Ρετρό σοκαριστικά πρωτοσέλιδα εφημερίδων

Μπήκα να διαβάσω το θέμα από περιέργεια και μόλις είδα τα πρώτα εξώφυλλα συνειδητοποίησα πόσο πολύ με τρόμαζαν οι εφημερίδες του '80. Συχνά έβλεπα εικόνες που τις κουβαλούσα στο παιδικό μυαλό μου για μέρες, που μου στερούσαν τον ύπνο κάποιες φορές και κάποιες άλλες που με ανάγκαζαν να μην μπαίνω καν στο δωμάτιο των γονιών μου για να μην τις ξαναδώ. Ακόμη και τώρα έχω την αίσθηση ότι οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες των εφημερίδων ήταν περισσότερο φοβιστικές από τις έγχρωμες. Ενδεχομένως σε αυτό να φταίει και η εκτύπωση ή ακόμη ότι μια εικόνα με κυρίαρχο το μαύρο χρώμα σε συνδυασμό με τον ήδη δυσάρεστο τίτλο να ήταν "αποτελειωτική".

Ωστόσο μια από τις χειρότερες εμπειρίες -ίσως και η χειρότερη- που είχα με εξώφυλλο, ήταν όταν ο πατέρας μου θεώρησε καλό (?) να κρατήσει δύο πρωτοσέλιδα εφημερίδων που είχαν κύριο θέμα το θανατηφόρο σιδηρορομικό δυστύχημα στην Κάτω Αχαΐα τη Μ. Τετάρτη του 1985 και το οποίο είχα την ατυχία να ζήσω μαζί με τη μάνα μου και τον αδερφό μου (ζούμε όλοι ευτυχώς, άλλωστε δεν υπήρξαν θύματα επιβάτες). Γιατί το έκανε αυτό ποτέ δεν κατάλαβα, ωστόσο ακόμη και τώρα αποφεύγω να ανοίξω το συρτάρι του κομοδίνου του που φυλάει τα αποκόμματα των εφημερίδων γιατί δεν ξέρω πως θα νοιώσω αν πέσει στα χέρια μου. Η αμέσως επόμενη κακή εμπειρία ήταν το καλοκαίρι του 1982 (ή '83, δεν θυμάμαι καλά) που είχε γίνει ένα συγκλονιστικό τροχαίο, μάλλον με λεωφορείο και η εφημερίδα είχε φόρα παρτίδα όλα τα θύματα στη σειρά με όλο τους το χάλι - τελείως splatter. Ε, αυτό το εξώφυλλο στρώθηκε στο κάτω ράφι του ψυγείου για να φιλοξενήσει καμποσα ροδάκινα που ήταν πολύ ώριμα και μπορεί να άφηναν ζουμί. Νομίζω ότι άνοιξα την πόρτα του ψυγείου ξανά μετά από κανα δεκαήμερο. Εννοείται ότι τα ροδάκινα ούτε που τα άγγιξα!
 
Bajar είπε:
Ε, αυτό το εξώφυλλο στρώθηκε στο κάτω ράφι του ψυγείου για να φιλοξενήσει καμποσα ροδάκινα που ήταν πολύ ώριμα και μπορεί να άφηναν ζουμί. Νομίζω ότι άνοιξα την πόρτα του ψυγείου ξανά μετά από κανα δεκαήμερο. Εννοείται ότι τα ροδάκινα ούτε που τα άγγιξα!
Ανατριχιασα με το σχολιο σου, Bajar.

Ο συνδυασμος της τροφης και της πεψης με εικονες φρικης ειναι κατι εντελως απαραδεκτο. Γι' αυτο λενε οτι στο τραπεζι δεν αναφερομαστε σε θλιβερα και τρομακτικα θεματα. Γιατι αυτα τα δυο δεν πανε μαζι σε καμια περιπτωση.

Εχοντας δει στο παρελθον καποιες, ελαχιστες ευτυχως, ταινιες που περιελαμβαναν εικονες αιματος, ωμης βιας και φρικης, ειχα για πολλες μερες προβλημα στο να κατσω να φαω. Για κρεας ιδιως, δεν το συζηταμε καν. Ετσι ορκιστηκα και το τηρω ακομα εδω και πολλα χρονια, να μην ξαναδω ποτε μου παρομοια εργα. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρρωστημενα. Το ιδιο αρρωστημενες ειναι και τετοιου ειδους φωτογραφιες που βρισκονται σε κοινη θεα μπροστα σε αθωα παιδικα ματια.
 
bambinella 100 είπε:
Ανατριχιασα με το σχολιο σου, Bajar. Ο συνδυασμος της τροφης και της πεψης με εικονες φρικης ειναι κατι εντελως απαραδεκτο. Γι' αυτο λενε οτι στο τραπεζι δεν αναφερομαστε σε θλιβερα και τρομακτικα θεματα. Γιατι αυτα τα δυο δεν πανε μαζι σε καμια περιπτωση.

Εχοντας δει στο παρελθον καποιες, ελαχιστες ευτυχως, ταινιες που περιελαμβαναν εικονες αιματος, ωμης βιας και φρικης, ειχα για πολλες μερες προβλημα στο να κατσω να φαω. Για κρεας ιδιως, δεν το συζηταμε καν. Ετσι ορκιστηκα και το τηρω ακομα εδω και πολλα χρονια, να μην ξαναδω ποτε μου παρομοια εργα. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρρωστημενα. .
Θα έπρεπε να είχα πεθάνει από ασιτία.... :)
 
bambinella 100 είπε:
Ανατριχιασα με το σχολιο σου, Bajar. Ο συνδυασμος της τροφης και της πεψης με εικονες φρικης ειναι κατι εντελως απαραδεκτο. Γι' αυτο λενε οτι στο τραπεζι δεν αναφερομαστε σε θλιβερα και τρομακτικα θεματα. Γιατι αυτα τα δυο δεν πανε μαζι σε καμια περιπτωση.

Εχοντας δει στο παρελθον καποιες, ελαχιστες ευτυχως, ταινιες που περιελαμβαναν εικονες αιματος, ωμης βιας και φρικης, ειχα για πολλες μερες προβλημα στο να κατσω να φαω. Για κρεας ιδιως, δεν το συζηταμε καν. Ετσι ορκιστηκα και το τηρω ακομα εδω και πολλα χρονια, να μην ξαναδω ποτε μου παρομοια εργα. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρρωστημενα. Το ιδιο αρρωστημενες ειναι και τετοιου ειδους φωτογραφιες που βρισκονται σε κοινη θεα μπροστα σε αθωα παιδικα ματια.

RIO είπε:
Θα έπρεπε να είχα πεθάνει από ασιτία.... :)
Oύτε εγώ αντέχω τον συνδυασμό φαγητού με τέτοιες εικόνες όπως και η Bambinella, αλλά και γενικά είμαι πολύ ευαίσθητη στο θέμα του φαγητού. Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να στερηθώ τις αγαπημένες μου ταινίες, επομένως έχω βρει τη λύση: Δεν τρώω ποτέ όταν βλέπω horror :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω η εμεις μαλθακεψαμε με τον καιρο η την δεκαετια του '70 οι αναγνωστες ηταν μαθημενοι διαφορετικα,οποιος εχει πραγματικα γερο στομαχι ενα pm για λινκ να καταλαβει περι τινος μιλαμε.
 
bambinella 100 είπε:
Ανατριχιασα με το σχολιο σου, Bajar. Το ιδιο αρρωστημενες ειναι και τετοιου ειδους φωτογραφιες που βρισκονται σε κοινη θεα μπροστα σε αθωα παιδικα ματια.
Πολλές φορές αναρωτιόμουν τότε γιατί η ωμή αποτύπωση της φρίκης στις εφημερίδες να είναι τόσο συνηθισμένη και αποδεκτή. Και πράγματι εμείς που ζήσαμε τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια κατά τα τέλη της δεκαετίας του '70 και στο '80 ήμασταν πολύ συχνά εκτεθιμένοι σε τέτοιες εικόνες και φυσικά χωρίς να το επιδιώκουμε. Βέβαια όπως σωστά ειπώθηκε και πιο πριν ήταν μια κυρίαρχη τάση κάποιων συγκεριμένων αρχικά εφημερίδων και αργότερα ακολούθησαν και άλλες, για να προσελκύσουν αναγνώστες υποθέτω και γιατί υπήρχε και η ανάλογη ελευθερία από το νόμο (ή την απουσία του).

Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι τώρα πια που το εν λόγω φαινόμενο έχει εκλείψει στα πρωτοσέλιδα, η τάση προς την τρομολαγνεία όχι μόνο δεν έχει περιορισθεί αντιθέτως έχει υπερδιπλασιαστεί αλλά είναι τέτοια πια η μορφή της που με διάφορους "ανώδυνους" τρόπους φωλιάζει στα μυαλά και τις ψυχές των ανθρώπων και ίσως αυτό να είναι πολύ χειρότερο από μια σκέτη ωμή εικόνα.

Όσο για τις σχετικές ταινίες που λες, Bambi, πολλοί θεωρούν το είδος αρρωστημένο (μεταξύ αυτών κι εγώ), υπάρχει όμως και μια μερίδα θεατών, ανάμεσά τους δυστυχώς και πολλοί έφηβοι, που αρέσκεται στο να τις βλέπει. Το γιατί είναι κάτι πια που μόνο κάποιος ειδικός θα μπορούσε ενδεχομένως να μας το εξηγήσει.
 
"Υπαρχει και μια μερις η οποια αντιτιθεται" που λεει κι Λογοθετιδης στο Ενα βοτσαλο στη λιμνη. :)

Ξερω πως οι ταινιες φρικης αρεσουν σε πολυ κοσμο. Αλλοι αντεχουν μεχρι ενος σημειου και αλλοι ως εκει που δεν παιρνει αλλο. Δεν ειναι ολοι το ιδιο.

Δεν καταλαβαινω βεβαια πως τις μπορουν, αλλα απο την αλλη, ειναι αβυσσος η ανθρωπινη ψυχη. Δε γνωριζω εαν οι ανθρωποι που παρακολουθουν τετοια εργα αρεσκονται και στη θεα σοκαριστικων πρωτοσελιδων για τα οποια συζηταμε.

Ισως επειδη οι φωτογραφιες των εφημεριδων δεν ειναι εφφε και μακιγιαζ οπως οι σκηνες των αναλογων ταινιων, να φαινονται φρικιαστικες ακομα και σ' αυτους.
 
Μπορώ να δω άνετα ταινίες τρόμου με πολύ αίμα ( συνήθως τις παλιές, οι καινούργιες το παρακάνουν και είναι ενοχλητικές ) αλλά δεν μπορώ τις κανονικές φωτογραφίες. Γιατί όπως είπε και η Bambinella τα ένα είναι πλαστικό και μπογιές, το άλλο η πραγματικότητα...
 
RIO είπε:
Μπορώ να δω άνετα ταινίες τρόμου με πολύ αίμα ( συνήθως τις παλιές, οι καινούργιες το παρακάνουν και είναι ενοχλητικές ) αλλά δεν μπορώ τις κανονικές φωτογραφίες. Γιατί όπως είπε και η Bambinella τα ένα είναι πλαστικό και μπογιές, το άλλο η πραγματικότητα...
Aκριβώς αυτό ισχύει και για μένα. Πολλοί θεωρούν ότι όσοι αρέσκονται στο να βλέπουν τέτοια σε ταινίες, είναι σκληροί και αιμοδιψείς άνθρωποι που αρέσκονται στο να τα βλέπουν και στην καθημερινότητα. Μπορεί βέβαια να υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά αυτή η γενίκευση είναι μεγάλο λάθος. Πολλοί οπαδοί τέτοιων ταινιών είναι πολύ ευαίσθητοι στην πραγματικότητα. Τώρα, το γιατί τις βλέπουν είναι μεγάλο θέμα. Μια συνηθισμένη ερμηνεία (που ισχύει και στη δική μου περίπτωση), είναι ότι το θεωρούν εκτονωτικό. Η ζωή έχει πολλά περιθώρια και δεσμεύσεις, και μέσα από μια τέτοια ταινία, μπορεί να εκφράσεις τους φόβους και τις ανησυχίες σου, και στο τέλος να επέλθει και μία κάθαρση, περίπου όπως στην αρχαία τραγωδία ή ακόμα και στα παραμύθια, όπως είχα πει κάποτε. Εξαρτάται βέβαια, γιατί ταινία από ταινία διαφέρει. Εμένα ας πούμε, δεν μου αρέσουν τόσο οι αιμοβόρες, αλλά αυτές με μεγαλύτερη ατμόσφαιρα και νόημα, που σου δημιουργούν διάφορα συναισθήματα.
 
perlastar είπε:
Εμένα ας πούμε, δεν μου αρέσουν τόσο οι αιμοβόρες, αλλά αυτές με μεγαλύτερη ατμόσφαιρα και νόημα, που σου δημιουργούν διάφορα συναισθήματα.
Ακριβώς... :)
 
Και πάμε πάλι πίσω στο θέμα μας :)
 
Kambia είπε:
Και πάμε πάλι πίσω στο θέμα μας.
Ζητω συγγνωμη, μια που εγω ημουν εκεινη που ξεκινησε το θεμα των σοκαριστικων ταινιων.
 
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ.jpgEφημερίδα Απογευματινη 28/4/87

(αυτοπυρπολήθηκε αγρότης)

Δολοφονία Μιχάλη Καλτεζά 17/11/85

Τα_Nέα_Καλτεζας.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη δεκαετία του 1980, όταν κάποιος κύριος είχε κομματιάσει τη σύζυγό του, το εξώφυλλο κάποιας εφημερίδας (δεν θυμάμαι ποιας... Ήμουν πάρα πολύ μικρός) είχε το άψυχο σώμα του θύματος σε μορφή παζλ στο νεκροτομείο... Βάρβαρο...
 
n.g.s είπε:
Στη δεκαετία του 1980, όταν κάποιος κύριος είχε κομματιάσει τη σύζυγό του, το εξώφυλλο κάποιας εφημερίδας (δεν θυμάμαι ποιας... Ήμουν πάρα πολύ μικρός) είχε το άψυχο σώμα του θύματος σε μορφή παζλ στο νεκροτομείο... Βάρβαρο...
Mάλλον θα αναφέρεσαι στον Φραντζή που σκότωσε τη σύζυγό του Ζωή, έχει αναφερθεί και σ'αυτό το θέμα Η φωτογραφία-παζλ υπάρχει ακόμα σε γνωστό (αρρωστημένο για μένα) σάιτ που ασχολείται με αυτά και είναι όντως σοκαριστική.
 
Θα παρακαλέσω όλους σας, στα εξώφυλλα που ποστάρετε να κρατάτε τον τίτλο και να αφαιρείτε ή να θολώνετε την εικόνα. Ίσως κάποιους να μην τους σοκάρουν οι εικόνες που βλέπουμε, αλλά σκεφτείτε πως μπορεί να τις δουν μικρά παιδιά :)
 
Πρωτοσέλιδο με μια άτυχη εργάτρια που της συνέθλιψε το κεφάλι μια μηχανή σε εργοστάσιο...

'71.jpg
 
perlastar είπε:
Mάλλον θα αναφέρεσαι στον Φραντζή που σκότωσε τη σύζυγό του Ζωή, έχει αναφερθεί και σ'αυτό το θέμα Η φωτογραφία-παζλ υπάρχει ακόμα σε γνωστό (αρρωστημένο για μένα) σάιτ που ασχολείται με αυτά και είναι όντως σοκαριστική.
Πράγματι, σε αυτή την υπόθεση αναφέρομαι. Ήμουν παιδί και θυμάμαι πως, όταν το είδα, είχα πάθει σοκ. Βλέπω εδώ τόσα πρωτοσέλιδα.... Αναρωτιέμαι: Κανείς δεν υπήρχε να τους εμποδίσει; Ανεπίτρεπτο τέτοιες εικόνες δημοσίως... Ωστόσο, το θέμα πολύ ενδιαφέρον!
 
Ξεθαβω το thread προερχομενος απο ενα νεο thread που ανοιχθηκε για το ιδιο θεμα.Εμενα ενα πρωτοσελιδο που με ειχε σοκαρει και εχει μεινει στη μνημη μου 32 χρονια ειναι ενα του Δεκεμβριου του 1989,δεν θυμαμαι ποιας εφημεριδας,που αναφεροταν στην Ρουμανικη επανασταση κατα του Τσαουσεσκου εκεινων των ημερων.Ειχε μια μεγαλη φωτογραφια με πτωματα ανθρωπων ξεθαμμενα απο ομαδικο ταφο που ειχαν τομη στο στερνο,υποτιθεται πολιτων που σκοτωθηκαν στις διαδηλωσεις απο κυβερνητικες δυναμεις με ξιφολογχη.Θυμαμαι το ειχα δει στην Ομονοια στα περιπτερα,γιατι ειχα παει στο ΜΙΝΙΟΝ με τους γονεις μου για ψωνια.Ειχα παγωσει τοτε.Πολυ αργοτερα (και σχετικα προσφατα με το σημερα),εμαθα οτι η φωτογραφια ηταν απο ανθρωπους απο τα "αζητητα" που τους ειχε γινει νεκροτομη και ταφη σε ομαδικο ταφο και προγενεστερη των γεγονοτων της επαναστασης.Απλα ειχε "ξεθαφτει" και χρησιμοποιηθει απο τα διεθνη (και τα εγχωρια μεσα) για λογους προπαγανδας.Αλλα την θυμομουν για χρονια μεχρι που την ξαναειδα καποια στιγμη στο ιντερνετ.
 
Για κάτι τέτοια σκηνικά είναι ευχάριστο το γεγονός ότι έχουμε εισέλθει σε μια politically correct εποχή, δεν ξέρω τι ήθελαν να πετύχουν ακριβώς σερβίροντας αυτές τις ωμές εικόνες, πολύ φοβάμαι όμως ότι ήταν καθαρά και μόνο για να τραβήξουν την προσοχή του κοινού και κατ' επέκταση, περισσότερα αντίτυπα, είναι λυπηρό να ισχύει τόσο έμπρακτα το "Ο Θάνατος σου η Ζωή μου".

Από καθαρή περιέργεια έψαξα να δω το περιβόητο εξώφυλλο της υπόθεσης Φραντζή, ευτυχώς έτυχε να το δω σε μια σχετικά ώριμη ηλικία καθώς, μιλάμε για απίστευτα φρικιαστικό θέαμα αν και ακόμα πιο φρικιαστικό, είναι το γεγονός ότι ανθρώπινο χέρι και μυαλό οδηγήθηκε σε αυτό, αυτό είναι το πιο σοκαριστικό, το σθένος με το οποίο έκανε αυτή την αποτρόπαια πράξη.

Επίσης, δεν μπορώ να παραβλέψω το μακάβριο χιούμορ στην υπόθεση με την εργάτρια που της συνέθλιψε το κεφάλι η μηχανή και λέει η λεζάντα "Κέντησε το θάνατο της!". Πραγματικά άκομψο να κάνεις χιούμορ με κάτι τέτοιο. Αντίστοιχα βιτριόλικες ατάκες είχε βέβαια και ο Τζέιμς Μποντ όταν θανατώνονταν διάφοροι εχθροί του αλλά, εκεί ήταν κατασκεύασμα της φαντασίας, δεν ενοχλούσε τόσο.

Στην ουσία όμως, τα εξώφυλλα, δείχνουν το αποτέλεσμα της πράξης, "Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις" συνεπώς, με αυτά τα εξώφυλλα, είναι εμφανές το τι έχει συμβεί, χωρίς καν να διαβάσει κάποιος αράδα κειμένου, απλώς είναι για περισσότερες πληροφορίες.

Στην ουσία, αυτά τα εξώφυλλα, αποτελούσαν την επιτομή και τον πρόδρομο αυτού που λέμε σήμερα clickbait.

Μιλώντας για αποτρόπαιες εικόνες, σχετικά πρόσφατα, ο ΑΝΤ1 έδειχνε διαφημιστικό σποτ όπου υπήρχαν κάποιες αποτρόπαιες εικόνες, το οποίο φυσικά και αποσύρθηκε εν μία νυκτί συνεπώς, πλέον έχουμε περάσει στην αντίπερα όχθη ΑΝ ΚΑΙ, τα αποτρόπαια θεάματα, η νεολαία τα βρίσκει αβέρτα κουβέρτα στο διαδίκτυο, το οποίο δεν υπήρχε τότε μεν όμως, το shock value, υπήρχε έκτοτε...
 
Πίσω
Μπλουζα