Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Εντάξει, για το συγκεκριμένο δεν πειράζει (για να μη χαλάσει η ροή του θρεντ :) ), πάντως ενημερωτικά το όριο είναι το 1995. Οτιδήποτε μεταγενέστερο θεωρείται εκτός θεματολογίας του φόρουμ! ;)
 
εγω θυμαμαι κατι πατατακια chipitoons ομως δεν κυκλοφορησαν για πολυ
 
Αν δεν έχει αναφερθεί, να προσθέσω το χυμό φραγκοστάφυλου Ribena μαζί με τα Ribenakia που το διαφήμιζαν...Η συσκευασία ήταν μωβ και ο χυμός αυτός κυκλοφορεί ακόμα...
 
ribenna επινα παρα πολυ μικρος ομως μου φαινεται οτι και αυτου του χυμου η γευση εχει αλλαξει η εγω ειμαι περιεργος??επισης μου φαινοταν παντα περιεργο οτι το Ribenna εμφιαλωνεται σε φαρμακευτικη εταιρια την Glaxosmithkline που βγαζει και το lucozade το οποιο τωρα που το θυμαμαι ειχε προκαλεσει αντιδρασεις οταν ειχε πρωτοβγει στην ελλαδα σχετικα με το ποσο ασφαλες ειναι για τα παιδια που το επιναν
 
lass είπε:
Νομίζω είναι η παλιά συσκευασία αν κάνω λάθος πείτε μου.
lass ηταν διαφορετικη η παλια συσκευασια.Δεν ξερω αν και ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα ο χυμος σε γυαλινα μπουκαλια,τον θυμαμαι μονο σε κουτι.Αν και δε φαινεται καλα στο screenshot,η συσκευασια ηταν αυτη

ribena.JPG
 
και εγω σε κουτι τον θυμαμαι δεν νομιζω να κυκλοφορησε ελλαδα σε γυαλινο....
 
να προσθεσω και γω 2 προιοντα που θυμαμαι και δεν αναφερονται:

1) γαλα champion της δελτα με κακαο μελι και βυνη. κυκλοφορησε το 90-91 και μετα εξαφανιστηκε. κυκλοφορουσε μεχρι προσφατα( ; ) το action με την ιδια συνθεση.

2) καραμελες βουτυρου εισαγωμενες σε μασουρακι συσκευασια ανοιχτου μουσταρδι χρωματος με μια ξυλινη καρδαρα γειρμενη να ριχνει γαλα. δεν θυμαμαι ονομα. ειχαν πολυ λιγωτικη γευση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
2) καραμελες βουτυρου εισαγωμενες σε μασουρακι συσκευασια ανοιχτου μουσταρδι χρωματος με μια ξυλινη καρδαρα γειρμενη να ριχνει γαλα. δεν θυμαμαι ονομα. ειχαν πολυ λιγωτικη γευση.


Τις Werther's Original, εννοεις ; Κυκλοφορουν ακομα...
 
Stratulator είπε:
Τις Werther's Original, εννοεις ; Κυκλοφορουν ακομα...
Αντίστοιχες οι εγχώριες Baloo της ΙΟΝ. Και οι δύο είναι τέλειες, πανάθεμά τες!!! Σαν τα πατατάκια, κανείς δε μπορεί να φάει μόνο μία!
 
Ναι πράγματι αυτές εννούσα startulator. Όταν τις είχα πρωτοδοκιμάσει το 89 είχα φάει ένα μασούρι σε 1,5 ώρα και είχα στενές επαφές με την τουαλέτα. Εννοείται οτι δεν ξαναπήρα στο άμεσως επόμενο διάστμημα. Αργότερα, όταν τις αναζητούσα δεν τις έβρισκα εύκολα. Πολύ αργότερα έκοψα τις επαφές με όλα τα καραμελοϊδή και επειδή είχα μείνει με την δυσκολία έυρεσης υπέθετα οτι καπουτ.

ΥΓ:Πωλούνται σε περίπτερα και σουπερ μαρκετ κανονικά, σήμερα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια,ειχα φαει κι εγω 'κολλημα' με τις Werthers...

Ειδικα,σε οποιον του αρεσουν οι "βουτυρου",ειναι ευκολο!...

Εχω βρει και σε περιπτερα,αλλα, σιγουρα θα βρεις σε σουπερ μαρκετ

και την μεγαλη συσκευασια,σε σακουλακι...
 
θανος είπε:
αν θυμαμαι καλα ηταν ξυλακι βανιλια με επικαλυψη σοκολατας και οι γραμμες σιροπι ηταν κερασι ηταν σε στυλ φλορεαλ αλλα ειχε ενα αλλο ονομα και ηταν της δελτα
To concertino λες!Της εβγα!
 
Πρωτη ρετροανακαλυψη για το 2013! :D

Home Edition αυτη τη φορα με -κατι ξεχασμενες απο το χρονο- συσκευασιες τροφιμων. :)

Ρετροανακαλυψη Νο1


Συσκευασια "Θρεψινης"


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php



Ρετροανακαλυψη Νο2



Συσκευασια
απο Καραμελακια Candy

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
stayros είπε:
Πρωτη ρετροανακαλυψη για το 2013! :D Home Edition αυτη τη φορα με -κατι ξεχασμενες απο το χρονο- συσκευασιες τροφιμων. :)

Ρετροανακαλυψη Νο1


Συσκευασια "Θρεψινης"


[photos]


Ρετροανακαλυψη Νο2



Συσκευασια
απο Καραμελακια Candy

[photos]
Από ποια δεκαετία είναι η συσκευασία της Θρεψίνης?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Του 1950.

Αλλα φαινεται καθαρα στην δευτερη

φωτο αν το παρατηρησεις! ;)
 
Θρεψινη πρώτη φορά βλέπω!! Φυσικά την έχω ακούσει πάρα πολλές φορές, όμως δεν είχα δει ποτέ κουτί...

Και αν δεν κάνω λάθος ήταν κάτι σαν την Μερέντα;
 
cloud είπε:
Θρεψινη πρώτη φορά βλέπω!! Φυσικά την έχω ακούσει πάρα πολλές φορές, όμως δεν είχα δει ποτέ κουτί...Και αν δεν κάνω λάθος ήταν κάτι σαν την Μερέντα;
 

 


"Η Θρεψίνη είναι ένα φυσικό γλυκαντικό από σταφύλια σε μορφή κρέμας, που έκανε «θραύση» στον παιδόκοσμο της δεκαετίας του 1960. Θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε ως τον πρόγονο της νουτέλας, ενώ η πιο ορθή και περιγραφική της ονομασία είναι: Σταφυλόκρεμα. Χρησιμοποιείται στην παρασκευή γλυκισμάτων, κέικ, παγωτών, για κρέπες και ως επάλειμμα στο ψωμί. Δεν περιέχει πρόσθετη ζάχαρη ή συντηρητικά. Είναι ένα αγνό προϊόν που αξίζει να βάλετε στο διαιτολόγιό σας από γνήσιο χυμό σταφυλιού, μη υδρογονοποιημένο φυτικό λίπος, σιρόπι καλαμποκιού και αλεύρι σόγιας. Η θρεπτική αξία της Θρεψίνης ανά 100gr είναι: ενέργεια 379Kcal, πρωτεΐνες 5,1%, υδατάνθρακες 56,4%, λίπος 14,8%, σίδηρος 1,47mg, ασβέστιο 144mg, φώσφορος 30mg και σουκρόζη 9,6%."


Πηγη αρθρου
 
stayros είπε:
 

 


"Η Θρεψίνη είναι ένα φυσικό γλυκαντικό από σταφύλια σε μορφή κρέμας, που έκανε «θραύση» στον παιδόκοσμο της δεκαετίας του 1960. Θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε ως τον πρόγονο της νουτέλας, ενώ η πιο ορθή και περιγραφική της ονομασία είναι: Σταφυλόκρεμα. Χρησιμοποιείται στην παρασκευή γλυκισμάτων, κέικ, παγωτών, για κρέπες και ως επάλειμμα στο ψωμί. Δεν περιέχει πρόσθετη ζάχαρη ή συντηρητικά. Είναι ένα αγνό προϊόν που αξίζει να βάλετε στο διαιτολόγιό σας από γνήσιο χυμό σταφυλιού, μη υδρογονοποιημένο φυτικό λίπος, σιρόπι καλαμποκιού και αλεύρι σόγιας. Η θρεπτική αξία της Θρεψίνης ανά 100gr είναι: ενέργεια 379Kcal, πρωτεΐνες 5,1%, υδατάνθρακες 56,4%, λίπος 14,8%, σίδηρος 1,47mg, ασβέστιο 144mg, φώσφορος 30mg και σουκρόζη 9,6%."


Πηγη αρθρου
Ναι, μετά το έψαξα και εγώ.. :)

Ως τώρα όλοι μου το είχαν περιγράψει σαν την μερέντα, και νόμιζα ότι ήταν πραλίνα φουντουκιού με διαφορετικό όνομα..

Τελικά μάλλον δεν έχουν και πολύ σχέση.. :p
 
Παιδία μόλις διάβασα όλες τις σελίδες και δεν νομίζω να βρήκα τα γαριδάκια snack73 (ή κάπως έτσι) αλλά στην συσκευασία τη διάφανη με άσπρο, νομίζω μετά βγαίναν σε αυτή με το αλουμίνιο από μέσα. Πρέπει να ήταν τέλος 70.

Υποψιάζομαι λόγω ονόματος ίσως ξεκίνησαν το 73.
 
Πίσω
Μπλουζα