Ρετρό συσκευασίες προϊόντων, στα ράφια των S/M που μας ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο...

Το καθαριστικό για τα τζάμια Ajax
@Always Somewhere όντως το κλασσικό λευκό μπουκάλι με το μπλε καπάκι (έχει βγει και με ψεκαστηράκι στην κορυφή νομίζω τα τελευταία χρόνια) έχει μείνει ίδιο εδώ και πολλά χρόνια, αλλά πρόσφατα έκαναν lifting στην ετικέτα του και είναι αρκετά διαφορετική, με εξαίρεση το σκίτσο με την κυρία που σκουπίζει το τζάμι.
Νέα συσκευασία:
AJAX | Καθαριστικό Τζαμιών Classic 750ml | AB
 
@retro98 η ετικέτα στο Αζαξ για τα τζάμια είναι ουσιαστικά ένα κάλυμμα περασμένο στη συσκευασία ενώ στην παλαιότερη συσκευασία υπήρχε ηδη τυπωμένη επάνω στο προϊόν η παράσταση.
Η παλιά συσκευασία λεγόταν ΑΖΑΧ ενώ η τωρινη AJAX
 
Η παλιά συσκευασία του AZAX από έντυπη διαφήμιση:
130 Vintage διαφημίσεις ιδέες | vintage διαφημίσεις, ρετρό αφίσες, αφίσες

Και η πρώτη συσκευασία του 1970 από το post του @Eagle 1 στο θρεντ ''Διαφημίσεις σε περιοδικά 1970-73'':
Διαφημίσεις σε περιοδικά 1970-73 | Retromaniax
 
Και το πλαστικό μπουκαλάκι του σοκολατούχου ΕΒΟΛ έχει παραμείνει ολόιδιο εδώ και τουλάχιστον 50 χρόνια, έχει ακόμα το παλιό ανάγλυφο λογότυπο και τα συστατικά αναγράφονται στην καθαρεύουσα! :eek:
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω ,αλλά αναλλοίωτες στο χρόνο είναι και οι συσκευασίες από το αλάτι Κάλλας στο μπουκαλάκι και ΗΡΑ στο σακουλάκι! :)
 
Παλιές συσκευασίες βρεφικών πανών υπήρχαν στα ράφια ενός S/M σ' ένα στιγμιότυπο της ταινίας "Κορόϊδο Ρωμιέ" το οποίο ανέβασε η @katerinak το 2012. Δυστυχώς η φωτό διαγράφηκε και είναι πρακτικά αδύνατη η εύρεση του film λόγω DMCA.
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω ,αλλά αναλλοίωτες στο χρόνο είναι και οι συσκευασίες από το αλάτι Κάλλας στο μπουκαλάκι και ΗΡΑ στο σακουλάκι! :)

Σωστός! :thumbup:

alati%20klasiko%20250g.png


98.01.18.025.jpg
 
Και το πλαστικό μπουκαλάκι του σοκολατούχου ΕΒΟΛ έχει παραμείνει ολόιδιο εδώ και τουλάχιστον 50 χρόνια, έχει ακόμα το παλιό ανάγλυφο λογότυπο και τα συστατικά αναγράφονται στην καθαρεύουσα! :eek:

Σλουρπ!
9801280487454.jpg
 
1) Επίσης το ταμπάσκο έχει την ίδια γυάλινη συσκευασία..

depositphotos_194428766-stock-photo-pruszcz-gdanski-poland-april-2018.jpg




il_fullxfull.1312461459_5tea.jpg


^ Διαφήμιση του ταμπάσκο 1960


2) Η κλασική συσκευασία κονσέρβα απο το ζαμπόν Σβαν


swan-710x401.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα μπισκότα Παπαδοπούλου αναφέρθηκαν παλιότερα, αλλά οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν. Οι συσκευασίες τους έχουν αλλάξει λίγο ή καθόλου.

1723662648948.png
1723662748561.png

1723662714975.png
 
Μου ήρθαν στο μυαλό και οι κλασσικές ακανόνιστες οδοντογλυφίδες "ελέφας" καθώς επίσης και τα ξυραφάκια εποχής στα κόκκινα μικρά κουτάκια! Δεν θυμάμαι την μάρκα αλλά ξέρετε ποια εννοώ! Πολλά επίσης μπουκάλια με φωτιστικό οινόπνευμα είναι ίδια με το παρελθόν!
 
Μου ήρθαν στο μυαλό και οι κλασσικές ακανόνιστες οδοντογλυφίδες "ελέφας" καθώς επίσης και τα ξυραφάκια εποχής στα κόκκινα μικρά κουτάκια! Δεν θυμάμαι την μάρκα αλλά ξέρετε ποια εννοώ! Πολλά επίσης μπουκάλια με φωτιστικό οινόπνευμα είναι ίδια με το παρελθόν!
Νομίζω ότι τα ξυραφάκια που λες είναι τα Astor.

C720-DF4-A-A9-D0-4508-9-F2-E-832-A879-B4165.jpg

Ωστόσο έχει αλλάξει λίγο η πρόσοψη καθώς πλέον μαζί με το όνομα υπάρχει και το λογότυπο της Bic

7898.jpg


Το κόκκινο χρώμα πάντως παραμένει :)
 
Τα μπισκότα Παπαδοπούλου αναφέρθηκαν παλιότερα, αλλά οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν.
Οι φωτογραφίες αφαιρέθηκαν από τους συντονιστές, εξ ου και τα σπασμένα links που εμποδίζουν την εμφάνισή τους.
 
Δώστε μου λίγο χρόνο και θα αποκατασταθούν οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει, στα δικά μου posts, σήμερα... ;)
Η φωτογραφία με τις πάνες στο ράφι του S/Μ στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω βρισκόταν σε παλιότερο θέμα που δημοσιεύτηκε το 2012:

 
Δυστυχώς δεν μπορώ...
Φαντάζομαι θα το αναλάβει ένας συντονιστής κάποια στιγμή... :)
 
Πίσω
Μπλουζα