Ρετρό συνταγές που (μάλλον) καλύτερα να ξεχάσουμε!

Ε, ρε βραδιάτικα, μας τρέχουν τα σάλια! :dribble:

Μια παράκληση μόνο: τις φωτογραφίες που ανεβάζεις, μην τις βάζεις σε εξωτερικούς σέρβερς...

Μπορείς είτε να τις κάνεις συνημμένα, είτε να φτιάξεις κάποιο άλμπουμ και να τις βάλεις εκεί.
 
D@redevil είπε:
Ε, ρε βραδιάτικα, μας τρέχουν τα σάλια! :dribble:
Μια παράκληση μόνο: τις φωτογραφίες που ανεβάζεις, μην τις βάζεις σε εξωτερικούς σέρβερς...

Μπορείς είτε να τις κάνεις συνημμένα, είτε να φτιάξεις κάποιο άλμπουμ και να τις βάλεις εκεί.
Άμα βρω και καμιά καλή ρετρό συνταγή ξεφυλλίζοντάς το θα την ανεβάσω, προς το παρόν έβαλα τις πιο εύκολα αναγνωρίσιμες σελίδες. Όσο για τις φωτογραφίες, προτιμώ να τις έχω σε εξωτερικό server. It saves me time! Enjoy!
 
Όσο για τις φωτογραφίες, προτιμώ να τις έχω σε εξωτερικό server. It saves me time! Enjoy!
Aφήνει όμως ποστ ξεκρέμαστα όταν αυτές χαθούν από κει που τις ανεβάζετε και έτσι και αλλιώς θα τις κάνουμε attach στο ποστ σας. Ας συνεργαστούμε λοιπόν. Ένα επιπλέον click είναι στο εικονίδιο με τον πίνακα την ώρα που ποστάρετε :)
 
Queen of hearts, μιας και αναφέρθηκες σε οδηγούς καλής συμπεριφοράς,οι οποίοι τις περισσότερες φορές μου φαίνονται ξεκαρδιστικοί, να σας προτείνω ένα βιβλίο που περιγράφει το savoir vivre του Μεσαίωνα..Norbert Elias - "Η διαδικασία του πολιτισμού"(εκδόσεις Αλεξάνδρεια)..Χωρίς φυσικά να είναι κωμικό (εννοώ να αποσκοπεί αποκλειστικά στο να κάνει τον αναγνώστη να γελάσει) είμαι βέβαιος ότι θα σκάσετε στα γέλια, όπως έκανα κι εγώ διαβάζοντας κάποια εκτενή αποσπάσματα..
 
retrofrog είπε:
Queen of hearts, μιας και αναφέρθηκες σε οδηγούς καλής συμπεριφοράς,οι οποίοι τις περισσότερες φορές μου φαίνονται ξεκαρδιστικοί, να σας προτείνω ένα βιβλίο που περιγράφει το savoir vivre του Μεσαίωνα..Norbert Elias - "Η διαδικασία του πολιτισμού"(εκδόσεις Αλεξάνδρεια)..Χωρίς φυσικά να είναι κωμικό (εννοώ να αποσκοπεί αποκλειστικά στο να κάνει τον αναγνώστη να γελάσει) είμαι βέβαιος ότι θα σκάσετε στα γέλια, όπως έκανα κι εγώ διαβάζοντας κάποια εκτενή αποσπάσματα..
Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το ψάξω.Λόγω σπουδών και ενδιαφέροντος ξέρω ήδη αρκετά και είναι αστείρευτη πηγή περίεργων συνηθειών που προκαλούν αηδία μαζί με γέλιο!
 
Με τι ασχολείσαι; (αν επιτρέπεται) Α, άμα θες να γελάσεις με τη καρδιά σου, νομίζω ότι αξίζει το κόπο το ψάξιμο!! (ειδικά το κεφάλαιο περί σωματικών αναγκών είναι απλά ξεκαρδιστικό!) :D
 
Χωρίς να θέλω να σας τη "σπάσω" (με το μπαρδόν δηλαδής! :D ), θέλετε να κάνετε χρήση των πμς, ώστε να μείνουμε ontopic? :)

Μερσί προκαταβολικά! :flower:
 
Πρέπει να βρώ τον Τσελεμεντέ της μαμάς έκδοσης κάπου μέσα 60. Θέμα και φωτογραφίες πολύ παλαιότερες φυσικά. Εκεί και η καλή συμπεριφορά, και η οργάνωση κουζίνας και άλλα πολλά.

Όσο για τις συνταγές θέλω να αναφερθώ στην πίτσα. Θυμάμαι πίτσες από τέλη του 70 (μάζι με όλο το πακέτο, χώρος σερβίρισμα κτλ) και δυστηχώς όπως και τότε ήταν στραβό το κλίμα, είναι περίεργο πόσα λίγα έχουν αλλάξει (γενικότητα).

Συνταγές και ζυμάρια αμερικάνικης σχολής, δηλαδή το πολύ είναι καλό, λίγδα και όλα τα κακά. Κάτι εντελώς διαφορετικό από την αρχική ιδέα που αφήνει να αναδειχθούν φυσικές αγνές γεύσεις μέσα από λίγα υλικά.

Άλλη μια κακοποίηση που μας κυνηγά ακόμη...
 
Αν βρεις τον Τσελεμεντε - ριξε μια ματια και στο σχετικο θεμα εδω
 
Δεν θυμάμαι αν έχω εγώ ή κάποιος άλλος αναφερθεί στις τσιγαρίδες... ένα παραδοσιακό έδεσμα που σου ανεβάζει τη χοληστερίνη και μόνο αν το διαβάζεις σαν λέξη. Τα Χριστούγεννα ως τα τέλη της δεκαετίας του 80 παραδοσιακά σφάζαμε γουρούνι το οποίο αγόραζε ο παππούς μου μερικούς μήνες πριν και το εξέτρεφε ως την παραμονή ή δυο μέρες πριν τα Χριστούγεννα οπότε ερχόταν η ώρα του. Μετά το γδάρσιμο του ζώου αφαιρούνταν και μια ποσότητα λίπους το οποίο κομμένο σε μικρές λουρίδες τηγανιζόταν και προσφερόταν σε αυτούς που βοηθούσαν. Το λίπος που δεν τηγανιζόταν τοποθετούνταν σε βάζα για να χρησιμοποιηθεί σαν μαγειρικό λίπος, η λεγόμενη γλίνα
 
Εντάξει δεν είναι και όλα τα παραπάνω χάλια. Επίσης στιφάδο φτιάχνουν όσο παλιά; Πάντως όντως μερικά είναι θερμιδικές βόμβες και μάλλον άνοστα. Θυμάμαι σε ένα παλιό Τσελεμεντέ της μάνας μου είχε στο τέλος Διεθνή Κουζίνα! Εκεί να δείτε συνταγές, Τούρτα με φασόλια θυμάμαι μια χαρακτηριστική από Πολωνία, Ρουμανία ή κάτι τέτοιο...
 
Βρήκα την παρακάτω συνταγή, κομμένη από το περιοδικό Τηλέραμα αρχές 90 μάλλον.

Φωτογραφία0706.jpg

και στο πίσω μέρος είχε διαφήμιση της κομμωτικής σχολής Αμαράντου.

Φωτογραφία0707.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα