Ρετρό του μέλλοντος

pooky είπε:
βασικά, οι CRT οθόνες που σιγά-σιγά χάνονται.. φαντάσου να συναντήσεις μια CRT σε καμιά εικοσαριά χρόνια πώς θα σου φανεί.. θα απλώσεις το χέρι ν' αγγίξεις το σκληρό γυαλί καθώς ένα μικρό δάκρυ θα γλιστρά σιωπηλά στο μάγουλό σου...
 
Οι πρώτες ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές με δισκέτα!!!

Αυτές πλέον για μουσείο προορίζονται και ας τις έχουμε μόλις οχτώ χρόνια :eek:
 
Τα σταθερά τηλέφωνα:animeek:

Τα discman, που ήδη νομίζω ότι θεωρούνται retro.

Οι φωτογραφικές μηχανές με φιλμ. Πού τις θυμήθηκα τώρα αυτές;

Διάφορα πραγματάκια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας (pins, μπλουζάκια, καπελάκια, μπρελόκ, ο,τιδήποτε σχετικό με Αθηνά-Φοίβο κλπ, κλπ).

"Τα φιλαράκια" (friends), που θα τα θυμόμαστε με νοσταλγία όπως τους Απαράδεκτους...:animrolleyes:
 
Starbuck είπε:
βασικά, οι CRT οθόνες που σιγά-σιγά χάνονται.. φαντάσου να συναντήσεις μια CRT σε καμιά εικοσαριά χρόνια πώς θα σου φανεί.. θα απλώσεις το χέρι ν' αγγίξεις το σκληρό γυαλί καθώς ένα μικρό δάκρυ θα γλιστρά σιωπηλά στο μάγουλό σου...
Μαζί με την CRT πρέπει να ξεχάσουμε και το παρατσούκλι που της δώσαμε τόσα χρόνια: "χαζοκούτι"..:rolleyes:

Τώρα οι νέες τεχνολογίες απαιτούν άλλα παρατσούκλια.... :D

Χαζοκορνίζα, χαζοτετράγωνο, χαζοπλακάκι,..... :D
 
teflon είπε:
Μαζί με την CRT πρέπει να ξεχάσουμε και το παρατσούκλι που της δώσαμε τόσα χρόνια: "χαζοκούτι"..:rolleyes:
Τώρα οι νέες τεχνολογίες απαιτούν άλλα παρατσούκλια.... :D

Χαζοκορνίζα, χαζοτετράγωνο, χαζοπλακάκι,..... :D
χαχα.. :biglaugh: σωστός! :thumbup:
 
nessie είπε:
Τα σταθερά τηλέφωνα:animeek:
Τρέμω και μόνο στην ιδέα...

nessie είπε:
τους Απαράδεκτους...:animrolleyes:
Θα έλεγα ότι είναι ήδη ρετρό οι "Απαράδεκτοι", Nessie. Όπως και οι εξίσου θρυλικοί και ανεπανάληπτοι "Αυθαίρετοι". Είναι οι δύο ελληνικές σειρές των early 90's που προσωπικά ξεχωρίζω.

Από πολύ πρόσφατες σειρές, τουλάχιστον κωμικού χαρακτήρα, ξεχωρίζω με μεγάλη διαφορά τις δύο σειρές του Καπουτζίδη: τις "Σαββατογεννημένες", και κυρίως το "Στο παρά πέντε" που συνδυάζει με αριστοτεχνικό τρόπο στοιχεία κωμικά, αστυνομικά, μελό και μεταφυσικά, χωρίς να καταφεύγει σε υστερίες ή σε υβρεολόγιο.

Επίσης, για εντελώς ξεχωριστούς λόγους, ξεχωρίζω τις σειρές όπου παίζει η Σερβίδα θεά Άνα Ντιμίτριεβιτς, και φυσικά κρατάω μόνο τις δικές της σκηνές. ;)
 
@Sofologiotatos: Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα! :)

Ίσως να μην το έθεσα πολύ σωστά:nervous:, οπότε επεξηγώ:

Retro του μέλλοντος: FRIENDS, που θα τα θυμόμαστε με νοσταλγία, όπως ακριβώς θυμόμαστε σήμερα τους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ.

Είπα εγώ ότι "οι Απαράδεκτοι" δεν είναι retro; :confused:

Άλλο retro του μέλλοντος: Τα φωτογραφικά album...
 
Δίκιο έχεις, Nessie. :) Δεν διάβασα με προσοχή αυτό που είχες γράψει.

Όσο για τα "Φιλαράκια", ίσως είμαι από τους λίγους που δεν θα τα θυμούνται με νοσταλγία! Δεν μπόρεσα ποτέ να παρακολουθήσω ούτε ένα επεισόδιο για περισσότερο από 3 λεπτά!

Βεβαίως αυτά είναι θέμα γούστου, έτσι; Το ίδιο λένε πολλοί για το πολυαγαπημένο μου "Στο παρά πέντε". Ότι δηλαδή οι χαρακτήρες είναι καρικατούρες, ότι η υπόθεση δεν πείθει, κ.τ.λ. Συνήθως, όμως, όσοι το λένε αυτό δεν έχουν δει τη σειρά από την αρχή. Κι άμα χάσεις την αρχή χάνεις όχι μόνο το πνεύμα, αλλά και την υπόθεση η οποία είναι αρκετά περίπλοκη...
 
τα ποντικια γιατι σε λιγο καιρο θα μιλαμε στους υπολογιστες !!! :)
 
@Sofologiotatos: Κανένα πρόβλημα! Πάντα έχω δίκιο!!! :biglaugh:

Πάντως πιστεύω ότι αν παρακολουθήσεις από την αρχή FRIENDS και μπεις στο πνεύμα, θα κολλήσεις. Είναι πολύ "έξυπνη" σειρά, όπως άλλωστε και αυτές του Καπουτζίδη. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι τη γράφει ο Αρκάς! :)

@Simonkey: Και τα πληκτρολόγια και τα πληκτρολόγια:animeek:

http://www.smh.com.au/articles/2008/01/07/1199554556164.html?feed=html
 
το nokia 3210 κινητο μου!!

αυτο και αν ειναι ρετρο!!

ασε που εχει εφορου ζωη!!

εχει φαει κατι πεσιματα απο μηχανακι καρπαζιες αλλα αυτο εκει πιντα!!

(αυτο θα πει φτιαγμενο απο γερο υλικο!!)
 
Sofologiotatos είπε:
Δίκιο έχεις, Nessie. :) Δεν διάβασα με προσοχή αυτό που είχες γράψει.Όσο για τα "Φιλαράκια", ίσως είμαι από τους λίγους που δεν θα τα θυμούνται με νοσταλγία! Δεν μπόρεσα ποτέ να παρακολουθήσω ούτε ένα επεισόδιο για περισσότερο από 3 λεπτά!

Βεβαίως αυτά είναι θέμα γούστου, έτσι; Το ίδιο λένε πολλοί για το πολυαγαπημένο μου "Στο παρά πέντε". Ότι δηλαδή οι χαρακτήρες είναι καρικατούρες, ότι η υπόθεση δεν πείθει, κ.τ.λ. Συνήθως, όμως, όσοι το λένε αυτό δεν έχουν δει τη σειρά από την αρχή. Κι άμα χάσεις την αρχή χάνεις όχι μόνο το πνεύμα, αλλά και την υπόθεση η οποία είναι αρκετά περίπλοκη...
χαχα! επιτέλους κάπου που διαφωνούμε φίλε Σοφολογιότατε.. Εγώ δεν μπορώ να παρακολουθήσω το Παρα Πέντε ενώ τα επεισόδια από τα Φιλαράκια τα βλέπω ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και... :D
 
Οι εκπομπές της Πάνια με όλα τα φευγάτα αστέρια που βγήκαν από εκεί όπως ο Βας-Βας, ο Ταμπάκης, ο Κατμαν, η Έξω απ' τα δόντια κτλ.
 
Αυτοκόλλητα PANINI με Βραζιλιάνικα

Είχατε?Δεν είναι τόσο παλιά,γύρω στο 99-2001?είχα συμπληρώσει 2 albums από την πρώτη σειρά Maria La Del Barrio-Esmeralda-Marimar & μου έλειπε και στα 2 ένα μόνο αυτοκόλλητο,το 180.Από τη σειρά 2001 με Esmeralda-Marimar-Paulina είχα αρκετά,περίπου 170 από τα 190 αυτοκόλλητα.Είχαν βγει και κάρτες με βραζιλιάνικα που δεν κολλούσαν σε album!!!!!
 
Η Βίκυ Μιχαλονάκου και το Ερωτοδικείο...

edit: Όχι, δεν είναι ήδη ρετρό. Εγώ βλέπω ακόμα :D
 
bluenatic είπε:
Η Βίκυ Μιχαλονάκου και το Ερωτοδικείο...
edit: Όχι, δεν είναι ήδη ρετρό. Εγώ βλέπω ακόμα :D
Και εγώ βλέπω ακόμα και μάλιστα φανατικά !

Δεν παύουν όμως να πέρασαν ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ από τότε.

Πιστεύω ότι η δεκαετία είναι το "ψυχολογικό όριο"

προκειμένου να χαρακτηριστεί κάτι ως "ρετρό".
 
Τα κινητά χωρίς κάμερα.

Τα CD.

Από τουβού που παρακολουθώ, το αλ τσαντίρ ή οι πύλες του ανεξήγητου.

Η Fanta ανανά.
 
Ευτυχισμένοι Μαζί

Το Ευτυχισμένοι Μαζί με τον Μπέζο στο Μέγα. Το βλέπω και μ' αρέσει! :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα