Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες - ριξε μια ματια στους Κανονισμους λειτουργιας του φορουμ.

Δεν γραφουμε greeklish - και αποφευγουμε καποια κοσμητικα που χρησιμοποιησες ;-)

Καλη συνεχεια.
 
32003_410501118616_771893616_3892336_6582193_n.jpg
 
Νοσταλγικότατη η φωτογραφία. Θυμάστε μήπως ποια ήταν η διαφορά της Μπιγκ Μπάμπολ απ΄την Ο Μπάμπολ;
 
Paspartoo είπε:
Καλως ηρθες - ριξε μια ματια στους Κανονισμους λειτουργιας του φορουμ.
Δεν γραφουμε greeklish - και αποφευγουμε καποια κοσμητικα που χρησιμοποιησες ;-)

Καλη συνεχεια.
Εντάξει, οκ...Τουλάχιστον επειδή το εγραψα πριν κατι χρονια, κι ειχα μαζεψει ολες μου τις αποριες, μπορεις να μου στειλεις τι ελεγα? Γιατι ημουν σιγουρος οτι ειχα δει κι αλλου γκρικλις και "κοσμητικα" οπως πολυ χαριτωμενα το ειπες, αλλα εκεινα εμειναν στη θεση τους.
 
Που να θυμαμαι, ηταν και πριν κατι χρονια ;)

Οπου αλλου δεις greeklish - πες μου να τα σβησουμε.
 
Paspartoo είπε:
Που να θυμαμαι, ηταν και πριν κατι χρονια ;)
Οπου αλλου δεις greeklish - πες μου να τα σβησουμε.
Εννοουσα μηπως εσενα στο δειχνει το κομμεντ, που σαι admin...δεν εννοουσα να μου πεις τι θυμασαι...τεσπα
 
οκ, παμε απ την αρχη θα γραψω ο,τι θυμαμαι...

- οι certz οι καραμελες και μενα μου χουνε λειψει τρομερα, αυτες με γευση κερασι..αλλα να ξερετε οσοι ψαχνετε κατι να σας τη θυμησει, να παρετε trident κερασι, εχει ιδια γευση, αλλα σε τσιχλα...

- επισης μολις δοκιμασα σοκολατουχο απ το dia και ειναι ιδιο με carnation! Νοσταλγια κι ετσι..εγω προσφατα συνειδητοποιησα οτι καταργηθηκε το carnation, γιατι σ οποιο μαρκετ πηγαινα δεν υπηρχε πουθενα..

- καταρα στη Δελτα που καταργησε πριν πολλα χρονια το boss με τη λευκη σοκολατα απεξω και το κακαο απο μεσα...ηταν το καλυτεροτερο παγωτο ξερω γω..μετα για λιγο καιρο τα παγωτα κρι κρι ειχανε ενα παρομοιο αλλα μετα η δελτα την αγορασε τη κρι κρι και μαλλον το ακυρωσε κι απο κει..ποιο ηταν το προβλημα τους? :p

- πουθενα δε βρισκω πλεον τσιγαρα απο σοκολατα...που τανε σα τις τσιχλες σε σχημα τσιγαρα (asterix κλπ) αυτα ομως ηταν απο σοκολατα, κι ειχαν απιστευτη γευση..αλλα πουθενα πλεον

- θυμαται κανεις πως λεγονταν τα θεϊκα πακοτινια που παλια ειχανε μεσα στη συσκευασια κουτακι ketchup? και πατατακια ειχανε βγει κλπ...τρελες αναμνησεις! ειναι απο τις λιχουδιες που μου εχουνε λειψει περισσοτερο..ακομα καμια φορα αμα παρω πακοτινια, τα βαζω σε μπωλ και τους ριχνω ketchup απο πανω!

- θελουμε πισω τα after school!!! αν και το γιαουρτακι junior σοκολατα (που μονο σε σουπερ μαρκετ το βρισκεις πλεον) εχει πολυ παρομοια γευση

- ενω ειμαι λατρης των caprice παπαδοπουλου, μου εχουνε λειψει και τα cubaneros, που τα διαφημιζανε οι αδερφοι κατσαμπα :p

- το milko φραουλα ενω τοτε δε το παιρνα πολυ, τωρα θα ηθελα πολυ να το ξαναδοκιμασω

αυτα θυμαμαι για τωρα..οταν μου ρθουν κι αλλες αναλαμπες θα τις μοιραστω
 
Υπήρχαν για κάποια εποχή κάτι ανταγωνιστικά των δρακουλινιών ονόματι δαγκώνια. Το χαρακτηριστικό τους ήταν ότι είχαν στη σακούλα απέξω πλήθος απο ποιηματάκια σχετικά με το προιόν, συνοδευόμενα απο σκιτσάκι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα "Στα μπαλκόνια ρητορίες, όλο θα και θα και αηδίες. Για μεγάλους παραμύθια, τα δαγκώνια είναι αλήθεια". Τα θυμάται κανείς, γιατι σε όσους τα αναφέρω δέν τα έχουν ακούσει κάν. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
nickkos είπε:
Υπήρχαν για κάποια εποχή κάτι ανταγωνιστικά των δρακουλινιών ονόματι δαγκώνια. Το χαρακτηριστικό τους ήταν ότι είχαν στη σακούλα απέξω πλήθος απο ποιηματάκια σχετικά με το προιόν, συνοδευόμενα απο σκιτσάκι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα "Στα μπαλκόνια ρητορίες, όλο θα και θα και αηδίες. Για μεγάλους παραμύθια, τα δαγκώνια είναι αλήθεια". Τα θυμάται κανείς, γιατι σε όσους τα αναφέρω δέν τα έχουν ακούσει κάν. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Βεβαίως και τα θυμάμαι, αρχές δεκαετίας 1990. Υπήρχαν σε κλασικά επαρχιακά ψιλικατζίδικα - μίνι μάρκετ όπου δεν έφταναν τα πιο γνωστά δρακουλίνια.
 
Το παλιό μεταλλικό κουτί απο μπισκοτάκια Παπαδοπούλου. Το χρησιμοποιούσε η γιαγιά μου για τα ραφτικά της.

DSC01735.jpg


DSC01734.jpg
 
Retro και γευστικό. Τα βλέπεις στο κουτί και σου έρχεται να τα τραγανίσεις μονομιάς!
 
Όντως, υποσυνείδητα ανοίγοντας αυτό το κουτί περίμενα να βρω αυτά τα ωραία κουλουράκια!
s5oeat.gif
 
krios είπε:
Έφαγα φλασιά και θυμήθηκα ότι κυκλοφορούσε πορτοκαλάδα και λεμονάδα μέσα σε στρογγυλές ανάγλυφες μπαλίτσες. Τις πουλούσαν συνηθως έξω από τα γήπεδα. Μήπως κάποιος θυμάται τι μάρκα ήταν;
Ναι, "Χελμός".

Επίσης θυμίζω:

1) Γκοφρέτα "Σαφάρι". Τηλεοπτικό σποτ με λεοπαρδάλεις, σκηνές ζούγκλας κλπ, υπό τους ήχους του ταμ-ταμ: "Σαφάρι-σαφάρι, και ποιός δε θα την πάρει". Όποιος έχει @@ ας κάνει τέτοια διαφήμιση σήμερα.

2) Γαριδακοειδή σνακς "Σουϊτίνια". Μικρότερες συσκευασίες, γλυκά και πιο δυσεύρετα (στο δημοτικό μου τουλάχιστο) από τα υπόλοιπα σνακ.

3) Κάτι το οποίο λεγόταν "Sweet Delight', όμως δε θυμάμαι λεπτομέρεις εκτός του τηλεοπτικού σποτ: "Sweet delight σημαίνει γλυκιά απόλαυση. Καί είναι". θυμάται κανεις περισσότερες λεπτομέρειες??

btw θυμάται κανείς πώς λεγόντουσαν (μέσα δεκαετίας 90) κάτι γλυκά τα οποία ήταν κομμάτια παντεσπάνι καλυμμένα με σοκολάτα και το χαρακτηριστικό ήταν στη συσκευασία τους, ότι περικλείοταν από τις τρεις πλευρές από χαρτόνι, προφανώς για να μην ζουλιούνται στη μεταφορά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμίζω:

1) Γκοφρέτα "Σαφάρι". Τηλεοπτικό σποτ με λεοπαρδάλεις, σκηνές ζούγκλας κλπ, υπό τους ήχους του ταμ-ταμ: "Σαφάρι-σαφάρι, και ποιός δε θα την πάρει". Όποιος έχει @@ ας κάνει τέτοια διαφήσιμη σήμερα.

2) Γαριδακοειδή σνακς "Σουϊτίνια". Μικρότερες συσκευασίες, γλυκά και πιο δυσεύρετα (στο δημοτικό μου τουλάχιστο) από τα υπόλοιπα σνακ.

3) Κάτι το οποίο λεγόταν "Sweet Delight', όμως δε θυμάμαι λεπτομέρεις εκτός του τηλεοπτικού σποτ: "Sweet delight σημαίνει γλυκιά απόλαυση. Καί είναι". θυμάται κανεις περισσότερες λεπτομέρειες??

btw θυμάται κανείς πώς λεγόντουσαν (μέσα δεκαετίας 90) κάτι γλυκά τα οποία ήταν κομμάτια παντεσπάνι καλυμμένα με σοκολάτα και το χαρακτηριστικό ήταν στη συσκευασία τους, ότι περικλείοταν από τις τρεις πλευρές από χαρτόνι, προφανώς για να μην ζουλιούνται στη μεταφορά?
 
neueregel είπε:
btw θυμάται κανείς πώς λεγόντουσαν (μέσα δεκαετίας 90) κάτι γλυκά τα οποία ήταν κομμάτια παντεσπάνι καλυμμένα με σοκολάτα και το χαρακτηριστικό ήταν στη συσκευασία τους, ότι περικλείοταν από τις τρεις πλευρές από χαρτόνι, προφανώς για να μην ζουλιούνται στη μεταφορά?
Παστάκι "yes"... Κυκλοφορεί ακόμα...
 
Νομίζω το έιδα πρόσφατα, σε μια επίσκεψή μου σε ΥπερΜάρκετ...

picture.php
 
Μαλακες καραμελιτσες ΜΑΟΑΜ με γευσεις φρουτων. Choco bloom γκοφρετα(Αλατινη). Καραμελες πολυχρωμες περασμενες σε λαστιχακι,που τα κοριτσια το φοραγαν σαν βραχιολι...
 
Πίσω
Μπλουζα