Ρετρό προβλήματα!

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
201
Όταν είμαστε μικροί, το μυαλουδάκι μας βασανιζόταν από έναν μεγάλο αριθμό προβλημάτων που σήμερα πιθανόν να μας προκαλούν θυμηδία. Μπορείτε να θυμηθείτε μερικά; Ιδιαίτερο ενδιαφέρουν παρουσιάζουν όσα είχαν νόημα μόνο στα 80s, αλλά και απλές παιδικές ανησυχίες που ισχύουν και σήμερα ευπρόσδεκτες είναι.

-Έχασα την αγαπημένη μου σειρά/ταινία

-Κόλλησε η βελόνα

-Μου μάσησε την κασσέτα το walkman

-Άργησε αυτό που είχα προγραμματίσει να γράψω και δεν χώρεσε στην βιντεοκασσέτα

-Μου βγήκε η αλυσσίδα από το ποδήλατο

-Δεν μου ανοίγουν την πόρτα στα κάλαντα

-Ψήλωσα απότομα και δεν μου κάνει κανένα ρούχο (όποιος σκέφτεται ότι εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα είναι κακεντρεχής)

-Έφερα κακό βαθμό στο τρίμηνο (all time classic)

-Έφαγα χυλόπιττα (επίσης, ΟΚ αυτό σε μερικούς μπορεί να συμβαίνει ακόμα αλλά σε μικρές ηλικίες πονάει περισσότερο)

-Αστόχησε ο Αγιασωτέλης στην ελεύθερη βολή και έχασε το 100% ποσοστό στα στατιστικά του TV Sports Basketball

-Οι γονείς μου καπνίζουν στο αυτοκίνητο και ζαλίζομαι

-Ο μπαμπάς θέλει να δει άλλο κανάλι στην μοναδική τηλεόραση του σπιτιού

-Ξόδεψα όλο μου το χαρτζιλίκι την πρώτη μέρα που το πήρα

-Με πάνε με το ζόρι επίσκεψη σε σπίτι που δεν έχει παιδιά ή -ακόμα χειρότερα- έχει ένα τσούρμο από αντιπαθέστατα

Άλλα;
 
- Έχουμε να πάμε επίσκεψη και θα χάσω τον Μαγκάιβερ

- Έμεινε από μπαταρίες το Game & Watch μου και στη γειτονιά δεν πουλάει κανείς από αυτές και δε με αφήνουν οι γονείς μου να κατέβω "κέντρο" να αγοράσω

- Δεν πρόλαβα να αγοράσω τον Μικυ αυτής της εβδομάδας
 
Ρετρό προβλήματα;;; Εμένα εχτές μου βγήκε η αλυσίδα από το ποδήλατο, και έγινα @#$^% για να την ξαναβάλω!!!
 
Stanfromgreece είπε:
Ρετρό προβλήματα;;; Εμένα εχτές μου βγήκε η αλυσίδα από το ποδήλατο, και έγινα @#$^% για να την ξαναβάλω!!!
Ακριβώς! :D Ποια ρετρό?

Εγώ έπαθα λάστιχο και είδα κι έπαθα να βρω patches για να το φτιάξω!

Ακόμα καθυστερούν τα κανάλια & χάνω αυτά που έχω προγραμματίσει!

Ακόμα με πάνε με το ζόρι επίσκεψη - σιχαίνομαι τις ψευτο-κοινωνικότητες

Ακόμα μου τελειώνει η μπαταρία στο psp ενώ είμαι στο αεροδρόμιο κι εύχομαι να είχα την εφεδρική μπαταρία που άφησα στην Κάμπια!...

Οπότε, τι ρετρό προβλήματα! ?

Μια χαρά all time classic είναι! :D
 
-Εβαλε το ταδε παιδικό και εχω ιδιαιίτερο ή φροντιστήριο

-Η δισκέτα χάλασε, η Αμίγκα έβγαλε guru meditation

-Είμαστε επίσκεψη σε θείους-ξαδέλφια και είναι ώρα να φύγουμε

-Το κόμικ κόβεται και γράφει "Συνεχίζεται στο επόμενο τεύχος". Πώς θα περάσει η βδομάδα;

-Πάμε βόλτα στην έκθεση/εκδήλωση/σεμινάριο που δεν θα εχει παιδια και θα βαριέμαι

-"Μπαμπα, το Τηλέραμα γράφει οτι ο Νοστράδαμος είπε οτι θα γίνει το τέλος του κόσμου"
 
-Δεν θελω το μεσημεριανο φαγητο... Εγω θελω τσουρεκι με Yoko Choko...
 
Πάλι με κάλεσε ο λυκειάρχης στο γραφείο του. Κι άλλη αποβολή θα φάω;

Πάλι με έβγαλε στην αναφορά ο λοχαγός. Κι άλλη φυλακή θα φάω;
 
-Γιατί δεν βρίσκω ποτέ την φιγούρα του Duke από G.I.Joe και βρίσκω όσους δεν μου αρέσουν??
 
- "Μου το πήρε ...." (το άλλο παιδάκι, ο φίλος ή η φίλη μου, ο μπαμπάς, η μαμά, κ.λπ.) :cry: :cry:

- "Το θέλω ... γιατί δεν μπορούμε να το πάρουμε;"

- "Δεν θέλω να πάω για ύπνο"

- "Δεν μπορώ να βάλω τα μαλλιά του / το κράνος του / το καπέλο του (για playmobill)

- "Δεν ξέρω να δένω τα κορδόνια μου"

- "Δεν θέλω αυτή τη μπλούζα (με σφίγγει, δεν μου αρέσει, δεν μου κάνει)

- "Με έσπρωξε, με χτύπησε".

(Τα προαναφερθέντα τα ακούω από τα παιδιά μου σε καθημερινή βάση)

- "Δεν ξέρω τι έχουμε για αύριο" (για μαθήματα)

- "Δεν με κάλεσε (ή δεν θέλω να πάω) στο πάρτι του (της)

- "Θα μου δικαιολογήσεις τις απουσίες;"

- "Όχι, δεν χορεύω"

- "Γιατί να μην κάνω πάλι ctrl+alt+del;"

- "Είναι απαραίτητη η οπισθογωνία;"

- "Μην μʼ ακουμπάς σου λέω"
 
-Έχασε η ομάδα μου και θα με κοροιδεύουν στο σχολείο

-Κουρεύτηκα και αύριο θα με ταράξουν στις φάπες στην τάξη

-Η ταινία που θέλω να δω είναι αργά το βράδυ την κυριακή
 
-Πότε θα μεγαλώσω...δεν αντέχω να είμαι κοντό παιδάκι

-Πως θα γίνει να ξεφορτωθώ το βρωμόπισο με την πράσινη οθόνη και να πάρω τον Atari 1040 STE?

-Πως θα γίνει να ξεφορτωθώ τον Atari 1040 STE και να πάρω Amiga 1200?

-Θέλω πάλι να μεγαλώσω για να πάρω μηχανή

-Θα βγάλει άλλη επιτυχία η λατρεμένη μου Latoyah Jackson πέρα από το "You're Gonna Get Rocked" ή θα την φάει η αδηφάγος μαρμάγκα?(1988 με αφίσα της πάνω από το κρεβάτι-LOL).
 
Χα χα ... πολύ ωραίο τόπικ !!!

- Πάλι ξεφούσκωτη είναι η μπάλα του μπάσκετ !!!

- Πάλι βάρεσες δυνατό σουτ στο Subbuteo και η μπάλα έπεσε στο δρόμο !!! Άντε να την ξαναβρούμε [αυτό τα καλοκαίρια εκεί στα μισά των 80ς όταν βγάζαμε την τσόχα του Subbuteo - και τα περελκόμενά του φυσικά - στη βεράντα του διαμερίσματος για παιχνίδια !!! Και μετά ... ξεχυνόμασταν στο δρόμο και ψάχναμε κάτω απ' τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα για τη μπάλα του Subbuteo !!! Όχι τίποτε άλλο, αλλά τα εξαρτήματά του - ακόμη και τα διαφανή κουτάκια με τις μπάλες - είχαν "αλμυρές τιμές" !!! ] !!!

- Tο σύνηθες πρόβλημα στις χοροεσπερίδες Γυμνασίου και Λυκείου : Αχ, θέλω πολύ να ζητήσω από την τάδε συμμαθήτριά μου να χορέψουμε αυτό το σλόου των Scorpions, θα δεχθεί άραγε ??? [η caprice παραπάνω μού δίνει την απάντηση :p :p:flower:] !!!

[όπως είπε ο Διονύσης Σαββόπουλος στην παράστασή του που έδωσε τα Χριστούγεννα του 2009 στο Θέατρο Παλλάς με θέμα τα 60ς και τη γενιά του : "Τελικά, το μεγαλύτερο πρόβλημα της γενιάς μας ήταν η χυλόπιττα" !!! Γιατί κύριε Σαββόπουλε, συμπληρώνω εγώ, για εμάς τις ... "επόμενες γενιές" ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα ??? Μα ... πάλι το ίδιο φυσικά !!! ] !!!
 
--- Πού στον κόρακα βρίσκονται αυτά τα "γαϊδούρια" και πότε θα με πάνε βόλτα κατα 'κει;

--- Πότε θα χοντρύνει η φωνή μου για να μη με λένε Αμαλίτσα στο τηλέφωνο; (ο παίς..)

--- Πότε θα μ'αφήσουν κι εμένα να βάλω καλτσόν; (η κορασίς..)

--- Πότε θα φέρετε κι εσείς βρε άχρηστα κανένα "αριστείο προόδου" να μπούμε στο μάτι της από κάτω; (η μήτηρ..)

--- Πότε θα πιάσω δεκατριάρι παναγιά μου να βγάλω OPEL-ASCONA; (ο πατήρ..)

--- Πότε θα κάνει ξαστεριά;....και ρετρό, και διαχρονικός προβληματισμός των απανταχού Ελλήνων.
 
Έκλαμψη:

-Άραγε θα έχει καλό καιρό να μας πάνε εκδρομή αύριο?

-Θα μαζευτούμε τελικά να παίξουμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κουτσό, κρυφτό, τζαμί?

-Γράφουμε διαγώνισμα... Μήπως να έκανα καμιά κοπάνα?

-Ισχύει το ραντεβού για τη Σαλαμίνα (στο Λούνα Πάρκ)?

...και φαντάζομαι όσο θα διαβάζω, θα μου έρχονται κι άλλα! :)
 
Είναι Ιούλιος... Μόλις αγόρασα το PIXEL... Κλαψ... θα έχει πάλι νέο τεύχος μετά από 2 ολόκληρους μήνες!!!! :cry:
 
-δεν μου μιλάει και δεν με κάνει παρέα η φίλη μου (άγνωστος ο λόγος)

-κάθομαι μόνη μου στο θρανίο (δεν ήθελα να λένε ότι δεν θέλω κανένα στο θρανίο)

-πότε θα περάσει το σχολικό το πρωί και πότε θα με φέρει το μεσημέρι (όταν δεν ήξερα να διαβάζω την ώρα)

-αν με ξανακοροιδέψει ο τάδε ή η ταδε τι να κάνω; Nα το πω στη δασκάλα ή να του/της πω κάτι (ευγενικά πάντα!)

-θα πάμε επίσκεψη και θα χάσω το παιχνίδι με την παρέα/την αγαπημένη μου σειρά στην τηλεόραση

-θα γράψουμε διαγώνισμα/θα εξεταστώ προφορικά στην τάξη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Θα χιονίσει αρκετά απόψε για να μην πάμε σχολείο αύριο (αν είναι καθημερινή)/ παίξουμε χιονοπόλεμο με την παρέα (αν είναι σαββατοκύριακο)

-Πότε θα τελειώσει το μάθημα να πάω σπίτι να παίξω το καινούριο παιχνίδι που πήρα στο gameboy/pc?

-Θα έρθει ο/η τάδε στο πάρτυ μου?
 
- Αααα, η τανία έχει και δεύτερο μέρος !!! Θέλω να τω δωωω !!!Άραγε θα το δω ποτέ μου ??? [αυτό αρχές Σεπτέμβρη του 1987 στο θερινό σινεμαδάκι "Πόρτο Ράφτη" όταν τελείωσε η ταινία "Ζαν Ντε Φλορέτ !!!] !!!

- Το Μουσικόραμα θα δείξει σήμερα κανένα χεβιμέταλ βιντεοκλίπ ???

- Οι Spitfire θα μπορέσουν να κάνουν διεθνή καριέρα ???

- Οι γονείς μας θα μάς πάνε σήμερα στο "Ροντέο" ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ρθε ένα πριν λίγο...

--Είπαμε απαγορεύονται τα μύτο σουτ στο μονό μωρε!!!!!!
 
Πότε θα πετύχω τα σπάνια αυτοκόλλητα για το άλμπουμ της Miss Petticoat?

Θα μου πάρει άραγε κανένας την κρεβατοκάμαρα της bibi-bo?

Δεν θέλω να πίνω γάλα το πρωί, πότε θα το καταλάβουν?

Πότε θα διαλέξουμε δέσμη να απαλλαγω από φυσικοχημείες?
 
Πίσω
Μπλουζα