Ρετρό στυλό !

Ααααυτός είσαι. Αν και απέκτησα ένα κάποια στιγμή, οι μπαταρίες από μόνες τους (οι πολύ μικρούλες-χαπάκια) ήταν αρκούντως ακριβές... ώστε στο τέλος κατέληγε στο συρτάρι συνήθως...

Εγώ θυμάμαι ότι η μητέρα μου μου έφερνε στυλό και μαρκαδοράκια με τις κούτες από το γραφείο της (έεεετσι...), κι εγώ τα χρησιμοποιούσα ώς currency στο σχολείο για ανταλλαγές με διάφορα πράγματα... πχ εκείνες τις κόλλες ημιδιαφανούς πλαστικού με φιγούρες επάνω που τις κόλλαγες πάνω σε χαρτί γράφοντας επάνω με ένα στυλό/μολύβι - τα θυμάται κανείς αυτά; Υπάρχουν ακόμα, αλλά όχι με φιγούρες αλλά με γραμματοσειρές (αχχχχ θυμάμαι τα στρουμφάκια μου και τη Μάγια τη Μέλισσα, είχα και τα άλμπουμ...)
 
Τα θυμάται κανείς τα καλκίτος;;; λες;

Aν ναι που τα εχεις δει ,(εστω και με γραμματοσειρες). :xm:

asterixkalkitos0sw1.jpg
 
Σνιφ.... θέλω... :`)

Τις γραμματοσειρές θα τις βρεις σε χρωματοπωλεία, είδη κιγκαλερίας κτλ, τα χρησιμοποιούν για επιγραφές.
 
Gryzor είπε:
Δεν το πιστεύω ότι κανείς δεν ανέφερε ακόμα τα στυλό με το ρολογάκι στο πάνω μέρος... αλλά βέβαια αυτά ήταν πολύ αριστοκρατικά, τουλάχιστον στην αρχή!

Aardvark είπε:
Oντως πολυ ρετρο.
pen2.jpg
Θες να μας πεις ότι ήσουν αριστοκράτης; :D
 
Παιδιά, καλκίτος έχω δει σίγουρα στα Jumbo του Πειραιά! :cheers:

Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν σχέδια της Disney... :)
 
Οφ τοπικ ον/Τhanks για το ινφο Nessie,καταπληκτικο και disney.\οφτοπικ οφ :thanx2:

Οντως ηταν απο τα ακριβα αξεσουαρ-γκαντζετακια. :precry:

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Θες να μας πεις ότι ήσουν αριστοκράτης; :D
Ναι, μου το είχε κάνει δώρο να φανταστείς ο πρέσβης της Περσίας μαζί με τρεις από τις γυναίκες του.
 
ΧΑΧΑ!! Βασικά στον Aardvark πηγαινε, αλλά "οποιος εχει τη μύγα...." :tease:
 
Καλκίτος με στρουμφάκια έχω και εγώ!! :cheers: (προϊστορικά βέβαια... )
 
13214.jpg

...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αγαπημενη που σειρα της Parker (οχι φυσικα στα χρωματα που εμφανιζονται στη φωτογραφια :) )

picture.php
 
Wally είπε:
Η αγαπημενη που σειρα της Parker (οχι φυσικα στα χρωματα που εμφανιζονται στη φωτογραφια :) )
....ναι !!! :D :D:D....με το λευκό (rollerball) είχα γράψει Πανελλαδικές !!!!.....πω πω ....πάλι κόλλησα... :eek: ...μα που τα θυμάστε βρε παιδιά ... :D
 
Τις πένες της Parker τις λάτρευα και μάλιστα χρησιμοποιούσα και χρωματιστά μελάνια... Όλη τη φοιτητική ζωή την πέρασα γράφοντας με Parker

η ψωνάρα... :p
 
Juanita είπε:
Τις πένες της Parker τις λάτρευα και μάλιστα χρησιμοποιούσα και χρωματιστά μελάνια... Όλη τη φοιτητική ζωή την πέρασα γράφοντας με Parker
η ψωνάρα... :p
Μάλιστα τα στυλό της Parker αποτελούσαν το πλεον δημοφιλές δώρο ( ή αλλιώς την ευκολη λύση) για παιδικά πάρτυ, με αποτέλεσμα ο εορταζόμενος να βρίσκεται με μια ντουζίνα από δαύτα στο τέλος της βραδιάς...

Κάτι σαν τις τούρτες στο πάρτυ του Ιάσωνα...
 
pooky(1) είπε:
Επίσης θυμάμαι στο δημοτικό την τρέλα που είχαμε με τα στυλό "Chouete". Είχαν λεπτή μύτη, τέλεια γραφή και το μελάνη μια υπέρχη μυρωδιά. Μερικά κορίτσια είχαν και στυλό με ροζ χρώμα γραφής που μύριζε.......τριαντάφυλλο!!!!!!!!!!!
Αν και κάνω quote σ'ένα από τα αρχικά -παλιά μηνύματα επισυνάπτω φωτογραφία των στυλό[αυτοί που έχω είναι fiorella Universal]
 
Θυμάμαι ότι κυκλοφορούσε και ένα στυλό που είχε στο πάνω μέρος ένα χέρι (σαν το μπρελόκ χέρι) το οποίο εσωτερικά είχε σύρμα και μπορούσες να παίξεις με τα δάχτυλά του χεριού και να τα ανοιγοκλείσεις.

επίσης υπήρχαν και στυλό τεράστιων διαστάσεων όπως και μολυβιά.
 
Σαν αυτό το ροζ μολύβι? ;)
 
Gryzor είπε:
Δεν το πιστεύω ότι κανείς δεν ανέφερε ακόμα τα στυλό με το ρολογάκι στο πάνω μέρος... αλλά βέβαια αυτά ήταν πολύ αριστοκρατικά, τουλάχιστον στην αρχή!
Αναφέρεσαι βέβαια σε ηλεκτρονικό ρολόι. Είχα ένα και μοναδικό, μάλλον από εξωτερικό ήταν. Μαστροχαλαστής καθώς ήμουν, σύντομα το έκανα βίδες και αναρωτιέμαι αν βρίσκονται τίποτα κομμάτια στην απότεκα.

Στην αποθήκη, αν και φοβάμαι ότι θα αναπαύονται σε κάποια χωματερή....
 
Πίσω
Μπλουζα