Ρετρό ποτο-καταστάσεις !

Στις εξόδους μου στο στρατό έπινα σφηνάκια Peach Schnapps με βότκα.

Fruit Punch χωρίς αλκοόλ έχω πιει αρκετά πρόσφατα.

Θυμάται κανείς τα "δώρα Ουζούνης"? Ήταν μπουκάλια που έμοιαζαν με αρχαία κτίρια, διακοσμημένα με κίονες, και υπήρχε σε ούζο και μπράντυ.
 
manos311 είπε:
(...)
Θυμάται κανείς τα "δώρα Ουζούνης"? Ήταν μπουκάλια που έμοιαζαν με αρχαία κτίρια, διακοσμημένα με κίονες, και υπήρχε σε ούζο και μπράντυ.
Μπράβο!!! Πού τα θυμήθηκες! Ήμουν παιδάκι όταν μας είχαν φέρει σε κάποια επίσκεψη τέτοιο δώρο!.... Δυστυχώς δε διασώθηκε!

Μήπως έχεις καμιά φωτογραφία???
 
D@redevil είπε:
Μπράβο!!! Πού τα θυμήθηκες! Ήμουν παιδάκι όταν μας είχαν φέρει σε κάποια επίσκεψη τέτοιο δώρο!.... Δυστυχώς δε διασώθηκε!
Μήπως έχεις καμιά φωτογραφία???
Zητησατε φωτο?? :D

Untitled.jpg

Πηγη:http://www.flickr.com/photos/luc1102/346924216/sizes/z/in/photostream/
 
@Angel_Grig: Είσαι ο θεός μου! :flower:

Το τέρμα δεξιά, το κόκκινο μας είχαν φέρει!

:worship:
 
Νομίζω πως υπάρχει ακόμα ένα τέτοιο ή παρόμοιο στο εξοχικό! Το Πάσχα θα το δω με σιγουριά!
 
Κρασιά Δεμέστιχα, Santa Helena, Apelia
 
Οι μινιατούρες της μαμάς, κάποιες από 60-70

DSCF4515.jpg

DSCF4516.jpg
 
Λοιπόν, τώρα που είδα τα μπουκάλια, τι με θύμησες! :D

Είμαι περί τα 6-7 (το πολύ!) και εκείνο το διάστημα, συνηθίζαμε να πηγαίνουμε επίσκεψη στους κουμπάρους των γονιών μου!.... Μιλάμε για 1986-1987 περίπου!....

Οι άνθρωποι έχουν 2 παιδιά ηλικίας (τότε) 15-16 ετών και τα παιδιά μάζευαν μινιατούρες ποτών!

Τι τα θες - εγώ βαριόμουν την επίσκεψη... Ήμουν και πολύ μικρή για ν' ασχοληθούν και να παίξουν μαζί μου, οπότε μ' αφήναν στο δωμάτιό τους και βγαίναν για καφέ!....

Όμως!. Στα ραφάκια άφηναν αφύλακτες τις μινιατούρες - ειδικά αυτές που ήταν Snaps (δεν ξέρω αν τα θυμάστε! Ήταν με γεύση φρούτων - θυμάμαι χαρακτηριστικά το Snaps ροδάκινο!), τις δοκίμασα μια φορά και μετά τις κατέβαζα σαν νεράκι! :D

Μόλις τελείωσαν τα Snaps, δοκίμασα και τα Ballantines και ό,τι άλλα ξύδια κυκλοφορούσαν πάνω στο ραφάκι και μέχρι εκεί που έφτανα!

Μέχρι σήμερα, δεν τους έχω εξηγήσει πώς άδειαζαν οι μινιατούρες. Ελπίζω να μην είναι μέλη του φόρουμ! :biglaugh:
 
"Ούζο Τσάνταλη, περνάς απέναντι" θυμάστε τη διαφήμιση; Εγώ τα ποτά που έπινα στα κλαμπ ήταν βότκα πορτοκάλι, Β52, Black Russian και κάποιες φορές Sex on the beach και Pina Colada. Αλλά το καλύτερο είναι το Blue Curacao με το μπλε χρώμα του. Μια φορά ήπια και από τα "μπερδεμένα" όπως ο Μουστάκας στο Ροζ Γάτο και ψιλοζαλίστικα. Θυμάμαι στην κάβα των γονιών μου ένα λικέρ Eoliki με γεύση καφέ και ένα σετ Σάκε με τα ποτηράκια που τους είχαν κάνει δώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα