Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Διαφημισεις διαφορων ρετρολιχουδιων

απο το Μικυ Μαους. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Έχετε τρομερή μνήμη, με ταξιδέψατε σε πολύ γλυκές εποχές! Μου ήρθαν κι εμένα στο μυαλό κάποιες λιχουδιές που δεν αναφέρθηκαν, αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματά τους, ας με διαφωτίσει κανείς αν ξέρει.

Ήταν κάτι τσίχλες, μικρές, τετράγωνες και σκληρές, (από αυτές που είναι καταστροφή για τα δόντια) και είχαν αυτοκόλλητα από κάτι κούκλες σαν μπαλαρίνες.

Είχε βγει ένα κρουασάν, το οποίο διαφημιζόταν ως το κρουασάν με την περισσότερη σοκολάτα, που το τρως και δεν τελειώνει ποτέ η σοκολάτα. Το μόνο που θυμάμαι από τη διαφήμιση είναι ένα ρινγκ! Το είχα δοκιμάσει και όντως είχε την περισσότερη σοκολάτα που είχα γευτεί ποτέ σε κρουασάν, έφτανε μέχρι την τελευταία μπουκιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μενου απο πάρτι στα 90 ΄ς:

Μπόμπα με τόνο.

Γαριδάκια , πιτσίνια , πατατάκια δρακουλίνια στο ίδιο μπώλ.

Πορτοκάλι με αλουμινόχαρτο η βάση για κεφτεδάκια περασμένα σε ξυλάκι.

Πορτοκαλάδα , γκαζόζα και κόκα κόλα στο ίδιο ποτήρι.

Τούρτα γήπεδο ποδοσφαίρου με ζαχαρωτά που τρώγονται αλλά όχι όλα (ποσοστό αποτυχίας 50 %) με κερί που ανάβει πάλι και φυσάς ξανά.Τα ζαχαρωτά ήταν κύκνοι (!) μέσα στο γήπεδο και λουλούδια.
 
Μενου απο πάρτι στα 90 ΄ς:

Μπόμπα με τόνο.

Γαριδάκια , πιτσίνια , πατατάκια δρακουλίνια στο ίδιο μπώλ.

Πορτοκάλι με αλουμινόχαρτο η βάση για κεφτεδάκια περασμένα σε ξυλάκι.

Πορτοκαλάδα , γκαζόζα και κόκα κόλα στο ίδιο ποτήρι.

Τούρτα γήπεδο ποδοσφαίρου με ζαχαρωτά που τρώγονται αλλά όχι όλα (ποσοστό αποτυχίας 50 %) με κερί που ανάβει πάλι και φυσάς ξανά.Τα ζαχαρωτά ήταν κύκνοι (!) μέσα στο γήπεδο και λουλούδια.
 
Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος ρετρόφιλος στην κοινότητα, διάβασα & τις 38 σελίδες του θρέντ και την καταβρήκα!!!

Θέλω να μοιραστώ κι εγώ 2 γλυκές αναμνήσεις απ' τα 80s.

α) Κάτι σφαιρικές καραμελίτσες σε μέγεθος βώλου που πωλούνταν σε συσκευασία καρτέλας -σαν κι αυτής των φαρμάκων- Θυμάμαι ότι οι πιο πολλές ήταν μονόχρωμες (πορτοκαλί, λευκό, κίτρινο, πράσινο) εκτός από μία που ήταν παρδαλή και είχε την καλλίτερη γεύση που μπορώ να θυμηθώ από καραμελοειδή! Τις θυμάται κανείς; Άραγε υπάρχουν ακόμη; Πρέπει να κυκλοφορούσαν στις αρχές των 80s.

β) Γρανίτες "Σλούρπ" (έτσι λεγόντουσαν νομίζω) και είχαν για λόγκο, ένα σκυλοκούταβο καρτουνίστικο. Στην ουσία ήταν τριμμένος πάγος σε πολύ ψιλές μπίλιες που έβγαινε από παγομηχανή & του τσοντάριζαν κάποιο σιρόπι της αρεσκείας σου. Θυμάμαι ότι έπαιζε και μπλέ σιρόπι! Τις έβρισκες στις πλάζ του ΕΟΤ στο Σαρωνικό προς τα τέλη των 80s.... :)
 
Nikolai78 είπε:
β) Γρανίτες "Σλούρπ" (έτσι λεγόντουσαν νομίζω) και είχαν για λόγκο, ένα σκυλοκούταβο καρτουνίστικο. Στην ουσία ήταν τριμμένος πάγος σε πολύ ψιλές μπίλιες που έβγαινε από παγομηχανή & του τσοντάριζαν κάποιο σιρόπι της αρεσκείας σου. Θυμάμαι ότι έπαιζε και μπλέ σιρόπι! Τις έβρισκες στις πλάζ του ΕΟΤ στο Σαρωνικό προς τα τέλη των 80s.... :)
Νομίζω ήταν οι Slush Puppie, τουλάχιστον αυτές θυμάμαι με σήμα το σκυλάκι, και είναι κοντά στην ονομασία που ψάχνεις.
 
Σωστόστ!!! Βρήκα και το λόγκο έτσι όπως το θυμάμαι... Μερσώ αδερφέ. sp.jpg

Εκείνες οι καραμέλες πάντως μού 'χουν γίνει εμμονή. Μακάρι να τις ξαναπετύχαινα...
 
Μόλις θυμήθηκα ότι η Κουκουρούκου κάποια περίοδο κυκλοφόρησε επίσης με αυτοκόλλητα με θέμα ζώα που έκαναν σπορ, με τα ανάλογα δίστιχα. Ακόμη έχω κολλημένο ένα τέτοιο αυτοκόλλητο στην παιδική μου βιβλιοθήκη, είναι δύο αλεπούδες - καρτούν που παίζουν μπάσκετ, και το σλόγκαν ήταν "Ρίξ' την μπάλα στο καλάθι, ο αντίπαλος να πάθει"

Θυμάται κανείς το παγωτό ξυλάκι Φλορεάλ; Κάποιας από τις δύο μεγάλες εταιρείες, ΔΕΛΤΑ ή ΕΒΓΑ, μου διαφεύγει τώρα. Ήταν βανίλιας, με επικάλυψη σοκολάτας γάλακτος και αν και απλό, η γεύση του ήταν θεϊκή, η ωραιότερη βανίλια που έχω δοκιμάσει. Αργότερα νομίζω το ξαναλάνσαραν, μόνο που η γεύση του πια δε μου φαινόταν η ίδια ...
 
mhtsaina είπε:
Θυμάται κανείς το παγωτό ξυλάκι Φλορεάλ; Κάποιας από τις δύο μεγάλες εταιρείες, ΔΕΛΤΑ ή ΕΒΓΑ, μου διαφεύγει τώρα. Ήταν βανίλιας, με επικάλυψη σοκολάτας γάλακτος και αν και απλό, η γεύση του ήταν θεϊκή, η ωραιότερη βανίλια που έχω δοκιμάσει. Αργότερα νομίζω το ξαναλάνσαραν, μόνο που η γεύση του πια δε μου φαινόταν η ίδια ...
Το Floreal ήταν της ΔΕΛΤΑ, και τώρα θα το βρεις "στα πράσινα ψυγεία" της NESTLE.
 
mhtsaina είπε:
Μόλις θυμήθηκα ότι η Κουκουρούκου κάποια περίοδο κυκλοφόρησε επίσης με αυτοκόλλητα με θέμα ζώα που έκαναν σπορ, με τα ανάλογα δίστιχα. Ακόμη έχω κολλημένο ένα τέτοιο αυτοκόλλητο στην παιδική μου βιβλιοθήκη, είναι δύο αλεπούδες - καρτούν που παίζουν μπάσκετ, και το σλόγκαν ήταν "Ρίξ' την μπάλα στο καλάθι, ο αντίπαλος να πάθει"
Γι αυτά εδώ λες?
 
manos311 είπε:
Το Floreal ήταν της ΔΕΛΤΑ, και τώρα θα το βρεις "στα πράσινα ψυγεία" της NESTLE.
Ευχαριστώ manos, νομίζω ότι έχεις δίκιο και μάλλον εκεί το ξαναβρήκα, αλλά η γεύση του δε μου θύμισε εκείνο που έτρωγα παλιά ... Ίσως φταίει και η νοσταλγία βέβαια που το θεώρησα υποδεέστερο ....

and1 είπε:
and1, ναιιιι, για αυτά λέω, και τώρα που τα έβαλες, θυμήθηκα ότι είχα κι ένα δύο από εκείνα με τα ζευγάρια. Χαχαχαχα, τι ωραία που ήταν! Τα είχα κολλήσει σε όλη τη βιβλιοθήκη που ήταν από το κλασικό τότε σουηδικό ξύλο. Τσαντίλα η μάνα μου, γιατί με τα χρόνια η κόλλα τους γινόταν ένα με το ξύλο και δεν έβγαιναν με τίποτα! Ωραία χρόνια ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα παιδιά!

Θυμήθηκα σήμερα στο άσχετο κάτι παιδικά γιαούρτια της ΦΑΓΕ.

Ήταν στην ουσία κρέμα, με γεύση σοκολάτα ή φράουλα (φραμπουάζ το έλεγε) και η συσκευασία τους ήταν μια καρτέλα. Δηλαδή τα κύπελα ήταν ενωμένα σε καρτέλα, καθώς ήταν τετράγωνα στο πάνω μέρος (αλλά με στρογγυλεμένες άκρες) και ενώνονταν στις πλευρές του καπακιού, κι από πάνω το πλαστικό "αλουμινόχαρτο" που τα έκλεινε.

Νομίζω ότι το όνομά τους είχε να κάνει με τη λέξη "school", ή μπορεί και να θυμάμαι λάθος. Βγήκαν γύρω στο 1993-1994 και πρέπει να έβγαιναν για κάποια χρόνια σερί. Είχαν, πάντως, φανταστική γεύση, και σε μια δόση μας είχε φέρει ένα κάρο καρτέλες ένας θείος μου, γιατί είχαν ξεμείνει από μια εκδήλωση στο ξενοδοχείο που δούλευε. Εκεί τα είχαμε γονατίσει... Σας θυμίζουν τίποτα;
 
nwntas είπε:
Καλημέρα παιδιά!
Θυμήθηκα σήμερα στο άσχετο κάτι παιδικά γιαούρτια της ΦΑΓΕ.

Ήταν στην ουσία κρέμα, με γεύση σοκολάτα ή φράουλα (φραμπουάζ το έλεγε) και η συσκευασία τους ήταν μια καρτέλα. Δηλαδή τα κύπελα ήταν ενωμένα σε καρτέλα, καθώς ήταν τετράγωνα στο πάνω μέρος (αλλά με στρογγυλεμένες άκρες) και ενώνονταν στις πλευρές του καπακιού, κι από πάνω το πλαστικό "αλουμινόχαρτο" που τα έκλεινε.

Νομίζω ότι το όνομά τους είχε να κάνει με τη λέξη "school", ή μπορεί και να θυμάμαι λάθος. Βγήκαν γύρω στο 1993-1994 και πρέπει να έβγαιναν για κάποια χρόνια σερί. Είχαν, πάντως, φανταστική γεύση, και σε μια δόση μας είχε φέρει ένα κάρο καρτέλες ένας θείος μου, γιατί είχαν ξεμείνει από μια εκδήλωση στο ξενοδοχείο που δούλευε. Εκεί τα είχαμε γονατίσει... Σας θυμίζουν τίποτα;
Μήπως εννοείς τα After School?
 
Όπως και να 'χει, ευχαριστώ που βρήκες τουλάχιστον το όνομα! Νομίζω ότι υπήρχε και διαφήμιση, γιατί κάπως έτσι τα πήραμε για πρώτη φορά σπίτι.
 
nwntas είπε:
Όπως και να 'χει, ευχαριστώ που βρήκες τουλάχιστον το όνομα! Νομίζω ότι υπήρχε και διαφήμιση, γιατί κάπως έτσι τα πήραμε για πρώτη φορά σπίτι.
Δεν κάνει τίποτα. Βασικό ήταν η λέξη school που είπες. Πιστεύω (και ελπίζω)ότι κάπου θα τη βρούμε τη διαφήμιση.
 
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι υπήρχαν τα After School κ υπήρχε κ διαφήμιση με μικρά παιδάκια,που έλεγαν συνέχεια τραγουδιστά 4-5 φορές "After School"
 
nwntas είπε:
Καλημέρα παιδιά!
Θυμήθηκα σήμερα στο άσχετο κάτι παιδικά γιαούρτια της ΦΑΓΕ.

Ήταν στην ουσία κρέμα, με γεύση σοκολάτα ή φράουλα (φραμπουάζ το έλεγε) και η συσκευασία τους ήταν μια καρτέλα. Δηλαδή τα κύπελα ήταν ενωμένα σε καρτέλα, καθώς ήταν τετράγωνα στο πάνω μέρος (αλλά με στρογγυλεμένες άκρες) και ενώνονταν στις πλευρές του καπακιού, κι από πάνω το πλαστικό "αλουμινόχαρτο" που τα έκλεινε.

Νομίζω ότι το όνομά τους είχε να κάνει με τη λέξη "school", ή μπορεί και να θυμάμαι λάθος. Βγήκαν γύρω στο 1993-1994 και πρέπει να έβγαιναν για κάποια χρόνια σερί. Είχαν, πάντως, φανταστική γεύση, και σε μια δόση μας είχε φέρει ένα κάρο καρτέλες ένας θείος μου, γιατί είχαν ξεμείνει από μια εκδήλωση στο ξενοδοχείο που δούλευε. Εκεί τα είχαμε γονατίσει... Σας θυμίζουν τίποτα;
Πώς δεν μου θυμίζουν!!! After school, επιδόρπια γιαουρτιού από τη ΦΑΓΕ. Πωλούνταν ανά τετράδες τα κυπελάκια.

Πού τα θυμήθηκες!!!
 
Άμα το μάτι πέσει κάπου που του θυμίζει κάτι δεν ξεκολλάει....

Σήμερα στο παζάρι στην Ιερά οδό εκεί που χαζοβόλταρα είδα 2 σαν τσίγκινα κουτιά μέσα σε μια στοίβα....

Βρε κοίταζα, ξανακοίταζα.... στο τέλος πήγα πιο κοντά και ανάμεσα σε κάτι κινητά, motherboards για pc, κτλ. κτλ. βγάζω 2 παλιά κουτιά....

Και ΝΑΙ ήταν από τα μπισκότα Παπαδοπούλου που τρώγαμε μικροί και χιλιοπαρακαλάγαμε να μας πάρουν οι γονείς μας, καθότι ήταν αρκετά ακριβά στην συσκευασία.... λερωμένα, σκισμένα, ταλαιπωρημένα αλλά γεμάτα αναμνήσεις.

Μετά από 2 βόλτες ώστε να γίνει και το λεγόμενο παζάρι με τον φίλο που τα πούλαγε, είπα να αγκαλιάσω τις αναμνήσεις μου, άλλωστε τι αξία έχει η τιμή ενός πακέτου τσιγάρα σε σχέση με το "γέμισμα" που νοιώθεις στην ψυχή σου.

*Οι φωτό μπορεί να μην είναι πολύ καλές γιατί τα έχω στην βεράντα να ξεμυρίσουν, συγχωρέστε με.

Μπισκότα Παπαδοπούλου Ανάμικτα Νο2 (Ημερ. 1986)

attachment.php


attachment.php
attachment.php


Μπισκότα Παπαδοπούλου Ανάμικτα Νο3 (Ημερ. ληξ. 5/1980)

attachment.php


attachment.php
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα