπορω να τα παραβλέψω; με χουν στιγματίσει για μια ζωη γιατι δυστηχως undo δεν υπαρχει
 
Aν ειχε γινει τετοια πλυση εγκεφαλου με το Προς τη Νικη, τοτε θα ειμασταν ολοι καθε Κυριακη στην εκκλησια ως ρομποτακια. Δεν βλεπω κατι τετοιο να ισχυει.

Εκτος αν εννοεις οτι εγινε για να απομακρυνθουμε απο την εκκλησια...τοτε αλλαζει το πραγμα...αλλη κουβεντα.

Για μενα παντως, που μολις σαρανταρισα και τα βλεπω τα πραγματα και απο τη σκοπια των παιδιων μου, ο μεγαλυτερος φασισμος στο σχολειο θεωρω οτι ειναι ο βαριεστημενος εκπαιδευτικος που νομιζει οτι κανει και χαρη που παρουσιαζεται (αν και οπου υπαρχει τετοιο φαινομενο).
 
Δηλαδή η φασιστική νοοτροπία όπως λες , ήταν μόνο στο θέμα των θρησκευτικών; Γιατί άμα απλώσουμε την κουβέντα για το τι θα πει καταπίεση και προπαγάνδα στα σχολεία, μπορώ να αναφέρω άπειρα παραδείγματα. Όπως το ότι το οργανωμένοι καθηγητές εδώ και 40 χρόνια κάνουν σταλινική πλύση εγκεφάλου στους μαθητές, για θέματα της νεώτερης ιστορίας. Θυμάμαι έξαλλη καθηγήτρια σε λόγο για την 28η Οκτωβρίου να παραληρεί για Λαμπράκη και ανένδοτους αγώνες. Για να μην πιάσω κάτι γιορτές για το πολυτεχνείο, που μας έβαζαν μικρά παιδιά ( που δεν είχαμε καλά καλά ιδέα από πολιτική ) να γράφουμε κατά παραγγελιά εκθέσεις , που ήταν λες και έβγαιναν όλες από καρμπόν. Γενικά το όλο θέμα με αυτό το περιοδικό ξέφυγε από την αρχή, με διάφορα άτομα να βγάζουν τον καημό τους και τα απωθημένα τους.... :tsktsk:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Aν ειχε γινει τετοια πλυση εγκεφαλου με το Προς τη Νικη, τοτε θα ειμασταν ολοι καθε Κυριακη στην εκκλησια ως ρομποτακια. Δεν βλεπω κατι τετοιο να ισχυει.
Δεν μετριέται η πλύση εγκεφάλου με την προσέλευση στην εκκλησία. Αλίμονο.

Wally είπε:
Εκτος αν εννοεις οτι εγινε για να απομακρυνθουμε απο την εκκλησια...τοτε αλλαζει το πραγμα...αλλη κουβεντα.
Το περιοδικό αυτό είναι ένα εργαλείο, λέγε-λέγε κάτι θα μείνει και έμεινε. Το ίδιο ισχύει και για το μάθημα των θρησκευτικών που υπάρχει ακόμα και σήμερα εν έτη 2014 στην Ελλάδα, ζούμε ακόμα το Πατρίς-Θρησκεία-Ορθοδοξία εσκεμένα φυσικά γιατί αυτό το μάθημα θα μπορούσε πραγματικά να προσέφερε πολλά αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα που δεν είναι για το Retromaniax.

Wally είπε:
Για μενα παντως, που μολις σαρανταρισα και τα βλεπω τα πραγματα και απο τη σκοπια των παιδιων μου, ο μεγαλυτερος φασισμος στο σχολειο θεωρω οτι ειναι ο βαριεστημενος εκπαιδευτικος που νομιζει οτι κανει και χαρη που παρουσιαζεται (αν και οπου υπαρχει τετοιο φαινομενο).
Κακοί επαγγελματίες θα βρίσκονται πάντα, θα τους συναντάς παντού στην καθημερινότητα σου. Και εγώ έχω δει απαράδεκτους δασκάλους αλλά και διαμάντια, γιατρούς που θα σε στείλουν στο σπίτι σου ή στον τάφο σου μια ώρα αρχύτερα, προγραμματιστές που θα δουν logs στη βάση και θα πανε να τα σβήσουν νομίζοντας ότι είναι debug logs (αν θυμάσαι :) ). Η παιδιά είναι ένα μεγάλο θέμα και εκτός RMX.

RIO είπε:
Δηλαδή η φασιστική νοοτροπία όπως λες , ήταν μόνο στο θέμα των θρησκευτικών;
Από τη στιγμή που το θέμα αφορά ένα περιοδικό θρησκευτικών που "αναγκαζόμασταν" να αγοράζουμε προφανώς και επικεντρωνόμαστε σε αυτό. Και ναι προφανώς βγαίνει καημός και απωθημένο, είσαι στο Retromaniax εδώ σχολιάζουμε τις αναμνήσεις μας. Φυσικά και θα υπάρχουν άτομα που θα έχουν αναμνήσεις και συναισθήματα πολύ διαφορετικά από τα δικά σου.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σίγουρα ΠΟΛΥΥΥΥΥ μακριά από το Retromaniax.
 
Πίσω
Μπλουζα