Ρετρό ποτο-καταστάσεις !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.043
Ας θυμηθούμε ορισμένες συνήθεις/τάσεις/φράσεις,

σχετικά με ποτά, από τα εκρηκτικά 80'ς :

1. Ουίσκυ σκέτο, σε ψηλό ποτήρι !

2. Η φράση "βάλε ένα διπλό".

Άραγε πόσο καιρό έχουμε να την ακούσουμε ζωντανά ;
 
Σε μια ταινία του 80 με σχολεία κλπ., νομίζω οτι έπαιζε ο Παύλος Ευαγγελόπουλος, είχε πάει η παρέα σε μια ντίσκο και έπιναν τα ποτά με το καλαμάκι. Δεν θυμάμαι την ταινία, πάντως ήταν από τις πρώιμες σχολειο-ταινίες. Ακου εκεί με το καλαμάκι
 
Πελάτης: Ένα Whiskey.

Σερβιτόρος/barman: On the rocks; (εννοώντας με πάγο; )
 
Ένα βερμούτ παρακαλώ........
 
@ maxouli: Αναφέρεσαι στην ταινία "Σούπερ λύκειο".

Εκτός του ότι έπιναν τα ποτά με το καλαμάκι, ο ένας από τους πρωταγωνιστές είχε πάρει στη ντίσκο ποτά από το σπίτι του (!) τα οποία παρουσίασε στην παρέα ως "οινόπνευμα made in κυρά Κατίνα"!!!
 
Βερμουτ ειδα μια φορα στη ζωη μου, στο παρτυ ενος θειου μου... επειδη δεν ειχα τι αλλο να κανω, εβαζα κοκα κολα και εκανε μια παραξενη αφρωδη ενωση :)

Πουκυ τι ειναι το αβαταρ σου;
 
nessie είπε:
@ maxouli: Αναφέρεσαι στην ταινία "Σούπερ λύκειο". Εκτός του ότι έπιναν τα ποτά με το καλαμάκι, ο ένας από τους πρωταγωνιστές είχε πάρει στη ντίσκο ποτά από το σπίτι του (!) τα οποία παρουσίασε στην παρέα ως "οινόπνευμα made in κυρά Κατίνα"!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑ αυτή η ταινία είναι. Αλλά αυτό με το MIK (made in Katina) δεν το θυμόμουν.

Επίσης κάτι άλλο που θυμήθηκα είναι στην ταινία Ο ζιγκολό της Αθήνας με τον Διονύση Ξάνθο, που παραγγέλνει νες παγωμένο.
 
Maxouli σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο !

Να αναφέρουμε και τη θρυλική φράση :

"Ένα ουίσκυ, με λίγο πάγο και κοκα-κόλα"

(από το τραγούδι και την ταινία του Γ.Φλωρινιώτη, ο τραγουδιστής και το κορίτσι του μπαρ")
 
ρε γαμώτο δε βρίσκω τη σκηνή με το Μουστάκα να παραγγέλνει ποτό , στο "Ροζ γάτο"...

όλα τα λεφτά!
 
Θυμάμαι πως τα άτομα με "κύρος" μεσα στο μαγαζι, απλά έκαναν ενα διακρητικό νόημα και έλεγαν "το δικό μου" εννοόντας το ποτό που έπιναν συνέχεια.
 
Το υπέρτατο ρετρό ποτό είναι το Batida De Coco (εγώ τη καρδιά μου δε τη δανείζω με τόκο or something...).

Με γάλα ή χωρίς, πάντα με πάγο, αραχτός στο εξοχικό με τα πόδια πάνω στο τραπέζι διαβάζοντας αφιέρωμα στο Elite στο MicroMad.

Ααρρρρρρρρ
 
Καλοκαίρι 1993, τελείωνα το Λύκειο. Το ποτό μου ήταν ούζο - πορτοκάλι και τα τσιγάρα μου Άσος σκέτο....!

Ααααα... και μπανάνα - βύσινο ο χυμός που προτιμούσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που το είπες:

Ούζο-Sprite, περάσαμε μια τρελλή εβδομάδα στην Πάρο το 1993 ή '94 επιβιώνοντας με αυτό και (σχεδόν...) μόνο.

Φτηνό (500 δρχ νομίζω, πάντως σίγουρα ακόμα και η μπύρα είχε περισσότερο), σε μεγάλο ποτήρι (οπότε κράταγε κάμποσο) και καθαρό (κανένας δεν νόθευε το ούζο γιατί δεν είχε κατανάλωση στα μπαρ σαν τα ουίσκι και τις βότκες). :)
 
εγώ πίνω πολύ ούζο-κόκα κόλλα (κολά-ουζό), μια συνταγή που άκουσα απο ένα νταλικέρη σε καφενείο της Κρήτης.
 
VAT 69 :)

Έχω να το συναντήσω, χρόνια και ζαμάνια!
 
εγώ το πίνω συχνά. Σε πληροφορώ οτι κυκλοφορεί κανονικοτατα!
 
Ένα Cinzano Bianco και ένα Undeberg (το ποτό για μετά το φαγητό!) παρακαλώ...
 
Rosso Antico !

a_379.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα