Ρετρό ταμπέλες που υπάρχουν ακόμα

Motivo σημαινει μοδα. Ιδου η επιγραφη στο Νεο Ηρακλειο

attachment.php


Το μαγαζι υπαρχει ακομα...
 
johnny19818 είπε:
Το 2010 δεν είναι απαραίτητο ότι παραπέμπει σε χρονολογία. Νομίζω ότι η γραμματοσειρά και μόνο καθώς και η εξωτερική εμφάνιση του μαγαζιού προδίδουν την ηλικία του.
Επίσης, κρίνοντας από τα αλμυρά 2001 μάλλον έχουμε την ίδια ιστορία κι εδώ.
Πού τα θυμήθηκες τα αλμυρά :) Θα προσέθετα και την εγκυκλοπαίδεια 2002 (κυκλοφόρησε το 1983).
 
Βρήκα κάποιες που θυμόμουν από την περιοχή μου, οι φωτογραφίες είναι όλες από το google street view καθώς είμαι πολύ μακριά εννοείται για να μπορώ να τα φωτογραφίσω, αλλά μάλλον ούτε θα το άντεχα να τα φωτογραφίσω. Αυτό το θέμα είναι πολύ νοσταλγικό και με μελαγχολεί :(

Αυτό που δεν φαίνεται πολύ καλά καθώς το κρύβουν τα δέντρα, λέει "Χατζηγιάννης" και είναι το αγαπημένο βιβλιοπωλείο-παιχνιδάδικο με το οποίο μεγάλωσα, τώρα μένει άδειο και ερημωμένο.

picc.jpg

Κι αυτό δεν φαίνεται καλά, αυτή η ρετροταμπέλα μιάς σχολής οδηγών, μου άρεσε πολύ από μικρή.

picg.jpg

Αυτό το ερημωμένο ψιλικατζίδικο το είχαν ξένοι, νομίζω Αρμένιοι.

pich.jpg

pici.jpg

picj.jpg

pick.jpg

picl.jpg

picm.jpg

picn.jpg

pico.jpg

picp.jpg

picq.jpg
 
Ωραίος ο Θανάσης με τα πινερλί του :p . Πλάκα πλάκα στη γειτονιά μου στο Κερατσίνι που έμενα, θυμάμαι ένα φούρνο που έφτιαχνε καταπληκτικά πεϊνιρλί. Πέρναμε συχνά και ήταν τόσο βουτηράτα :dribble: Αυτά στο μακρινό 1985-1986.
 
Ποιός την θυμάται; Μεσουράνησε στα mid 80s.

2013-08-16_18-21-02_699.jpg
 
Την εχω σταμπαρει καιρο.... :D

Αλλα επειδη,οποτε περναω ειμαι με το λεωφορειο και δεν μπορω να την φωτογραφισω,

την βρηκα μεσω street view... :)

attachment.php
 
Όχι Τζων δεν λειτουργεί και μάντεψε που είναι..

Αμμουλιανή!
jumping-smiley-014.gif


ps: To λέω γιατί σαν κάτοικος Θεσσνικης ίσως έχεις πάει




Να και η παλιά μας αγαπημένη Ελληνική εταιρία λευκών συσκευών σε ένα χωριό της Μεσσηνίας που κάποτε υπήρχε ζωή κ τώρα κλειστά σχολεία και ερημωμένα σπίτια και μαγαζιά.

20140517_172904.jpg

ps: Έχω την εντύπωση πως την έχω ξαναβάλει.
 
Ωραίες εικόνες PT8 αν και σφίγγεται λίγο η καρδιάς σου να τα βλέπεις έτσι...Και ορίστε ένα επιπλέον επίθετο που το ΟΥ το γράφει συμπτυγμένο καθώς και η λέξη κλωστοϋφαντουργία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα! Έβγαλες μ'ενα σμπάρο 2 τρυγώνια, δεν το είχα προσέξει αυτό το θρεντ των συμπτυγμένων.

Και κάτι τελευταίο (σας ζάλισα σήμερα
grinning-smiley-033.gif
)

Τραβηγμένη σε ένα χωριό κοντα στη Βοϊδοκοιλιά - Μεσσηνία μου είχε τραβήξει το μάτι αυτό το παλαιό και κλειστό παντοπωλείο.

Δεν υπήρχε επιγραφή, προσέξτε όμως το γνήσιο αυτοκόλλητο στην πόρτα από ένα αναψυκτικό πολυδιαφημισμένο που ωστόσο οι περισσότεροι δεν γνωρίσαμε.

2011-03-26_14-13-48_393.jpg
 
PT8 είπε:
χαχα! Έβγαλες μ'ενα σμπάρο 2 τρυγώνια, δεν το είχα προσέξει αυτό το θρεντ των συμπτυγμένων.
Πραγματικά έτσι είναι. Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά!

PT8 είπε:
Και κάτι τελευταίο (σας ζάλισα σήμερα
grinning-smiley-033.gif
)
Καθόλου δε μας ζάλισες. Ίσα ίσα.

PT8 είπε:
Τραβηγμένη σε ένα χωριό κοντα στη Βοϊδοκοιλιά - Μεσσηνία μου είχε τραβήξει το μάτι αυτό το παλαιό και κλειστό παντοπωλείο.

Δεν υπήρχε επιγραφή, προσέξτε όμως το γνήσιο αυτοκόλλητο στην πόρτα από ένα αναψυκτικό πολυδιαφημισμένο που ωστόσο οι περισσότεροι δεν γνωρίσαμε.

Προβολή συνημμένου 126142
Το αυτοκόλλητο αναψυκτικού το βλέπω αλλά με μπέρδεψε το "οι περισσότεροι δε γνωρίσαμε" :xm: Βέβαια εγώ μιλάω για αυτό στο παράθυρο...
 
Χαρά μου Γιάννη :)

Στην τελευταία φωτό αναφέρομαι στο αναψυκτικό Ταμ-Ταμ το οποίο πρέπει να σταμάτησε κάπου στα 70ς.
 
PT8 είπε:
Χαρά μου Γιάννη :)
Στην τελευταία φωτό αναφέρομαι στο αναψυκτικό Ταμ-Ταμ το οποίο πρέπει να σταμάτησε κάπου στα 70ς.
Μάλιστα. Δεν το πρόλαβα φυσικά. Ευχαριστώ και πάλι.
 
Τρελλαινόμουνα για Ταμ ταμ αλλά δεν ήταν πάντα εύκολο να το βρεις. Τελικά το εξαφάνισε η Κόκα-Κόλα και τα άλλα Κολοειδή.
 
Δεν θα σχολιάσω ιδιαίτερα την επιγραφή αφού μου το απαγορεύει άλλωστε και η ίδια. "Έστε σύντομοι" που τα λέει όλα από μόνη της...

ESTE.jpg
 
Είμαι περίεργη να μάθω σε ποιο κτήριο τη βρήκες.
 
ARETARA είπε:
Χαχαχαχα, σε αυτό που φαντάζεσαι... :)
Μπήκες μέσα? Ω, ρε φίλε!!! :bow: Αυτά είναι τα καλά της θέσης :thumbup: Περιγραφή και λεπτομέρειες στην επόμενη συνάντηση.
 
Kambia είπε:
Είμαι περίεργη να μάθω σε ποιο κτήριο τη βρήκες.

ARETARA είπε:
Χαχαχαχα, σε αυτό που φαντάζεσαι... :)

Kambia είπε:
Μπήκες μέσα? Ω, ρε φίλε!!! :bow: Αυτά είναι τα καλά της θέσης :thumbup: Περιγραφή και λεπτομέρειες στην επόμενη συνάντηση.
Πειτε και σε μας καλε να μαθαινουμε.... :please:
 
Πες τα ρε Σταύρο. Εικάζω κάτι με θρησκευτικό ενδιαφέρον ή κάποια δημόσια υπηρεσία.
 
Πίσω
Μπλουζα