Ρετρό προβλήματα!

- Θα με παίξουν τα αγόρια στο ποδόσφαιρο?

- Γιατί με βάλανε τέρμα?

- Η μπάλα καρφώθηκε πάνω στο δέντρο. Ποίος θα την κατεβάσει?

- Μου λείπει ένα γραμματόσημο από τη σειρά αυτή και το έχει ο τάδε και δεν το ανταλλάζει :(

- Μου είπε η μαμά μου να μην παίξω με αυτά τα ρούχα στα χώματα και γω το έκανα χάλια :p
 
-βγηκε ο μαγνητης απο την μπανικη κασετινα Transformers μου

-βαριεμαι να σηκωθω να αλλαξω καναλι

-ποια απο τις δυο οψεις του Converse "ντουμπλφας" μπασκετικου σετ να διαλεξω σημερα?

-Molten ή Spalding?

-τα Quickshot II+ (με μικρο-switches) μου φτουρανε 2 βδομαδες (ή ενα Daley Thomson's Super Test session)

-πως θα κατανειμω ορθολογικοτερα τις 3 ωρες που μου εχουν απομεινει πριν περασω το οριο των 50 απουσιων? (ενω ερχονται τα...Χριστουγεννα)

-Φτου! Ξεχασα τα μεταλικα κουμπια της γιαγιας για το εισητηριο και τωρα πως θα κατεβω Θησειο με το 230?

-Ασπρα ή μαυρα κορδονια στις Marten's? Οι αποψεις περι ιδεολογικης χροιας της καθε επιλογης διιστανται...

-R Tape loading error, 0:1
 
- Ρε το &&&000@@@88@@@$$ [ :sealed: :sealed:] το φάντασμα, πάλι μού έφαγε τον Πάκμαν !!!

- Μού λείπει το αυτοκόλλητο χαρτάκι με τον Βένο του Άρη για να συμπληρώσω το άλμπουμ Πανίνι - Ελληνικό Πρωτάθλημα 1982 !!! Πού θα το βρω ???

- Εκείνο το παιδάκι έχει το χαρτάκι με τον Βένο !!! Αν του προσφέρω 20 χαρτάκια, από αυτά που έχω διπλά, θα μού το δώσει ???

- Οι Manowar μήπως είναι καλύτεροι από τους Iron Maiden ???

Τα παρακάτω "προβλήματα" δεν είναι ευχάριστα :cry: :cry::

- Όχι ρε συυυ !!! Γιατί να φύγει τόσο νέος, και μάλιστα μόλις αυτός και το συγκρότημά του έβγαλαν αυτόν τον φοβερό δίσκο Master Of Puppets, που τον έχουμε "λιώσει" στο πικάπ παίζοντάς τον δυνατά !!! [αυτό το 1986 μόλις διαβάσαμε στο περιοδικό ΑΓΟΡΙ το μικρό άρθρο του Γιάννη Κουτουβού με το οποίο μάς πληροφόρησε ότι ο μπασίστας των Metallica, o Cliff Burton, σκοτώθηκε ... ] ....

- Όχι ρε συυυυ !!! Και μόλις ανακάλυψα τα τραγούδια του, τα οποία έχω λατρέψει [κι αυτό το 1986, όταν διαβάσαμε στο τόοοτε τεύχος του περιοδικού Heavy Metal ότι ο Phil Lynott πέθανε ... ] ...

- Όχι, όχι, δεν είναι δυνατόν !!! Κύριε, πείτε μου ότι είναι ψέματα, ότι οι πληροφορίες σας είναι λάθος !!! [αυτό το Δεκέμβριο του 1990, όταν ήμουν πρωτοετής φοιτητής στη θεσσαλονίκη : Βρισκόμουν στο Περίπτερο της Δ.Ε.Θ., όπου επρόκειτο να δώσει συναυλία ο Jack Bruce, και στο διπλανό κάθισμα καθόταν ένας 40-45χρονος κύριος, με τον οποίο έπιασα κουβεντούλα !!! Και καθώς "ρουφούσα", ως εκστασιασμένος 18-19χρονος, τις ιστορίες του για τα στέκια των ροκάδων στη Σαλονίκη στα 70ς, για τις συναυλίες των Poll και των Πελόμα Μποκιού στο Παλέ Ντε Σπορ το 1972 κι άλλα συναφή, μού λέει : 'ξέρεις μικρέ, σήμερα πέθανε ο Παύλος Σιδηρόπουλος" .... ] ...
 
-Θέλω να πάρω την συμμαθήτριά μου τηλέφωνο, αλλά έχει αυστηρούς γονείς.
 
Kambia είπε:
- Έχουμε να πάμε επίσκεψη και θα χάσω τον Μαγκάιβερ
-Έχει το τελευταίο επεισόδιο της "Σκλάβα Ιζάουρα" και ο ξάδελφος, στο σπίτι του οποίου παραθερίζουμε, θέλει να δει "Μαγκάιβερ" στο άλλο κανάλι :p

-Είμαι απογευματινή και σήμερα στο "Τόλμη και Γοητεία" καταθέτει ο Ριτζ εναντίον του βιαστή της Καρολάιν

-Αυτός ο κ@$ηλεκτρικός σταματά στις 11 και πώς θα καταφέρω να γυρίσω μετά την έξοδο με τους συμφοιτητές; Αει σιχτίρ και το Μαρούσι και την ατυχία μου να μην περάσω επαρχία

και μετά ήρθε το μετρό και το δίπλωμα οδήγησης ...




-Αφού του είπα του βλάκα να τηλεφωνήσει μετά τις 12 που η μαμά θα έχει φύγει για το κομμωτήριο. Ωχ! Πάλι ανάκριση θα μου κάνει!

και μετά ήρθαν τα κινητά ... ;)
 
Ο κολλητός μου πήρε Commodore 64 και μάλιστα με disk drive και με κορόιδευε που έχω Spectrum χωρίς ήχο και φορτώνω από κασέτα. Τον πλάκωσα στο ξύλο στο σχολείο και γίναμε και οι δύο μαύροι. Τώρα περιμένουμε στο γραφείο του Λυκειάρχη και δεν γλυτώνουμε την αποβολή.
 
retrofan είπε:
-Έχει το τελευταίο επεισόδιο της "Σκλάβα Ιζάουρα" και ο ξάδελφος, στο σπίτι του οποίου παραθερίζουμε, θέλει να δει "Μαγκάιβερ" στο άλλο κανάλι :p ...
Κάλά κάνει το παιδί και θέλει να δεί τον Μαγκάιβερ!!!

Αυτό το άλλο (Σκλάβα Ιζάουρα)... παίζει ούτε να το έχω δεί ποτέ μου, αλλά ούτε και να το έχω ακούσει!!!
 
Stanfromgreece είπε:
Κάλά κάνει το παιδί και θέλει να δεί τον Μαγκάιβερ!!!Αυτό το άλλο (Σκλάβα Ιζάουρα)... παίζει ούτε να το έχω δεί ποτέ μου, αλλά ούτε και να το έχω ακούσει!!!
Men are from Mars, women are from Venus:p
 
-Θα με ζητησει κανεις ωραίος να χορέψω μπλουζ? Οχι πάλι αυτος ο κοντος τα χερια του φτανουν στην μέση μου! (μετα ψηλωσαν και τα αγοράκια)

–Ποτε θα αρχισει το πρόγραμμα της τηλεορασης?

-Γιατι το καράβι για Αθηνα κανει τοοοσες ωρες και γέρνει κιολας? (Το Σαμινα οταν λεγοταν ακομα Golden Vergina...)

-Στο σπιτι έχουν νοικιάσει τρικάσσετο και βαριέμαι να το δω.

-Εγω μιλάω για τον Μεγα Πέτρο αλλα ολοι προτιμούν τα Μικρά Νιντζάκια.

-Εχει παρασιτα στο τηλέφωνο, παίρνω το μηδεν αλλά τζίφος.

-Φαγωθηκε η κασετα και πρεπει να την κολλήσω με σελοτέιπ.

-Εφυγε ποντος στο καλτσον και πρέπει να το διορθώσω με βερνικι νυχιών (το κάνω ακομα...)

-Θέλω να χωρεσω στο σουπερ κολλητο και αγορασμένο ενα νουμερο μικροτερο Λιβάις μου

-Ποσες απουσιες έχω ακόμα? Βαριεμαι να πηγαινω σχολειο ενω ολοι λειπουν γιατι διαβάζουν για Πανελληνιες!

-Πως βγαινει αυτη η καταραμένη βάτα? Μια χαρά σακάκι ειναι χωρις τα πτερύγια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
Men are from Mars, women are from Venus:p
Για να δείς ότι είσαι λάθος... θα παραθέσω το ρετρό πρόβλημα της γυναίκας μου:

Πώς θα πάω στην Αμερικη να γνωρίσω τον Μακγκάιβερ;

(ήθελε να τον παντρεφτεί κιολάς... τελικά πήρε εμένα που μπορεί να μην φτιάχνω βόμβα από καζανάκι τουαλέτας και σοκολάτας, αλλά δεν αφήνω υπολογιστή για υπολογιστή ανεπισκεύαστο! :D )
 
Stanfromgreece είπε:
Για να δείς ότι είσαι λάθος... θα παραθέσω το ρετρό πρόβλημα της γυναίκας μου:Πώς θα πάω στην Αμερικη να γνωρίσω τον Μακγκάιβερ;
Πιθανολογώ ότι η γυναίκα σου δεν έβλεπε "Σκλάβα Ιζάουρα":D

Καλός ο Μαγκάιβερ αλλά μπροστά στον Τομπίας ... #)

Είχε κι άλογο ...

Είχε και κτήμα καφέ ίσο με το νομό Φθιώτιδος...

Είχε απελευθερώσει και τους σκλάβους του ...

Κι εσύ μου μιλάς για βόμβες και καζανάκια και βερνίκι των νυχιών; :p
 
-Βαριέμαι να γυρίσω τις βιντεοκασέτες στο βιντεοκλαμάδικο.

-Θέλω να παίξω ατάρι, ενώ η μάνα μου θέλει να διαβάσω.

-Δεν έχω λεφτά για να αγοράσω κου-κκου-ρου-κου και φοφίκο

-Αυτό το κοριτσάκι έχει ωραία συλλογή από αλληλογραφία, μακάρι να την είχα και εγώ.
 
1. "... μπήκε ο δεκέμβρης, άρα έρχονται οι έλεγχοι... μαύρες γιορτές θα κάνουμε... πόσες αδικαιολόγητες έχω?..."

2. "... ήρθε η κοντή... αμίλητη είναι... γιατί?... ωχ ανοίγει το μπλοκάκι... μη πει εμένα-μη πει εμένα-μη πει εμένα..."

κοντή: Κώστα μετάφραση

εγώ: πάλι εγώ κυρία? και χθές και προχθές εγώ είπα μετάφραση..!

κοντή: ...και μετά στον πίνακα για αρχικούς χρόνους

3. "... έστειλα τη δισκέτα με τα goal στο pixel για τον διαγωνισμό του kick off... είναι δυνατόν να έχει κάποιος άλλος καλύτερα goal από τα δικά μου? όχι βέβαια... ή μήπως υπάρχει..?

3. "... γιατί δεν γυρίζει να με κοιτάξει λίγο? να πάω να της μιλήσω..? όχι άστο καλύτερα... ή μάλλον πάω... όχι μωρέ δεν ενδιαφέρεται... τελικά θα πάω... ΠΑΩ!..."

4. "... καλό το ποδήλατο αλλά εγώ θέλω μηχανή... πότε θα πάρω μηχανή?... πόσο κάνει μια μηχανή?... θέλει δίπλωμα, πότε θα βγάλω δίπλωμα? ...πότε γίνομαι 18?... ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗ!!!..."
 
ntsmrtz είπε:
κοντή: Κώστα μετάφρασηεγώ: πάλι εγώ κυρία? και χθές και προχθές εγώ είπα μετάφραση..!

κοντή: ...και μετά στον πίνακα για αρχικούς χρόνους

Αρχαία ... Το πιο παρεξηγημένο μάθημα ever :cool:

-Τι είναι αυτή η θεωρία των κβάντα; Τι σημαίνει κβάντα; Γιατί φτάσαμε μέχρι το τέλος του βιβλίου και προλάβαμε να κάνουμε τα κβάντα; Ας μην του έρθει καμιά φαεινή ιδέα να βάλει τη θεωρία των κβάντα ως θέμα στις προαγωγικές! Please! Δυο βδομάδες ακόμα και τελειώνει η ρημαδο - Β΄ Λυκείου. Και μετά ... Μέχρι και τη θεωρία του Νεύτωνα θα διαγράψω από τη μνήμη μου :D
 
ntsmrtz είπε:
1. "... αλλά εγώ θέλω μηχανή... πότε θα πάρω μηχανή?... πόσο κάνει μια μηχανή?... θέλει δίπλωμα, πότε θα βγάλω δίπλωμα? ...πότε γίνομαι 18?... ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗ!!!..."
Πάγιος προβληματισμός μου από τα 14 που έμαθα να οδηγάω μηχανές ακόμα και τα σήμερα (που ακόμα δεν έχω βγάλει δίπλωμα!!) :D
 
- Χάλασε το disc drive του Amstrad (κλασικό άμα έχεις ένα εξάμηνο να το δουλέψεις, το λαστιχάκι κλατάρει)

- Ο τάδε έχει αργήσει μισή ώρα στο ραντεβού, βαριέμαι πάω σπίτι (δεν είχαμε τότε κινητά)

- Συμβαίνει σε αρκετούς φίλους που είχαν 8bit μηχάνημα με κασέτα: Είχα αποθηκεύσει τα προγράμματα που έγραφα σε Spectrum σε εκείνη την κασέτα και ο αδερφός μου την πήρε για να ηχογραφήσει μουσική (aaarghhhh!!!!)

- Οι παλιές δισκέτες που φτερνιζόσουν και χαλούσαν (όπως λέει ένας φίλος μου) ειδικά λένε στην Amiga. Πάντως και σήμερα για μεταφορά κάποιων μικρών αρχείων από σύγχρονο PC σε παλιό, βάζω μια νέα δισκέτα, γράφω κάτι και καμιά φορά χαλάει με το καλημέρα. Δεν ξέρω γιατί (πολλά μαγνητικά πεδία γύρω μου με τόσα μηχανήματα ;)

- Το internet με την dial up σύνδεση στο ΤΕΙ που με έκοβε κάθε μια ώρα. Ωχ,. το τάδε αρχείο θέλει πάνω από μια ώρα να κατέβει, μήπως να βάλω κανάν download manager; (Επίσης που κατεβάζεις κάτι με αυτή τη γραμμή, χτυπάει το τηλέφωνο και σε κόβει :p Επίσης, γρήγορα γρήγορα, με χρεώνει ο ΟΤΕ με την ώρα, θα μπω 5 λεπτά να δω αυτό που θέλω και θα βγω αμέσως!)

- Κλασικό PC, ωχ εγώ έχω 4MB Ram, γιατί μου λέει τώρα "Not enough conventional memory, at least 570kb needed"; Και άντε βάλε βγάλε EMS/XMS, Upper memory, τρέξε memmaker, γράφε batch files και όλα τα παρεμφερή. Θυμάμαι και ένα παιχνίδι που ήθελε τότε 620kb νομίζω. Το μεγαλύτερο που έχω πετύχει είναι 623kb.
 
Optimus είπε:
- Το internet με την dial up σύνδεση στο ΤΕΙ που με έκοβε κάθε μια ώρα. Ωχ,. το τάδε αρχείο θέλει πάνω από μια ώρα να κατέβει, μήπως να βάλω κανάν download manager; (Επίσης που κατεβάζεις κάτι με αυτή τη γραμμή, χτυπάει το τηλέφωνο και σε κόβει :p Επίσης, γρήγορα γρήγορα, με χρεώνει ο ΟΤΕ με την ώρα, θα μπω 5 λεπτά να δω αυτό που θέλω και θα βγω αμέσως!)

Να κατεβάζεις το afraid to shoot strangers σε live με dialup! Να κάνει δεν-ξέρω-κι-εγώ πόσες ώρες να κατέβει και (α) να χτυπάει το τηλέφωνο και να σου πέφτει η σύνδεση - (β) όταν στο τέλος κατορθώνεις να το κατεβάσεις, να ανακαλύπτεις ότι είναι η έκδοση με τον Bayley! Ε-ΛΕ-ΟΣ!

(Kudos, Optimus! Τι με θύμησες! ;) )
 
Θυμήθηκα και κάτι άλλα τώρα που μιλούσαμε με έναν φίλο μου για τις παλιές εποχές με τις dial up συνδέσεις. Θυμάμαι ακόμα εκείνο το χαρακτηριστικό ήχο όταν προσπαθεί να κάνει σύνδεση, το δίλημμα του φίλου μου την εποχή που προετοιμαζόταν για πανελλήνιες πως θα συνδεθεί στο internet χωρίς να ακούγεται αυτό ο ήχος γιατί οι γονείς του θα καταλάβαιναν πως έμπαινε στο internet και δεν διάβαζε, τελικά βρήκε μια modem command για silent dial-up και ησύχασε. Χεχε :)

- Τώρα θυμήθηκα κλασικό, που σπάζανε τα λαστιχάκια στα Gi Joe επείδη τον τραβούσαμε πολύ (μάλλον προσπαθούσαμε να τον διαμελίσουμε στη μέση :) . Χέχε, αυτά τα λαστιχάκια άμα δεν κάνω λάθος μοιάζουν πολύ τελικά με αυτά που θέλει και το drive του amstrad. Κάτι μαύρα χοντρά ήταν αλλά ίσως πιο μικρά.

- Και άσχετο δυστήχημα που μπορεί να συμβεί και σήμερα απλά το θύμαμαι τι γέλιο είχαμε ρίξει. Παίζαμε το Teenage Mutant Ninja Turtles στον Amstrad PC 1640 του φίλου μου και εκεί που για πρώτη φορά έχουμε περάσει σε μια καινούρια πίστα και περιμένουμε με αγωνία, ΤΣΣΑΑΑΦΦΦ σβήνει ο υπολογιστής. Τι έγινε, φωνές, πανικός χαμός, γυρίζουμε και βλέπουμε τον μικρότερο αδερφό του φίλου μου να έχει βγάλει τη μπρίζα! Τι έκανεεεεςς;;; Εεε, ήθελα να βάλω το κασετόφωνο! :p
 
-Ποιο σχολικο βιβλίο ειναι καλύτερο για να κρύβω μέσα την Βαβέλ και το Παρά Πέντε?

-Εμένα ρωτάει τώρα? Γιατί δεν με αφήνει ήσυχη να μάθω τι κάνει η Ντρούνα?

-Σοφία κουνα λίγο την κολλα, ωχ και πάλι δεν βλέπω την λύση! ( στην διπλανη σε ωρα διαγωνισματος μαθηματικών)
 
Ωπ, παρέλειψα έναν από τους ... μεγαλύτερους "εφηβικούς προβληματισμούς" εκεί στα 80ς :

- Τελικά οι Bon Jovi είναι ή δεν είναι χέβι μέταλ συγκρότημα ???
 
Πίσω
Μπλουζα