Ρετρό στυλό !

manos311 είπε:
Μα δεν το είπα σε στυλ "ο καημένος έχω μόνο 100 μηνύματα", δήλωσα υπερήφανα ότι μόλις έγραψα το 100ό μου μήνυμα, και είμαι πλέον Retro Member και όχι Retro Wannabe!
Ε ναι! :D Απλά αστιεύτηκα με αφορμή το δικό σου μήνυμα διότι εγώ δεν είμαι ιδιαιτέρως πολυγραφότατη (αναλογικά μιλώντας πάντα).

Για να μην κινηθώ άλλο εκτός θέματος, θα έχω πάντα στην καρδιά μου τα στυλό με το υγρό που τσουλούσαν μέσα γόνδολες, καραβάκια και λοιπά πλεούμενα.
 
caprice είπε:
Ε ναι! :D Απλά αστιεύτηκα με αφορμή το δικό σου μήνυμα διότι εγώ δεν είμαι ιδιαιτέρως πολυγραφότατη (αναλογικά μιλώντας πάντα).
Για να μην κινηθώ άλλο εκτός θέματος, θα έχω πάντα στην καρδιά μου τα στυλό με το υγρό που τσουλούσαν μέσα γόνδολες, καραβάκια και λοιπά πλεούμενα.
Ο πατέρας μου μας είχε φέρει τέτοια στυλό με κρουαζιερόπλοια της εταιρίας που δούλευε, νομίζω του Χανδρή.
 
Το στυλό με τα τέσσερα μελάνια μου το είχαν κάνει δώρο στη γιορτή μου σε χρυσαφί χρώμα και σε πολύτελή θήκη.Καρακιτς σαν αντικείμενο. Το έχω φυλάξει σαν αναμνηστικό.
 
Θυμάμαι λεπτά στυλό με τέσσερα χρώματα μελάνι,μπλε, πράσινο, κόκκινο και μαύρο καθώς και πιο χοντρά με διαφανές το πάνω μέρος και με περισσότερα μελάνια, μπλε, μαύρο, κόκκινο, πράσινο, κίτρινο (δεν φαινόταν στο χαρτί), ροζ, μωβ...
 
Δείτε τι βρήκα σε ταξίδι στο εξωτερικό!

DSCF4508p.jpg
 
Καπου πρεπει να εχω και γω ενα χοντρο με πολλα χρωματα που μονο να γραψεις δεν βολευε.Αν το βρω θα ποσταρω φωτογραφια.
 
Ειχε αναφερθει αυτος ο στυλος καπου νομιζω..

 

διαφήμιση για παιδικό στυλό Pico Rico (1983), στο 2.18-2.38
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λίγες μέρες είδα στυλό που σβήνει, ξανά. Τελικά όλα μα όλα ξανάρχονται στη μόδα!
 
Clemence είπε:
Πριν λίγες μέρες είδα στυλό που σβήνει, ξανά. Τελικά όλα μα όλα ξανάρχονται στη μόδα!
Τωρα το πηρες χαμπαρι; Εδω και χρονια υπαρχουν!!
 
Universal Fiorella δυο φωτογραφιες

attachment.php


attachment.php


ναι μυριζε ακομα το μελανι!!

Chouette...τα περιεργα στυλο με σημα την κουκουβαγια που δεν βρισκω πληροφοριες ουτε στο internet

Mπλε ταλαιπωρημενο

attachment.php


και κοκκινο

attachment.php
 
Το μπλε (και κόκκινο) Chouette ήταν από ένα απαίσιο πλαστικό, σχεδόν σαν βακελίτη, που ξεφλούδιζε στο στόμα εκείνων που είχαν αυτή την κακή συνήθεια να το δαγκώνουν...

Επίσης, το στέλεχος με τη μύτη και το μελάνι ήταν "πρεσσαριστό" και δεν έβγαινε (όπως στο bic), με συνέπεια να μη μπορεί να γίνει...φυσοκάλαμο !
 
Wally είπε:
Universal Fiorella δυο φωτογραφιες
attachment.php


attachment.php


ναι μυριζε ακομα το μελανι!!

Το μελάνι ήταν που μύριζε ή το πλαστικό απ'έξω; Σαν τώρα μου έρχεται η μυρωδιά...
 
Το μελανι μυριζει. Φανταζομαι τη χημεια παιζει για να μυριζει μετα απο 20 χρονια :)
 
1) Χοντρά στυλό με 4 διαφορετικά μελάνια.

Κόκκινο, πράσινινο, μπλε, μαύρο.
Είχαν 4 κουμπάκια, αντίστοιχου χρώματος.
Στο εσωτερικό τους είχαν 4 διαφορετικά σωληνάκια με μελάνι.
Ανάλογα με το χρώμα που διάλεγες, το στυλό έγραφε με το συγκεκριμένο μελάνι.

Ειχα εναν τετοιον,σαν ασημι χρωμα με ριγες, το κακο ηταν πως δεν εβρικσες εκει επαρχια ανταλλακτικο αν τελειωνε το μελανι.

Θυμάμαι και κάποια τέτοια στυλό με νερό, που όταν το γύριζες έβγαινε το σουτιέν απο μια γκομενίτσα που είχε μέσα.

Οντως, αυτο ηταν μετα και σε αναπτηρα.
 
Πίσω
Μπλουζα