Ρετρό (σταθερά) τηλέφωνα

attachment.php


Αν σας πω οτι πέταξα ένα τέτοιο σε μια μετακόμιση.... :(

Το κουβαλούσα σε κάθε σπίτι που άλλαζα, ωσπου στην εν λόγω μετακόμιση μου 'πεσε από τα χέρια και μου έσκασε στο πόδι................:animeek: ............ :cry: ................. :mad: (είχα και τις μαύρες μου :mad: ) ............ ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ, ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
 
Κρίμα, δεν ξέρω πόσο εύκολο ή όχι είναι να βρεθεί ένα τέτοιο τηλέφωνο (ως ντεκόρ και όχι απαραίτητα εν λειτουργία). πάντως εγώ αν καταφέρω ποτέ να φτιάξω μια βιτρίνα με ρετρό μηχανήματα και συσκευές θα με ενδιέφερε ένα τέτοιο κομμάτι
 
tsalk είπε:
Κρίμα, δεν ξέρω πόσο εύκολο ή όχι είναι να βρεθεί ένα τέτοιο τηλέφωνο (ως ντεκόρ και όχι απαραίτητα εν λειτουργία)
Έχω την αίσθηση ότι θα είναι αρκετά,έως πολύ,δύσκολο αυτό...
 
gapan είπε:
Αυτά είναι νέας τεχνολογίας! :D Θυμάμαι είχα πάει με τη μητέρα μου σε ένα αγροτικό ιατρείο σε ένα χωριό όταν ήμουν μικρός και το τηλέφωνο ήταν αυτού του σχήματος, κατάμαυρο και χωρίς ροδέλα μπροστά! Αντίθετα από δίπλα είχε μανιβέλα την οποία γυρνούσες 2-3 φορές, καλούσε το κέντρο και εκεί ζητούσες να σου καλέσουν το τηλέφωνο που ήθελες. Θυμάμαι το έκανα και πήρα τον πατέρα μου που ήταν σπίτι μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω! :D Αυτό μάλιστα ήταν την εποχή που δειλά-δειλά είχαν αρχίσει να εμφανίζονται τα τηλέφωνα με πλήκτρα και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση που είχε ξεμείνει.

Αυτό με το κλείδωμα του μηδέν στη ροδέλα ήταν εξαιρετικά σπαστικό. Και τοπικό είχε μηδέν μέσα δεν μπορούσες να πάρεις.

Όσο για τον χαρακτηριστικό ήχο, δεν μου λείπει καθόλου, τον ακούω συνεχώς από το κινητό μου. :cheers:
κάτι τέτοιο μήπως? :p
 
Να άλλο ένα

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτό είναι και το δικό μας πρώτο σταθερό τηλέφωνο μάρκας Ericsson παρακαλώ. Δεν θυμάμαι χρονολογία, πάντως όταν το πήραν οι δικοί μου στην Βέροια υπάρχαν 3ψήφια νούμερα!!!!

fetch


fetch


Φυσικά λειτουργει και είναι όπως βλέπεται παρά τα ούκο λίγα χρόνια του σε άριστη κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tsalk απιστευτο τηλεφωνο!!!! Ενα τετοιο θυμαμαι στο σπιτι της γιαγιας μου.

Yγ. Αγορασε μια Prelime κρεμα και κανε ενα χερακι την κατω επιφανεια και θα μπορεις να βλεπεις και τη φατσα σου :D
 
...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πριν καμια 20αρια χρονια στη ρωμη εφαγα το κεντρο να βρω ενα τετοιο παλιο τηλεφωνο για να βγαλω τελειως το καντραν και να το αντικαταστησω με ενα ... καπακι! αυτο για να μπορω να δεχομαι τηλεφωνηματα μεσω της γραμμης της σπιτονοικοκυρας μου :sealed: η οποια ειχε ΚΑΙ μετρητη στο δικο της ...

τι τραβαγαμε τα ερμα πριν τα κινητα ... :cry:
 
Σχετικά με την απορία για τα τηλέφωνα με μανιβέλα: Πρόκειται για τα λεγόμενα "μαγνητικά τηλέφωνα", τα οποία λειτουργούσαν με μπαταρίες (ξηρές στήλες τίς έλεγαν τότε). Η μανιβέλα (ή μανιατό όπως λεγόταν αλλιώς) το γύριζε κανείς όταν ήθελε να καλέσει ένα άλλο μαγνητικό τηλέφωνο. Το μανιατό παρήγαγε εναλλασσόμενη τάση για να λειτουργήσει ο ηλεκτρομαγνήτης του κουδουνιού του καλούμενου τηλεφώνου. Το 2000 όταν πήγα στρατό (στα 30 μου!!!) στο φυλάκιο είχαμε τέτοιο τηλέφωνο που το χρησιμοποιούσαμε κανονικά.

Το όμορφο κόκκινο τηλέφωνο με κερματοδέκτη δεν είναι άλλο από την περίφημη "Tamura". Οι "Ταμούρες", όπως τις αποκαλούσαν οι παλιοί τεχνικοί του ΟΤΕ (ένας από αυτούς είναι και ο πατέρας μου, συνταξιούχος πια σήμερα) ήταν ιαπωνικής κατασκευής και διαβόητες για τα συχνά μπλοκαρίσματα και βλάβες που πάθαιναν. Παρόλα αυτά όμως, με τα όποια προβλήματα τους, υπηρέτησαν για πολλά χρόνια τις τηλεπικοινωνιακές ανάγκες στη χώρα μας, μια εικόνα - σύμβολο μιας άλλης εποχής, χωρίς κηντά και ιντερνετ..όταν κατέβαινες στο ψιλικατζήδικο για τηλέφωνο, χαιρετιόσουν με τους γείτονες, φλέρταρες με την συμμαθήτριά σου, με την οποία ήσουν κρυφά ερωτευμένος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και όχι και σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την στιγμή, λειτουργούσε (Από το 1982.) ως και το 2007 που έβαλα ADSL..

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κόκκινο τηλέφωνο κερματοδέκτης του 80

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα κόκκινο τηλέφωνο κερματοδέκτης της δεκαετίας του '80. Αφού το καθάρισα καλά όπως θα δείτε εξωτερικά, βρήκα ένα δεκάδραχμο και το σύνδεσα να το δοκιμάσω. Δίνει μια χαρά σήμα, όμως όταν έβαλα το δεκάρικο στη σχισμή δεν το κρατάει μέσα για να μου δώσει την δυνατότητα να καλέσω. Το πετάει κατευθείαν έξω στο πορτάκι που έχει μπροστά. Επίσης το δοκίμασα και με δίδραχμο, μιας κι η αρχική του κατασκευή ήταν για αυτό όπως γράφουν κι οι οδηγίες. Η ίδια όμως κατάσταση πάλι και με το δίδραχμο. Είχε μαζί κι ένα κλειδί το οποίο μπαίνει σε μια κλειδαριά που έχει στο πίσω μέρος του. Έπεξα και με την θέση του κλειδιού, αλλά και πάλι τίποτα. Σε καμία περίπτωση είτε με κέρμα, είτε χωρίς κέρμα δεν μπορώ να καλέσω...

Έχει κανείς γνώση του συγκεκριμένου τηλεφώνου να μπορέσει να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει; Σημειοτέον δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά κάποια βασικά πράγματα πιάνουν τα χέρια μου να κάνω. Ή έστω να μου συστήσετε κάποιον τεχνικό στην Αττική, ενδεχομένως κάποιον τεχνικό του ΟΤΕ που να μπορεί να το φτιάξει....

Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη μιας κι ότι παλιά συσκευή έχω, είναι σε άψογη λειτουργική κατάσταση και το ίδιο θα ήθελα και για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2012-06-09 12.12.56.jpg

2012-06-09 12.08.41.jpg
 
cloud είπε:
Αν και όχι και σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την στιγμή, λειτουργούσε (Από το 1982.) ως και το 2007 που έβαλα ADSL..
[edit] dead imageshack photo [edit]
Aυτή η συσκευή, στο κεντρικό πλαστικό του δίσκου (που έχεις χάσει, απ' ότι βλέπω, όπως και οι περισσότεροι), πρέπει να έγραφε "SEH", δηλαδή Standard Electric Hellas. Πρόκειται για εταιρία που κατασκεύαζε συσκευές για λογαριασμό του ΟΤΕ (όπως αργότερα η Ιρις του Κόκκαλη, με εκείνα τα πλακέ "τονικά" τηλέφωνα με κουμπιά).

Η δική μου συσκευή ήταν η SIEMENS από μαύρο βακελίτη, (πηγή : ebay)

με μισό κιλό ακουστικό κι ένα "τσικ τσικ" μηχανισμού ακριβείας, όταν γύριζε ο δίσκος. Τι να κάνουμε, όσο κι αν δε μας αρέσει, οι Γερμανοί ήταν πολύ μπροστά ποιοτικά σε τέτοια πράγματα...Από την άλλη, αυτά τα τηλέφωνα βεβαίως, είχαν την πανάρχαια "κάψα" από άνθρακα στο ακουστικό, που με τα χρόνια άρχιζε το χαρακτιριστικά ανυπόφορο "χράτσα-χρούτσα" στο αυτί...

Να σημειώσουμε ότι η παραπάνω εικονιζόμενη συσκευή (όχι η Siemens, η άλλη) έβγαινε και στα πολύ έντονα χαρακτηριστικά χρώματα της δεκαετίας του 70, όπως έχουμε δεί σε πολλές ελληνικές ταινίες : γκρι-μπλε, πράσινο, πορτοκαλί, πάντα κρατώντας το άσπρο στις άκρες του ακουστικου...

Ένα συνηθισμένο "παιχνίδι" που κάναμε μικροί με τα γκρι τηλέφωνα ήταν να "ζορίζουμε" με το δάχτυλο το δίσκο όταν επέστρεφε να γυρίσει πιο γρήγορα, και ακούγαμε το "μούγκρισμα" του μηχανισμού από μέσα...

Το "κλείδωμα" ήταν κάτι που πολύ απλά έσπαγε με ένα οποιοδήποτε εργαλείο, γι αυτό και πολλά από αυτά τα τηλέφωνα (με πλαστικό, και όχι βακελιτικό δίσκο) "γυρνούσαν" σπασμένα και κουτσουρεμένα.

Να σημειωθεί και η αντίστοιχη "ρετρό" σύνδεση στον τοίχο. Δεν υπήρχε πρίζα παρά δυο σκόρπια χάλκινα κόκκινο-μπλε καλώδια, όπου συνδεόταν ένα εξωτερικό στρογγυλό κουτί. Το κουτί αυτό συνήθως ήταν "στον αέρα", αφού με τα τραβήγματα της συσκευής ξεχαρβαλωνόταν. Για να μη θυμηθώ, (την εποχή που η λέξη "ασύρματο" εννοούσε μόνο τις στρατιωτικές συσκευές) το καλώδιο-λάσσο, για να πηγαίνει το τηλέφωνο μακριά όταν χρειαστεί ! Στην υπερβολή του το έχουμε δει και σε ελληνικές ταινίες, με διάφορους μπάτλερ να φέρνουν τη συσκευή...στο δίσκο !

Κάτι που μου ήθρε επίσης, ήταν τα "ντούμπλεξ" παλμικά τηλέφωνα, όπου την ώρα που έπαιρνε κάποιος έναν αριθμό από μια συσκευή, οι άλλες κουδούνιζαν "αναλόγως" (με τρόπο, δηλαδή, που μετρώντας τα ντιν-ντιν-ντιν μπορούσες να καταλάβεις τον αριθμό που έπαιρνε !...)

Τελος, με τον ήχο που είχε το ακουστικό όταν σήκωνες για να πάρεις, κουρδίζαμε πολλές φορές μουσικά όργανα, αφού ήταν ... ΛΑ ! (δεν ξέρω αν εχει παραμείνει σε αυτή την τονικότητα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Aυτή η συσκευή, στο κεντρικό πλαστικό του δίσκου (που έχεις χάσει, απ' ότι βλέπω, όπως και οι περισσότεροι), πρέπει να έγραφε "SEH", δηλαδή Standard Electric Hellas. Πρόκειται για εταιρία που κατασκεύαζε συσκευές για λογαριασμό του ΟΤΕ (όπως αργότερα η Ιρις του Κόκκαλη, με εκείνα τα πλακέ "τονικά" τηλέφωνα με κουμπιά).
Σε αυτό είχε μόνο ένα τετραγωνάκι για να γράψεις τον αριθμό.

panp είπε:
Ένα συνηθισμένο "παιχνίδι" που κάναμε μικροί με τα γκρι τηλέφωνα ήταν να "ζορίζουμε" με το δάχτυλο το δίσκο όταν επέστρεφε να γυρίσει πιο γρήγορα, και ακούγαμε το "μούγκρισμα" του μηχανισμού από μέσα...
Ένα άλλο παιχνιδάκι που θυμάμαι, ήταν το να πατάμε στιγμιαία τα "κουμπάκια" που πατούσε το ακουστικό, και αυτό αντιστοιχούσε στον αριθμό 1. Και πριν ακόμα καταλάβω τι ακριβώς κάνει, θυμάμαι που το πατούσα 3 φορές και έπαιρνε το 111 που ήταν (Αν θυμάμαι καλά..) οι πληροφορίες για λαχεία, ΠΡΟΠΟ, κλπ..
 
Τηλέφωνο σαν αυτό του Cloud έχω κι εγώ στο υπόγειο. Όταν πρωτοήρθα Αμερική το 1980 υπήρχε μόνο μία τηλεφωνική εταιρεία, η ΑΤΤ (γνωστή και ως Ma Bell), και δεν είχες δικαίωμα να αγοράσεις τηλέφωνο. Υποχρεωτικά νοίκιαζες τη συσκευή σου από την ΑΤΤ κι έσκαγες κάμποσα $ το μήνα γι' αυτό. Επομένως είχε κάθε λόγο η ΑΤΤ να τα φτιάχνει (εκείνη τα έφτιαχνε) πολύ ανθεκτικά, ώστε να κρατάνε δεκαετίες. Αργότερα μας επιτρέψανε να τα αγοράσουμε, και το πήρα (για κάπου $50, αν αγόραζες αυτό που είχες σπίτι σου, ποσό πολύ μεγάλο για φοιτητικό βαλάντιο τότε, αλλά σύμφερε γιατί σε λίγα χρόνια θα έκανες απόσβεση). Μόνο που σε λίγα χρόνια το μονοπώλιο είχε σπάσει, η ΑΤΤ έγινε κομμάτια, κι ο τόπος γέμισε φτηνά (και φτηνιάρικα) τηλέφωνα από διάφορες εταιρείες. Αλλά το κράτησα. Δουλεύει ακόμη, είμαι σίγουρος, εκείνο που αναρωτιέμαι είναι αν το "αναγνωρίζει" πια η άλλη άκρη του σύρματος...

Συσκευή από μαύρο βακελίτη σαν αυτή του panp έχει μια αρχαία θεία μου (ζει ακόμη, πλησιάζει τον αιώνα), τη θυμάμαι - και τη συσκευή και τη θεία - από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, και από τότε ήταν παλιομοδίτικη - και η συσκευή και η θεία. Τις λατρεύω και τις δύο. Αλλά δουλεύει καλά - η συσκευή, η θεία όχι και τόσο πια - και είναι ακόμη στην ίδια θέση, στο τραπεζάκι του σαλονιού, τη βλέπω κάθε χρόνο που έρχομαι και πηγαίνω να την επισκεφτώ - τη θεία, όχι τη συσκευή. Δίπλα της βέβαια υπάρχει ασύρματο τηλέφωνο, και είναι αυτό που χρησιμοποιούν. Αλλά η παλιά συσκευή έχει την τιμητική θέση.
 
Aardvark είπε:
Πολλα χωρια την τοτε εποχη δεν ειχαν και ρευμα,εγω θυμαμαι χωριο που το μοναδικο τηλεφωνο το ειχε το καφενειο του και ολοι πηγαιναν εκει.
Ευτυχισμένα χρόνια τότε! Τώρα με τα κινητά δεν μπορείς να πας πουθενά χωρίς να σε βρουν. Αν δε, σε καλούν και δε το σηκώσεις ανησυχούν και γίνεται χαμός. Όλο παρεξηγήσεις είναι τα άτιμα. Θυμάμαι αυτό που λες με το καφενείο στο χωριό που μένουν το χειμώνα οι παππούδες μου καθώς σταθερό δεν είχαν και πήγαιναν στο απέναντι καφενείο. Ούτε τώρα έχουν αλλά έχουν κινητό!
 
Γεια σας και απο εμενα.Σε μια επισκεψη μου σε ενα σκραπατζιδικο στην περιοχη μου βρηκα και αγορασα για 5 ευρω ενα ανατολικογερμανικο RFT τηλεφωνο κατασκευασμενο το 1966.Εχω να σας διαβεβαιωσω οτι λειτουργει ακομα και τωρα και οχι μονο αυτα αλλα μπορει να καλεσει και σε νουμερα κινητων!

Εχω τραβηξει και ενα βιντεο και το ανεβασα στο youtube αλλα ειναι καικης ποιοτητας δειτε λοιπον

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλάκα πλάκα η γιαγιά μου στο χωριό έχει το τηλέφωνο που έδινε ο ΟΤΕ το 1990 αν θυμάμαι καλά. Αυτό το γκρι με τα πλήκτρα.
 
Ρετρό τηλεφωνικές συσκευές

Εχετλαίος καλεί παρελθόν. Με ακούει το παρελθόν ;

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Αν δεν ακούει πάρε το 0 :) !!!
 
Πίσω
Μπλουζα