Ρετρό περιοδικό: Προς τη Νίκη

Έχω την αίσθηση ότι κάποια παιδιά εξέφρασαν την αντίθεσή τους όχι προς το περιοδικό συγκεκριμένα, αλλά προς το γεγονός ότι υπήρχαν καθηγητές που εξανάγκαζαν όλη την τάξη να το αγοράσει με απειλή αποβολής. Με αυτό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, είτε πρόκειται για το Προς τη Νίκη είτε για το Τσιπιρίπο. Είναι τουλάχιστον ύποπτο και κατάχρηση εξουσίας να υποχρεούται ο μαθητής να αγοράσει ένα έντυπο που δεν έχει σχέση με τη διδακτέα ύλη και ευτυχώς εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
 
Shock είπε:
Από τη στιγμή που το θέμα αφορά ένα περιοδικό θρησκευτικών που "αναγκαζόμασταν" να αγοράζουμε προφανώς και επικεντρωνόμαστε σε αυτό. Και ναι προφανώς βγαίνει καημός και απωθημένο, είσαι στο Retromaniax εδώ σχολιάζουμε τις αναμνήσεις μας. Φυσικά και θα υπάρχουν άτομα που θα έχουν αναμνήσεις και συναισθήματα πολύ διαφορετικά από τα δικά σου.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σίγουρα ΠΟΛΥΥΥΥΥ μακριά από το Retromaniax.
Δικαίωμα τους να έχουν τα απωθημένα τους και τις απόψεις τους. Αλλά νομίζω ότι είναι διαφορετικό να σχολιάζει κάποιο απωθημένα του στυλ " γιατί με αδίκησε ο τάδε καθηγητής " και άλλο να ξεκινάει ολόκληρη ανάλυση για θρησκευτική κατήχηση, φασισμούς , χριστιανική προπαγάνδα και άλλα απίθανα. Το φόρουμ νομίζω ότι είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί δεν αφήνει την πολιτικολογία. Αν τώρα δείχνεις ανοχή γιατί πχ συμφωνούν με τα πολιτικά σου πιστεύω, τότε αλλάζει το πράγμα...

Υ.Γ οι σχολικές εκθέσεις δηλαδή δεν είναι μέρος των αναμνήσεων; γιατί λοιπόν είναι μακρυά από το φόρουμ, τα προπαγανδιστικά κείμενα που μας έβαζαν να γράφουμε στο σχολείο πχ για την γιορτή του πολυτεχνείου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμάς ήταν εξαναγκαστική η αγορά του. Σε περίπτωση που αρνιόταν κάποιος, έμπαινε απουσία. Εάν κάποιο παιδί δεν είχε χρήματα, δεν είχε πρόβλημα να το πληρώσει η δασκάλα, αλλά και πάλι υποχρέωνε το παιδί να το πάρει.
 
RIO είπε:
Δηλαδή η φασιστική νοοτροπία όπως λες , ήταν μόνο στο θέμα των θρησκευτικών; Γιατί άμα απλώσουμε την κουβέντα για το τι θα πει καταπίεση και προπαγάνδα στα σχολεία, μπορώ να αναφέρω άπειρα παραδείγματα. Όπως το ότι το οργανωμένοι καθηγητές εδώ και 40 χρόνια κάνουν σταλινική πλύση εγκεφάλου στους μαθητές, για θέματα της νεώτερης ιστορίας. Θυμάμαι έξαλλη καθηγήτρια σε λόγο για την 28η Οκτωβρίου να αρχίσει να παραληρεί για Λαμπράκη και ανένδοτους αγώνες. Για να μην πιάσω κάτι γιορτές για το πολυτεχνείο, που μας έβαζαν μικρά παιδιά ( που δεν είχαμε καλά καλά ιδέα από πολιτική ) να γράφουμε κατά παραγγελιά εκθέσεις , που ήταν λες και έβγαιναν όλες από καρμπόν. Γενικά το όλο θέμα με αυτό το περιοδικό ξέφυγε από την αρχή, ή με διάφορα άτομα να βγάζουν τον καημό τους και τα απωθημένα τους.... :tsktsk:
Αν και το θέμα μάλλον έχει ξεφύγει λίγο, για την ιστορία να πω επάνω σε αυτό ότι γνωστοί μου που ήταν συμμαθητές, μου έχουν πει πάρα πολλές φορές για έναν καθηγητή τους που τους υποχρεώνανε να λένε αντάρτικα και κομμουνιστικά τραγούδια (Στ' άρματα στ' άρματα, Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους, τον ύμνο του ΕΛΑΣ, κλπ, κλπ..)..

Και μην το ψάχνεται πολύ... Ακόμα και από την φύση του το σχολείο είναι καθαρή προπαγάνδα!

Και εκπαιδευτικό σύστημα που το μόνο που να κάνει θα είναι να προσφέρει γνώσεις και να ανοίγει πραγματικά το μυαλό των μαθητών δεν νομίζω να υπάρχει κάπου στον κόσμο (Και ίσως και να μην υπάρξει και ποτέ.).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Δικαίωμα τους να έχουν τα απωθημένα τους και τις απόψεις τους. Αλλά νομίζω ότι είναι διαφορετικό να σχολιάζει κάποιο απωθημένα του στυλ " γιατί με αδίκησε ο τάδε καθηγητής " και άλλο να ξεκινάει ολόκληρη ανάλυση για θρησκευτική κατήχηση, φασισμούς , χριστιανική προπαγάνδα και άλλα απίθανα. Το φόρουμ νομίζω ότι είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί δεν αφήνει την πολιτικολογία. Αν τώρα δείχνεις ανοχή γιατί πχ συμφωνούν με τα πολιτικά σου πιστεύω, τότε αλλάζει το πράγμα...
Μέτρησε πόσα άτομα είπαμε ότι μας ανάγκαζαν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να αγοράζουμε το περιοδικό. Αυτό και μόνο χωρίς να το δεις πολιτικά είναι εξαναγκασμός. Από τη στιγμή που το περιεχόμενο του περιοδικού ήταν θρησκευτική κατήχηση συγκεκριμένης Θρησκείας σε παιδιά μπορεί ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Προφανώς δεν θα βγάλουμε όλοι τα ίδια αλλά το γεγονός από μόνο του δε χωρά αμφισβήτηση.

RIO είπε:
Υ.Γ οι σχολικές εκθέσεις δηλαδή δεν είναι μέρος των αναμνήσεων; γιατί λοιπόν είναι μακρυά από το φόρουμ, τα προπαγανδιστικά κείμενα που μας έβαζαν να γράφουμε στο σχολείο πχ για την γιορτή του πολυτεχνείου;
Κάπου εδώ το έχασες ή σε έχασα αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.
 
Shock είπε:
Μέτρησε πόσα άτομα είπαμε ότι μας ανάγκαζαν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να αγοράζουμε το περιοδικό. Αυτό και μόνο χωρίς να το δεις πολιτικά είναι εξαναγκασμός. Από τη στιγμή που το περιεχόμενο του περιοδικού ήταν θρησκευτική κατήχηση συγκεκριμένης Θρησκείας σε παιδιά μπορεί ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Προφανώς δεν θα βγάλουμε όλοι τα ίδια αλλά το γεγονός από μόνο του δε χωρά αμφισβήτηση.
Κάπου εδώ το έχασες ή σε έχασα αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Νομίζω ότι ξαναλέμε τα ίδια. Άλλο ο εξαναγκασμός ( αν υπήρξε βέβαια, το ότι κάποια άτομα το λένε , δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια, εξαρτάται από ποια πλευρά το βλέπεις ) και άλλο ρητορική που παραπέμπει σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, από άτομα που ξεφύτρωσαν από το πουθενά . Ρώτησα μέχρι και άτομα κάποιας ηλικίας που έζησαν τα πρώτα μετεμφυλιακά χρόνια. Ούτε ακόμα και τότε ( με την αυστηρότητα της εποχής), δεν τους υποχρέωναν να αγοράσουν παρόμοια περιοδικά. Και θα γινόταν κάτι τέτοιο στα "σοσιαλιστικά" 80ς; και αν δεν το αγόραζαν, τι θα γινόταν δηλαδή; Κάπως υπερβολικά μου ακούγονται όλα αυτά. ...

Υ.Γ δεν " έχασα " τίποτα, ήμουν πολύ σαφής. Αν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Έχω την αίσθηση ότι κάποια παιδιά εξέφρασαν την αντίθεσή τους όχι προς το περιοδικό συγκεκριμένα, αλλά προς το γεγονός ότι υπήρχαν καθηγητές που εξανάγκαζαν όλη την τάξη να το αγοράσει με απειλή αποβολής. Με αυτό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, είτε πρόκειται για το Προς τη Νίκη είτε για το Τσιπιρίπο. Είναι τουλάχιστον ύποπτο και κατάχρηση εξουσίας να υποχρεούται ο μαθητής να αγοράσει ένα έντυπο που δεν έχει σχέση με τη διδακτέα ύλη και ευτυχώς εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

Dr. SLUMP είπε:
Κι εμάς ήταν εξαναγκαστική η αγορά του. Σε περίπτωση που αρνιόταν κάποιος, έμπαινε απουσία. Εάν κάποιο παιδί δεν είχε χρήματα, δεν είχε πρόβλημα να το πληρώσει η δασκάλα, αλλά και πάλι υποχρέωνε το παιδί να το πάρει.


Τα παραπανω θυμιζουν εποχες που πηγαινε ο πατερας μου στο σχολειο και πραγματα που βλεπαμε σε ταινιες (Νομο 4000 ) , και δεν συνεβησαν ποτε αντιστοιχα περιστατικα στο 80ς σχολειο μου ή στο διπλανο που πηγαιναν φιλοι/γειτονες . Αν με ρωτουσε καποιος θα ελεγα οτι μπορει να συνεβαιναν στη Φλωρινα του Καντιωτη (no offence φλωρινιωτες retromaniax ) στα 80ς.

Σε εμας απλα για 1-2 χρονιες (1η ισως 2η γυμνασιοιυ) ηταν απολυτα προαιρετικο/εγινε καποια αναφορα χωρις πολλα πολλα το αντιστοιχο περιοδικο της " Ζωης του Παιδιου".

Ο καθενας κρινει με βαση τις προσλαμβανουσες αμεσα ή εμμεσα και με βαση αυτα εκρινα ,

Δεν αμφισβητω τα παιδια που αναφερουν αναλογα περιστατικα . Και εφοσον συνεβαιναν τετοια πραγματο στο βαθμο που συνεβαιναν ειναι απολυτα καταδικαστεα ,(και θα ελεγα το ιδιο αν προωθουσαν με το ιδιο ετσιθελικο/στανι-κο τροπο και κουπονια + περιοδικο για τον αντικαρκινικο αγωνα.)
 
RIO νομιζω οτι ο μονος που μίλησε για πολιτικα σε αυτο το topic εισαι εσυ.

συμφωνω μαζι σου παρολα αυτα αλλα το παω και ακομα παρα περα: θεωρω πως οι μαθητες δεν θα επρεπε να γεμιζουν τα μυαλα τους με πολεμους και θρησκειες. αυτα πρωτον δεν ειναι για παιδια (γι αυτο στην τηλεόραση και στα videogames υπαρχει απαγορευτικο στους ανηλικους οταν υπαρχει βιαιο περιεχόμενο) και δευτερον θα έπρεπε να τα μαθένουμε απο επιλογή και όχι εξαναγκαστικά! ουτε πολυτεχνία ουτε μεγαλέξανδρους ούτε τουρκοκρατίες είναι για τα παιδια. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλα τα παραπάνω γεγονότα δεν έχουν αξία.

ωστόσο όντως καπου νομίζω πως εχει χαθει το νόημα της συζητησης. δεν μπορεις να αμφησβητείς τα παιδικά μας ΒΙΩΜΑΤΑ σχετικα με τον εξαναγκασμο του να αγορασουμε το περιοδικο. ουτε ειμαστε ατομα που ξεφυτρωσαμε απ το πουθενα για να πουμε τα πολιτικα μας πιστεύω. μελη του φορουμ ειμαστε και λεμε τις αποψεις μας για ενα ασχημο γεγονος που βιώσαμε στα σχολικα μας χρονια.

αλλά αν πιστευεις πως αυτα που λεμε ειναι υπερβολικα και πως δεν εγιναν ετσι τα πραγματα, πια η γνωμη σου για την αναγκαστηκή προσευχή και τις χουντικες προσταγες (αναπαυση, προσοχη, ατενος) που ακουγονται μεχρι και στην πρωτη δημοτικου του 2014; μηπως να ρωτησεις και γι αυτα;

μην μας ζητας να εθελοτυφλουμε και να ξεχασουμε οσα βιώσαμε στα ελληνικα σχολεία.

δεν βρισκω κακο το να συζηταμε ηρεμα και πολιτισμενα τετοια πραγματα ακόμη και στο ρετρομανιαξ. εχει ρετρο-ενδιαφέρον να δουμε τι αποκόμισε ο καθένας μας απο το ελληνικο σχολείο και πως βλεπει τωρα τις καταστασεις που βίωσε σαν παιδι.

ίσως όμως είναι κακό να τα συζητάμε σε αυτό το topic γιατί παραείναι άκυρα τα πολιτικά (σε αντίθεση με την θρησκεία)

υγ: εγω πάντως τα σκηνικά με τα περιοδικα τα εζησα μέσα 90s και αθήνα-κέντρο :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Άλλο ο εξαναγκασμός ( αν υπήρξε βέβαια, το ότι κάποια άτομα το λένε , δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια,
RIO είπε:
Ρώτησα μέχρι και άτομα κάποιας ηλικίας που έζησαν τα πρώτα μετεμφυλιακά χρόνια. Ούτε ακόμα και τότε ( με την αυστηρότητα της εποχής), δεν τους υποχρέωναν να αγοράσουν παρόμοια περιοδικά
Εδώ λέμε τι συνέβηκε σε εμάς με άμεσο τρόπο και μας βγάζεις ψεύτες. Σου λέω προσωπικά την δική μου εμπειρία που δεν ήταν άμεσα εξαναγκασμός αλλά έμμεσος, περιθωριοποίηση δηλαδή και με λες πρακτικά ψεύτη. Ίσως και να είμαστε, άλλωστε δε ξέρεις με ποιον μιλάς στο Internet. Το να φέρνεις όμως παράδειγμα που αντικρούεται από το δικό σου επιχείρημα είναι τουλάχιστον άκυρο. Και ποιος μας λέει ότι εσύ λες αλήθεια; Πρέπει να σε αντιμετωπίσουμε με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις εμάς;

Δεν έφτανε δηλαδή το: "Σε εμένα παιδιά δεν έχει συμβεί τίποτα τέτοιο ούτε έχω ακούσει παρόμοιες καταστάσεις;" Έπρεπε να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε;

RIO είπε:
Υ.Γ δεν " έχασα " τίποτα, ήμουν πολύ σαφής. Αν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι προσπαθώ να κρατήσω τα προσχήματα και τους τόνους χαμηλά. Λέω αυτό που είναι να πω, χωρίς να προκαλέσω τον συνομιλητή μου. Πολλές φορές κάνω ότι δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα ή όπως λένε τα αφήνω να πέσουν στο πάτωμα για να περάσει η μπόρα αναίμακτα.
 
Sorry αν με τον τροπο μου συνεβαλλα να ανεβουν οι τονοι του διαλογου.

Δεν αξιζει για κανεναν "πολιτικο/ιδεολογικο/θρησκευτικο-κοσμοθεωρητικο" λογο/αιτια ,και μαλιστα τετοιου ειδικου/ηθικου βαρους απο αυτους που εφεραν την χωρα που κατοικουμε σε αυτην την κατασταση με τον ενα ή τον αλλο τροπο , να χαλουμε και να δηλητηριαζουμε την δυνατοτητα για διαλογο υψηλου επιπεδο ,που εχει κατακτησει η κοινοτητα του retromaniax .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε στο βαθος απλα παρασυρομαστε στα γραπτα μας.

Ο εξαναγκασμος (εστω και εμμεσος) να αγορασεις το "Προς τη Νικη" ειναι το ιδιο απαραδεκτος με τον εξαναγκασμο να τραγουδησεις το "Στα αρματα, στα αρματα", ειναι το ιδιο απαραδεκτο με τον εξαναγκασμο να γραψεις εκθεσεις πολιτικου περιεχομενου και ολα αυτα ειναι το ιδιο απαραδεκτα με τον τυπο που ειναι στην εδρα και ζει μονο για τη στιγμη που θα σχολασει.
 
Wally είπε:
Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε στο βαθος απλα παρασυρομαστε στα γραπτα μας.
Aκριβώς. Επειδή στο ίντερνετ δεν βλέπεις τον συνομιλητή, είναι εύκολο να παρεξηγήσεις κάποια πρόταση και να ξεφύγεις την κουβέντα. Εγώ το σταματώ εδώ.
 
συμφωνω με τους αποπανω! θα επρεπε ολα αυτα να μενουν μακρια απο τα παιδιά μπας και αυτος ο τοπος γλιτωσει καποτε την διάλυση... μα οπως ειδαμε και σε προηγουμενη σελιδα του θεματος, ακόμα συνεχίζονται ολα :D ακομη και το περιοδικο!
 
@Wally

Ε καλά και εσύ τα ισοπέδωσες όλα. Πολιτική ίσων αποστάσεων και εδώ; :)

Εγώ θα το πω λίγο διαφορετικά:

Είμαστε σε μια ηλικία που κάποια πράγματα, βιώματα θα έλεγα, δεν μπορούμε να τα δούμε τόσο αποστειρωμένα όσο "ζητάνε" οι κανονισμοί του Retromaniax.

Εδώ μπορούμε να κάνουμε τρία πράγματα:

-Να τα αποφύγουμε. Θα είναι σαν να αποφύγουμε να γράψουμε την ιστορία μας και το Retromaniax καταγράφει την ιστορία που δε θα βρείτε σε κανένα βιβλίο μέσα από τη ματιά των μελών του.

-Να τα καταγράψουμε όπως έγιναν. Απλά αδύνατον, ας πούμε ότι απλά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που δεν χρωματίζει.

-Να τα καταγράψουμε όπως τα είδαμε μέσα από τα γυαλί της προσωπικότητας που έχουμε πλέον χτίσει με όλα τα βιώματα μας από τότε. Αυτή είναι η μόνη επιλογή που μένει αλλά δυστυχώς είναι τόσο δύσκολη όσο και η δεύτερη. Όχι γιατί είναι δύσκολη η καταγραφή αλλά γιατί ακόμα δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας.

PS. Όλη αυτή η κουβέντα είναι προσωρινή σβηστούν τα off-topic.
 
Shock είπε:
@WallyΕ καλά και εσύ τα ισοπέδωσες όλα. Πολιτική ίσων αποστάσεων και εδώ; :)

Εγώ θα το πω λίγο διαφορετικά:

Είμαστε σε μια ηλικία που κάποια πράγματα, βιώματα θα έλεγα, δεν μπορούμε να τα δούμε τόσο αποστειρωμένα όσο "ζητάνε" οι κανονισμοί του Retromaniax.

Εδώ μπορούμε να κάνουμε τρία πράγματα:

-Να τα αποφύγουμε. Θα είναι σαν να αποφύγουμε να γράψουμε την ιστορία μας και το Retromaniax καταγράφει την ιστορία που δε θα βρείτε σε κανένα βιβλίο μέσα από τη ματιά των μελών του.

-Να τα καταγράψουμε όπως έγιναν. Απλά αδύνατον, ας πούμε ότι απλά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που δεν χρωματίζει.

-Να τα καταγράψουμε όπως τα είδαμε μέσα από τα γυαλί της προσωπικότητας που έχουμε πλέον χτίσει με όλα τα βιώματα μας από τότε. Αυτή είναι η μόνη επιλογή που μένει αλλά δυστυχώς είναι τόσο δύσκολη όσο και η δεύτερη. Όχι γιατί είναι δύσκολη η καταγραφή αλλά γιατί ακόμα δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας.

PS. Όλη αυτή η κουβέντα είναι προσωρινή σβηστούν τα off-topic.
αφου θα σβηστουν τα offtopic, πες μου γιατι δεν μπορω να αφησω thanx στα ποστς ενω πριν μπορουσα?? πιστευω αφησες το καλυτερο ποστ και θελω να σου αφησω thanks :p
 
Shock είπε:
@WallyΕ καλά και εσύ τα ισοπέδωσες όλα. Πολιτική ίσων αποστάσεων και εδώ; :)


Aardvark είπε:

Λοιπον εχουμε



Amstrad MP1/MP2 modulator--Check



Amstrad TV-Tuner--Check



Amstrad DD1 FDD--Check



Λειπει η DK-Tronics εξωτερικη μνημη αλλα μεχρι να την αποκτησω ας πουμε οτι ηθελα τα μασινακια μου να εχουν το logo της
Amstrad !!

 

 


Προβολή συνημμένου 113110



Wally είπε:
Ψαρωτικο. Ωραιος και πληρης

E αντε μετα να διαφωνησεις (με τον Shock) :D .
 
Κατόπιν συζήτησης και προσεκτικής μελέτης του θέματος αποφασίσαμε να επαναφέρουμε τα edits και τα ποστ που διαγράφηκαν και είναι εντός των κανονισμών. Ωστόσο στην παραμικρή νύξη για οποιαδήποτε θρησκευτική ή πολιτική αναφορά το θέμα θα κλειδωθεί.
 
Eίναι πολύ εύκολο να παρασυρθεί κανείς από δικές του πεποιθήσεις και ιδεολογίες μέσα σ'ένα φόρουμ. Κι εγώ αν άφηνα τον εαυτό μου ελεύθερο, θα έβγαζα έναν χείμαρρο ιδεολογίας, αλλά με το retromaniax δεν το κάνω και κρατιέμαι αναγκαστικά, όσο δύσκολο κι αν μου είναι. Εντάξει, άνθρωποι είμαστε, τα πιστεύω μας φαίνονται πολλές φορές μέσα από τα λόγια μας, αλλά είναι άλλο να φαίνονται απλές νύξεις κι άλλο να εκφράζονται τόσο καθαρά, ώστε να καταλαβαίνω και σε ποιά ιδεολογία ανήκει ο καθένας. Κι εγώ έχω μεγάλη οργή με τη θρησκευτική ιδεολογία που πρεσβεύει το συγκεκριμένο περιοδικό και με τις τακτικές που εφαρμόστηκαν, γιατί έχω υποφέρει πολύ από όλα αυτά, αλλά κρατήθηκα επίτηδες και δεν την έβγαλα πολύ όταν απάντησα στο θέμα. Επίσης κρατιέμαι πολύ να μην μιλήσω, όταν βλέπω άτομα να εκφράζουν πολιτικές πεποιθήσεις αντίθετες με τις δικές μου. Το σωστό είναι να μην κάνει κάποιος την αρχή, γιατί αν την κάνει κι εσύ διαφωνείς, είναι τρομερά δύσκολο να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό. Κι αν δεν μιλήσεις, θα μείνουν μόνο τα σχόλια του ατόμου με το οποίο δεν συμφωνείς, και μετά απόλυτη σιωπή, η οποία σε δυσκολεύει τρομερά και σε προκαλεί να μιλήσεις. Γι'αυτό θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιοι δεν έκαναν ποτέ την αρχή, για να μη βάλουν και τους υπόλοιπους σ'αυτή τη δοκιμασία. Αν και είμαι αρκετά αντιδραστικό άτομο, οι κανονισμοί του φόρουμ λειτουργούν σαν χαλινάρι για μένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RESPECT για το αποπάνω post!!!
 
Διάβασα βιαστικά το θέμα. Αν και συμφωνώ ότι το κάθε τι πρέπει να κρίνεται σύμφωνα με την εποχή του, και τότε (τέλη δεκαετίας 60 - αρχές 70) που θυμάμαι εγώ το αγοράζαμε όχι γιατί το θέλαμε ή γιατί μας άρεσε αλλά γιατί ήμασταν αναγκασμένοι. Η διαφορά μεταξύ τότε και τώρα έγκειται στο ότι τότε (επί δικτατορίας) οι θρησκόληπτοι δάσκαλοι και οι καθηγητές είχαν τη δύναμη να μας αναγκάζουν. Όπως και το κατηχητικό ήταν υποχρεωτικό έτσι και η αγορά αυτών των περιοδικών. Φυσικά μπορούσες να αρνηθείς. Αλλά θα έπαιρνες κακό βαθμό στα θρησκευτικά και θα ήσουνα "σημαδεμένος".

Έχω περιέργεια όμως που μπορούν να μου ικανοποιήσουν οι αναγνώστες των κατοπινών δεκαετιών. Εξακολουθούσε να είναι πιο θρησκόληπτο το "Προς τη Νίκη" από τη "Ζωή του παιδιού"? Ή είχε κάαααπως μετριάσει τη στάση του?

Εξηγούμαι.... Την εποχή εκείνη, ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος ήταν της Ζωής, ενώ ο δεσπότης της περιοχής που μέναμε ήταν του Σωτήρα. Αυτές οι δύο αδελφότητες μόνο χριστιανικά αισθήματα δεν είχαν η μία προς την άλλη... επικρατούσε άγριος ανταγωνισμός για επιρροή (και λεφτά επομένως). Έχω πολλές ιστορίες να πω γι' αυτά, αλλά δεν είναι του παρόντος. Οι περισσότεροι θεολόγοι, λόγω δεσπότη, ήταν σωτηρικοί, αλλά υπήρχε κι ένας Ζωικός. Επειδή κανείς δεν ήξερε ποιον καθηγητή θα έχει, των φρονίμων τα παιδιά αγόραζαν και τα δύο. Κι επειδή εγώ αν μου πέσει έντυπο στο χέρι το διαβάζω κι ας είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος, τα διάβαζα.

Η "Ζωή" ήταν πιο ανάλαφρο έντυπο, και η θρησκευτική της προπαγάνδα ήταν λίιιγο καλυμμένη. Είχε κάποια θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος, ας πούμε. Γενικά διαβαζόταν σχεδόν ευχάριστα. Αντίθετα το "Προς τη Νίκη"ήταν πολύ πιο βαρύ και υπερσυντηρητικό και είχε αποκλειστικά θρησκευτικά θέματα, ιστορίες από τη Βίβλο και πιο χοντροκομμένη προπαγάνδα. Θα έλεγα ότι η Ζωή υποσχόταν Παράδεισο, η Νίκη απειλούσε με Κόλαση :) .

Αυτό αντιστοιχούσε και με τις θέσεις των σχετικών παραεκκλησιαστικών οργανώσεων, διότι ο Σωτήρας ήταν πολύ πιο σκληροπυρηνικός. Ακόμη και οι οικογένειες διέφεραν. Οι γυναίκες των Ζωικών ήταν ντυμένες σεμνά μεν αλλά φυσιολογικά. Οι Σωτηρικές ήταν πάντα στερεότυπες θεούσες (κώτσος, κάλτσα με ραφή, περπάτημα πάπιας κλπ)

Συνέχισε να υπάρχει αυτή η διαφορά και μετά? Ή προσαρμόστηκαν?
 
Πίσω
Μπλουζα