Ρετρό ραδιοφωνικές εκπομπές

Εγώ θυμάμαι τη Σοφία Βόσσου ως ''παρδαλίτσα'' σε ραδιοφωνική εκπομπή μάλλον αρχές της δεκαετίας του ΄90. Ήταν απίστευτα αστεία και εκτός από το τρομερό ταλέντο της ως τραγουδίστρια (εκτός των άλλων, την είχα δει σε τηλεοπτική μετάδοση μιας συναυλίας της Γαλάνη όπου η Βόσσου της έκανε φωνητικά και ήταν....τουλάχιστον υπέροχο...δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψω) τελικά έχει και τρομερό ταλέντο στο να αλλάζει τη φωνή της. Αν δεν απατώμαι ήταν στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Μήπως θυμάται κανείς καλύτερα να μας πει;
 
Γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 80, θυμάμαι έντονα πως στο ραδιοφωνικό σταθμό της ΥΕΝΕΔ συνήθως κάθε Κυριακή παίζονταν διαφημιστικές εκπομπές των μεγάλων δισκογραφικών εταιριών. Θυμάμαι τίτλους όπως "H Polygram παρουσιάζει", "Η Lyra παρουσιάζει" . Σε αυτές τις εκπομπές θυμάμαι παρουσιάζονταν οι καινούριοι δίσκοι διαφόρων καλλιτεχνών, συνηθέστερα λαικών. Αυτό κι αν θα ήταν cult εάν μπορούσε να βρεθεί ηχητικό απόσπασμα!
 
Χαχαχα, οντως. Θυμαμαι Κυριακες πρωι να ειμαστε στο αυτοκινητο (εποχη περι το 83-85) και να παιζουν αυτες οι εκπομπες. Μας ελιωναν σε Παριο, Πουλοπουλο, Μαρινελα...

Φοβαμαι πως κανεις δεν θα ειχε τετοια βιτσια να μαγνητοφωνησει μια τετοια εκπομπη. Εκτος αν οι δισκογραφικες εταιρειες εχουν καποιο αρχειο...
 
Κι όμως αυτές οι εκπομπές των δισκογραφικών εταιρειών σε ΕΙΡ(Τ) και ΥΕΝΕΔ βοηθούσαν πολύ στο να ακούμε καινούρια τραγούδια. Δεν ξέρω πώς ήταν τη δεκαετία του 80 (είχα ήδη φύγει από την Ελλάδα), αλλα τη δεκαετία του 70 (για νωρίτερα δεν θυμάμαι) τις παρακολουθούσα ανελλιπώς. "Η Λύρα παρουσιάζει" με τον Παπαστεφάνου ας πούμε έπαιζε εξαιρετικά τραγούδια, διότι και η ΛΥΡΑ έβγαζε πολύ καλούς δίσκους τότε. Άλλο ο Πουλόπουλος του Νέου Κύματος, των τραγουδιών του Λόρκα ή του Ρϊτσου (σε μουσική Μαμαγκάκη) και άλλο ο μεταγενέστερος. Μα και οι άλλες μεγάλες εταιρείες έβγαζαν και καλούς δίσκους. Ειδικά στις αρχές της δεκαετίας ήταν η μόνη ευκαιρία για όσους έμεναν σε μικρές επαρχιακές πόλεις να ακούσουν καινούρια τραγούδια του Χατζιδάκι, του Σαββόπουλου, του Μαρκόπουλου, του Λοΐζου, του Μαμαγκάκη, του Γλέζου κλπ κλπ. Εντάξει, κάποια τα μαθαίναμε και από τις ταινίες και αργότερα από την τηλεόραση αλλά το ραδιόφωνο ήταν η βασική πηγή. Υπήρχαν και κάποια στοιχεία καλτ, οφείλω να το ομολογήσω, από τον ξελιγωμένο ενθουσιασμό του Γιώργου Λεφεντάριου ("Βασίλης Παπακωνσταντίνου! Ο επαναστατημένος τραγουδιστής!") μέχρι ολόκληρη την εκπομπή της "περιθωριακής" PANIVAR την εποχή που ο Φλωρινιώτης είχε ξαφνικά γίνει αστέρι. Αλλά σε γενικές γραμμές οι εκπομπές των εταιρειών συνεισέφεραν πολύ στη μουσική μας ενημέρωση.
 
elephadas είπε:
Κι όμως αυτές οι εκπομπές των δισκογραφικών εταιρειών σε ΕΙΡ(Τ) και ΥΕΝΕΔ βοηθούσαν πολύ στο να ακούμε καινούρια τραγούδια. Δεν ξέρω πώς ήταν τη δεκαετία του 80 (είχα ήδη φύγει από την Ελλάδα), αλλα τη δεκαετία του 70 (για νωρίτερα δεν θυμάμαι) τις παρακολουθούσα ανελλιπώς. "Η Λύρα παρουσιάζει" με τον Παπαστεφάνου ας πούμε έπαιζε εξαιρετικά τραγούδια, διότι και η ΛΥΡΑ έβγαζε πολύ καλούς δίσκους τότε. Άλλο ο Πουλόπουλος του Νέου Κύματος, των τραγουδιών του Λόρκα ή του Ρϊτσου (σε μουσική Μαμαγκάκη) και άλλο ο μεταγενέστερος. Μα και οι άλλες μεγάλες εταιρείες έβγαζαν και καλούς δίσκους. Ειδικά στις αρχές της δεκαετίας ήταν η μόνη ευκαιρία για όσους έμεναν σε μικρές επαρχιακές πόλεις να ακούσουν καινούρια τραγούδια του Χατζιδάκι, του Σαββόπουλου, του Μαρκόπουλου, του Λοΐζου, του Μαμαγκάκη, του Γλέζου κλπ κλπ. Εντάξει, κάποια τα μαθαίναμε και από τις ταινίες και αργότερα από την τηλεόραση αλλά το ραδιόφωνο ήταν η βασική πηγή. Υπήρχαν και κάποια στοιχεία καλτ, οφείλω να το ομολογήσω, από τον ξελιγωμένο ενθουσιασμό του Γιώργου Λεφεντάριου ("Βασίλης Παπακωνσταντίνου! Ο επαναστατημένος τραγουδιστής!") μέχρι ολόκληρη την εκπομπή της "περιθωριακής" PANIVAR την εποχή που ο Φλωρινιώτης είχε ξαφνικά γίνει αστέρι. Αλλά σε γενικές γραμμές οι εκπομπές των εταιρειών συνεισέφεραν πολύ στη μουσική μας ενημέρωση.
Πράγματι κάποιες από αυτές είχαν έντονο το στοιχείο του cult. Μου έχει μείνει έντονα γύρω στο 1981 μια εκπομπή που παρουσίαζε τη νέα δισκογραφική δουλειά του Γιώργου Μαργαρίτη, στην οποία η εκφωνήτρια έκανε σχόλια του στυλ "Γιώργος Μαργαρίτης....η φωνή που συγκλονίζει την Ελλάδα, η φωνή που μιλάει μόνο για σας":D

Οπωσδήποτε όμως σαν εκπομπές συνέβαλαν στο να ενημερωνόμαστε για τις καινούριες κυκλοφορίες και τα καινούρια τραγούδια, δεδομένου ότι στην τηλεόραση οι μουσικές εκπομπές ήταν λίγες και ασχολούνταν κυρίως με τους ήδη δημοφιλείς καλλιτέχνες!
 
Η πιο αγαπημενη μου εκπομπη ηταν οι ᾽Λαικοι βαρδοι᾽ με τον Πανο Γεραμανη. Αριστουργημα και υπάρχει και ενα εξαιρετικο βιβλιο με το θεμα αυτο.

Αλλο αγαπημενο ηταν η εκπομπη του Λεωνιδα Σκιαδα στο Ροδον.
 
Domenica είπε:
Η πιο αγαπημενη μου εκπομπη ηταν οι ᾽Λαικοι βαρδοι᾽ με τον Πανο Γεραμανη. Αριστουργημα και υπάρχει και ενα εξαιρετικο βιβλιο με το θεμα αυτο.Αλλο αγαπημενο ηταν η εκπομπη του Λεωνιδα Σκιαδα στο Ροδον.
Οχι και ρετρο ο Λ. Σκιαδας... Αφου απο το '95 και μετα ηταν στον "Ροδον"... :p

Εγω ακομα τον ακουω!...
 
Αληθεια κανει ακομα εκπομπη? Σε ποιο σταθμο? Αγαπουσα τρελλα την εκπομπη του στο Ροδον!

Ρετρο ραδιοφωνικες εκπομπες υπάρχουν ακομα σχεδον ιδιες στο κρατικο ραδιοφωνο. Αξεπεραστος ο Γιαννης Πετριδης μεταξυ αλλων. Και η Αρχοντουλα Πετρου κανει ακομα εκπομπες. Και ο Αλέξης Κωσταλας!

Αγαπημένο μου ομως προγραμμα ειναι το κλασσικο προγραμμα της ᾽Φωνης της Ελλαδας᾽ που μου κανει συντροφια οπου βρεθω και σε αφηνει αναυδο καθε φορα με το σε ποια μερη του πλανητη εχει πατριωτες. Χαρακτηριστικοι διαλογοι

-Ο Γιαννης απο Τασμανια αφιερωνει στον ξαδερφο του τον Βαγγελη που ταξιδευει με ενα τανκερ στην Βενεζουέλα κατι απο Καζαντζιδη και στέλνει την αγαπη του και στους συγγενεις τους στο Αγρινιο.

-Ευχαριστουμε Γιαννη. Καλα ταξιδια Βαγγέλη. Χαιρετισμους στο ομορφο Αγρινιο.

-Ο προεδρος των Ελληνων της Silicon Valley ευχεται σε ολους τους Ελληνες Καλο Πασχα. (αυτο το εχω ακουσει αυτολεξει)

-Ο Κωστας, οδηγος φορτηγου απο Ιταλια αφιερωνει τις ᾽Νταλικες᾽ σε ολους τους συναδερφους.

Κορυφαια δε στιγμη ειναι οταν ξεφευγουν οι αναφορες στην επικαιροτητα. Καποιος λεει κατι του στυλ ᾽Μαλάουι θα γινει η Ελλάδα᾽. Μετα απο λιγο τηλεφωνει καποιος Ελληνας απο το Μαλάουι για να διαμαρτυρηθει λέγοντας πως μια χαρα ειναι το Μαλάουι (και αυτο το έχω ακουσει ετσι ακριβως).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε αυτό μου θύμισε όταν πρωτοπήρα ραδιόφωνο με βραχέα κύματα, στο μακρυνό 1981, ένα χρόνο μετά την άφιξη στις ΗΠΑ. Ένα SONY ραδιοκασετόφωνο για το οποίο είχα πληρώσει τότε το αστρονομικό (για φοιτητικό βαλάντιο μάλιστα) ποσό των $180. Μόλις το ξεπακετάρισα έψαξα αμέσως να βρω ελληνική εκπομπή. Δεν ήξερα ούτε ώρες ούτε συχνότητες. Αλλά σκαλίζοντας σκαλίζοντας ξαφνικά έπεσα πάνω σε Καζαντζίδη να τραγουδάει, με πολλά παράσιτα, "Το ψωμί της ξενητειάς είναι πικρό, το νερό της θολό". Το τί γέλιο έριξα δεν περιγράφεται... ποιοι φωστήρες παραγωγοί θεώρησαν ότι αυτό το είδος τραγουδιών ήταν το καταλληλότερο να ακούσουν οι "ξενητεμένοι μας"? (Την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν αφιερώσεις και τηλεφωνικές συζητήσεις και τέτοια).

Ωστόσο η "Φωνή της Ελλάδος" μου κράτησε συντροφιά με ειδήσεις και μουσική και συχνά ενδιαφέρουσες εκπομπές για σχεδόν 15 χρόνια, μέχρι που άρχισα να ακούω τους πρώτους σταθμούς σε real audio από το κομπιούτερ. Σικάγο και Τορόντο, βέβαια... πέρασαν χρόνια μέχρι να αρχίσει εκπομπές η ΕΡΑ. Υπάρχει ακόμη το SONY, στο υπόγειο, και δουλεύει. Αλλά έχει πιάσει αράχνες.
 
Domenica είπε:
Αληθεια κανει ακομα εκπομπη? Σε ποιο σταθμο? Αγαπουσα τρελλα την εκπομπη του στο Ροδον!
Δεν νομιζω να εχει ακομα εκπομπη...

Αλλα,τον ακουω στο μαγαζι που παιζει... :cool:
 
Κομματακι ασχετο αλλα δεν μας λες και το μαγαζι οταν ξαναβρεθω στην πατριδα να θυμηθω τα παλια?

Σαν σε ονειρο θυμαμαι και την εκπομπη του Βαγγελη Περρη σε σταθμο στην Συρο (ή στον Κοσμο ή στο Αιγαιο FM). Δηλαδη οταν λεω θυμαμαι εννοω πως τον ακουγαν στο σπιτι εγω ημουν πολυ μικρη για να σας πω περισσοτερα.

Οντως Ἠ φωνη της Ελλαδας᾽ εχει μεινει στις εποχες που ξενιτεμένος σημαινε μεταναστης σε εργοστασιο στην Γερμανια ή ανθρακωρυχος στο Βελγιο και οχι ας πουμε καθηγητης /φοιτητης / επιστημονας /επιχειρηματιας στα περατα του κοσμου πραγμα που ομως εμενα με συγκινει βαθυτατα διοτι ειναι πολυ ρετρο. Εχει πολυ πλακα οταν παιρνουν διαφοροι τηλεφωνο και ο εκφωνητης παντα κανει αναφορες στο ποσο πρεπει να τους λειπει η πατριδα και ο ακροατης να λεει κατι οπως ᾽ε ναι αλλα ξερετε καλα ειναι και δω...᾽ (διοτι στην πατριδα μαυρη μας η μοιρα εδω ειμαστε πασαδες στα Γιαννενα που λεει ο λογος).

Επισης αλλο ωραιο σκηνικο γινεται οταν ο ακροατης ενημερωνει για καποιο εκτακτο γεγονος στην χωρα που μενει αλλα ο εκφωνητης δεν τον πιστευει μεχρι το γεγονος να φανει την επομενη στις ειδησεις.

Τελος ρετρο καταλοιπο της εκπομπης ειναι οταν μεγαλυτεροι σε ηλικια αφηγουνται το πως πηγαν μεταναστες. Εκει πεφτει μαυρο δακρυ οντως διοτι ακους ιστοριες για κατατρεγμους λογω πολιτικων, για φτωχεια απυθμενη και αλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
....Φοβαμαι πως κανεις δεν θα ειχε τετοια βιτσια να μαγνητοφωνησει μια τετοια εκπομπη. Εκτος αν οι δισκογραφικες εταιρειες εχουν καποιο αρχειο...

Μπα... μην το λες... όλο και κάποια υπήρχε...:biglaugh:΄

 


Μόνο που δεν ξέρω σε ποιά κασέτα βρίσκεται...



:burn:



 
thanos75 είπε:
Γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 80, θυμάμαι έντονα πως στο ραδιοφωνικό σταθμό της ΥΕΝΕΔ συνήθως κάθε Κυριακή παίζονταν διαφημιστικές εκπομπές των μεγάλων δισκογραφικών εταιριών. Θυμάμαι τίτλους όπως "H Polygram παρουσιάζει", "Η Lyra παρουσιάζει" . Σε αυτές τις εκπομπές θυμάμαι παρουσιάζονταν οι καινούριοι δίσκοι διαφόρων καλλιτεχνών, συνηθέστερα λαικών. Αυτό κι αν θα ήταν cult εάν μπορούσε να βρεθεί ηχητικό απόσπασμα!
Σε κάποια από αυτές τις εκπομπές έμπαινε στον τίτλο απόσπασμα από το ταξίμι της "Συννεφιασμένης Κυριακής", νομίζω στη LYRA.

Θυμάμαι να πηγαίνω στο γήπεδο με το ραδιοφωνάκι στο χέρι (γιατί οι εκπομπές αυτές για ευνόητους λόγους μπαίναν πριν τις μεταδόσεις του ποδοσφαίρου) και να ακούω την τελευταία επιτυχία της Μαρνέλλας "Καρδούλα μου δε σε μαλώνω" ! Ε ρε χρόνια...

Ρετρό ραδιοφωνικές, μικρής διάρκειας βέβαια, εκπομπές, ήταν το δελτίο της Υδρογραφικής υπηρεσίας (που έλεγε κάτι μυστήρια, "επιπλέοντα αντικείμενα", "πόντιση φωτοσημαντήρα" κλπ.), ένα άλλο δελτίο που έλεγε πού θα εκτελεστούν βολές (μου έχει μείνει "πεδίο βολής Ψαθούρα Βορείου Αιγαίου Πελάγους"), και φυσικά οι αναζητήσεις μέσω του Ερυθρού Σταυρού...

Όλα αυτά, την εποχή των "μεσαίων" βέβαια !
 
Το σήμα της LYRA ήταν η μουσική από "Το ρολόι" του Γιώργου Ρωμανού.

Στη μικρή πόλη της Πελοποννήσου που έμενα 65-73, και από την οποία έχω τις περισσότερες παιδικές αναμνήσεις, για χρόνια πιάναμε ανεκτά έναν μόνο ραδιοφωνικό σταθμό, το ΕΙΡ Αμαλιάδας. Στα μεσαία, φυσικά, με ραδιόφωνο με λυχνίες και πράσινο ματάκι. Τη νύχτα πιάναμε με αρκετά παράσιτα ΥΕΝΕΔ Τρίπολης και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και μέσα από βροχή παρασίτων φτάναμε και μέχρι Εθνικόν ή Δεύτερον Πρόγραμμα από Αθήνα, αλλά τη μέρα η Αμαλιάδα ήταν η μόνη λύση. Κι έτσι οι αναζητήσεις μέσω Ερυθρού και το Δελτίο της Υδρογραφικής ανήκουν στις έντονες μνήμες της παιδικής μου ηλικίας, όπως και το Δελτίον Τιμών του Χρηματιστηρίου Αθηνών (ποιοι τότε ασχολούνταν με το Χρηματιστήριο? Κι από το ΕΙΡ περίμεναν να μάθουν?) και το δελτίο που έλεγε τις τιμές πώλησης διάφορων οπωρολαχανικών, υποθέτω χονδρικής που ήταν ελεγχόμενες, διότι δεν νομίζω κάθε νοικοκυρά που πήγαινε να ψωνίσει στον μανάβη να άκουγε πριν πόσο κάνανε οι μπάμιες και τα κολοκυθάκια για να ξέρει πόσο θα παζαρέψει. Εκεί μάλιστα μπερδευόμουνα, διότι έλεγαν χωριστά κάθε ποικιλία φασολακίων ή μήλων και δεν ήξερα, ούτε καταλάβαινα πολλές από αυτές, διότι και η Αμαλιάδα δεν ήταν δίπλα αλλά κάπου 70 χμ μακρυά σε ευθεία γραμμή, οπότε ο ήχος δεν ήταν πεντακάθαρος. Ακόμη και τώρα αναρωτιέμαι ποια λέξη παράκουγα στα μήλα ποικιλίας "Πιλαφά ντελίσιους".

Στις 8 το βράδυ είχαμε και "Τα Χρονικά της ημέρας".

Το πρωί ήταν τα ραδιοφωνικά σήριαλ, συχνά με πολύ καλούς ηθοποιούς. Μόνο ΕΙΡ, φυσικά, και όχι όλα. Αλλά η μητέρα μου άκουγε για χρόνια τη "Λάουρα" με τη Βέρα Ζαβιτσιάνου, και για ένα συντομότερο χρονικό διάστημα ένα άλλο ραδιοσήριαλ με τη Λαμπέτη.

Και την Κυριακή στις 2 απαραίτητα τα "Νέα Ταλέντα" του Οικονομίδη.

Εκείνο που ΔΕΝ παρακολουθούσα, ενώ τώρα κυνηγάω τις παλιές ηχογραφήσεις σαν τρελός, ήταν το ραδιοφωνικό θέατρο. Διότι, σε αντίθεση με τη μουσική, που μπορούσες να κάνεις άλλα πράγματα όταν την άκουγες, για να παρακολουθείς τα θεατρικά έπρεπε να μην κάνεις τίποτε άλλο. Ακόμη και το καλοκαίρι που δεν είχα διάβασμα, ήταν δυνατό να καθήσω δυο ώρες ακούγοντας ραδιόφωνο αντί να βγω έξω να παίξω? Άλλωστε ήμουν μικρός, δεν θα πολυκαταλάβαινα, παρόλο που όταν πηγαίναμε σε κανονικό θέατρο στην Αθήνα (μια φορά το χρόνο) έμενα παλουκωμένος στο κάθισμα με κάτι γουρλωμένες ματάρες ναααα, μου άρεσε πάρα πολύ.

Μια άλλη ΠΟΛΥ ρετρό εκπομπή που μεταδιδόταν μια φορά το χρόνο ήταν τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων στα Πανεπιστήμια. Καθόμασταν με τις ώρες να ακούσουμε τα αποτελέσματα για να δούμε αν κάποιος γνωστός μας υποψήφιος πέρασε και σε ποια σχολή. Και καλά, αν είχε ασυνήθιστο όνομα, ήξερες ότι είναι αυτός/αυτή... πόσες Γεθσημανές να είναι υποψήφιες για μια σχολή? (Κάθε χρόνο ακούγαμε μια τουλάχιστον Γεθσημανή). Αλλά άντε να ξέρεις αν ο Παπαδόπουλος Γεώργιος ήταν ο γνωστός σου ή όχι :) . Φυσικά τη χρονιά που έδινε η αδελφή μου τα ακούσαμε με μεγαλύτερη προσήλωση και αγωνία, κι ευτυχώς Elephadidou Elephadia του Elephadoμπαμπά ήταν αρκετά σπάνιο και ξέραμε ότι ήταν αυτή. Όταν έφτασε η δική μου χρονιά ήμουν Αθήνα και είχα κάποιον γνωστό που είχε πρόσβαση σε γραφείο εφημερίδας και με είχε ειδοποιήσει ότι πέρασα πριν με ακούσω στο ραδιόφωνο αλλά πάντως με άκουσα κι εμένα, έστω και χωρίς αγωνία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εlephada, πολύ καλή η περιγραφή σου. :thumbup:
 
elephadas είπε:
Το σήμα της LYRA ήταν η μουσική από "Το ρολόι" του Γιώργου Ρωμανού.
A, μάλιστα ! Αν ακούσει κανείς την εκπομπή "Μαζί" με το Στέλιο Χατζημιχαήλ, που παίζει ελληνικό τραγούδι των τελευταίων 50 ετών κάθε βράδι 10-12 στον Alpha 989, παρεμβάλλεται ένα σποτάκι όπου ακούγονται "Το ρολόι", το ταξίμι της Συν. Κυρ. και "Οι γλάροι" του Γαβαλά. Προφανώς και τα τρία αυτά απετέλεσαν σήματα αντίστοιχων δισκογραφικών εκπομπών, διαφορετικών εταιρειών. (Οι εκπομπές υπάρχουν και σε αρχείο στο site του σταθμού, και μπορείς και τώρα να ακούσεις τί εννοώ).

Όλες οι υπόλοιπες περιγραφές σου καταπληκτικές... Όσο για μένα, θυμήθηκα "Το καθημερινό μας καλειδοσκόπιο", με το μουσικό θέμα "Oh, I'm going home", και πολλά-πολλά διαφορετικά ζευγάρια παρουσιαστών. Στην πάλαι ποτέ ΥΕΝΕΔ νομίζω...
 
Οι "γλάροι" μάλλον ήταν το σήμα των εκπομπών της ΜΙΝΩΣ (με τον Γιώργο Λεφεντάριο - βέβαια τόοοτε ήταν μαζεμένα Οντεόν - Παρλοφόν - Μίνως - Μαργκοφόν, αργότερα έγινε "Η ΜΙΝΩΣ παρουσιάζει") αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος όσο για τη ΛΥΡΑ. Την εκπομπή με τη "Συννεφιασμένη Κυριακή" δεν μπορώ να τη φέρω στο νου μου, άρα ίσως δεν την άκουγα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη η περιγραφη σου Elephada!
 
curiosity cat είπε:
Θυμάται / άκουγε κανείς μια μεταμεσονύκτια με τίτλο ΑΕΡΟΣΤΟΥΝΤΙΟ ΜΠΟΛΕΡΟ ??? Με καταπληκτικό jingle της Λένας Πλάτωνος. Μετά τις αναζητήσεις του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. ...μάλλον Παρασκευές ...μάλλον Δεύτερο πρόγραμμα. Αρχές 80.
Tην εκπομπή την άκουγα , στην μεταμεσονύχτια ζώνη του Β Προγράμματος, το 81 με 82. Μάλιστα συμμετείχαν η Άννα Παναγιωτοπούλου και ο Στάθης Ψάλτης.

Πάντως η συγκεκριμένη ζώνη ήταν η αγαπημένη μου. Οι εκπομπές που παρουσίαζαν η Μαριτίνα Πάσσαρη, η Άννυ Κολτσιδοπούλου , ο μακαρίτης ο Χρήστος ο Βακαλόπουλος αλλά και άλλοι που δεν τους θυμάμαι -ου γαρ- ήταν ότι πιο γλυκό. Πρέπει να έφτασαν μέχρι το 86, πάντως
 
1986, πειρατική εκπομπή στα AM της Πάτρας και εγώ ν'ακούω το "Shot In The Dark" του Ozzy από ραδιόφωνο της δεκαετίας του '50!

Πιο cult δεν γίνεται!!!
 
Πίσω
Μπλουζα