(Ρετρό) ραδιοφωνικοί σταθμοί που δεν υπάρχουν πια

Είμαι φανατική ακροάτρια του ραδιοφώνου. Ακούω κάθε μέρα πολλές ώρες ραδιόφωνο. Όταν ξεκίνησε η ελεύθερη ραδιοφωνία, δεν ήξερα ποιον σταθμό να πρωτοακούσω!!!

Άκουγα περισσότερο το "Δίαυλο 10" ήταν πολύ καλός σταθμός απ' ό,τι θυμάμαι και συνδύαζε την ενημέρωση και την ψυχαγωγία. Ήταν από τους πρώτους τις μετρήσεις.

Μετά τα στελέχη του άρχισαν σιγά - σιγά να τον εγκαταλείπουν για να κάνουν καριέρα σε μεγάλους, επώνυμους σταθμούς.

Αυτό με λύπησε πολύ, αλλά έτσι είναι η ζωή...
 
Ο Ciao FM που έπαιζε ελληνάδικα, μετά έγινε Soho και τώρα Δρόμος 89,8.
 
¨οχι τόσο ρετρό, κάπου στα μέσα- τέλη 90 ο eva 98.6. Νομίζω είχε κάποια ανάμιξη στο σταθμό η Ρ.Κορομηλά. Μετά ονομάστηκε σούπερ σταρ, έπειτα άλλαξε πάλι δυο τρια ονόματα και μουσικά στυλ και τώρα είναι ο ντέρτι.
 
Το Αιγαίο fm το λάτρευα,αυτό όμως που θρήνησα ήταν το αριστουργηματικο ῾᾽Ροδον῾᾽ειδικά η εκπομπη του Λεωνίδα Σκιαδά.
 
Domenica είπε:
αυτό όμως που θρήνησα ήταν το αριστουργηματικο ῾᾽Ροδον῾᾽
συμφωνώ απόλυτα! ήμουν φανατικός ακροατής του Ρόδον 94,4. εξαιρετικός σταθμός με γνώστες παραγωγούς αλλά...
 
Ατλαντίς στις μεγάλες του δόξες μέσα δεκαετίας 90 πριν τον κλείσουν μαζί με όλους τους υπόλοιπους στην μεγάλη σφαγή του ραδιοφώνου απο τις σαύρες.*

*κωδικοποιημένο όνομα προς αποφυγή κομματικών [edit] dead pic [edit]

Αρχές δεκαετίας 90 περνούσα άπειρες ώρες να μαγνητοφωνώ ραδιοφωνικές εκπομπές. Έχω τις κασέτες αλλά έχω πάρα πολλά χρόνια να βάλω οτιδήποτε να ακούσω. Έχω ακόμα και ηχητικά ντοκουμέντα απο την εποχή που έκλεισαν μαζικά τους σταθμούς και τις τελευταίες εκπομπές διαμαρτυρίας. Θα αποτελούσε πιστεύω ένα ωραιότατο ηχητικό αρχείο αλλά δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσα να τις περάσω σε ψηφιακή μορφή. Έχω δει ένα μηχάνημα στο τελεμάρκετινγκ που είναι ένα σε όλα και αυτόματα κάνει την μετατροπή και ψηφιακή αποθήκευση. Όταν με το καλό μπορέσω θα το πάρω και θα τα ψηφιοποιήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δίαυλος 10.

Ο Τσαουσόπουλος ως Α67???(δεν θυμαμαι)
 
Maverick είπε:
Είμαι φανατική ακροάτρια του ραδιοφώνου. Ακούω κάθε μέρα πολλές ώρες ραδιόφωνο. Όταν ξεκίνησε η ελεύθερη ραδιοφωνία, δεν ήξερα ποιον σταθμό να πρωτοακούσω!!!Άκουγα περισσότερο το "Δίαυλο 10" ήταν πολύ καλός σταθμός απ' ό,τι θυμάμαι και συνδύαζε την ενημέρωση και την ψυχαγωγία. Ήταν από τους πρώτους τις μετρήσεις.

Μετά τα στελέχη του άρχισαν σιγά - σιγά να τον εγκαταλείπουν για να κάνουν καριέρα σε μεγάλους, επώνυμους σταθμούς.

Αυτό με λύπησε πολύ, αλλά έτσι είναι η ζωή...
Εκπομπές σε αυτόν τον σταθμό έκαναν :

α) Ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος την εκπομπή "Ταρζάν και Τζειν". Ηχολήπτρια ήταν η Κωνσταντίνα Μιχαήλ ή Μιχαλοπούλου (πριν γίνει γνωστή με την φράση "παρακαλώ πολύ" από το Love Sorry)

β) Ο Κώστας Μυλωνάς που αργότερα παρουσίαζε στο κανάλι 5 την εκπομπή "Τα παιδιά της νύχτας"
 
Α300 Ραδιοφωνία Πετραλώνων.

Ράδιο Έκφραση 104,2
 
metal fm(ναι υπηρχε) και ο atlantis οπως ητανε τοτε στις αρχες του 90 στους 90 fm οχι τωρα που αλλαξε ιδιοκτησια και την μια κλεινει την αλλη ανοιγει την παραλη πουλιεται στον ολυμπιακο κριμα γιατι καποτε πραγματικα αξιζε με εκπομπες του διμιτρακα των panx romana και αλλον τωρα πλεον δεν αξιζει καλυτερα να μην ξανανοιγε ποτε
 
Moυσικός Γαλαξίας (κάργα πειρατεία) και Δίαυλος 10 κατά την περίοδο '85-87 κυρίως.

Επιλογές από τις οποίες έχω κρατήσει πολλές ώρες ηχογραφημένων κασσετών:

  • Μυλωνά σε Δίαυλο, Ροκ FM, Τοp FM κλπ
  • Ριχάρδο στο Antenna Metal Show
  • Κουτουβό σε ότι σταθμό έβγαινε
  • Άγγελο Γεωργιόπουλο στο 'Σκληρός σαν Μέταλλο"
  • Τζίμη Πανούση στον παλιό Δούρειο Ήχο
  • Την φοβερή "Νύχτα της Επόμενης Μέρας" στο Ράδιο Κύκλος τέλη της δεκαετίας '90.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ' ότι θυμάμαι, ο top fm μετονομάστηκε σε pop fm. Στο Jeronimo Groovy πλάκα είχαν οι μεταμεσονύχτιες συζητήσεις που γίνονταν, πριν χρόνια, με διαφορετικό εκφωνητή κάθε βράδυ και όπου ο καθένας, καλώντας ένα νούμερο από 090 έβγαινε στην εκπομπή και έπαιρνε το μακρύ και το κοντό του!
 
AEON είπε:
Moυσικός Γαλαξίας (κάργα πειρατεία) και Δίαυλος 10 κατά την περίοδο '85-87 κυρίως.
Επιλογές από τις οποίες έχω κρατήσει πολλές ώρες ηχογραφημένων κασσετών:

  • Μυλωνά σε Δίαυλο, Ροκ FM, Τοp FM κλπ
  • Ριχάρδο στο Antenna Metal Show
  • Κουτουβό σε ότι σταθμό έβγαινε
  • Άγγελο Γεωργιόπουλο στο 'Σκληρός σαν Μέταλλο"
  • Τζίμη Πανούση στον παλιό Δούρειο Ήχο
  • Την φοβερή "Νύχτα της Επόμενης Μέρας" στο Ράδιο Κύκλος τέλη της δεκαετίας '90.
Πω πω τι μου θύμησες... Βέβαια εγώ τον πρόλαβα όταν ήμουν δημοτικό και αρχές γυμνασίου (1995-1997, γεννημένος το '84 γαρ) με τις εκπομπές του Αχιλλέα Αμανατίδη τα μεσημέρια στις 5 (Μπόρα είναι θα περάσει) και το βράδυ μετά τις 11 με τον Παύλο Βασιλείου (άλλα γούστα για μια φούστα ...μίνι, μάξι και σκιστή και πτυσσόμενη μαζί..) με γραμμές ακροατών στον αέρα, να συνομιλούν μεταξύ τους σαν party-line ένα πράμα!

Κλασσικές ερωτήσεις «στις συναντήσεις πηγαίνεις;», «Χαρακτηριστικά;»

Καθώς και ΡΑΔΙΟ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΤΟΥΜΠΑΣ (πλεόν είναι ο 1055 rock) οπου μετά τις 11 έκανε εκπομπή ο Σταμπέλος Κλήμης (ψευδώνυμο) με τηλέφωνα στον αέρα και φιλοσοφικές/θρησκευτικές συζητήσεις/αναζητήσεις (είχε παπά πατέρα και ήταν και τελειόφοιτος ψυχολογος)
 
Θυμάμαι άκουγα Top FM, είχα και μπλουζάκι με το λογότυπο του (δεν θυμάμαι που το είχα βρει :xm: ).

Αρχές δεκαετίας '90 ήταν ένας σταθμός που κάθε Παρασκευή ή Σαββάτο βράδυ μετά τα μεσάνυχτα έπαιζε slow κλασικά ροκ / μέταλ τραγούδια (π.χ. Scorpions - Born to Touch Your Feelings), θυμάται κανείς το όνομα του σταθμού ή της εκπομπής;;;
 
Ο Top FM ιδιοκτησίας Λαμπράκη ήταν ο σταθμός των stars - Δαβαράκης, Κανέλλη, Κωστόπουλος κλπ και μέσα στο πνεύμα της εποχής της άνοιξης της "ελεύθερης " ραδιοφωνίας.

Το Κανάλι 15 όμως ήταν κάτι μοναδικό από πολλές απόψεις - μια όαση στον πολιτισμό μας (αν και αφορούσε εμάς τους Αθηναίους μόνο). Από Μηλάτο μέχρι Χρήστο Δασκαλόπουλο - ο Ρούσσος ο Κούνδουρος που ήταν η ψυχή αυτού του εγχειρήματος ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του.. ΑΠΛΑ.

Ο Ρόδον FM ήταν πολύ καλός επίσης, με έμφαση κυρίως στη rock σκηνή. Ήμουν φανατικός των Βαρέων-Ανθυγιεινών (το γράφω σωστά? #) ) και μάλιστα σε ένα live του Cave πέτυχα το Γιαννούτσο και του είπα μια ατάκα που είχε πετάξει κάποια στιγμή και έσκασε στα γέλια. :D

/edit:

tzias57 είπε:
Εκπομπές σε αυτόν τον σταθμό έκαναν :α) Ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος την εκπομπή "Ταρζάν και Τζειν". Ηχολήπτρια ήταν η Κωνσταντίνα Μιχαήλ ή Μιχαλοπούλου (πριν γίνει γνωστή με την φράση "παρακαλώ πολύ" από το Love Sorry)

β) Ο Κώστας Μυλωνάς που αργότερα παρουσίαζε στο κανάλι 5 την εκπομπή "Τα παιδιά της νύχτας"
Φανατικός του ραδιοφώνου κι εγώ, άκουγα ΚΑΙ Δίαυλο κάποιες φάσεις και να υπενθυμίσω εδώ ότι στην πραγματικότητα ο Μυλωνάς δημιούργησε μεγάλους τριγμούς στο σταθμό τότε. Η αιτία - η αριστερή φιλοσοφία του σταθμού από τη μία έπρεπε να ισορροπήσει με το μπεμπέ ραδιόφωνο του συγκεκριμένου τύπου, που όμως είχε μεγάλη ακροαματικότητα.

Θυμάται κανείς τα κοριτσάκια που μαζευόντουσαν απ' έξω την ώρα της εκπομπής του; :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ εχω κρατήσει ηχοχραφημένες εκπομπές του Ανδρέα Αθητάκη απο την εποχή που εκανε την εκπομή "Ραντεβού με την τύφλα μας" στον Fly FM 104 το 1993.

Χαρακτηριστικό της εκπομής είταν τα ζευγάρια που εφταχνε στον αέρα πολύ πριν αρχίσουν οι εκπομπες στην τηλώραση του τύπου "Χρυσο κουφέτο" κτλ.

Θυμάται κανείς τα κοριτσάκια που μαζευόντουσαν απ' έξω την ώρα της εκπομπής του; :eek:


Μαζευόμουν και εγώ εξω απο το στούντιο του Διαυλου 10 κιας μην είμουν κοριτσάκι.... :p

Μια φορά που είχα πάει ειταν και η Ελένη Φιλήνη καλεσμένη....

Αξεχαστες ημέρες.... Χωρίς Ανάσα...
 
Θυμάμαι έντονα και χαρακτηριστικά τους "παράνομους" ραδιοφωνικούς σταθμούς της δεκαετίας 1980. Πως μπορώ να τους ξεχάσω άλλωστε αφού από αυτούς και μόνο ακούγαμε μια πολύ μεγάλη γκάμα τραγουδιών (τα οποία οι περισσότεροι της γενιάς μου ακούν μέχρι σήμερα). Ολύμπιανς, The forminx, Aphrodite's child... Φίλλιπο Νικολάου, Λάκη Αλεξάνδρου, Τζένη Βάνου, Μπέμπα Μπλάνς, Μαίρη Αλεξοπούλου κ.α. Οι σταθμοί λοιπόν αυτοί ήταν (τουλάχιστον αυτοί που ακούγαμε εδώ, στα νότια), ήταν: Rainbow, Warriors, Radio Blackman... Ξεφύτρωναν κάθε λίγο και λιγάκι (πάντα στην μεσαία μπάντα) και καινούργιοι και όλοι ξαφνικά έκλειναν... "για τεχνικούς λόγους". Σας παραπέμπω στην βιντεοταινία: "Βασικά καλησπέρα σας", που είναι η πλέον χαρακτηριστική της εποχής των "παράνομων" ραδιοφωνικών σταθμών και όλης της "φιλοσοφίας" που αναπτύχθηκε μέσα από αυτούς (χοροεσπερίδες σε ντισκοτέκ, κόντρες με μηχανάκια κλπ.)
 
Πίσω
Μπλουζα