Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Αυτά τα αυτοκόλλητα κυκλοφορούσαν πάνω στις συσκευασίες από σνακ κάποιας εταιρίας. Δεν θυμάμαι όμως ούτε ποιας ήταν, ούτε αν είναι πριν ή μετά το 95. Τα θυμάται κανείς;

attachment.php
 
Tasty, περιπου την περιοδο του 95+-2
 
Θυμάστε κάτι σοκολατάκια που είχε η ΙΟΝ τη δεκαετία του 80,τα λεγόμενα σήμερα assorties προφανώς,ήταν σε κασετίνα(δεν θυμάμαι αν κυκλοφορούσαν και σε σακουλάκι,αλλά δεν νομίζω),οι γεύσεις ήταν πραλίνα,νουγκατίνα,μόκα και bitter,όσο για το περιτύλιγμα 4 χρώματα θυμάμαι,πράσινο,κόκκινο,φούξια,μπλέ και είχαν ζωγραφισμένα κάτι λουλουδάκια.. Έχω φάει τον τόπο και φωτογραφία δεν έχω βρεί πουθενά :(
 
Kate OldSkool είπε:
Θυμάστε κάτι σοκολατάκια που είχε η ΙΟΝ τη δεκαετία του 80,τα λεγόμενα σήμερα assorties προφανώς,ήταν σε κασετίνα(δεν θυμάμαι αν κυκλοφορούσαν και σε σακουλάκι,αλλά δεν νομίζω),οι γεύσεις ήταν πραλίνα,νουγκατίνα,μόκα και bitter,όσο για το περιτύλιγμα 4 χρώματα θυμάμαι,πράσινο,κόκκινο,φούξια,μπλέ και είχαν ζωγραφισμένα κάτι λουλουδάκια.. Έχω φάει τον τόπο και φωτογραφία δεν έχω βρεί πουθενά :(
Από την ιστοσελίδα της ΙΟΝ. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα, αλλά είναι λίγο διαφορετικά σε εμφάνιση τουλάχιστον.

assorties ION.jpg

http://www.ion.gr/assorties/item/158-assorties.html
 
κάπου είχαν αναφερθεί τα γλυφιτζούρια σε σχήμα πιπίλας, τα γλυφιτζούρια με γευση φρούτων και τα γλυφιτζούρια που έβαφαν τη γλώσσα!!!

εικόνες

687.jpg

πηγή http://www.google.gr/url?url=http://www.victory.com.gr/product.php%3Fids%3D42%26label%3D%25C3%25CB%25C5%25C9%25D6%25C9%25D4%25C6%25CF%25D5%25D1%25C9%25C1%2520/%2520%25C3%25CB%25C5%25C9%25D6%25C9%25D4%25C6%25CF%25D5%25D1%25C9%25C1%2520%25CC%25C9%25CA%25D1%25C1&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ved=0ahUKEwi8ncbl7cTJAhVFXRQKHRyQDY0QFgghMAY&usg=AFQjCNFw0OhAF-IS2nO-sCSV92zT3ZDrAQ

θυμάμαι τα γλυφιτζούρια που εβαφαν τη γλώσσα...είχα σαστίσει όταν είδα ενα γειτονάκι να τρώει ένα τετοιο γλυφιτζουρι και να δειχνει τη γλώσσα του...

357.jpg

503.jpg
 
manos311 είπε:
Από την ιστοσελίδα της ΙΟΝ. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα, αλλά είναι λίγο διαφορετικά σε εμφάνιση τουλάχιστον.

Προβολή συνημμένου 143563

http://www.ion.gr/assorties/item/158-assorties.html
Ναι,το γνωρίζω,πήγα και πήρα να φάω κιόλας φέτος,μετά απο ατελείωτα χρόνια,εαν βρεί κανείς φωτογραφία απο τότε ας βάλει εδω... :)
 
Άδειο γυάλινο μπουκάλι από ποτό Lucozade, αγορασμένο σε ένα ταξίδι στα Καλάβρυτα το 1995 (στο όριο είμαι χρονικά), για να με ξεδιψάσει και να μου δώσει ενέργεια όπως υποδεικνύει και η ετικέτα..
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό θέμα αλλά πέρα από τα τυποποιημένα φαγητά υπάρχουν και κάποια πιάτα ρετρό που κάποτε ήταν πολύ της μόδας και πλέον όχι.

Μπορώ να θυμηθώ για παράδειγμα την σαλάτα του σέφ (με μαρούλι, αγγούρι, βραστό αυγό, ζαμπόν, κίτρινο τυρί και σώς από μαγιονέζα-κέτσαπ-μουστάρδα) την οποία στα 80s και αρχές 90s την είχαν στο μενού τους από τα πιο κυριλέ εστιατόρια μέχρι την κάθε πιτσαρία και σουβλαντζίδικο.

Επίσης άλλο κλασικό πιάτο αυτής της εποχής ήταν το σουφλέ ζυμαρικών με τυριά μπέικον και κρέμα γάλλακτος στον φούρνο. Στα σπίτα σε γιορτές, γλέντια κλπ δεν υπήρχε τραπέζι που να μην έχει και ένα σουφλέ!
 
Γαριδάκια ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ.

Παγωτό βανίλια σε πλαστικό μπαλάκι τέννις!

Φαγητό μοντερνιά 80s: ρολό κιμάς με τυριά!

Κυριλέ σερβιρισμένο παγωτό CHICAGO σε ζαχαροπλαστείο-καφετέρια (ποτήρι γόνδολα, 2 πουράκια caprice, ομπρελίνο, πυροτέχνημα!).

Σοκολατάκια χύμα με σχήμα μαργαρίτα!

Λικέρ ΑΙΟΛΙΚΗ με άρωμα parfait d' amour!
 
  • Like
Reactions: PT8
takero είπε:
Γαριδάκια ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ.
Παγωτό βανίλια σε πλαστικό μπαλάκι τέννις!

Φαγητό μοντερνιά 80s: ρολό κιμάς με τυριά!

Κυριλέ σερβιρισμένο παγωτό CHICAGO σε ζαχαροπλαστείο-καφετέρια (ποτήρι γόνδολα, 2 πουράκια caprice, ομπρελίνο, πυροτέχνημα!).

Σοκολατάκια χύμα με σχήμα μαργαρίτα!

Λικέρ ΑΙΟΛΙΚΗ με άρωμα parfait d' amour!
τα γαριδακια-καβουρακια δεν τα θυμαμαι, ήταν ''προγονος'' των Δρακουλινιων...ουτε και το παγωτο βανιλια σε συσκευασια μπαλακι τεννις...

για το ρολο κιμα κυκλοφορει σε στυλ ρολο κιμας με αυγο στη μεση...ειχα φαει σεφιλικο σπιτι και δεν μου αρεσε λόγω του αυγου...

Τα σοκολατακια σε σχημα μαργαριτας κυκλοφορουν σε σοκολατα γαλακτος και μαυρη σοκολατα

οσο για το Λικερ Αιολικη...παντα ειχαμε στο σπίτι μας...και μου αρεσε! :2beers:

θυμαμαι και τις βανιλιες σε μικρη πλαστικη συσκευασια όπως αυτες...



image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πακοτίνι, πίτσα μεξικάνα και φυσικά grillo
 
στην προηγουμενη σελιδα υπάρχει μια συσκευασια πορτοκαλαδας ΗΒΗ

Ποτε χρονολογειται;



image_118963.jpg

image_118964.jpg
 
Χοντρικά 1980 -1990. Θα το κοιτάξω όμως.
 
Λοιπόν, εγώ θυμάμαι:


1)
Παγωτό "πατούσα" σοκολάτα-φράουλα


2)
Δρακουλίνια (τα θεωρώ ακόμα και σήμερα από τα καλύτερα σνακ)


3)
Γαριδάκια σε σχήμα δαχτυλιδιού που λέγονταν "10 με τόνο" (θυμάμαι ότι τα είχε διαφημίσει και ο Γιώργος Παπαδάκης, αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω τη διαφήμιση)


4) Ένα -ας το πούμε- γλύκισμα περιπτέρου σε
μπιλίτσες,που "εσκαγαν" στο στόμα (μα, τι υπέροχη διατροφή κάναμε ρε παιδί μου)


5)
Ζελεδάκια haribo αρκουδάκια, αν και εγώ προτιμούσα αυτά σε σχήμα μικρών μπουκαλιών κοκα-κολα, που είχαν πολύ καλύτερη γεύση
fetch


 


και επειδή δε ξέρω αν τις ανέφερε κάποιος, αλλά 2 ρετρό σπιτικές -και όχι του εμπορίου- τροφές ήταν σίγουρα:



1)Το λατρεμένο
χτυπητό αυγό με ζάχαρη,
fetch
στο οποίο η μαμά μου έβαζε και λίγο κακάο για να σπάσει η μυρωδιά του αυγού και


2) η ελαφρά
βρεγμένη φέτα ψωμιού που πάνω έριχνες ζάχαρη..
fetch
 

1@blackcatgirl[/USER] Για τα 10 με τόνο ου ψάχνεις δες εδώ μια διαφήμιση.Ο Γιώργος Παπαδάκης παρουσίαζε ένα τηλεπαιχνίδι που λεγόταν 10 με τόνο. Μήπως τα μπέρδεψες λίγο; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι, το θυμάμαι το παιχνίδι αλλα έχω την εντύπωση ότι είχε κάνει και διαφήμιση για τα γαριδάκια με το ίδιο όνομα..Ήταν μεταγενέστερη διαφήμιση από εκείνη στο βίντεο. Βέβαια δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
 
Πίσω
Μπλουζα