Ρετρό πλανόδιοι

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Θυμάμαι να περνάνε από τη γειτονιά οι εξής πλανόδιοι:

ο κουλουράς, η κυρία που πουλούσε λουλούδια - γαρύφαλλα κυρίως, ο παγωτατζής, ο καρεκλάς (που επιδιόρθωνε τις ψάθινες καρέκλες), ο λαχειοπώλης, ο γανωτής (που καθάριζε κιόλας τα τηγάνια), ο τροχατζής (για τα ψαλίδια και τα μαχαίρια), ο αρκουδιάρης (που τραβολογούσε μια καημένη αρκουδίτσα), ο πλασιέ ασημικών-χρυσαφικών-κρυστάλλινων ποτηριών και βιβλίων όπως έχει ήδη αναφερθεί, καθώς και τα γαϊτανάκια τις αποκριές.
 
Υπήρχε κ ο γιαουρτάς με το τρίκυκλο και τα πήλινα κεσεδάκια :p

Σε καμμιά δεκαριά χρόνια ελπίζω να μην κάνουμε retro τους Πακιστανούς, Κινέζους και Αφρικανούς...
 
Αυτή που θυμάμαι έντονα ήταν η λουλουδού με τη μεγάλη ψάθινη καλάθα στους όμους γεμάτη γλαδιόλες και γαρίφαλα...

Περνούσε 3 φορές από τη γειτονιά μας και την έβλεπα μέχρι και πριν από 20 περίπου χρόνια...

Ο κουλουράς έχει σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να περνά από τη γειτονιά μας αλλά τον βλέπω συχνά με την τάβλα με τα κουλούρια κάτω στο κέντρο λίγο πριν τη Βικτώρια... Κάποτε, (εκεί... περίπου στο νηπιαγωγείο ίσως και λίγο πριν) τον θαύμαζα πολύ... νόμιζα πως ήταν ο πιο δυνατός άνθρωπος στον κόσμο αφού μπορούσε να περπατά με γοργό αλλά σίγουρο βήμα με την τάβλα στο κεφάλι. Με τη γιαγιά μου περιμέναμε πως και τι να περάσει από το στενό για να μου πάρει κουλούρι.

Επίσης, τακτικότατος από τη γειτονιά ήταν ο ψαράς: γαύρος, μαρίδα σκουμπρί... με την κλασική ζυγαριά (που μάλλον ψιλοέχανε :D ) ενώ τα απογεύματα παρέα μας έκανε ο λατερνατζής: ένας παπούς μεγάλος σε ηλικία που κουβάλαγε τη μεγάλη στολισμένη λατέρνα και το καρεκλάκι όπου την έναπόθετε ενώ συχνά τον συνόδευε και άλλος ένας κύριος πιό νεαρός...
 
Juanita είπε:
Αυτή που θυμάμαι έντονα ήταν η λουλουδού με τη μεγάλη ψάθινη καλάθα στους όμους γεμάτη γλαδιόλες και γαρίφαλα... Περνούσε 3 φορές από τη γειτονιά μας και την έβλεπα μέχρι και πριν από 20 περίπου χρόνια...

Ο κουλουράς έχει σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να περνά από τη γειτονιά μας αλλά τον βλέπω συχνά με την τάβλα με τα κουλούρια κάτω στο κέντρο λίγο πριν τη Βικτώρια... Κάποτε, (εκεί... περίπου στο νηπιαγωγείο ίσως και λίγο πριν) τον θαύμαζα πολύ... νόμιζα πως ήταν ο πιο δυνατός άνθρωπος στον κόσμο αφού μπορούσε να περπατά με γοργό αλλά σίγουρο βήμα με την τάβλα στο κεφάλι. Με τη γιαγιά μου περιμέναμε πως και τι να περάσει από το στενό για να μου πάρει κουλούρι.

Επίσης, τακτικότατος από τη γειτονιά ήταν ο ψαράς: γαύρος, μαρίδα σκουμπρί... με την κλασική ζυγαριά (που μάλλον ψιλοέχανε :D ) ενώ τα απογεύματα παρέα μας έκανε ο λατερνατζής: ένας παπούς μεγάλος σε ηλικία που κουβάλαγε τη μεγάλη στολισμένη λατέρνα και το καρεκλάκι όπου την έναπόθετε ενώ συχνά τον συνόδευε και άλλος ένας κύριος πιό νεαρός...
Εσύ μήπως θυμάσαι ότι φωνάζαμε τον καρεκλά και μετά κρυβόμασταν, κι αυτός έψαχνε να βρει ποιός τον χρειάζεται;;;;;;; (smaily με σκέτη ντροπή δεν υπάρχει οπότε φαντάσου το)
 
krios είπε:
Εσύ μήπως θυμάσαι ότι φωνάζαμε τον καρεκλά και μετά κρυβόμασταν, κι αυτός έψαχνε να βρει ποιός τον χρειάζεται;;;;;;; (smaily με σκέτη ντροπή δεν υπάρχει οπότε φαντάσου το)

Εμμμμμ...

Είσαι σίγουρη πως ήμασταν εμείς;;;
 
vangel είπε:
Υπήρχε κ ο γιαουρτάς με το τρίκυκλο και τα πήλινα κεσεδάκια :p
Σε καμμιά δεκαριά χρόνια ελπίζω να μην κάνουμε retro τους Πακιστανούς, Κινέζους και Αφρικανούς...
''Γιαουρτι προβειο παραδοσιακο''
 
Εγω θυμαμαι στον Πειραια εναν πλανοδιο να πουλαει σαλεπι και να φωναζει

<<Σαλεεεεπ...... Σαλεπιιιιιιιιιιιιιι!!!>>

Και εναν παππου να πουλαει φυστικια και αμυγδαλα τον οποιος καπου τον ειδα προσφατα πολυ γερασμενο αλλα χαρηκα πολυ...

<<Φωναζε Αμυγδαλααααα παιδιαααααααααα, απο την Χιο ειναι παιδιααααα!>>
 
circleag είπε:
....
<<Φωναζε Αμυγδαλααααα παιδιαααααααααα, απο την Χιο ειναι παιδιααααα!>>


Ααααχχχχ... αμυγδαλάκι χιώτικο, φρεσκοξεφλουδισμένο πάνω σε πάγο kai με λίγο αλάτι;;;;

Που είναι, να πάρω κανένα τρίκιλο... ::)
 
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καστανάδες και μερικοί που πουλάνε ξηρούς καρπούς σε χάρτινα μικρά σακουλάκια, γλυφιτζούρια κόκκορες, μαλλί της γριάς και παιχνίδια ''ρόδα'' και πεταλούδα (αυτά που τα σέρνεις). Όσον αφορά το τελευταίο όταν ήμουν 1,5 έτους το ζήτησα φωνάζοντας στη μάνα μου: σέλω πουκιάνα (δηλ. πεταλούδα). Πάλι ρεζίλι γίναμε...
 
Juanita είπε:

Ααααχχχχ... αμυγδαλάκι χιώτικο, φρεσκοξεφλουδισμένο πάνω σε πάγο kai με λίγο αλάτι;;;;

Που είναι, να πάρω κανένα τρίκιλο... ::)

:D :D:D:D

Καθως ειμαι απο Χιο εχω τα κονε να σου φερω φρεσκα εαν γινει καποια στιγμη κανενα reunion του Retromaniax ;)

Εμμ, πως !!! Να μην πλασαρουμε και τα προιοντα απο την πατριδα :D
 
[οφ τόπικ] Χιώτης και εσύ;;;;;
Laie_23.gif


Βρε, τα λένε αυτά από την αρχή!!! :D

Πότε είπες πως (πας και) έρχεσαι από το νησί;;;

Κύριε τελετάρχααααα... Κανονίστε συνάντηση!!!

[/οφ τόπικ]
 
Κριε, μαλλον εισαι 45+ , κι εκει που νομιζα οτι ειμαι ο μεγαλυτερος εδω μεσα!

Η χουντα εκανε ενα καλο, καταργησε τον αρκουδιαρη γυφτο. τιποτε αλλο. εγω ως πιτσιρικας τοτε ηδη λυπομουν το ζωο. κατα τα αλλα, ειχαμε μεχρι και παστελα οπου το παστελι γινοταν με μελι και οχι γλυκοζη οπως σημερα και φυσικα δεν παιζοταν. το κουλουρι στανταρ κι ενας λαρισαιος με γιαουρτι που φωναζε 'γιαααρτεεεε΄. το στραγγισττο του επισης εκπληκτικο.

Αυτα για σας που δε γνωρισατε το τελος των σιξτις (68-69). Καλα τα 80ς, καλυτερες ομως οι προηγουμενες 10ετιες
 
και όμως είσαι!

tolis είπε:
Κριε, μαλλον εισαι 45+ , κι εκει που νομιζα οτι ειμαι ο μεγαλυτερος εδω μεσα!
Η χουντα εκανε ενα καλο, καταργησε τον αρκουδιαρη γυφτο. τιποτε αλλο. εγω ως πιτσιρικας τοτε ηδη λυπομουν το ζωο. κατα τα αλλα, ειχαμε μεχρι και παστελα οπου το παστελι γινοταν με μελι και οχι γλυκοζη οπως σημερα και φυσικα δεν παιζοταν. το κουλουρι στανταρ κι ενας λαρισαιος με γιαουρτι που φωναζε 'γιαααρτεεεε΄. το στραγγισττο του επισης εκπληκτικο.

Αυτα για σας που δε γνωρισατε το τελος των σιξτις (68-69). Καλα τα 80ς, καλυτερες ομως οι προηγουμενες 10ετιες
Είμαι ακριβώς σαράντα. απλά σε κάποιες γειτονιές υπήρξαν αρκουδιάρηδες μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ΄70. :D
 
Juanita είπε:
[οφ τόπικ] Χιώτης και εσύ;;;;;
Laie_23.gif

Βρε, τα λένε αυτά από την αρχή!!! :D

Πότε είπες πως (πας και) έρχεσαι από το νησί;;;

Κύριε τελετάρχααααα... Κανονίστε συνάντηση!!!

[/οφ τόπικ]

[/οφ τόπικ 2]

Καλε μην μου πεις οτι εισαι απο την Χιο και εσυ;;

Ειναι και αλλα παιδια απο Χιο εδω;

Συναντηση θα ηθελα παρα πολυ να γνωρισω ολα τα παιδια οποτε και αν γινει,αν και ειμαι καινουργιος και δεν ξερω εαν οι συναντησεις ειναι για τα πιο γνωστα μελη του φορουμ. Ισως πρεπει να καλοπιασω τον Κο Τελεταρχα με αμυγδαλα απο την Χιο :D ¨και να τον γλυκανω λιγο! :D

Καποια στιγμη αμα με δειτε με κανενα καροτσακι γεματο αμυγδαλα σε καμια συναντηση εγω θα ειμαι !!! :D :D:D

[/οφ τόπικ 2 ΤΕΛΟΣ]
 
Θυμάμαι μόνο τους πλανόδιους που πουλούσαν καρέκλες,τραπέζια,λουλούδια,καρπούζια όπου περνάνε και τώρα,αλλά έχουν μειωθεί σε σχέση με παλιά!!!!!!!!!Τον παγωτατζή και τον λουλουδά μόνο από playmobil
 
Ο Σαμαλάς: :D

Ποδήλατο με μόντα γυάλινη βίτρίνα και μέσα σάμαλι και άλλα σιροπιαστά γλυκά...

Επίσης, ο ανθρωπάκος με τον γαϊδαράκο που πουλούσε τσίτσιρι - (αγίνωτα ρεβύθια) - κλαράκια πράσινα με πράσινο καρπό - τρώγωνταν ωμά, έχω 20 χρόνια να φάω...
 
Πωπωωω! Dino μου ανοιξε η ορεξη :D ειδικα το τσίτσιρι δεν το εχω ξανακουσει ποτε μου, αραγε ηταν ωραιο ;;;

Θελω σαμαλιιιιιιιιιιι μπουχουχουυυυυ
 
Ειδικά αν ήταν ζουμερά, ήταν άλλο πράμα!!! :)

Βρίσκονταν μέσα σε φλοιό τον οποίο τον έσπαγες και έκανε "φλοπ"!!!
 
DINO είπε:
Ο Σαμαλάς: :D Ποδήλατο με μόντα γυάλινη βίτρίνα και μέσα σάμαλι και άλλα σιροπιαστά γλυκά...

Εδώ ακόμα μπορεί κανείς να τον βρεί... τον χειμώνα!

Επίσης, ο ανθρωπάκος με τον γαϊδαράκο που πουλούσε τσίτσιρι - (αγίνωτα ρεβύθια) - κλαράκια πράσινα με πράσινο καρπό - τρώγωνταν ωμά, έχω 20 χρόνια να φάω...
Όμολογώ ότι αυτόν δεν τον ήξερα :xm:

Όμως ξεχάσατε τον παλιατζή (και αυτός ακόμα ύπαρχει) όπως και

η λατέρνα υπάρχει (σπανίως, αλλά συμβαίνει)!
 
tolis είπε:
Αυτα για σας που δε γνωρισατε το τελος των σιξτις (68-69). Καλα τα 80ς, καλυτερες ομως οι προηγουμενες 10ετιες
Aυτό νομίζω λίγοι το αμφισβητούν... ;) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα